Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN MATEMATIK KELAS TAHUN 3


TARIKH / HARI 12.04.2021 / ISNIN MASA 11.50 – 12.50
BIDANG Nombor dan Operasi
TAJUK Tolak dalam lingkungan 10000
STANDARD 3.1 Menolak sebarang dua nombor
KANDUNGAN
STANDARD (i) Menolak sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula
PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
OBJEKTIF 1. Menolak sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula
PEMBELAJARAN

Tolak (Buku teks – Muka surat 35-38)


1. Murid bercerita tentang situasi sambil mengaitkannya dengan penolakan.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
AKTIVITI pelajaran..
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 25-26)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

 Kerativiti & Inovasi  Patriotisme


ELEMEN
 Pendidikan Alam Sekitar  TMK
MERENTAS
KURIKULUM (EMK)  Bahasa  Sains & Teknologi
 Keusahawanan  Nilai Murni

 BukuBBB
Teks  Buku teks, buku aktiviti
Internet Radio/TV  Spesimen
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Carta
 Powerpoint  Buku Cerita  Lain-lain
 Model

 Peta Bulatan
i-THINK  Peta Buih  Peta Buih Berganda  Peta Pokok
 Peta Dakap
 Peta Alir  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi

 Lembaran Kerja
 Kuiz  Drama
PENILAIAN PdP  Hasil
 Kerja
Lisan  Projek
 Pemerhatian
 Tugasan

Pada akhir pengajaran;

 ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan


 ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan
datang.

REFLEKSI
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
 Mesyuarat
 Mengiringi Murid Keluar
 Kursus
 Aktiviti Luar
 Program Sekolah

Disemak oleh:

MATA PELAJARAN MATEMATIK KELAS TAHUN 3


TARIKH / HARI 13.04.2021 / SELASA MASA 8.50 – 9.50
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BIDANG Nombor dan Operasi


TAJUK Tolak dalam lingkungan 10000
STANDARD 3.1 Menolak sebarang dua nombor
KANDUNGAN
(ii) Menolak sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari:
a. puluh ke sa
STANDARD b. ratus ke puluh
PEMBELAJARAN c. ratus ke puluh dan puluh ke sa
d. puluh ke sa, ratus ke puluh dan ribu ke ratus
(iii) Menolak sebarang dua nombor dengan menggunakan abakus 4:1
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
1. Menolak sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula
PEMBELAJARAN 2. Menolak sebarang dua nombor dengan menggunakan abakus 4:1
Tolak lagi (Buku teks – Muka surat 39-43)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid menolak dengan mengumpul dalam bentuk lazim. Gunakan kaedah lain seperti
AKTIVITI
bilang menurun.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 27-29)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

 Kerativiti & Inovasi  Patriotisme


ELEMEN
 Pendidikan Alam Sekitar  TMK
MERENTAS
KURIKULUM (EMK)  Bahasa  Sains & Teknologi
 Keusahawanan  Nilai Murni

 BukuBBB
Teks  Buku teks, buku aktiviti
Internet Radio/TV  Spesimen
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Carta
 Powerpoint  Buku Cerita  Lain-lain
 Model

 Peta Bulatan
i-THINK  Peta Buih  Peta Buih Berganda  Peta Pokok
 Peta Dakap
 Peta Alir  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi

 Lembaran Kerja
 Kuiz  Drama
PENILAIAN PdP  Hasil
 Kerja
Lisan  Projek
 Pemerhatian
 Tugasan

Pada akhir pengajaran;

 ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan


 ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan
datang.

REFLEKSI
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
 Mesyuarat
 Mengiringi Murid Keluar
 Kursus
 Aktiviti Luar
 Program Sekolah

MATA PELAJARAN MATEMATIK KELAS TAHUN 3


TARIKH / HARI MASA
BIDANG Nombor dan Operasi
TAJUK Tolak dalam lingkungan 10000
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

STANDARD 3.2 Menolak berturut-turut dua nombor daripada sebarang nombor


KANDUNGAN
(i) Menolak berturut-turut dua nombor daripada sebarang nombor hingga 10000 tanpa dan
STANDARD dengan mengumpul semula
PEMBELAJARAN (ii) Menolak berturut-turut dua nombor daripada sebarang nombor hingga 10000 dengan
menggunakan abakus 4:1
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
OBJEKTIF 1. Menolak berturut-turut dua nombor daripada sebarang nombor hingga 10000 tanpa dan
dengan mengumpul semula
PEMBELAJARAN 2. Menolak berturut-turut dua nombor daripada sebarang nombor hingga 10000 dengan
menggunakan abakus 4:1
Tolak berturut-turut (Buku teks – Muka surat 44-46)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid menolak berturut-turut tanpa mengumpul semula dalam bentuk lazim, cerakinan
dan menggunakan abacus.
AKTIVITI
3. Murid melengkapkan ayat matematik dengan menggunakan kaedah bilang menurun atau
secara mental.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 30-31)
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

 Kerativiti & Inovasi  Patriotisme


ELEMEN
 Pendidikan Alam Sekitar  TMK
MERENTAS
KURIKULUM (EMK)  Bahasa  Sains & Teknologi
 Keusahawanan  Nilai Murni

 Buku Teks  Buku teks, buku aktiviti


Internet Radio/TV  Spesimen
 ModulBBB  Projektor  Radas  Gambar / Carta
 Powerpoint  Buku Cerita  Lain-lain
 Model

 Peta Bulatan
i-THINK  Peta Buih  Peta Buih Berganda  Peta Pokok
 Peta Dakap
 Peta Alir  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi

 Lembaran Kerja
 Kuiz  Drama
PENILAIAN PdP  Hasil
 Kerja
Lisan  Projek
 Pemerhatian
 Tugasan

Pada akhir pengajaran;

 ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan


 ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan
datang.
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
 Mesyuarat
 Mengiringi Murid Keluar
 Kursus
 Aktiviti Luar
 Program Sekolah
Disemak oleh:

TARIKH MATEMATIK KELAS TAHUN 3


TARIKH / HAR MASA
BIDANG Nombor dan Operasi
TAJUK Tolak dalam lingkungan 10000
STANDARD 3.3 Menyelesaikan masalah tolak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KANDUNGAN
STANDARD (i) Mereka cerita berdasarkan ayat matematik tolak yang diberi
PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
OBJEKTIF
1. Mereka cerita berdasarkan ayat matematik tolak yang diberi
PEMBELAJARAN
Bina cerita (Buku teks – Muka surat 47)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
AKTIVITI 2. Murid melengkapkan dan membina cerita berdasarkan ayat matematik.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 32)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

 Kerativiti & Inovasi  Patriotisme


ELEMEN
 Pendidikan Alam Sekitar  TMK
MERENTAS
KURIKULUM (EMK)  Bahasa  Sains & Teknologi
 Keusahawanan  Nilai Murni

 Buku Teks  Buku teks, buku aktiviti


Internet Radio/TV  Spesimen
 ModulBBB  Projektor  Radas  Gambar / Carta
 Powerpoint  Buku Cerita  Lain-lain
 Model

 Peta Bulatan
i-THINK  Peta Buih  Peta Buih Berganda  Peta Pokok
 Peta Dakap
 Peta Alir  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi

 Lembaran Kerja
 Kuiz  Drama
PENILAIAN PdP  Hasil
 Kerja
Lisan  Projek
 Pemerhatian
 Tugasan

Pada akhir pengajaran;

 ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan


 ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan
datang.
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
 Mesyuarat
 Mengiringi Murid Keluar
 Kursus
 Aktiviti Luar
 Program Sekolah
Disemak oleh:

TARIKH MATEMATIK KELAS TAHUN 3


KELAS 27.04.2021 / Selasa MASA 8.50.-9.50
BIDANG Nombor dan Operasi
TAJUK Tolak dalam lingkungan 1000
STANDARD 3.3 Menyelesaikan masalah
KANDUNGAN
STANDARD (ii) Mereka cerita berdasarkan ayat matematik yang diberi
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
PEMBELAJARAN 1. Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan penolakan dan penambahan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Selesaikan masalah (Buku teks – Muka surat 54-55)


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid mengenalpasti maklumat yang diberi dan memahami kehendak soalan. Murid
AKTIVITI
menyelesaikan masalah dengan menggunakan kaedah yang sesuai.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku aktiviti – Muka surat 36-37)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

 Kerativiti & Inovasi  Patriotisme


ELEMEN
 Pendidikan Alam Sekitar  TMK
MERENTAS
KURIKULUM (EMK)  Bahasa  Sains & Teknologi
 Keusahawanan  Nilai Murni

 Buku Teks  Buku teks, buku aktiviti


Internet Radio/TV  Spesimen
 ModulBBB  Projektor  Radas  Gambar / Carta
 Powerpoint  Buku Cerita  Lain-lain
 Model

 Peta Bulatan
I-THINK  Peta Buih  Peta Buih Berganda  Peta Pokok
 Peta Dakap
 Peta Alir  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi

 Lembaran Kerja
 Kuiz  Drama
PENILAIAN PDP  Hasil
 Kerja
Lisan  Projek
 Pemerhatian
 Tugasan

Pada akhir pengajaran;

 ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan


 ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan
datang.
REFLEKSI
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
 Mesyuarat
 Mengiringi Murid Keluar
 Kursus
 Aktiviti Luar
 Program Sekolah
Disemak oleh:
