Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3

MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:


TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 8.0 KOORDINAT
STANDARD KANDUNGAN: 8.1 Koordinat pada sukuan pertama
STANDARD PEMBELAJARAN: 8.11 Mengenal pasti kedudukan objek berdasarkan titik rujukan dengan menggunakan
perbendaharaan kata yang sesuai.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Mengenal pasti kedudukan objek berdasarkan titik rujukan dengan menggunakan
perbendaharaan kata yang sesuai.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat mengenal pasti kedudukan objek berdasarkan titik rujukan dengan menggunakan
perbendaharaan kata yang sesuai dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid ditunjukan dengan gambar 4 orang sekeluarga sedang menanam anak padi.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Gambar tersebut mempunyai 4 lajur dan 3 baris petak bawah. (BT m/s 97) (Konsep asas)
3. Murid diminta untuk mencari titik rujukan dalam gambar tersebut iaitu pondok.
4. Murid dibimbing untuk menyatakan kedudukan menggunakan perkataan sepertia arah
ke kanan sebagai timur, arah ke atas sebagai utara, kiri, belakang, lajur dan baris.
5. Murid diterangkan arah utara dan timur pada mata angin.
1. Murid diberikan satu kad arahan oleh guru mengenai kedudukan yang patut mereka
duduk
A dalam bilik tayangan.
Aktiviti 2 2. Seorang murid dilantik menjasi sebagai ketua projek.
3. Ketua projek dikehendaki membacakan kedudukan rakan-rakannya berdasarkan kad
arahan guru.
4. Contoh : Mardhiyah duduk di 3 buah kerusi ke kanan dan 2 buah kerusi ke depan dari
meja guru.
5. Setelah membacakan arahan, mardhiyah dikehendaki duduk di tempat yang telah
ditentukan.
6. Aktiviti diulangi dengan menentukan kedudukan murid lain berdasarkan kad arahan
guru.
Aktiviti 3 1. Murid membuat latihan di dalam buku ativiti matematik.
ABM/ BBM: / Buku teks / Kad arahan, / Lain-lain= kerusi, meja,
Interaktif game Modul kerusi, pensel

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
murni
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Kerja / Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
Berkumpulan berpasangan
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan Murid) TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan / Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 8.0 KOORDINAT
STANDARD KANDUNGAN: 8.1 Koordinat pada sukuan pertama
STANDARD PEMBELAJARAN: 8.1.2 Menamakan objek berdasarkan kedudukan pada paksi mengufuk dan paksi mencancang.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menamakan objek berdasarkan kedudukan pada paksi mengufuk dan paksi mencancang.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menamakan objek berdasarkan kedudukan pada paksi mengufuk dan paksi
mencancang dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid di edarkan kertas petak kepada setiap murid. (Konsep asas)
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Murid dikehendaki membayangkan kedudukan di dalam bilik darjah
3. Murid dikehendaki mengenalpasti rakan yang duduk di kiri, di kanan, depan dan
dibelakang .
4. Murid melukis kedudukan meja di dalam kelas pada kertas petak yang diedarkan.
5. Murid dibimbing untuk menentukan dan menyatakan kedudukan rakan di dalam bilik
darjah berdasarkan baris mengufuk dan baris mencacang.
6. Murid diingatkan bahawa semasa menyatakan kedudukan mestilah baris mengufuk
dahulu dan kemudiannya baris mencancang.
7. Murid melabelkan baris mengufuk dan baris mencacang pada kertas petak.
8. Murid menyatakan kedudukan berdasarkan barisan mengufuk dan mencacang
9. Murid bergilir-gilir menyatakan kedudukan didalam kelas.
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. Setiap kumpulan diberi satu gambarajah situasi
“membantu
A Ilham mencari permata”
Aktiviti 2 2. Gambarajah itu terdiri dari 4 petak dan mengandungi harta karun di kedudukan tertentu.
3. Dalam kumpulan masing-masing, murid dikehendaki mencari kedudukan permata yang
sepatutnya dijumpai oleh Ilham.
4. Kumpulan pertama yang menjumpai kedudukan permata tersebut akan dikira sebagai
pemenang.
Aktiviti 3 1. Murid membuat latihan di dalam buku aktiviti yang disediakan.
ABM/ BBM: Video / Kad abjad, kad gambar / Lain-lain = kertas petak,
Interaktif game Modul pensel, pembaris,

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): / Kerja Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
Berkumpulan berpasangan
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan Murid) TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan / Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 8.0 KOORDINAT
STANDARD KANDUNGAN: 8.1 Koordinat pada sukuan pertama
STANDARD PEMBELAJARAN: 8.1.3 Menentukan kedudukan objek pada paksi mengufuk dan paksi mencancang.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menentukan kedudukan objek pada paksi mengufuk dan paksi mencancang.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menentukan kedudukan objek pada paksi mengufuk dan paksi mencancang dengan
betul.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Guru menyediakan kertas mahjong berpetak, kad abjad dan kad nombor.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Beberapa murid dipanggil untuk melabelkan petak mengufuk dengan menggunakan
kad abjad. Contoh , A,B,C,D.
3. Beberapa murid dipanggil untuk melabelkan petak mencancang dengan
menggunakan kad nombor. Contoh 1,2,3,4
4. Murid memerhatikan corak susunan A,B,C D dan 1,2,3,4 pada peta mengufuk dan
mencacang.
5. Murid dibimbing untuk meletakan A,B,C,D dari kiri kekanan bagi peta mengufuk dan
1,2,3,4 disusun dari bawah ke atas bagi petak mencacang.
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. Setiap kumpulan akan diberi gunting, gam ,
petak
A besar,dan gambar objek berserta kedudukannya.
Aktiviti 2 2. Setiap kumpulan akan menggunting dan menampal objek pada kedudukan petak yang
betul mengikut petak mengufuk (lajur) dan petak mencacang (baris) yang diberikan.
3. Hasil kumpulan ditampal di atas meja untuk pasukan lain melihatnya. (Gallery Tour)
4. Kumpulan asal hendaklah meletakkan pensil dan kertas di atas meja supaya kumpulan
lain yang datang boleh melawat dan menyemak jawapan hasil kerja mereka.
5. Ahli kumpulan juga diarahkan oleh guru untuk berpecah sementara waktu untuk melihat
stesen lain pulak.
6. Setelah kembali semula kepada kumpulan asal, murid mencertiakan pengalaman
mereka.
ABM/ BBM: Video / Kad abjad, Kad nombor / Lain-lain= Petak besar,
Interaktif game Modul kertas mahjong, gunting,
gam, gambar objek
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami / Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): / Kerja Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
Berkumpulan berpasangan
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan Murid) TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Galllery Tour / Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 8.0 KOORDINAT
STANDARD KANDUNGAN: 8.2 Penyelesaian masalah
STANDARD PEMBELAJARAN: 8.2.1 Menyelesaikan masalah melibatkan koordinat.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyelesaikan masalah melibatkan koordinat.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyelesaikan masalah melibatkan koordinat.

AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid diberi potongan gambar rajah koordinat (Jigsaw Puzzle). Beberapa murid
&PEMBELAJARAN (PDP): dipanggil untuk mencantumkan potongan gambar tersebut menjadi satu gambar rajah
koordinat di atas kad manila.
2. Gambar rajah itu dilekatkan di hadapan kelas.
3. Seorang wakil murid dikehendaki mengambil soalan di dalam kotak soalan. Murid di
kehendaki membacakan soalan tersebut dan menjawabnya berdasarkan gambar rajah
koordinat.
4. Aktiviti ini diulangi dengan memanggil 5 lagi murid untuk mengambil soalan di dalam
kotak dan menjawab masalah yang diberi.
5. Murid dibimbing untuk menjawab penyelesaian masalah yang diberikan.
1. Murid dibahagi kepada 5 kumpulan. (Fan-N-Pick)
2. Setiap
A kumpulan diberikan gambar rajah mengenai kedudukan objek.
Aktiviti 2 3. Setiap ahli mempunyai peranan masing-masing dan dimainkan secara bergilir.
Pelajar 1 : Susun kad soalan seperti kipas.
Pelajar 2 : Pilih kad dan bacakan soalan.
Pelajar 3 : Jawab soalan masalah berdasarkan masalah yang diberi
Pelajar 4 : Beri respons dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi.
Aktiviti 3 1. Murid membuat latihan di dalam buku aktiviti matematik.
ABM/ BBM: Video / Kad soalan / Lain-lain =Potongan
Interaktif game Modul gambar, kotak soalan

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami / Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): / Kerja Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja
Berkumpulan berpasangan
TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID
(Nyatakan bilangan Murid) TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Fan-N-Pick /
Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/ pengukuhan
_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________
