Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 1 (MINGGU ___)

MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:


TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS HAYAT TAJUK: 2.0 PERATURAN BILIK SAINS
STANDARD KANDUNGAN: 2.0 PERATURAN BILIK SAINS
STANDARD PEMBELAJARAN: 2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Menyatakan peraturan bilik sains.
PEMBELAJARAN: 2. Memahami peraturan bilik sains

KRITERIA KEJAYAAN: 1) Menyatakan 4 peraturan bilik sains dengan betul.


2) Menerangkan 4 kepentingan mematuhi Peraturan Bilik Sains.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Guru menunjukkan 5 keping gambar berkaitan peraturan bilik sains (m/s 12& 13 buku teks)
&PEMBELAJARAN (PDP): AKTIVITI 2. Murid akan memberikan respons kepada setiap gambar yang ditunjukkan oleh guru.
1:
AKTIVITI 1. Murid akan di bahagikan kepada beberapa kumpulan untuk menjalankan aktiviti berkumpulan.
2: 2. Setiap ketua kumpulan akan memilih satu sampul surat yang mengandungi soalan bergambar berkaitan dengan peraturan
bilik sains.
3. Setiap kumpulan akan mengenalpasti samada 10 Keping gambar di dalam sampul itu adalah berkaitan “Peraturan Bilik
Sains” atau “Bukan Peraturan bilik Sains”
4. Murid akan melekatkan gambar-gambar tersebut di ruangan yang telah disediakan di kertas mahjung.
5. Setiap kumpulan akan menunjukkan hasil kerja masing-masing di hadapan kelas
AKTIVITI 1. Murid akan diedarkan dengan 5 buah dadu yang telah dihasilkan oleh guru untuk sesi didik hibur, pemenang ditentukan
3: daripada mata yang diperolehi. (rujuk m/s 16)
2. Murid cuba menjawab dan menyiapkan latihan buku teks ms 16.
ABM/ BBM: 5 Keping Gambar / Sampul surat, Kertas Mahjung, / Buku Teks, 5 dadu kertas
gam
ELEMEN MERENTAS / Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami / Menganalisis Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor
SAINS: Membuat inferens / Meramal / Berkomunikasi
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF: betul.
/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
selamat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian / Lembaran Kerja/Buku Lain-lain:_________
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan / Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play Peta I-Think
Hot seat Pembentangan / Nyanyian
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________
