Anda di halaman 1dari 16

RPH ISNIN (6.1.

2020)
MASA PERKARA
7.20 - 7.30 PERHIMPUNAN MINGGUAN SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
MATA PELAJARAN SAINS
MINGGU / HARI / TARIKH 2 / ISNIN / 6.1.2020 HADIR : 20 / 29 orang
TIDAK HADIR : 1 / 29 orang
KELAS 4 CEMERLANG KEHADIRAN
MASA 9.00 AM – 10.00 AM
TEMA & TAJUK
INKUIRI DALAM SAINS
1. KEMAHIRAN SAINTIFIK
STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains
1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk
STANDARD membuat pemerhatian secara kualitatif bagi menerangkan fenomena atau perubahan yang
PEMBELAJARAN
berlaku.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. 15 / 21 murid dapat memahami dan menyatakan sistem deria yang terlibat.
2. 5 / 21 murid yang lemah dapat menyatakan deria yang terlibat dengan bantuan guru.
KRITERIA KEJAYAAN  Murid dapat mengenal pasti deria yang terlibat dalam pelbagai situasi.

1. Set induksi –
2. Murid membuat pemerhatian.
3. murid mendengar penerangan guru.
AKTIVITI PEMBELAJARAN & 4. Murid di bahagiakan dalam beberapa kumpulan dan diminta untuk menghasilkan 2 payung
PEMUDAHCARAAN (PdPc) terjun kertas.
5. Murid menjalankan eksperimen payung terjun
4. Menjawab latihan yang diberi.
5. Membuat rumusan pelajaran hari ini.
BAHAN BANTU BELAJAR  Gunting, pembaris, kertas surih, benang, klip kertas, batu jam randik,pita pelekat
(BBB)

NILAI MURNI
bekerjasma

ELEMEN MERENTASI Sains dan Teknologi


KURIKULUM (EMK)
Daya tahan
PAK21

PETA I-THINK
Peta buih

Lembaran kerja
PENILAIAN & PENTAKSIRAN

REFLEKSI

15 / 21 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran pada hari ini.


5 / 21 orang murid yang lemah dibantu guru dalam menguasai objektif pelajaran pada hari ini.
1 / 21 orang murid tidak hadir.
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana ….
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar Cuti Rehat / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti
RPH ISNIN (6.1.2020)
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

4 CEMERLANG 11.50 - 12.50


2 ISNIN 6/1/2020 Reka Bentuk dan Teknologi
(KUMPULAN A) 60 minit

BIDANG TAJUK / UNIT

Teknikal 1.0 KESELAMATAN BENGKEL

STANDARD
1.1 Amalan Keselamatan
KANDUNGAN

STANDARD
1.1.1 Menyatakan peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan dan bahan.
PEMBELAJARAN

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF
1. Murid dapat memahami dan menyatakan peraturan keselamatan diri dan bengkel.
PEMBELAJARAN
2. Murid dapat mengamalkan langkah keselamatan diri dan bengkel.

1. Guru bersoal jawab bersama murid.

2. Murid mendengar penerangan daripada guru.

3. Murid diminta menulis langkah keselamatan diri di dalam kumpulan.

AKTIVITI 4. Murid menerangkan dihadapan kelas hasil dapatan perbincangan kumpulan.

PDPC 5. Guru membantu murid yang lemah untuk menyiapkan tugasan yang diberi.

6. Murid menjawab latihan yang diberi.

7. Murid memberikan beberapa contoh kecuaian yang sering berlaku di bengkel.(PAK21)

8. Murid membuat rumusan pengajaran dengan membuat bandingan beberapa contoh lain .(KBAT)

AKTIVITI PAK-21 Chunking (Gabungan )

BBB alatan tangan, apron

KBAT Mengaplikasi Menganalisis √ Menilai Mencipta

ELEMEN MERENTAS NILAI MURNI Yakin dan mematuhi peraturan


KURIKULUM KEUSAHAWANAN EK 2 - boleh mendapat maklumat daripada sumber.

KREATIVITI Menghasilkan idea dari pemerhatian.

PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih / Peta buih berganda

I-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN


2 Lembaran kerja
(PBS) /PENILAIAN

KEHADIRAN : 28 / 29
REFLEKSI / IMPAK
 10/14 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
 4/14 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RPH SELASA (7.1.2020)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 4
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MUZIK
MINGGU/HARI/TARIKH 02 / SELASA / 07. 01. 2020
KELAS 2 BESTARI
MASA 7.30 am - 8.00am
MODUL / UNIT 1.0 KEMAHIRAN SENI MUZIK
UNIT 1 : KAMI SUKA SAYUR
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Kemahiran Seni Muzik
STANDARD 2.2.3 Bernyanyi mengikut tempo
PEMBELAJARAN 2.2.4 Bernyanyi dengan perubahan tempo.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
KRITERIA KEJAYAAN 1. Mengenal terminologi dan simbol muzik dengan bimbingan.
2 Menyanyi repertoir dengan tempo.
AKTIVITI 1. Murid bersoal jawab bersama guru dan mengaitkan pelajaran pada hari ini.
2. Murid mendengar penerangan dari guru.
3. Murid dibahagi kepada beberapa kumpulan dan diminta menyanyikan lagu “Kami Suka Sayur”.
4. Setiap kumpulan diminta menyanyikan lagu.
BAHAN BANTU MENGAJAR -pembesar suara-Buku teks

EMK KBAT PAK21 PENILAIAN PdPC


Bahasa Mengaplikasi
Think-Pair-Share Lembaran kerja
/ Kelestarian alam Menganalisis
Kerja kumpulan Tugasan
sekitar / Menilai
Projek / Pemerhatian
Nilai murni Mencipta
/ Persembahan Lisan
Sains teknologi Kinestatik
Patriotisme Hasil kerja
Envoys (wakll) Kuiz
Kreativiti dan Gallery Walk
inovasi Projek seni
Kolaborasi Buku latihan
Keusahawanan
Recap Group
TMK
Team Word-
Web
Peta i-Think

REFLEKSI o 10 / 21orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan/pengukuhan.
o 8 / 21 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
o 3 / 21 orang murid tidak hadir.
RPH SELASA (7.1.2020)
MATA PELAJARAN SEJARAH
KELAS 4 CEMERLANG
MINGGU/TARIKH/MASA 02 / 07.1.2020 / 9.00 - 10.00
TEMA/TAJUK 1.Mari Belajar Sejarah
FOKUS Standard Kandungan:
1.1 Pengertian dan kemahiran ilmu sejarah.
Standard Pembelajaran
1.1.1Menyatakan pengertian sejarah.
1.1.2 Mengenal pasti sumber dalam sejarah.
K.1.1.6 Menyatakan kepentingan mempelajari sejarah.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:
 Murid dapat menyatakan pengertian sejarah.
 Murid yang lemah dibantu guru dalam memahami pengertian sejarah.
 menghargai tinggalan sejarah dan bahan warisan Negara.
AKTIVITI 1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang maksud bersejarah yang
mereka tahu.
2. Guru mengaitkan soalan dengan pelajaran hari ini.
3. Murid mendengar sejarawan yang dinyatakan guru.
4. Murid diminta menyenaraikan sejarawan di dalam kertas mengikut
kumpulan.
5. Murid diminta membentangkan dihadapan kelas mengikut kumpulan.
6. Guru menegaskan kepada murid kepentingan untuk kita menghargai
sejarah.
EMK Nilai Murni : Bersyukur.
KPS : Elemen Asas Sejarah ( Tokoh)
TMK : Belajar melalui TMK

Bahan Bantu Mengajar Buku teks , lembaran kerja


Refleksi  Pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Program Motivasi
Insan Gemilang Tahun 4.
RPH SELASA (7.1.2020)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
MATA PELAJARAN SAINS
MINGGU / HARI / TARIKH 02 / SELASA / 07.1.2020 HADIR : 25 / 25 orang
TIDAK HADIR : / orang
KELAS 3 BESTARI KEHADIRAN
MASA 9.30 AM – 10.00 AM
TEMA & TAJUK
KEMAHIRAN SAINTIFIK
1. KEMAHIRAN PROSES SAINS
STANDARD
KANDUNGAN 1.1 KEMAHIRAN PROSES SAINS
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.2 Mengelas
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. 16 / 25 Murid dapat memerihalkan objek atau fenomena dengan menyatakan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
persamaan dan perbezaan.
2. 9 / 25 murid yang lemah dapat mengasingkan dan mengumpulkan ciri sepunya dan
berbeza dengan bantuan guru.
KRITERIA KEJAYAAN
1. Murid bersoal jawab bersama guru dan mengaitkan pelajaran pada hari ini.
2. Murid membuat pemerhatian tentang gambar.
AKTIVITI PEMBELAJARAN & 3. murid mendengar penerangan guru.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)
4. Murid menjawab soalan.
5.Membuat rumusan pelajaran hari ini.
BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks, sudu, garpu
(BBB)

NILAI MURNI
bekerjasama

ELEMEN MERENTASI Sains dan teknologi


KURIKULUM (EMK)
mengaplikasikan
PAK21

PETA I-THINK
Peta buih

Lembaran kerja
PENILAIAN & PENTAKSIRAN

REFLEKSI

16 / 25 orang murid dapat menguasai objektif pada hari ini.


9 / 25 orang murid tidak menguasai kemahiran dan dibantu guru untuk memahami pelajaran.
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana ….
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar Cuti Rehat / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti
RPH RABU (08.1.2020)
Mata Pelajaran / Kelas : Pendidikan Jasmani Tahun 5 Bestari
Tajuk : Lombol Kangkang.
Tarikh / Masa : 8 Jan 2020 (RABU) / 7.30 pagi – 8.00 pagi
Kehadiran : 17 / 18 orang
Standard Kandungan : 1.1 , 1.2 , 2.1
Standard Pembelajaran :
1.1.1 Melakukan Lombol Kangkang.
1.2.1 Mengawal imbangan badan semasa dan selepas melakukan Lombol Kangkang dan
Hambur Arab.
2.1.1 Mengenal pasti otot-otot utama yang menghasilkan daya semasa melakukan Lombol
Kangkang dan Hambur Arab.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran:
1. Murid cemerlang dapat melakukan lombol kangkang dengan lakuan
yang betul.
2. Murid sederhana dapat melakukan lombol kangkang dengan aras
rendah dengan lakuan yang betul.
Aktiviti PdP
1. Murid melakukan senaman memanaskan badan melalui aktiviti lari pelbagai gaya dan
regangan.
2. Murid mendengar penerangan dan melihat demonstrasi daripada rakan dengan
bimbingan guru menggunakan kaedah yang betul.
3. Murid bermain permainan “Mari Menghambur” dalam kumpulan masing-masing.
4. Menyejukkan badan, gerakkan badan ke kiri dan ke kanan berulang kali.
5. Tarik nafas tiga kali perlahan dan hembus panjang yang terakhir.
Refleksi

1. Pengajaran dan pembelajaran pada hari ini di tangguhkan kerana Program Motivasi
Insan Gemilang Tahun 5.
RPH RABU (8.1.2020)
Mata Pelajaran / Kelas : Pendidikan Jasmani Tahun 5 Cemerlang
Tajuk : Lombol Kangkang.
Tarikh / Masa : 8 Jan 2020 (RABU) / 8.30 pagi – 9.00 pagi
Kehadiran : 28 / 28 orang
Standard Kandungan : 1.1 , 1.2 , 2.1
Standard Pembelajaran :
1.1.1 Melakukan Lombol Kangkang.
1.2.1 Mengawal imbangan badan semasa dan selepas melakukan Lombol Kangkang dan
Hambur Arab.
2.1.1 Mengenal pasti otot-otot utama yang menghasilkan daya semasa melakukan Lombol
Kangkang dan Hambur Arab.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran:
1. Murid cemerlang dapat melakukan lombol kangkang dengan lakuan
yang betul.
2. Murid sederhana dapat melakukan lombol kangkang dengan aras
rendah dengan lakuan yang betul.
Aktiviti PdP
1. Murid melakukan senaman memanaskan badan melalui aktiviti lari pelbagai gaya dan
regangan.
2. Murid mendengar penerangan dan melihat demonstrasi daripada rakan dengan
bimbingan guru menggunakan kaedah yang betul.
3. Murid bermain permainan “Mari Menghambur” dalam kumpulan masing-masing.
4. Menyejukkan badan, gerakkan badan ke kiri dan ke kanan berulang kali.
5. Tarik nafas tiga kali perlahan dan hembus panjang yang terakhir.
Refleksi

1. Pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Program Motivasi Insan Gemilang


Tahun 5.
RPH RABU (08.1.2020)

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN


5 9.30 - 10.30
02 RABU 08/1/2020 CEMERLANG Reka Bentuk dan Teknologi
60 minit
(KUMP A)

BIDANG TAJUK / UNIT

Teknikal 2.0 Asas Teknologi

STANDARD 2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara elektromekanikal berpandukan
KANDUNGAN manual.
STANDARD
2.2.1, 2.2.2, 2.2.3
PEMBELAJARAN

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF 1. Membaca dan memahami manual.
2. Menyatakan dua nama dan fungsi alatan tangan untuk memasang dan membuka kit
PEMBELAJARAN
model.
3. Mengenal pasti nama dan fungsi dua komponen kit model.

1. Guru mempamerkan kit model yang telah siap, bersoal jawab dan mengaitkan jawapan
murid dengan pengajaran pada hari ini.
2. Fomen mengedarkan kit model kepada setiap kumpulan.
3. Murid membaca dan memahami manual kit model dengan bimbingan guru.
4. Murid menyatakan dua nama dan fungsi alatan tangan untuk memasang dan membuka kit
AKTIVITI model.
PDPC 5. Guru menerangkan nama dan fungsi komponen kit model.
6. Murid mengenal pasti nama dan fungsi dua komponen kit model.
7. Murid memberikan beberapa contoh kegunaan komponen yang pernah dilihat pada
persekitaran.(PAK21)
8. Murid membuat rumusan pengajaran dengan membuat bandingan beberapa contoh kit
model lain yang terdapat di pasaran.(KBAT)

AKTIVITI PAK-21 Chunking (Gabungan )


BBB Kit model, manual, carta, alatan tangan.
KBAT Mengaplikasi Menganalisis √ Menilai Mencipta

ELEMEN NILAI MURNI Yakin dan mematuhi peraturan


MERENTAS
KURIKULUM KEUSAHAWANAN EK 2 - boleh mendapat maklumat daripada sumber.

KREATIVITI Menghasilkan idea dari pemerhatian.

PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
I-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir

TAHAP
PENTAKSIRAN
PENGUASAAN 2 Lembaran kerja
/PENILAIAN
(PBS)
KEHADIRAN : 28 / 28
REFLEKSI / IMPAK  Pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Program Motivasi Insan
Gemilang Tahun 5.
RPH RABU (08.1.2020)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
MATA PELAJARAN SAINS
MINGGU / HARI / TARIKH 2 / RABU / 8.1.2020 HADIR : 20 / 29 orang
TIDAK HADIR : 1 / 29 orang
KELAS 4 CEMERLANG KEHADIRAN
MASA 9.00 AM – 10.00 AM
TEMA & TAJUK
INKUIRI DALAM SAINS
1. KEMAHIRAN SAINTIFIK
STANDARD
KANDUNGAN 1.1 PENGELASAN
STANDARD 1.1.2 Mengelas dengan membandingkan atau mengenal pasti persamaan dan perbezaan
PEMBELAJARAN berdasarkan ciri sepunya.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. 25 / 29 Murid dapat membandingkan dan mengenal pasti persamaan dan perbezaan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
berdasarkan ciri sepunya.
2. 2 / 29 murid yang lemah dapat Mengumpulkan dan mengasingkan berdasarkan ciri-ciri
yang diperhatikan..
KRITERIA KEJAYAAN  Murid dapat mengenal pasti ciri- ciri sepunya objek.

1. Set induksi –
2. Murid membuat pemerhatian.
3. murid mendengar penerangan guru.
AKTIVITI PEMBELAJARAN &
PEMUDAHCARAAN (PdPc) 4. Murid di bahagiakan dalam beberapa kumpulan.
5. Murid menjalankan eksperimen pengelasan objek mengikut ciri-ciri sepunya.
4. Menjawab latihan yang diberi.
5. Membuat rumusan pelajaran hari ini.
BAHAN BANTU BELAJAR  Klip kertas, batang aiskrim, guli, sudu plastik
(BBB)

NILAI MURNI
bekerjasma

ELEMEN MERENTASI Sains dan Teknologi


KURIKULUM (EMK)
Daya tahan
PAK21

PETA I-THINK
Peta buih

Lembaran kerja
PENILAIAN & PENTAKSIRAN

REFLEKSI

27 / 29 orang murid dapat menguasai objektif pelajaran pada hari ini.


2 / 29 orang murid tidak hadir.
RPH KHAMIS (9.1.2020)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
MINGGU/HARI/TARIKH 02 / KHAMIS / 09. 01. 2020
KELAS 2 BESTARI
MASA 7.30 - 8.30
BIDANG MENGGAMBAR
TEMA/TAJUK LUKISAN / KAMI SUKA SAYUR
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Penghasilan karya kreatif
4.1 Penghayatan Karya Seni
STANDARD 3.1.1(i-iv) Menghasilkan karya yang kreatif. (i) Memilih dan memanipulasi media secara
PEMBELAJARAN kreatif. (ii) Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya secara kreatif (iii)
Mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual dalam
menghasilkan karya secara kreatif (iv) Membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
KRITERIA KEJAYAAN 1. Murid dapat menerangkan teknik garisan dengan betul dan tepat.
2. Murid yang lemah dapat memahami teknik garisan dengan bantuan guru.
AKTIVITI 1. Murid menyambung aktiviti yang lepas.
2. Murid melakukan aktiviti garisan di lukisan bergambar yang diberikan oleh guru.
3. Murid melakukan kemasan terakhir.
4. Murid mempamirkan hasi kerja dihadapan kelas.
BAHAN BANTU MENGAJAR Buku teks , lukisan bergambar

EMK KBAT PAK21 PENILAIAN PdPC


/ Bahasa / Mengaplikasi Think-Pair-Share
Kelestarian alam Menganalisis Kerja kumpulan
sekitar Menilai Lembaran kerja
Projek
Nilai murni Mencipta Tugasan
/ Persembahan
Sains teknologi Pemerhatian
Kinestatik
Patriotisme Lisan
Envoys (wakll)
/ Kreativiti dan / Hasil kerja
Gallery Walk
inovasi Kuiz
Kolaborasi
Keusahawanan Projek seni
Recap Group
TMK Buku latihan
Team Word-
Web
Peta i-Think

REFLEKSI  16 / 21 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi


latihan pengayaan.
 4 / 21 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan dibantu guru.
 1 / 21 orand murid tidak hadir.
RPH KHAMIS (9.1.2020)

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

5 BESTARI 10.50 - 11.50


1 KHAMIS 09/1/2020 Reka Bentuk dan Teknologi
(KUMP B) 60 minit

BIDANG TAJUK / UNIT

Teknikal 2.0 Asas Teknologi

STANDARD 2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara elektromekanikal berpandukan
KANDUNGAN manual.
STANDARD
2.2.1, 2.2.2, 2.2.3
PEMBELAJARAN

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF 1. Membaca dan memahami manual.
2. Menyatakan dua nama dan fungsi alatan tangan untuk memasang dan membuka kit
PEMBELAJARAN
model.
3. Mengenal pasti nama dan fungsi dua komponen kit model.

1. Guru mempamerkan kit model yang telah siap, bersoal jawab dan mengaitkan jawapan
murid dengan pengajaran pada hari ini.
2. Fomen mengedarkan kit model kepada setiap kumpulan.
3. Murid membaca dan memahami manual kit model dengan bimbingan guru.
4. Murid menyatakan dua nama dan fungsi alatan tangan untuk memasang dan membuka
AKTIVITI kit model.
PDPC 5. Guru menerangkan nama dan fungsi komponen kit model.
6. Murid mengenal pasti nama dan fungsi dua komponen kit model.
7. Murid memberikan beberapa contoh kegunaan komponen yang pernah dilihat pada
persekitaran.(PAK21)
8. Murid membuat rumusan pengajaran dengan membuat bandingan beberapa contoh kit
model lain yang terdapat di pasaran.(KBAT)

AKTIVITI PAK-21 Chunking (Gabungan )


BBB Kit model, manual, carta, alatan tangan.
KBAT Mengaplikasi Menganalisis √ Menilai Mencipta

ELEMEN MERENTAS NILAI MURNI Yakin dan mematuhi peraturan


KURIKULUM KEUSAHAWANAN EK 2 - boleh mendapat maklumat daripada sumber.
KREATIVITI Menghasilkan idea dari pemerhatian.

PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
I-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir

TAHAP PENTAKSIRAN
2 Lembaran kerja
PENGUASAAN (PBS) /PENILAIAN
KEHADIRAN : 18 / 18
REFLEKSI / IMPAK  7 / 9 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
 2 / 9 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RPH KHAMIS (09.1.2020)
MATA PELAJARAN SEJARAH
KELAS 4 BESTARI
MINGGU/TARIKH/MASA 02 / 09.1.2020 / 11.50 - 12.50
TEMA/TAJUK 1.Mari Belajar Sejarah
FOKUS Standard Kandungan:
1.2 Pengertian dan kemahiran ilmu sejarah.
Standard Pembelajaran
1.1.3Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
1.1.4 Membezakan konsep ruang dan masa dalam sejarah.
K.1.1.7 Menerangkan kepentingan mengambil iktibar daripada peristiwa lalu.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat:
 Murid dapat Menjelaskan maklumat pengertian dan kemahiran ilmu
sejarah.
 Murid yang lemah dibantu guru dalam memahami pengertian ilmu
sejarah.
AKTIVITI 1. Murid bersoal jawab dengan guru ,guru mengaitkan soalan dengan
pelajaran hari ini.
2. Murid mendengar penerangan guru.
3. Murid diminta menyenaraikan maklumat kemahiran ilmu sejarah
mengikut kumpulan.
4. Murid diminta membentangkan dihadapan kelas mengikut kumpulan.
5. Guru membuat kesimpulan.
EMK Nilai Murni : Bersyukur.
KPS : Elemen Asas Sejarah ( Tokoh)
TMK : Belajar melalui TMK

Bahan Bantu Mengajar Buku teks , lembaran kerja


Refleksi  12 / 21 orang murid telah mencapai objektif P&P.
 7 / 21 Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
 2 / 21 Murid tidak hadir.
RPH JUMAAT (10.1.2020)
Mata Pelajaran / Kelas : Pendidikan Jasmani Tahun 5 Cemerlang
Tajuk : Lombol Kangang.
Tarikh / Masa : 10 Jan 2020 (Jumaat) / 8.00 pagi – 8.30 pagi
Kehadiran : 26 / 28 orang
Standard Kandungan : 1.1 , 1.2 , 2.1
Standard Pembelajaran :
1.1.1 Melakukan Lombol Kangkang.
1.2.1 Mengawal imbangan badan semasa dan selepas melakukan Lombol Kangkang dan
Hambur Arab.
2.1.1 Mengenal pasti otot-otot utama yang menghasilkan daya semasa melakukan Lombol
Kangkang dan Hambur Arab.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran:
1. Murid cemerlang dapat melakukan lombol kangkang dengan lakuan
yang betul.
2. Murid sederhana dapat melakukan lombol kangkang dengan aras
rendah dengan lakuan yang betul.
Aktiviti PdP
1. Murid melakukan senaman memanaskan badan melalui aktiviti lari pelbagai gaya dan
regangan.
2. Murid mendengar penerangan dan melihat demonstrasi daripada rakan dengan
bimbingan guru menggunakan kaedah yang betul.
3. Murid bermain permainan “Mari Menghambur” dalam kumpulan masing-masing.
4. Menyejukkan badan, gerakkan badan ke kiri dan ke kanan berulang kali.
5. Tarik nafas tiga kali perlahan dan hembus panjang yang terakhir.
Refleksi

1. Pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana pertandingan merentas desa


peringkat sekolah.
2. 2 / 28 orang murid tidak hadir.
RPH JUMAAT (10.1.2020)
Mata Pelajaran / Kelas : Pendidikan Jasmani Tahun 5 Bestari
Tajuk : Lombol Kangang.
Tarikh / Masa : 3 Jan 2020 (Jumaat) / 8.30 pagi – 9.00 pagi
Kehadiran : 18 / 18 orang
Standard Kandungan : 1.1 , 1.2 , 2.1
Standard Pembelajaran :
1.1.1 Melakukan Lombol Kangkang.
1.2.1 Mengawal imbangan badan semasa dan selepas melakukan Lombol Kangkang dan
Hambur Arab.
2.1.1 Mengenal pasti otot-otot utama yang menghasilkan daya semasa melakukan Lombol
Kangkang dan Hambur Arab.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran:
1. Murid cemerlang dapat melakukan lombol kangkang dengan lakuan
yang betul.
2. Murid sederhana dapat melakukan lombol kangkang dengan aras
rendah dengan lakuan yang betul.
Aktiviti PdP
1. Murid melakukan senaman memanaskan badan melalui aktiviti lari pelbagai gaya dan
regangan.
2. Murid mendengar penerangan dan melihat demonstrasi daripada rakan dengan
bimbingan guru menggunakan kaedah yang betul.
3. Murid bermain permainan “Mari Menghambur” dalam kumpulan masing-masing.
4. Menyejukkan badan, gerakkan badan ke kiri dan ke kanan berulang kali.
5. Tarik nafas tiga kali perlahan dan hembus panjang yang terakhir.
Refleksi

1. Pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana pertandingan merentas desa


peringkat sekolah
RPH JUMAAT (10.1.2020)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
MATA PELAJARAN SAINS
MINGGU / HARI / TARIKH 02 / JUMAAT / 10.1.2020 HADIR : 25 / 25 orang
TIDAK HADIR : / orang
KELAS 3 BESTARI KEHADIRAN
MASA 9.30 AM – 10.00 AM
TEMA & TAJUK
KEMAHIRAN SAINTIFIK
1. KEMAHIRAN PROSES SAINS
STANDARD
KANDUNGAN 1.1 KEMAHIRAN PROSES SAINS
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.1 Memerhati
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. - / 25 murid dapat memahami kemahiran memerhati dengan mengaitkan dengan 5
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
sistem deria.
2. - / 25 murid yang lemah dapat menyatakan dan memahami serta mengaitkan 3 dari 5
deria dalam kemahiran memerhati.
KRITERIA KEJAYAAN
1. Murid bersoal jawab bersama guru dan mengaitkan pelajaran pada hari ini.
2. Murid membuat pemerhatian tentang gambar.
AKTIVITI PEMBELAJARAN & 3. murid mendengar penerangan guru.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)
4. Murid menjawab soalan.
5.Membuat rumusan pelajaran hari ini.
BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks, pensil , pemadam , pembaris
(BBB)

NILAI MURNI
bekerjasama

ELEMEN MERENTASI Sains dan teknologi


KURIKULUM (EMK)
mengaplikasikan
PAK21

PETA I-THINK
Peta buih

Lembaran kerja
PENILAIAN & PENTAKSIRAN

REFLEKSI

Pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana pertandingan merentas desa peringkat sekolah.
RPH JUMAAT (10.1.2020)
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

4 BESTARI 10.50 - 11.50


02 JUMAAT 10/1/2020 Reka Bentuk dan Teknologi
(KUMP B) 60 minit

BIDANG TAJUK / UNIT

Teknikal 1.0 KESELAMATAN BENGKEL

STANDARD
1.1 Amalan Keselamatan
KANDUNGAN

STANDARD
1.1.1 Menyatakan peraturan keselamatan diri, bengkel, peralatan dan bahan.
PEMBELAJARAN

Pada akhir PdPC murid akan dapat :


OBJEKTIF
1. Murid dapat memahami dan menyatakan peraturan keselamatan diri dan bengkel.
PEMBELAJARAN
2. Murid dapat mengamalkan langkah keselamatan diri dan bengkel.

1. Guru bersoal jawab bersama murid.

2. Murid mendengar penerangan daripada guru.

3. Murid diminta menulis langkah keselamatan diri di dalam kumpulan.

AKTIVITI 4. Murid menerangkan dihadapan kelas hasil dapatan perbincangan kumpulan.

PDPC 5. Guru membantu murid yang lemah untuk menyiapkan tugasan yang diberi.

6. Murid menjawab latihan yang diberi.

7. Murid memberikan beberapa contoh kecuaian yang sering berlaku di bengkel.(PAK21)

8. Murid membuat rumusan pengajaran dengan membuat bandingan beberapa contoh lain .(KBAT)

AKTIVITI PAK-21 Chunking (Gabungan )

BBB alatan tangan, apron

KBAT Mengaplikasi Menganalisis √ Menilai Mencipta

ELEMEN MERENTAS NILAI MURNI Yakin dan mematuhi peraturan


KURIKULUM KEUSAHAWANAN EK 2 - boleh mendapat maklumat daripada sumber.

KREATIVITI Menghasilkan idea dari pemerhatian.

PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih / Peta buih berganda

I-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN


2 Lembaran kerja
(PBS) /PENILAIAN

KEHADIRAN : 20 / 21
REFLEKSI / IMPAK
 7/10 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
 3/10 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
