Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 2 (MINGGU 32)

MATAPELAJARAN: SAINS KELAS: 2 Ibnu Khaldun

TARIKH/HARI: 9 November 2022 / Rabu MASA: 7.00-7.30


TEMA: SAINS FIZIKAL TAJUK: 7.0 ELEKTRIK

STANDARD KANDUNGAN: 7.1 Litar elektrik


STANDARD 7.1.4 Meramal sebab mentol tidak menyala dalam litar yang dibina
PEMBELAJARAN:
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Meramal sebab mentol tidak menyala dalam litar yang dibina
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1) Murid dapat mengenalpasti/meramal sekurang-kurangnya 2 masalah mengapa mentol tidak menyala dalam litar yang
dibina dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Guru menunjukkan sebuah litar yang lengkap dipasang dan cuba memasang suis.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Guru akan memberi satu pernyataan masalah kepada situasi:
AKTIVITI “Pada pendapat kamu, mengapakah mentol untuk ini tidak menyala” walaupun semua komponenya telah disambungkan
1:
antara satu sama lain?
3. Segala pendapat dari setiap kumpulan akan ditulis dipapan putih.
1. Murid akan duduk di dalam kumpulan kecil dan diberikan litar mereka semula, akan tetapi mentol dan baterinya telah
ditukar kepada yang telah rosak.
2. Murid akan menyambungkan suis dan cuba mencari apakah masalah yang terdapat dalam litar elektrik mereka. Setelah 5
AKTIVITI minit berlalu. (Penyelesaian masalah)
2: 3. Kemudian guru akan memanggil setiap ketua kumpulan untuk mendapatkan mentol dan sel kering yang baharu.
4. Kumpulan yang berjaya mengenalpasti masalah dalam litar akan menulis di dalam kertas A4 yang telah diberi.
5. Kumpulan yang berjaya mengenalpasti/ meramal masalah yang banyak akan dikira sebagai pemenang selepas sesi
pembentangan.
AKTIVITI 1. Murid membina peta buih berkaitan punca-punca mengapa mentol tidak menyala di dalam buku nota masing-masing
3: melalui bimbingan guru.
AKTIVITI 1. Murid akan menjawab latihan didalam buku aktiviti pada halaman 49-50 sebagai aktiviti peneguhan.
4:
ABM/ BBM: / Model litar elektrik / Sel kering, mentol, wayar peyambung/ / Lain-lain: Mentol dan bateri yang telah rosak
klip buaya, dan suis, pemegang sel
kering dan mentol.
ELEMEN MERENTAS / Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi

TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi / Menilai
/ Memahami / Menganalisis / Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor
SAINS: Membuat inferens / Meramal / Berkomunikasi
/
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:

/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.

PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir

PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid


&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian /Lembaran Kerja/Buku Lain-lain:_________
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6

Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk


Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan / Penyelesaian masalah /
REFLEKSI:
35 / 38 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 2 (MINGGU 32)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS: 2 Ibnu Rushd
TARIKH/HARI: 9 November 2022 / Rabu MASA: 10.30-11.00
TEMA: SAINS BAHAN TAJUK: 8.0 CAMPURAN
STANDARD KANDUNGAN: 8.1 Campuran
STANDARD 8.1.1 Memerihalkan kaedah untuk mengasingkan campuran pelbagai bahan atau objek.
PEMBELAJARAN: 8.1.2 Menaakul cara yang digunakan untuk mengasingkan campuran pelbagai bahan atau objek.

STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


OBJEKTIF 1. Memerihalkan kaedah untuk mengasingkan campuran pelbagai bahan atau objek.
PEMBELAJARAN: 2 Menaakul cara yang digunakan untuk mengasingkan campuran pelbagai bahan atau objek.
KRITERIA KEJAYAAN: 1.) Murid dapat memilih cara /kaedah yang betul untuk mengasingkan campuran pelbagai bahan atau objek.

AKTIVITI PENGAJARAN 1. Guru akan menunjukkan cara bagaimana untuk membuat air teh.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Masukkan 1 sudu teh dan kemudiannya 3 sudu gula terlebih dahulu kedalam sebuah teko dan di campurkan dengan air
AKTIVITI panas.
1: 3. Guru akan menyoal murid berdasarkan demonstrasi:
a) Bolehkah kita terus minum air teh ini? Jika tidak, Kenapa?
b) Apakah cara atau kaedah terbaik untuk mengasingkan campuran teh dan air?
4. Guru akan mengaitkan tajuk pembelajaran dengan demonstarasi sebentar tadi.
AKTIVITI 1. Murid akan berada di dalam setiap kumpulan masing-masing dan diberikan dengan alat dan peralatan untuk mengasingkan
2: bahan campuran iaitu (Pengayak, Magnet, Air dan Kertas turas)
2. Guru akan menyediakan 4 stesen yang berbeza situasinya mengikut campuran daripada pelbagai bahan atau objek. (inkuiri
penemuan)
Stesen 1: Campuran kismis dan tepung
Stesen 2: Campuran Klip kertas dan Pasir
Stesen 3: Campuran Serbuk Kayu dan Batu
Stesen 4: Campuran air dan kelopak bunga raya
3. Setiap kumpulan akan diberikan satu jadual mengenai pemilihan alat manakah yang sesuai untuk mengasingkan campuran
di setiap stesen yang disediakan.
4. Selepas semua kumpulan selesai bergerak ke satu stesen ke stesen sambil membawa alat dan peralatan yang telah diberi
untuk mencuba mengasingkan campuran tersebut. Sesi pembentangan akan dibuat setiap kumpulan setelah semua melawat
semua stesen.
5. Murid akan menyemak dan akan menamakan cara/ kaedah tersebut berdasarkan rujukan pada buku teks (halaman 89-93)
AKTIVITI 1. Murid akan membina peta buih di dalam buku nota masing-masing berdasarkan aktiviti stesen iaitu mengenai cara/kaedah
3: mengasingkan campuran yang pelbagai campuran.
AKTIVITI 1. Murid akan menjawab latihan didalam buku aktiviti pada halaman 55 -57 sebagai aktiviti peneguhan.
4:
ABM/ BBM: / Teh, gula, teko dan air panas / Kismis, tepung, Klip kertas, Pasir / Lain-lain: Pengayak, Magnet, Air dan
Serbuk Kayu, Batu, air, dan kelopak Kertas turas
bunga raya
ELEMEN MERENTAS / Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): / TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi / Menilai
/ Memahami / Menganalisis Mencipta

KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor


SAINS: / Membuat inferens / Meramal / Berkomunikasi
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:
/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
/ Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.

PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok / Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir

PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid


&PEMBELAJARAN (PDP): Drama/ PBL / Pemerhatian / Lembaran Kerja/Buku Lain-lain:_________
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Stesen /
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan / inkuiri penemuan /
REFLEKSI:
37/ 39 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
