Anda di halaman 1dari 13

RPH SEMINGGU

RANCANGAN PELAJARAN MINGGUAN 12

PENGGAL : 2
MINGGU KE : 25 TARIKH: 2 – 6 OGOS 2021
PERKARA TINGKATAN TAJUK PELAJARAN MINGGUAN

1 INTEG TENAGA DAN KELESTARIAN HIDUP


8. CAHAYA DAN OPTIK
SAINS

1 PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM


INTEL, INO 6. JADUAL BERKALA

3 INTEL TENAGA DAN KELESTARIAN HIDUP


8.0 KERADIOAKTIFAN

PERANCANGAN AKTIVITI MINGGUAN LUAR PdPc

PENYEDIAAN BAHAN / ALAT UNTUK PDPC YOUTUBE, WHATSAPP, GOOGLE MEET, GOOGLE
FORM, GOOGLE DOCS, QUIZIZZ, DESMOS,
WHITEBOARD.FI, CLEVERMATH

Aktiviti Kokurikulum / Catatan

HARI MASA PERKARA


RABU 3:30 4:30 KOKURIKULUM

T/Tangan Guru: T/Tangan Pengetua:

…………….................. …….…………………..
(RUMAIZAH MARYAM JAMALIAH)
BINTI RAMLI
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 1

TARIKH / HARI 2/8/2021 ISNIN KELAS / MASA / 1 INTEGRITI 10:00 - 12/34


BIL. MURID HADIR 11:00
(ONLINE)
TEMA TENAGA DAN KELESTARIAN HIDUP
BAB 8. CAHAYA DAN OPTIK
STANDARD 8.3 Pantulan cahaya
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD 8.3.2 berkomunikasi mengenai hukum pantulan
PEMBELAJARAN (SP) / 8.3.3 melukis gambar rajah sinar pantulan cahaya
HSP
KONSEP / ISTILAH / HUKUM PANTULAN, SUDUT TUJU, i, NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN DAN SUDUT PANTULAN, r. PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK DESMOS, GOOGLE MEET, CLEVERMATH
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan penggunaan cermin/ ciri cahaya/ pantulan cahaya/pembiasan
cahaya/penyebaran cahaya/penyerakan cahaya/penambahan dan penolakan cahaya untuk
melaksanakan tugasan mudah

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI PANTULAN CAHAYA
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN HUKUM PANTULAN CAHAYA.
mereka dapat: 2. MELUKIS HUKUM PANTULAN CAHAYA DENGAN BETUL.
(Sayadapat …)
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai apa yang telah ⚫ Apakah
persamaan dan
dipelajari semasa penggunaan cermin dan sifat-sifat cahaya. perbezaan ciri
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian. imej yang terhasil
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC menggunakan
cermin satah,
Aktiviti Pembelajaran - 40 minit cermin cembung
dan cermin
cekung?
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru : Guru menerangkan hukum pantulan cahaya dan langkah demi langkah • Apakah hukum
pantulan
melukis hukum pantulan cahaya. cahaya?
2. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan hukum pantulan cahaya. SC1, Afl, Diff • Apakah langkah
3. Menyoal-Bimbing, secara individu murid diberikan 1 link Desmos bagi melukis hukum pantulan demi langkah
cahaya. (SC2) dalam masa 8 minit. Kemudian, murid-murid dikehendaki memberikan maklum balas bagi melukis
pada jawapan kawan-kawan yang lain dalam masa 8 minit. Afl, Diff, Peer-Assesment hukum pantulan
4. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment cahaya?

Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
2. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
12/34 murid mencapai LO, SC1dan SC2. 22/34 murid dibimbing tentang ciri air Guna pelbagai kaedah untuk
pengunaan cermin secara offline. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 2

TARIKH / HARI 2/8/2021 ISNIN KELAS / MASA / 1 INOVATIF 12:30 – 1:30 14/30
BIL. MURID HADIR (ONLINE)
TEMA PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM
BAB 6. JADUAL BERKALA
STANDARD 6.3 Sebatian
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD 6.3.1 berkomunikasi mengenai sebatian dalam kehidupan harian
PEMBELAJARAN (SP) / 6.3.2 menunjuk cara pembentukan sebatian daripada logam dengan bukan logam
HSP
KONSEP / ISTILAH / SEBATIAN NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK DESMOS, GOOGLE MEET
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan pengetahuan jirim/jadual berkala/udara untuk menerangkan kejadian
atau fenomena alam dan dapat melaksanakan tugasan mudah..

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI SEBATIAN
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN MAKSUD SEBATIAN
mereka dapat: 2. MENYATAKAN SEKURANG-KURANGNYA 3 CONTOH SEBATIAN YANG SERING DIJUMPAI DIPERSEKITARAN
(Sayadapat …) 3. MENYATAKAN 3 JENIS SEBATIAN LOGAM YANG BOLEH TERBENTUK
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
4. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai campuran dan 7 ⚫ Apakah
campuran dan 7
kaedah pengasingan campuran. kaedah yang
5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian. boleh dilakukan
6. Guru menyatakan tentang LO dan SC untuk
mengasingkan
Aktiviti Pembelajaran - 40 minit campuran?

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

5. Penerangan Guru : Guru menerangkan konsep sebatian berdasarkan setiap sc. • Apakah maksud
sebatian?
6. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan maksud sebatian. SC1, Afl, Diff • Apakah 3 contoh
7. Menyoal-Bimbing, secara individu murid diberikan 1 link myviewboard untuk menyatakan 3 contoh sebatian yang
sebatian yang boleh terbentuk. (SC2) dan seterusnya menyatakan pembentukan 3 sebatian logam selalu dijumpai?
(SC3) dalam masa 8 minit. Kemudian, murid-murid dikehendaki memberikan maklum balas pada • Apakah 3 jenis
sebatian logam
jawapan kawan-kawan lain dalam masa 8 minit. Afl, Diff, Peer-Assesment yang boleh
8. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment terbentuk dan
cara
pembentukan
sebatian
Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit tersebut?
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
3. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
4. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
16/30 murid yang tidak hadir kelas dalam Guna pelbagai kaedah untuk
14/30 murid mencapai LO, SC1 dan SC2. talian diberi bimbingab secara luar talian. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 3

TARIKH / HARI 3/8/2021 SELASA KELAS / MASA / 3 INTELEK 8:30 – 9:30 12/33
BIL. MURID HADIR (ONLINE)
TEMA TENAGA DAN KELESTARIAN HIDUP
BAB 8.0 Keradioaktifan
STANDARD 8.3 Sinaran mengion dan sinaran tidak mengion
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD 8.3.1 Memerihalkan sinaran mengion dan sinaran tidak mengion.
PEMBELAJARAN (SP) / 8.3.2 Membezakan tiga jenis sinaran mengion dalam reputan radioaktif.
HSP
KONSEP / ISTILAH / SINARAN MENGION, SINARAN TIDAK NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN MENGION, microSievert PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK DESMOS, GOOGLE MEET
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan pengetahuan mengenai keradioaktifan dan dapat melaksanakan
tugasan mudah.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI SINARAN MENGION DAN SINARAN TIDAK MENGION
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN APAKAH SINARAN MENGION DAN SINARAN TIDAK MENGION
mereka dapat: 2. MEMBERIKAN 3 CONTOH BAGI SINARAN MENGION DAN SINARAN TIDAK MENGION
(Sayadapat …) 3. MENYATAKAN SEKURANG-KURANGNYA 3 PERBEZAAN BAGI 3 JENIS SINARAN MENGION
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai pembentukan ion ⚫ Bagaimanakah
kation dan anion
positif dan ion negative (kation dan anion) terhasil?
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian.
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC
Aktiviti Pembelajaran - 40 minit
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru : Guru menerangkan konsep sinaran mengion dan sinaran tidak mengion, • Apakah sinaran
mengion dan
contoh2 sinaran mengion dan perbezaan bagi 3 jenis sinaran mengion sinaran tidak
2. .No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan maksud sinaran mengion dan sinaran tidak mengion?
mengion. SC1, Afl, Diff • Apakah contoh
3. Menyoal-Bimbing, secara individu murid diberikan 1 link desmos untuk menyatakan 3 contoh bagi sinaran
mengion dan
sinaran mengion dan 3 sinaran tidak mengion (SC2) dan perbezaan antara 3 jenis sinaran sinaran tidak
mengion (SC3) dalam masa 10 minit. Kemudian, murid-murid dikehendaki memberikan maklum mengion yang
balas pada jawapan kawan-kawan lain dalam masa 10 minit. Afl, Diff, Peer-Assesment dijumpai dalam
4. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment persekitaran?
• Apakah
perbezaan
Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit antara 3 jenis
sinaran
mengion?
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
2. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
21/22 murid yang tidak hadir kelas dalam Guna pelbagai kaedah untuk
12/33 murid mencapai LO, SC1 dan SC2. talian diberi bimbingab secara luar talian. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 4

TARIKH / HARI 3/8/2021 SELASA KELAS / MASA / 1 INTEGRITI 10:00 - 12/34


BIL. MURID HADIR 11:00
(ONLINE)
TEMA TENAGA DAN KELESTARIAN HIDUP
BAB 8. CAHAYA DAN OPTIK
STANDARD 8.2 Sifat cahaya
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK 8.3 Pantulan cahaya

STANDARD 8.2.1 berkomunikasi mengenai sifat cahaya


PEMBELAJARAN (SP) / 8.3.2 berkomunikasi mengenai hukum pantulan
HSP
KONSEP / ISTILAH / LEGAPHUKUM PANTULAN, SUDUT NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN TUJU, i, DAN SUDUT PANTULAN, r. PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK GOOGLE FORM, GOOGLE MEET,
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan penggunaan cermin/ ciri cahaya/ pantulan cahaya/pembiasan
cahaya/penyebaran cahaya/penyerakan cahaya/penambahan dan penolakan cahaya untuk
melaksanakan tugasan mudah

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI SIFAT CAHAYA DAN PANTULAN CAHAYA
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN 3 SIFAT CAHAYA
mereka dapat: 2. MENERANGKAN HUKUM PANTULAN CAHAYA
(Sayadapat …)
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai apa yang telah ⚫ Apakah sifat-sifat
cahaya dan
dipelajari sifat-sifat cahaya dan pantulan cahaya. hukum pantulan
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian. cahaya?
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC
Aktiviti Pembelajaran - 40 minit
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru : Guru menerangkan hukum pantulan cahaya dan langkah demi langkah • Apakah hukum
pantulan
melukis hukum pantulan cahaya. cahaya?
2. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan hukum pantulan cahaya. SC1, Afl, Diff • Apakah langkah
3. Menyoal-Bimbing, secara individu murid diberikan 1 link kuiz di GF bagi menguji penguasaan demi langkah
subtopik 8.2 (SC1) dalam masa 10 minit. Kemudian, murid-murid diberi satu lagi link bagi menguji bagi melukis
penguasan subtopik 8.3.(SC2) dalam masa 10 minit. Afl, Diff, Peer-Assesment hukum pantulan
4. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment cahaya?

Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
2. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
12/34 murid mencapai LO, SC1dan SC2. 22/34 murid dibimbing tentang ciri air Guna pelbagai kaedah untuk
pengunaan cermin secara offline. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 5

TARIKH / HARI 3/8/2021 SELASA KELAS / MASA / 1 INTELEK 12:00 – 1:00 19/32
BIL. MURID HADIR (ONLINE)
TEMA PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM
BAB 6. JADUAL BERKALA
STANDARD 6.3 Sebatian
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD 6.3.1 berkomunikasi mengenai sebatian dalam kehidupan harian
PEMBELAJARAN (SP) / 6.3.2 menunjuk cara pembentukan sebatian daripada logam dengan bukan logam
HSP
KONSEP / ISTILAH / SEBATIAN, LOGAM OKSIDA, LOGAM NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN HIDROKSIDA, LOGAM SULFIDA PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK GOOGLE FORM, GOOGLE MEET
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan pengetahuan jirim/jadual berkala/udara untuk menerangkan kejadian
atau fenomena alam dan dapat melaksanakan tugasan mudah..

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI SEBATIAN
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN MAKSUD SEBATIAN
mereka dapat: 2. MENYATAKAN 3 JENIS SEBATIAN YANG BOLEH TERBENTUK
(Sayadapat …) 3. MEMAHAMI KAEDAH PENGASINGAN SEBATIAN
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai campuran dan 7 ⚫ Apakah
campuran dan 7
kaedah pengasingan campuran. kaedah yang
2. Guru memberi link kuiz PBD 6.2 bagi menguji penguasaan murid-murid dalam subtopik 6.2. boleh dilakukan
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC untuk
mengasingkan
Aktiviti Pembelajaran - 40 minit campuran?
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru : Guru menerangkan konsep sebatian berdasarkan setiap sc. Guru • Apakah maksud
sebatian?
menjelaskan kaedah elektrolisis yang digunakan dalam mengasingkan sebatian air. • Bagaimanakah
2. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan maksud sebatian. SC1, Afl, Diff unsur logam dan
3. Menyoal-Bimbing, secara individu murid diberikan 1 link myviewboard untuk menyatakan 3 jenis unsur bukan
sebatian yang boleh terbentuk. (SC2) dan seterusnya menyatakan kaedah elektrolisis air bagi logam
bergabung
memecahkan sebatian air (SC3) dalam masa 8 minit. Kemudian, murid-murid dikehendaki secara kimia dan
memberikan maklum balas pada jawapan kawan-kawan lain dalam masa 8 minit. Afl, Diff, Peer- membentuk
Assesment suatu sebatian??
4. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment • Apakah kaedah
yang boleh
digunakan untuk
Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit mengasingkan
sebatian?

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q


1. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
2. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
13/32 murid yang tidak hadir kelas dalam Guna pelbagai kaedah untuk
19/32 murid mencapai LO, SC1 dan SC2. talian diberi bimbingab secara luar talian. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 6

TARIKH / HARI 4/8/2021 RABU KELAS / MASA / 1 INTELEK 8.30 – 9.30 20/32
BIL. MURID HADIR (ONLINE)
TEMA PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM
BAB 6. JADUAL BERKALA
STANDARD 6.3 Sebatian
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD 6.3.4 mengasingkan sebatian melalui kaedah kimia
PEMBELAJARAN (SP) / 6.3.5 membezakan perubahan kimia dan perubahan fizik
HSP
KONSEP / ISTILAH / ELEKTROLISIS, KATOD, ANOD NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK GOOGLE FORM, GOOGLE MEET
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan pengetahuan jirim/jadual berkala/udara untuk menerangkan kejadian
atau fenomena alam dan dapat melaksanakan tugasan mudah..

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI SEBATIAN
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN ELEKTROLISIS
mereka dapat: 2. MENYATAKAN HASIL ELEKTROLISIS DI KATOD DAN ANOD
(Saya dapat …) 3. MENYATAKAN 2 PERSAMAAN DAN 3 PERBEZAAN ANTARA PERUBAHAN FIZIK DAN PERUBAHAN KIMIA
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai sebatian dan 3 ⚫ Apakah sebatian
dan 3 jenis
jenis sebatian yang terhasil. sebatian logam
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian yang boleh
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC terbentuk?

Aktiviti Pembelajaran - 40 minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru : Guru menerangkan konsep kaedah elektrolisis yang digunakan dalam • Apakah
elektrolisis?
mengasingkan sebatian air dan perubahan kimia serta perubahan fizik yang berlaku hasil • Apakah hasil
pembentukan sebatian. elektrolisis?
2. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan apakah elektrolis. SC1, Afl, Diff • Apakah
3. I-Think, secara individu murid diminta untuk untuk menyatakan hasil elektrolisis dalam peta pokok. perubahan fizik
dan perubahan
(SC2) dan seterusnya menyatakan persamaan dan perbezaan antara perubahan fizik dan kimia yang
perubahan kimia yang berlaku (SC3) dalam masa 10 minit. Kemudian, murid-murid dikehendaki berlaku semasa
memberikan maklum balas pada jawapan kawan-kawan lain dalam masa 10 minit. Afl, Diff, Peer- pembentukan
Assesment sebatian?
4. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment

Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
2. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
12/32 murid yang tidak hadir kelas dalam Guna pelbagai kaedah untuk
20/32 murid mencapai LO, SC1 dan SC2. talian diberi bimbingab secara luar talian. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 7

TARIKH / HARI 4/8/2021 RABU KELAS / MASA / 3 INTELEK 11.00 – 12.00 18/33
BIL. MURID HADIR (ONLINE)
TEMA TENAGA DAN KELESTARIAN HIDUP
BAB 8.0 Keradioaktifan
STANDARD 8.3 Sinaran mengion dan sinaran tidak mengion
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD 8.3.3 Menjelaskan dengan contoh sumber sinaran mengion dalam alam sekitar iaitu sumber
PEMBELAJARAN (SP) / semula jadi dan sumber buatan manusia.
HSP
8.3.4 Membincang cara mengurus risiko terdedah kepada sinaran mengion semula jadi dan
buatan manusia.
KONSEP / ISTILAH / SINARAN KOSMIK, SINARAN NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN LATARBELAKANG PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK DESMOS, GOOGLE MEET
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan pengetahuan mengenai keradioaktifan dan dapat melaksanakan
tugasan mudah.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI SINARAN MENGION DAN SINARAN TIDAK MENGION
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN 2 SUMBER SINARAN MENGION DAN 1 CONTOH BAGI SETIAP SUMBER
mereka dapat: 2. MENYATAKAN APAKAH SINARAN KOSMIK DAN SINARAN LATAR BELAKANG
(Sayadapat …) 3. MENGGANGGARKAN DOS SINARAN MENGION DAN RISIKO TERDEDAH KEPADA SINARAN MENGION SEMULAJADI
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai perbezaan antara ⚫ Apakah
perbezaan antara
tiga jenis sinaran radioaktif yang mengion. 3 jenis sinaran
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian. radioaktif yang
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC mengion?

Aktiviti Pembelajaran - 40 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru: Guru menerangkan mengenai 2 sumber sinaran mengion yang terdapat • Apakah 2
sumber sinaran
disekeliling kita, maksud sinaran kosmik dan sinaran latarbelakang, serta membincangkan mengion dan
mengenai dos sinaran mengion dan risiko apabila terdedah kepada sinaran mengion semulajadi. contohnya?
2. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan 2 sumber sinaran mengion beserta • Apakah yang
contohnya. SC1, Afl, Diff dimaksudkan
dengan sinaran
3. Peta I-Think, secara individu murid diberikan 1 link Whiteboard.fi untuk menjelaskan mengenai kosmik dan
sinaran kosmik dan sinaran latarbelakang (peta pokok) (SC2) dan dos sinaran mengion beserta sinaran
risiko terdedah kepada sinaran mengion semulajadi (SC3) dalam masa 10 minit. Kemudian, murid- latarbelakang?
murid dikehendaki memberikan maklum balas pada jawapan kawan-kawan lain dalam masa 10 • Berapakah dos
sinaran mengion
minit. Afl, Diff, Peer-Assesment yang terdapat
4. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment dipersekitaran
dan apakah
Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit risiko terdedah
kepada sinaran
mengion?
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
3. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
4. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
15/33 murid yang tidak hadir kelas dalam Guna pelbagai kaedah untuk
18/33 murid mencapai LO, SC1 dan SC2. talian diberi bimbingab secara luar talian. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 8

TARIKH / HARI 4/8/2021 RABU KELAS / MASA / 1 INTEGRITI 12:00 - 1:00 10/34
BIL. MURID HADIR (ONLINE)
TEMA TENAGA DAN KELESTARIAN HIDUP
BAB 8. CAHAYA DAN OPTIK
STANDARD 8.3 Pantulan cahaya
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK Choose an item.

STANDARD 8.3.3 melukis gambar rajah sinar pantulan cahaya


PEMBELAJARAN (SP) / 8.3.4 menyelesaikan masalah dalam kehidupan seharian dengan mengaplikasi konsep
HSP
pantulan cahaya
KONSEP / ISTILAH / LEGAP, HUKUM PANTULAN, SUDUT NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN TUJU, i, DAN SUDUT PANTULAN, r. PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK GOOGLE FORM, GOOGLE MEET,
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan penggunaan cermin/ ciri cahaya/ pantulan cahaya/pembiasan
cahaya/penyebaran cahaya/penyerakan cahaya/penambahan dan penolakan cahaya untuk
melaksanakan tugasan mudah

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI PANTULAN CAHAYA
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MERUMUSKAN SUDUT SINAR TUJU, i, ADALAH SAMA DENGAN SUDUT SINAR PANTULAN,r.
mereka dapat: 2. MENERANGKAN HUKUM PANTULAN CAHAYA
(Sayadapat …)
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai apa yang telah ⚫ Apakah sifat-sifat
cahaya dan
dipelajari sifat-sifat cahaya dan pantulan cahaya. hukum pantulan
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian. cahaya?
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC
Aktiviti Pembelajaran - 40 minit
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru : Guru menerangkan hukum pantulan cahaya dan langkah demi langkah • Apakah hukum
pantulan
melukis hukum pantulan cahaya. cahaya?
2. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan hukum pantulan cahaya. SC1, Afl, Diff • Apakah langkah
3. Menyoal-Bimbing, secara individu murid diberikan 1 link kuiz di GF bagi menguji penguasaan demi langkah
subtopik 8.2 (SC1) dalam masa 10 minit. Kemudian, murid-murid diberi satu lagi link bagi menguji bagi melukis
penguasan subtopik 8.3.(SC2) dalam masa 10 minit. Afl, Diff, Peer-Assesment hukum pantulan
4. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment cahaya?

Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
2. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
10/34 murid mencapai LO, SC1dan SC2. 24/34 murid dibimbing tentang ciri air Guna pelbagai kaedah untuk
pengunaan cermin secara offline. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 9

TARIKH / HARI 5/8/2021 KHAMIS KELAS / MASA / 1 INOVATIF 11.00 – 19/30


BIL. MURID HADIR 12.00
(ONLINE)
TEMA PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM
BAB 6. JADUAL BERKALA
STANDARD 6.3 Sebatian
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD 6.3.2 menunjuk cara pembentukan sebatian daripada logam dengan bukan logam
PEMBELAJARAN (SP) / 6.3.4 mengasingkan sebatian melalui kaedah kimia
HSP
KONSEP / ISTILAH / ELEKTROLISIS ANOD , KATOD NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK WHITEBOARD.FI, GOOGLE MEET
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan pengetahuan jirim/jadual berkala/udara untuk menerangkan kejadian
atau fenomena alam dan dapat melaksanakan tugasan mudah..

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI SEBATIAN
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN ELEKTROLISIS AIR DAN HASILNYA.
mereka dapat: 2. MENYATAKAN SEKURANG-KURANGNYA 1 PERSAMAAN DAN 3 PERBEZAAN ANTARA PERUBAHAN FIZIK DAN PERUBAHAN KIMIA.
(Sayadapat …) 3. MENYENARAIKAN SEKURANG-KURANGNYA 3 PERBEZAAN ANTARA CAMPURAN DAN SEBATIAN
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai sebatian dan 3 jenis ⚫ Apakah
campuran dan 7
sebatian logam. kaedah yang
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian. boleh dilakukan
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC untuk
mengasingkan
Aktiviti Pembelajaran - 40 minit campuran?

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru : Guru menerangkan konsep kaedah elektrolisis yang digunakan dalam • Apakah elektrolis
air dan hasilnya?
mengasingkan sebatian air, perbandingan antara perubahan fizik dan kimia dan perbezaan antara • Apakah
campuran dan sebatian. persamaan dan
2. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan maksud sebatian. SC1, Afl, Diff perbezaan
3. Peta pemikiran, secara individu murid diberikan 1 Whiteboard,fi untuk menyatakan perbandingan antara
perubahan fizik
antara perbuhan fizik dan perubahan kimia. (SC2) dan perbezaan antara campuran dan sebatian dan perubahan
(SC3) dalam masa 8 minit. Kemudian, murid-murid dikehendaki memberikan maklum balas pada kimia?
jawapan kawan-kawan lain dalam masa 8 minit. Afl, Diff, Peer-Assesment • Apakah
4. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment perbezaan
antara antara
campuran dan
Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit sebatian?

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q


5. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
6. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
11/30 murid yang tidak hadir kelas dalam Guna pelbagai kaedah untuk
19/30 murid mencapai LO, SC1 dan SC2. talian diberi bimbingab secara luar talian. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 10

TARIKH / HARI 5/8/2021 KHAMIS KELAS / MASA / 1 INTELEK 12.00 – 1.00 20/32
BIL. MURID HADIR (ONLINE)
TEMA PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM
BAB 6. JADUAL BERKALA
STANDARD 6.3 Sebatian
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD 6.3.5 membezakan perubahan kimia dan perubahan fizik
PEMBELAJARAN (SP) / 6.3.6 membezakan antara campuran dan sebatian
HSP
KONSEP / ISTILAH / ELEKTROLISIS, KATOD, ANOD NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK GOOGLE FORM, GOOGLE MEET
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan pengetahuan jirim/jadual berkala/udara untuk menerangkan kejadian
atau fenomena alam dan dapat melaksanakan tugasan mudah..

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI SEBATIAN
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN ELEKTROLISIS
mereka dapat: 2. MENYATAKAN HASIL ELEKTROLISIS DI KATOD DAN ANOD
(Saya dapat …) 3. MENYATAKAN 2 PERSAMAAN DAN 3 PERBEZAAN ANTARA PERUBAHAN FIZIK DAN PERUBAHAN KIMIA
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai sebatian dan 3 ⚫ Apakah sebatian
dan 3 jenis
jenis sebatian yang terhasil. sebatian logam
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian yang boleh
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC terbentuk?

Aktiviti Pembelajaran - 40 minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru : Guru menerangkan konsep kaedah elektrolisis yang digunakan dalam • Apakah
elektrolisis?
mengasingkan sebatian air dan perubahan kimia serta perubahan fizik yang berlaku hasil • Apakah hasil
pembentukan sebatian. elektrolisis?
2. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan apakah elektrolis. SC1, Afl, Diff • Apakah
3. I-Think, secara individu murid diminta untuk untuk menyatakan hasil elektrolisis dalam peta pokok. perubahan fizik
dan perubahan
(SC2) dan seterusnya menyatakan persamaan dan perbezaan antara perubahan fizik dan kimia yang
perubahan kimia yang berlaku (SC3) dalam masa 10 minit. Kemudian, murid-murid dikehendaki berlaku semasa
memberikan maklum balas pada jawapan kawan-kawan lain dalam masa 10 minit. Afl, Diff, Peer- pembentukan
Assesment sebatian?
4. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment

Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
2. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
12/32 murid yang tidak hadir kelas dalam Guna pelbagai kaedah untuk
20/32 murid mencapai LO, SC1 dan SC2. talian diberi bimbingan secara luar talian. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 11

TARIKH / HARI 6/8/2021 JUMAAT KELAS / MASA / 3 INTELEK 8.30 – 9.30 13/33
BIL. MURID HADIR (ONLINE)
TEMA TENAGA DAN KELESTARIAN HIDUP
BAB 8.0 Keradioaktifan
STANDARD 8.4 Kegunaan sinaran radioaktif
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD 8.4.1 Berkomunikasi tentang kegunaan sinaran radioaktif untuk kesejahteraan hidup manusia.
PEMBELAJARAN (SP) / 8.4.2. Mewajarkan kepentingan mengendalikan bahan radioaktif dan sisa bahan radioaktif
HSP
dengan sempurna.
KONSEP / ISTILAH / ARKEOLOGI, GEOKRONOLOGI NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / PETA PEMIKIRAN SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK QUIZIZZ, GOOGLE MEET
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan pengetahuan mengenai keradioaktifan dan dapat melaksanakan
tugasan mudah.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI KEGUNAAN SINARAN RADIOAKTIF
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN SEKURANG-KURANGNYA 3 KEGUNAAN RADIOAKTIF
mereka dapat: 2. MENYATAKAN SEKURANG-KURANGNYA 3 LANGKAH KESELAMATAN DALAM PENGENDALIAN SUMBER RADIOAKTIF DAN SISA
(Sayadapat …) RADIOAKTIF
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai sinaran latar ⚫ Apakah maksud
sinaran latar
belakang, sinaran kosmik dan risiko terdedah kepada sinaran mengion. belakang?
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian.
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC
Aktiviti Pembelajaran - 40 minit
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru: Guru menerangkan mengenai kegunaan radioaktif dan langkah-langkah • Apakah
kegunaan
keselamatan dalam pengendalian sumber dan sisa bahan radioaktif. radioaktif ?
2. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan 3 kegunaan radioaktif. SC1, Afl, Diff • Apakah langkah-
3. Peta I-Think, murid diberikan 1 link google jamboard bagi menyenaraikan kegunaan radioaktif langkah yang
(SC1) dan langkah-langkah keselamatan dalam pengendalian sumber dan sisa bahan radioaktif. mesti diambil
dalam
4. (SC2) dalam masa 10 minit. Kemudian, murid-murid dikehendaki memberikan maklum balas pada pengendalian
jawapan kawan-kawan lain dalam masa 10 minit. Afl, Diff, Peer-Assesment sumber dan sisa
5. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessmen bahan radioaktif?

Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit


FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
2. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
20/33 murid yang tidak hadir kelas dalam Guna pelbagai kaedah untuk
13/33 murid mencapai LO, SC1 dan SC2. talian diberi bimbingab secara luar talian. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
SUBJEK PDPR - SAINS BIL. RPH 12

TARIKH / HARI 6/8/2021 JUMAAT KELAS / MASA / 1 INOVATIF 10.00 – 15/30


BIL. MURID HADIR 11.00
(ONLINE)
TEMA PENEROKAAN UNSUR DALAM ALAM
BAB 6. JADUAL BERKALA
STANDARD 6.3 Sebatian
KANDUNGAN (SK) /
TAJUK
STANDARD 6.3.2 menunjuk cara pembentukan sebatian daripada logam dengan bukan logam
PEMBELAJARAN (SP) / 6.3.4 mengasingkan sebatian melalui kaedah kimia
HSP
KONSEP / ISTILAH / ELEKTROLISIS, ANOD, KATOD NILAI / UNSUR Minat dan bersifat ingin tahu tentang
KEMAHIRAN PATRIOTISME alam sekeliling;

KBAT (HOTs) MENGAPLIKASI ASPIRASI MURID KEMAHIRAN BERFIKIR


THINKING TOOLS / 5W 1H, SUMBER / BBB BUKU TEKS, BUKU RUJUKAN, SLIDE,
TMK WHITEBOARD.FI, GF, GOOGLE MEET
STRATEGI PdPc BERPUSATKAN MURID PAPARAN GURU(Tick) √ PAPARAN MURID(Tick) √
EMK - KSSM KELESTARIAN ALAM SEKITAR, SAINS DAN STRATEGI KPS -
TEKNOLOGI
PBD - KSSM TP3 - Mengaplikasikan pengetahuan jirim/jadual berkala/udara untuk menerangkan kejadian
atau fenomena alam dan dapat melaksanakan tugasan mudah..

OBJEKTIF PEMBELAJARAN [LO]


Pada akhir PdPc, murid- MEMPELAJARI SEBATIAN
murid akan dapat:
KRITERIA KEJAYAAN [SC]
Murid akan Berjaya jika 1. MENYATAKAN ELEKTROLISIS AIR DAN HASILNYA.
mereka dapat: 2. MENYATAKAN SEKURANG-KURANGNYA 1 PERSAMAAN DAN 3 PERBEZAAN ANTARA PERUBAHAN FIZIK DAN PERUBAHAN KIMIA.
(Sayadapat …) 3. MENYENARAIKAN SEKURANG-KURANGNYA 3 PERBEZAAN ANTARA CAMPURAN DAN SEBATIAN
RANGKA PERANCANGAN PdPc - Pemulaan / Set Induksi - 10minit 5W1H
FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q
1. Imbasan kembali : Secara no hand, murid dikehendaki berkongsi mengenai sebatian, contoh ⚫ Apakah
campuran dan 7
sebatian, 3 jenis logam sebatian, pengasingan sebatian, perbezaan perubahan kimia dan fizik dan kaedah yang
perbezaan antara campuran dan sebatian. boleh dilakukan
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pembelajaran dan kehidupan seharian. untuk
mengasingkan
3. Guru menyatakan tentang LO dan SC campuran?
Aktiviti Pembelajaran - 40 minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan √ Keseluruhan √ Effective Q

1. Penerangan Guru : Guru menerangkan konsep kaedah elektrolisis yang digunakan dalam • Apakah elektrolis
air dan hasilnya?
mengasingkan sebatian air, perbandingan antara perubahan fizik dan kimia dan perbezaan antara • Apakah
campuran dan sebatian. persamaan dan
2. No hand. 3 orang murid dipanggil untuk menyatakan maksud sebatian. SC1, Afl, Diff perbezaan
3. Peta pemikiran, secara individu murid diberikan 1 Whiteboard,fi untuk menyatakan perbandingan antara
perubahan fizik
antara perubahan fizik dan perubahan kimia. (SC2) dan perbezaan antara campuran dan sebatian dan perubahan
(SC3) dalam masa 8 minit. Kemudian, murid-murid dikehendaki memberikan maklum balas pada kimia?
jawapan kawan-kawan lain dalam masa 8 minit. Afl, Diff, Peer-Assesment • Apakah
4. Setelah itu, semakan secara menyeluruh dilaksanakan. Afl, Diff, Group Assessment perbezaan
antara antara
( http://form-timer.com/start/b37edfef ) campuran dan
sebatian?
Plenari (Rumusan PdPc) – 10 Minit

FOKUS MURID Individu √ Pasangan Kumpulan Keseluruhan √ Effective Q


1. Seorang murid diminta membuat rumusan tentang topik pembelajaran. ⚫ Apakah yang
2. Guru menyemak setiap SC untuk memantapkan pemahaman murid. telah anda
Next Steps: Tugasan : Murid diberikan tugasan untuk pengukuhan. pelajari ?
IMPAK / REFLEKSI
Pencapaian Objektif Pembelajaran (LO/SC) Tindakan Susulan / Next Steps (Murid) Penambahbaikan PdPc (Guru)
15/30 murid yang tidak hadir kelas dalam Guna pelbagai kaedah untuk
15/30 murid mencapai LO, SC1 dan SC2. talian diberi bimbingab secara luar talian. meningkatkan keterlibatan murid
dalam kelas
