Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4 (MINGGU ___)

MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:


TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS FIZIKAL TAJUK: 6.0 BUNYI
STANDARD KANDUNGAN: 6.1 Bunyi
STANDARD PEMBELAJARAN 6.1.1 Menyatakan bunyi dihasilkan oleh getaran dengan menjalankan aktiviti.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Menyenaraikan cara untuk menghasilkan bunyi.
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 3 cara untuk menghasilkan bunyi
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid akan mendengar sebuah video klip lagu “hutang” floor 88 yang ditayangkan pada skrin di hadapan kelas.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Murid akan memberi respons kepada soalan guru “Bagaimanakah cara pemain muzik di dalam video ini menggunakan
AKTIVITI alatan muzik mereka untuk menghasilkan pelbagai bunyi?
1: 3. Semua jawapan murid akan ditulis di papan tulis dan disemak bersama-sama (Nota Anekdot)
4. Murid akan diberikan lembaran peta pokok untuk membuat pengelasan kepada cara-cara bunyi dihasilkan oleh alat muzik
yang berbeza.
AKTIVITI 1. Murid akan melakukan aktiviti menghasilkan bunyi secara berpasangan.
2: 2. Murid akan menyediakan alat dan bahan yang diperlukan (Penyangkut baju jenis besi, tali benang, pensel).
3. Murid akan mengikat tali benang pada penyangkut baju.
4. Kemudian, hujung tali benang digulungkan pada kedua-dua jari telunjuk.
5. Kedua-dua jari telunjuk akan diletakkan berhampiran dengan telinga.
6. Pasangan murid akan mengetuk pada penyangkut baju dengan menggunakan pensel.
7. Keadaan yang berlaku selepas penyangkut baju diketuk dengan menggunakan pensel diperhatikan.

AKTIVITI 1. Murid akan menjawab soalan di lembaran kerja yang berkaitan cara bagaimana pelbagai bunyi dihasilkan.
3
ABM/ BBM: / Laptop, portable speaker, video / Penyangkut baju jenis besi, tali / Lembaran kerja
klip, LCD, lembaran peta pokok benang, pensel
ELEMEN MERENTAS Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): / TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami Menganalisis / Mencipta

KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengawal Pembolehubah


SAINS: Membuat Inferens / Meramal / Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi Mengeksperimen / Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa

KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:
/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.

PETA PEMIKIRAN Peta bulatan / Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir

PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid


&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian /
Lembaran Kerja/Buku / Lembaran peta pokok
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6

Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk


Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Tayangan multimedia / Peta I-Think /
Nota Anekdot / Pembentangan Projek- Menghasilkan bunyi /

REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS FIZIKAL TAJUK: 6.0 BUNYI
STANDARD KANDUNGAN: 6.1 Bunyi
STANDARD PEMBELAJARAN 6.1.2 Memerihalkan bunyi bergerak ke semua arah
6.1.3 Memberi contoh fenomena dalam kehidupan harian yang menunjukkan bunyi boleh dipantulkan.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Mengitlak bunyi bergerak ke semua arah.
PEMBELAJARAN: 2. Menjelaskan melalui contoh fenomena yang menunjukkan bunyi boleh dipantulkan
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menjelaskan bahawa bunyi bergerak ke semua arah.
2. Murid dapat menerangkan melalui 3 contoh fenomena yang menunjukkan bunyi boleh dipantulkan.

AKTIVITI PENGAJARAN 1. Seorang murid dipilih untuk melakonkan watak “penjual aiskrim” dan membunyikan loceng aiskrim.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Murid akan memberi respons kepada soalan guru “Bagaimana kamu semua boleh mendengar bunyi loceng ini,
AKTIVITI biarpun kamu berada pada kedudukan yang berbeza? Mengapa?
1: 3. Jawapan murid akan dikaitkan dengan cara bunyi bergerak.
AKTIVITI 1. Semua murid akan berbaris dan bergerak di sebuah dewan/ kelas yang kosong dan bertutup.
2: 2. Seorang murid akan ke hadapan dan menjerit memanggil nama rakannya.
3. Pemerhatian dibuat selepas murid menjerit. (Murid yang lain akan mendengar semula suara rakannya).
4. Melalui ujikaji ini, murid dapat simpulkan bahawa bunyi dapat dipantulkan apabila terkena pada permukaan yang
keras.

AKTIVITI 1. Murid akan menghasilkan peta buih berkaitan dengan contoh fenomena yang menunjukkan bunyi boleh dipantulkan.
3 (Buku Teks m/s 116 dan117)
2. Setiap kumpulan akan diberikan dengan kertas mahjung dan pen maker berlainan warna.
3. Setelah semua kumpulan berbincang dan menghasilkan peta buih dengan menggunakan kreativiti masing-masing, peta buih
tersebut akan ditampal di tempat mereka.
4. Semua Kumpulan akan bergerak sambil membawa sticky note untuk memberikan komen-komen membina kepada hasil
kerja rakan mereka.
5. Setiap kumpulan wajib membaca hasil kerja rakan mereka sebelum memberikan apa-apa komen mengenainya.
ABM/ BBM: / loceng aiskrim / kertas mahjung dan pen maker / sticky note
berlainan warna
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami / Menganalisis Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati Mengelas Mengawal Pembolehubah
SAINS: / Membuat Inferens / Meramal / Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi Mengeksperimen / Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF: betul.

/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
selamat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok / Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian / Lembaran Kerja/Buku Lain-lain:_________
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk /
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play / Peta I-Think /
Soalan KBAT / Pembentangan Projek Kumpulan /
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS FIZIKAL TAJUK: 6.0 BUNYI
STANDARD KANDUNGAN: 6.1Bunyi
STANDARD PEMBELAJARAN 6.1.4 Memerihalkan bunyi yang berfaedah dan bunyi yang memudaratkan dalam kehidupan harian
6.1.5 Menjana idea untuk menyelesaikan masalah bagi mengurangkan pencemaran bunyi.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Menyelesaikan masalah bagi mengurangkan pencemaran bunyi dalam kehidupan harian.
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 2 bunyi yang berfaedah dan 2 bunyi yang memudaratkan dalam kehidupan seharian.
2. Murid dapat menyelesaikan 1 masalah bagi mengurangkan pencemaran bunyi.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid akan diperdengarkan bunyi yang terlampau kuat dan bunyi bising dari kenderaan, jentera dan lain-lain.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Murid akan memberi respons kepada soalan”Adakah bunyi sebentar tadi menggangu keselesaan kamu? Mengapa?
AKTIVITI 3. Jawapan murid akan dikaitkan dengan bunyi yang berfaedah dan bunyi juga akan memberikan kemudaratan dalam
1: kehidupan seharian kita.
AKTIVITI 1. Murid akan berada di kumpulan masing-masing untuk aktiviti “fan and pick”
2: 2. Setiap kumpulan akan diberikan dengan satu set kad situasi untuk bermain. (BT m/s 118-119)
3. Setiap murid didalam kumpulan akan bergilir-gilir peranannya:
Murid 1-Susun kad seperti kipas
Murid 2-Pilih kad dan bacakan soalan
Murid 3- Jawab soalan
Murid 1-Beri respons terhadap jawapan rakan
AKTIVITI 1. Murid akan berada di kumpulan masing-masing untuk aktiviti menghasilkan peta minda/ Peta buih berkaitan cara-cara
3 mengurangkan pencemaran bunyi.
2. Murid akan diberikan dengan kertas mahjung dan pen maker.
3. Setiap kumpulan perlu membentangkan hasil kerja mereka dengan cara tersendiri dan kreatif.
ABM/ BBM: / Speaker, bunyi mp3 / Kad situasi / Kertas mahjung dan pen maker.

ELEMEN MERENTAS / Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global


KURIKULUM (EMK): TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami Menganalisis / Mencipta
KEMAHIRAN PROSES / Memerhati Mengelas Mengawal Pembolehubah
SAINS: / Membuat Inferens Meramal / Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi Mengeksperimen / Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF: betul.

/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
selamat.
Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok / Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP):
Drama/ PBL / Pemerhatian Lembaran Kerja/Buku Lain-lain:_________
aktiviti
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan / Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Simulasi / Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan / Projek
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©
