Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN RBT MINGGU 1


MASA 12.00 - 11.30
11.00 1.00 TARIKH/HARI 20 MAC 2023 / RABU
21
22 ISNIN
SELASA
TEMA/TAJUK PROGRAM “WISDOM & KELAS 2 AUGUSTINE
3 DONOHUE
JOHN
LOVE” BIL. MURID 23
28
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi
Guru memberi penerangan secara ringkas tentang PROGRAM “WISDOM & LOVE” dan aktiviti yang akan
dijalankan oleh Panitia T&V sepanjang minggu 1.

Aktiviti Pembangunan

Aktiviti 1
KOTAK INOVASI
BINAAN PERSONALITI
( LUKISAN
( LUKISAN
KOTAKRUMAH
ROBOTIDAMAN
3D DENGAN KUMPULAN
MENGGUNAKAN
ANDA) ELEMEN RUPA GEOMETRI DAN PRINSIP
REKA BENTUK)
Guru menerangkan objektif aktivit Binaan Personaliti
Guru Memupuk
1. menerangkan semangat
objektifkerjasama
aktivit Kotak
diantara
Inovasi.
murid
1. Membolehkan murid berfikir secara kreatif dan kritis dalam masa
2. lakaran
singkat.
kotak inovasi.
2. Menerapkan nilai-nilai murni dalam diri murid.
3.
3. Memupuk kemahiran berfikir luar kotak dalam diri murid.
Aktiviti 2
Aktiviti
Guru menerangkan
2 kaedah pelaksanaan aktiviti tersebut:
Guru menerangkan kaedah pelaksanaan aktiviti tersebut:
1. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.
1. Setiap
2. Murid diberikan
kumpulankertasakan diberikan
A4 untuk 1menterjemahkan
marke pen. lakaran kotak inovasi.
2. Setiap
3. Beberapamurid
orang
hanya
murid
dibenarkan
di minta membuat
untuk menyenaraikan
satu garisan elemen
sahaja secara
rupa geometri
bergilir-gilir.
yang boleh digunakan seperti
4. Murid
segi empat,
perlu bulat,
membuat segi lakaran
tiga danrumah
lain-lain
idaman
rupa geometrik.
pada papan putih di hadapan kelas.
3. Beberapa orang murid di minta menyenaraikan prinsip reka bentuk.
Penutup
4.1. Murid
Muridmemberikan
perlu
memberikan
berfikir refleksi
dan
refleksi
menggambarkan
tentang
tentangaktiviti
aktiviti
untuk
yang
yangmembuat
dijalankan
dijalankanlakaran
dan
dan guru
guru
dengan
mengaitkan
mengaitkan
menggabungkan
jawapan murid
elemendengan
rupa
geometri
objektif aktiviti.
dan prinsip reka bentuk.
Penutup REFLEKSI
1. Murid
28/28 orangmemberikan
murid melibatkanrefleksidiri
tentang
dalamaktiviti
aktivitiyang dijalankan
tersebut. Muriddan guru mengaitkan
berseronok jawapan
dan objektif murid
“Learning dengan
is Fun”
objektif aktiviti.
tercapai.
REFLEKSI
23/23 orang murid melibatkan diri dalam aktiviti tersebut. Murid berseronok dan objektif “Learning is Fun”
28/28
tercapai. CATATAN
Aktiviti wisdom and love, pdp dibawa ke minggu berikutnya.

CATATAN
Aktiviti wisdom and love, pdp dibawa ke minggu berikutnya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN RBT MINGGU 1
MASA 12.00 - 12.30
12.30
11.30 1.00
1.30 TARIKH/HARI 22 MAC 2023 / JUMAAT
23
24 RABU
KHAMIS
TEMA/TAJUK PROGRAM “WISDOM & KELAS 2 JOHN
3 DONOHUE
PHILIP
LOVE” BIL. MURID 30
28
20
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi
Guru memberi penerangan secara ringkas tentang PROGRAM “WISDOM & LOVE” dan aktiviti yang akan
dijalankan oleh Panitia T&V sepanjang minggu 1.

Aktiviti Pembangunan

Aktiviti 1
KOTAK INOVASI
BINAAN PERSONALITI
( LUKISAN
( LUKISAN
KOTAKRUMAH
ROBOTIDAMAN
3D DENGANKUMPULAN
MENGGUNAKAN
ANDA) ELEMEN RUPA GEOMETRI DAN PRINSIP
REKA BENTUK)
Guru menerangkan objektif aktivit Binaan Personaliti
Guru Memupuk
1. menerangkan semangat
objektifkerjasama
aktivit Kotak
diantara
Inovasi.
murid
1. Membolehkan murid berfikir secara kreatif dan kritis dalam masa
2. lakaransingkat.
kotak inovasi.
2. Menerapkan nilai-nilai murni dalam diri murid.
3.
3. Memupuk kemahiran berfikir luar kotak dalam diri murid.
Aktiviti 2
Aktiviti
Guru menerangkan
2 kaedah pelaksanaan aktiviti tersebut:
Guru menerangkan kaedah pelaksanaan aktiviti tersebut:
1. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.
1. Setiap
2. Murid diberikan
kumpulankertasakan diberikan
A4 untuk 1menterjemahkan
marke pen. lakaran kotak inovasi.
2. Setiap
3. Beberapamurid
orang
hanya
murid
dibenarkan
di minta membuat
untuk menyenaraikan
satu garisan elemen
sahaja secara
rupa geometri
bergilir-gilir.
yang boleh digunakan seperti
4. Murid
segi empat,
perlu bulat,
membuat segi lakaran
tiga danrumah
lain-lain
idaman
rupa geometrik.
pada papan putih di hadapan kelas.
3. Beberapa orang murid di minta menyenaraikan prinsip reka bentuk.
Penutup
4.1. Murid
Murid memberikan
memberikan
perlu berfikirrefleksi
dan menggambarkan
tentang aktivitiuntuk
yang membuat
dijalankan lakaran
dan gurudengan
mengaitkan
menggabungkan
jawapan murid
elemendengan
rupa
objektif
geometri
objektifaktiviti.
aktiviti.
dan prinsip reka bentuk.
Penutup REFLEKSI
1. Murid
28/28
20/20 orangmemberikan
murid melibatkanrefleksidiri
tentang
dalam aktiviti
aktivitiyang dijalankan
tersebut. Muriddan guru mengaitkan
berseronok jawapan
dan objektif murid
“Learning dengan
is Fun”
objektif aktiviti.
tercapai.
REFLEKSI
30/30 orang murid melibatkan diri dalam aktiviti tersebut. Murid berseronok dan objektif “Learning is Fun”
tercapai. CATATAN
Aktiviti wisdom and love, pdp dibawa ke minggu berikutnya.

CATATAN
Aktiviti wisdom and love, pdp dibawa ke minggu berikutnya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN RBT MINGGU 2
MASA 8.00 - -9.00
10.30
12.00 11.30
1.00 TARIKH/HARI 27 MAC 2023 / ISNIN
TEMA/TAJUK 1.1 Reka Bentuk
1.1 PENGENALPASTIAN KELAS 3 JOHN
2 AUGUSTINE
DONOHUE
MASALAH
Mekatronik BIL. MURID
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1.1 Menyatakan
1.1.3 Mengenal pasti maksud
masalah:
reka bentuk mekatronik.
i.
1.1.2
iii. Bukan
Mengenal
inventif
pasti elemen mekatronik.
ii. inventif
1.1.3
iv. Menerangkan fungsi elemen mekatronik pada produk sedia ada.
1.1.2 Menerangkan proses penyelesaian masalah
1.1.4 bukan
OBJEKTIF inventif dan inventif
PEMBELAJARAN
Pada akhir PdPC, murid dapat: OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Menyusun
Pada akhir PdPC,sekurang-kurangnya
murid dapat: sebahagian ayat maksud mekatronik dengan tepat.
1.1.1Menyebut
2.
1.1.3Menyebut
Menyebut sekurang-kurangnya sebahagian
3 elemen mekatronik
maksud bukan
denganinventif
betul.dan inventifn dengan jelas.
1.1.2Menerangkan
3.
1.1.4Menerangkan
Menyebut sekurang-kurangnya
sekurang-kurangnya 3 fungsi
3 proses
elemen
penyelesaian
mekatronik masalah
denganbukan
tepat inventif dan inventif dengan
betul. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi
1. Guru menayangkan video berkaitan AKTIVITI PENGAJARAN
beberapa buah kit DAN
robot.PEMBELAJARAN
2. Murid
Set Induksi
dipilih secara rawak untuk menyatakan pandangan berkaitan video yang ditayangkan.
3. Murid
Guru menunjukkan
dibimbing untuk
video beberapa
mengaitkan situasi.
videoMurid
yang ditayangkan
memberi maklum
denganbalas
tajuk
dan
pembelajaran.
komen mengenai apa yang dilihat
4. Murid
dan pernah
dibimbing
diketahui/dialami.
mengaitkan tajuk perbincangan dengan analisis yang akan dibuat.

Aktiviti
PERKEMBANGAN
1. Murid
Muriddibahagikan
dibahagikankepada
kepadabeberapa
beberapakumpulan,
kumpulan,dan danguru
gurumemberikan
memberikankertas
kertasmajong
majongkepada
kepadamurid.
murid.
L1:
2. Guru
Murid
Murid
membahagikan
perlu
perlumembuat
membuat murid
bulatan
bulatan
kepada
besar
besar
4 pada
kumpulan.
padakertas
kertasmajong
majongdan
danmembahagikan
membahagikankepadakepada4 4bahagian.
bahagian.
*3.Setiap
Setiap
Setiap
kumpulan
murid
muridperlu
melantik
perlu menulis
menulis
ketuaatau
kumpulan.
melukis situasi
situasiyang
yangdiberi
diberioleh
olehguru
gurudidi
luar
luar
bulatan
bulatan
sama
sama adaada
situasi
situasi
* Setiap
bukan
bukan
kumpulan
inventif
inventifdiberikan
atau
atauinventif.
inventif.
kit robot dan lembaran kerja.
Perbincangan
4. Murid
Muridberbincang
berbincang
kumpulan: bersama
bersamaahli ahlikumpulan
kumpulandan danmemilih
memilihjawapan
jawapanterbaik
terbaikdan
danmenulis
menulisdididalam
dalambulatan
bulatansama
Setiap
ada
sama
kumpulan
pandangan
ada pandangan
diminta
tersebut
menganalisis
tersebut
“bukan “bukan
inventif
kesesuaian
inventif
atau kit
inventif”.
atau
robotinventif”.
berdasarkan :
a)Kump
5. Wakil
Wakil
1: elemen
kumpulan
kumpulan
mekatronik
membuat
membuat dari
perbentangan
perbentangan
segi sistem mekanikal
b)Kump
6. Murid
Murid
2: elemen
membentangkan
membentangkan
mekatronikhasil
hasil
daridapatan
segi
dapatan
sistem
didihadapan
elektrik.
hadapankelas
.kelasdan
danbersoal
bersoaljawab
jawabbersama
bersamayang
yanglain.
lain.
c)Kump
7. Guru
Guru
3: elemen
mengedarkan
mengedarkan
mekatronik
soalan
soalan
daripenilaian
segi sistemPT1
PT1elektronik.
dan
danPT2,PT2,murid
muridmengisi
mengisijawapan,
jawapan,berbincang
berbincang
dan membuat
dan membuat
d)Kump.
rumusan.
rumusan.
4: elemen mekatronik dari segi fungsi sistem kawalan dan pengacaraan
Setiap kumpulan juga diminta menulis dan menyatakan maksud mekatronik dan bersedia untuk mengemukakan
sekurag-kurangnya 1 soalan kepada kump lain selepas sesi pembentangan.
Penutup
L2
1.: Membuat
Seorang murid
pembentangan.
diminta membuat rumusan apa yang diperoleh dalam pembelajaran pada hari ini.
a)Wakil kumpulan membuat pembentangan REFLEKSI
b)Sesi soal jawab (wakil 3 kump mengemukakan soalan kepada kump yang membuat pembentangan )
c)Murid lain mencatat
L3 : Menjawab soalan dalam kumpulan
Guru mengedarkan lembaran kerja berkenaan tajuk perbincangan dan murid menjawab soalan.
Penutup CATATAN
1. Wakil murid dipilih untuk membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dicapai oleh
murid.
REFLEKSI

CATATAN
