Anda di halaman 1dari 25

PERANGKAT PEMBELAJARAN KE-1

MATERI SISINDIRAN

Nama Mahasiswa : Nuraeni


Nomor UKG : 201503275597

PENDIDIKAN PROFESI GURU (PPG)


BIDANG STUDI BAHASA SUNDA
UNIVERSITAS PENDIDIKAN INDONESIA
2022
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Sekolah : SMA Negeri 2 Padalarang


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XI/1
Alokasi Waktu : 4JP x 45 menit (2x Pertemuan)

A. Kompetensi Inti
Kompetensi Inti Sikap
Spiritual
KI-1 Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya.
Kompetensi Inti Sikap Sosial
KI-2 Menghayati dan mengamalkan perilaku jujur, disiplin, tanggungjawab, peduli (gotong royong,
kerjasama, toleran, damai), santun, responsif dan proaktif dan menunjukkan sikap sebagai bagian
dari solusi atas berbagai permasalahan dalam berinteraksi secara efektif dengan lingkungan sosial
dan alam serta dalam menempatkan diri sebagai cerminan bangsa dalam pergaulan dunia.
Kompetensi Inti Sikap Pengetahuan
KI-3 Memahami, menerapkan, menganalisis dan mengevaluasi pengetahuan faktual, konseptual,
prosedural, dan metakognitif pada tingkat teknis, spesifik, detil, dan kompleks berdasarkan rasa
ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni,budaya, dan humaniora dengan wawasan
kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait penyebab fenomena dan kejadian,
serta menerapkan pengetahuan pada bidang kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya
untuk memecahkan masalah.
Kompetensi Inti Sikap Keterampilan
KI-4 Menunjukkan keterampilan menalar, mengolah, dan menyaji secara efektif, kreatif, produktif,
kritis, mandiri,kolaboratif, komunikatif, dan solutif, dalam ranah konkret dan abstrak terkait
dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah, serta mampu menggunakan metoda
sesuai dengan kaidah keilmuan.
B. Kompetensi Dasar
1. Kompetensi Dasar pada Kompetensi Inti Pengetahuan
3.2. Menganalisis isi, struktur, dan unsur kebahasaan sisindiran.
2. Kompetensi Dasar pada Kompetensi Inti Keterampilan
4.2. Menyusun dan menampilkan sisindiran secara lisan/tulisan sesuai dengan konteks dan
fungsi sosialnya.

C. Indikator Pencapaian Kompetensi


1. Indikator pada Kompetensi Inti Pengetahuan
3.2.1 Menjelaskan ciri-ciri dan aspek kebahasaan sisindiran
3.2.2 Membedakan jenis sisindiran berdasarkan bentuk dan isi sisindiran
2. Indikator pada Kompetensi Inti Keterampilan
4.2.1 Menyusun teks sisindiran (paparikan, rarakitan, jeung wawangsalan)
4.2.2 Mendemonstrasikan sisindiran dalam bentuk témpas sindir

D. Tujuan Pembelajaran
Melalui pendekatan saintifik dan model pembelajaran Problem Based Learning dan TPACK,
peserta didik:
1. Dapat menjelaskan ciri-ciri dan aspek kebahasaan sisindiran dengan tepat.
2. Dapat membedakan jenis sisindiran berdasarkan bentuk dan isi sisindiran dengan tepat.

E. Materi Pembelajaran
1. Faktual : Contoh sisindiran
2. Konseptual : Struktur dan kaidah kebahasaan sisindiran
3. Prosedural : Langkah-langkah menulis sisindiran
4. Metakognitif : Peserta didik mampu menulis sisindiran berdasarkan tema yang kontekstual
dengan kehidupan sehari-hari.

F. Pendekatan, Model dan Metode Pembelajaran


Pendekatan : Saintifik dan TPACK
Model : Problem Based Learning
Metode : Ceramah, diskusi, tanya jawab dan Round Table
G. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan Kesatu
Kegiatan Deskripsi Kegiatan Waktu
Pendahuluan 1. Pendidik dan peserta didik saling memberi dan menjawab 15 menit
salam serta menyampaikan kabarnya masing-masing.
2. Peserta didik dicek kehadiran dengan melakukan presensi
oleh pendidik.
3. Pendidik dan peserta didik berdoa bersama-sama dan
saling berbalas salam.
4. Pendidik dan peserta didik mengondisikan kelas untuk
siap belajar (memeriksa kebersihan dan kerapihan
kelas,serta menyiapkan buku tulis, alat tulis dan buku
pelajaran).
5. Peserta didik menyimak apersepsi dari pendidik tentang
sisindiran dalam kehidupan sehari-hari dan mengaitkan
dengan pembelajaran yang akan dilaksanakan.
6. Peserta didik bertanya jawab dengan pendidik berkaitan
dengan materi sebelumnya.
7. Pendidik memberi motivasi kepada Peserta didik dengan
bertanya jawab mengenai sisindiran dalam kehidupan
sehari-hari.
8. Peserta didik menyimak penjelasan pendidik tentang
tujuan, ruang lingkup materi dan langkah pembelajaran
yang akan dilakukan.
9. Peserta didik menyimak penjelasan tentang langkah-
langkah pembelajaran dengan menggunakan model
pembelajaran Problem Based Learning.

Kegiatan Inti 1. Pendidik menampilkan media pembelajaran berupa 60 menit


contoh teks sisindiran.

Mengamati/orientasi
2. Peserta didik mengamati media yang ditayangkan.
Menanya/organisasi
3. Peserta didik dan pendidik bertanya jawab tentang media
yang ditampilkan.
Mengumpulkan Informasi/identifikasi
4. Peserta didik bersama pendidik membentuk kelompok
belajar menjadi enam kelompok yang beranggotakan
enam orang.
5. Peserta didik mencari materi sisindiran mengenai
wangenan, wangun, eusi jeung kaidah-kaidah
nyusun sisindiran.
Mengolah data
6. Peserta didik secara bergantian mengerjakan tugas latihan
menyusun wawangsalan berdasarkan struktur dan kaidah
kebahasaan pada media padlet dengan diberi batasan
waktu sekitar 1 menit/orang.

7. Peserta didik menuliskan hasil pencarian materi


sisindiran dan menyusun wawangsalan pada LKPD yang
telah dibagikan oleh Pendidik.
Mengkomunikasikan/menyajikan hasil karya
8. Peserta didik merumuskan hasil pencarian materi
sisindiran dan melaporkan hasil menyusun
wawangsalan dengan tepat.

Penutup 1. Pendidik bersama peserta didik menyimpulkan 15 menit


pembelajaran mengenai wangenan, wangun, eusi
jeung kaidah-kaidah nyusun sisindiran.
2. Pendidik memberi kesempatan kepada peserta didik untuk
bertanya mengenai materi yang kurang dipahami.
3. Peserta didik menerima informasi tentang materi yang
akan dipelajari pada pertemuan selanjutnya.
4. Pendidik dan peserta didik menutup pembelajaran dengan
berdoa bersama dan memberi salam.

Pertemuan Kedua
Kegiatan Deskripsi Kegiatan Waktu
Pendahuluan 1. Pendidik dan peserta didik saling memberi dan menjawab 15 menit
salam serta menyampaikan kabarnya masing-masing.
2. Peserta didik dicek kehadiran dengan melakukan presensi
oleh pendidik.
3. Pendidik dan peserta didik berdoa bersama-sama dan
saling berbalas salam.
4. Pendidik dan peserta didik mengondisikan kelas untuk
siap belajar (memeriksa kebersihan dan kerapihan
kelas,serta menyiapkan buku tulis, alat tulis dan buku
pelajaran).
5. Pendidik membangun apersepsi dengan menanyakan
masalah tentang sisindiran.
6. Peserta didik bertanya jawab dengan pendidik berkaitan
dengan masalah sebelumnya.
7. Pendidik memberi motivasi kepada Peserta didik dengan
bertanya jawab mengenai masalah sisindiran.
8. Pendidik melakukan ice breaking agar membuat Peserta
didik lebih bersemangat untuk belajar.
9. Peserta didik menyimak penjelasan pendidik tentang
tujuan, ruang lingkup materi dan langkah pembelajaran
yang akan dilakukan.
10. Peserta didik menyimak penjelasan tentang langkah-
langkah pembelajaran dengan menggunakan model
pembelajaran Problem Based Learning.
Kegiatan Inti 1. Pendidik menampilkan media pembelajaran berupa 60 menit
teks sisindiran
2. Peserta didik bergabung bersama kelompok belajarnya
yang sudah dibentuk pada pertemuan sebelumnya.
Mengamati/orientasi
3. Peserta didik mengamati media yang diberikan.
Menanya/organisasi
4. Peserta didik dan pendidik bertanya jawab tentang media
yang diberikan.
Mengumpulkan Informasi/identifikasi
5. Peserta didik berdiskusi sesuai kelompoknya untuk
membedakan jenis sisindiran berdasarkan bentuk dan isi
sisindiran serta menganalisis ciri-ciri dan aspek
kebahasaan sisisndiran.

Mengolah data
6. Peserta didik secara bergantian mengerjakan tugas latihan
menyusun paparikan dan rarakitan dengan memilih tema
yang sudah ditentukan oleh Pendidik berdasarkan
struktur dan kaidah kebahasaan pada media padlet.
7. Peserta didik secara berkelompok menuliskan hasil
menyusun paparikan dan rarakitan pada LKPD yang
telah dibagikan oleh Pendidik.
Mengkomunikasikan/menyajikan hasil karya
8. Peserta didik merumuskan hasil membedakan jenis
sisindiran berdasarkan bentuk dan isi sisindiran serta
menganalisis ciri-ciri dan aspek kebahasaan
sisisndiran dengan teliti dan melaporkan hasil
menyusun paparikan dan rarakitan
dengan tepat.
Penutup 1. Pendidik bersama peserta didik menyimpulkan 15 menit
pembelajaran mengenai struktur sisindiran yaitu
jenis sisindiran berdasarkan bentuk dan isi
sisindiran.
2. Pendidik memberi kesempatan kepada peserta didik untuk
bertanya mengenai materi yang kurang dipahami.
3. Peserta didik menerima informasi tentang materi yang
akan dipelajari pada pertemuan selanjutnya.
4. Pendidik dan peserta didik menutup pembelajaran dengan
berdoa bersama dan memberi salam

H. Penilaian Pembelajaran, Remedial, dan Pengayaan


1. Instrumen dan Tehnik Penilaian
1) Instrumen Penilaian
2) Teknik Penilaian:
a) Penilaian Sikap : Pengamatan/Observasi
b) Penilaian Pengetahuan : Tes Tertulis (google formulir)

2. Pembelajaran Remedial dan Pengayaan


1) Pembelajaran remedial berdasarkan hasil analisis penilaian, bagi peserta didik yang
belum mencapai ketuntasan belajar diberikan kegiatan pembelajaran dengan bentuk
remedial yang digabungkan dangan materi pokok lain, dalam bentuk:
a) Pembelajaran ulang, jika 50% atau lebih peserta didik di bawah KKM
b) Bimbingan kelompok dengan tutor sebaya, jika kurang dari 50% di bawah KKM
2) Pembelajaran pengayaan untuk peserta didik di atas KKM, pengayaan berupa
mempelajari materi sisindiran.

I. Media, Alat, Bahan, dan Sumber Belajar


1. Media : Power point materi sisindiran,aplikasi padlet, google formulir, dan
LKPD.
2. Alat : Infocus, laptop, speaker, handphone.
3. Bahan : Teks sisindiran
4. Sumber Belajar : Buku paket Cahara Basa kelas XI, Geger Sunten taun 2017 dan
Panggelar Basa Sunda kelas XI, Erlangga taun 2017
Mengetahui Bandung Barat, 23 September 2022
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Agus Saeful Muhram, S.Pd Nuraeni, S.Pd


NIP. 196505181987031008 NIP. 199207192022212014
BAHAN AJAR

Sekolah : SMA Negeri 2 Padalarang


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XI/Ganjil
Alokasi Waktu : 4 x 45 Menit (2 Pertemuan)

Kompetensi Dasar
3.2. Menganalisis isi, struktur, dan unsur kebahasaan sisindiran.
4.2. Menyusun dan menampilkan sisindiran secara lisan/tulisan sesuai dengan konteks dan fungsi
sosialnya.
Indikator Pencapaian Kompetensi
3.2.1 Menjelaskan ciri-ciri dan aspek kebahasaan sisindiran
3.2.2 Membedakan jenis sisindiran berdasarkan bentuk dan isi sisindiran

MATERI SISINDIRAN
1. Fakta
Rarakitan Silih asih
Sapanjang jalan soréang
Moal weléh diaspalan
Sapanjang tacan kasorang
Moal weléh diakalan

Hayang teuing angeun waluh


Arék didahar jeung cabé
Hayang teuing geura wawuh
Arék diajak ka lebé

Rarakitan Piwuruk
Peupeujeuh ari ka Bandung,
ulah meuli hayam katé.
Peupeujeuh ari ka indung,
ulah sok nganyerikeun haté.
Lamun urang ka Cikolé
Moal hésé tumpak kahar
Lamun urang boga gawé
Moal hésé barang dahar

Rarakitan Sesebred
Cau naon cau naon
Cau kulutuk di juru
Bau naon bau naon
Bau hitut nu di juru

Majar maneh cengkéh konéng


Kulit peuteuy dina nyiru
Majar maneh lengkéh konéng
Kulit beuteung mani nambru

Paparikan Silih asih


Kaso pondok kaso panjang
Kaso ngaroyong ka jalan
Sono mondok sono nganjang
Sono papanggih di jalan

Rincik rincik hujan leutik


Paralak hujan tambaga
Nilik-nilik ti leueutik
Teu terang aya nu boga

Paparikan Piwuruk
Baju kutud heureut pola
Dikelin teu dijalujur
Mun teu cucud ti sakola
Arisin balik ka lembur

Samping kageutahan dukuh


Di kelas di kacaikeun
Nu matak manéh sing kukuh
Papatah guru imankeun

Paparikan Sesebred
Cikur jangkung jahé konéng
Lampuyang pamura beuteung
Rarasaan jangkung konéng
Puguh mah bureuteu hideung

És lilin ku amis tiis


Leuwih ngeunah ti és télér
Abdi isin kunu geulis
Dikiceupan jol ngagolér

Wawangsalan
Sok aya lamun keur hujan
Ka diri saha nu watir
Wangsalna “petir”

Saban poé ditincakan


Di walungan loba batu
Wangsalna “sapatu”

2. Konsép
Materi sisindiran:
Sisindiran nya éta omongan atawa caritaan anu dibalibirkeun. Dina sisindiran biasana sok
aya cangkang jeung eusi.
Ciri-ciri sisindiran nya eta diwangun ku sapada, tiap pada aya opat padalisan, tiap padalisan
diwangun ku dalapan engang, dua padalisan kahiji mangrupa cangkang, dua padalisan ka dua
mangrupa eusi, unggal sora tungtung kudu murwakanti Sisindiran dibagi jadi tilu bagian diantarana
rarakitan, paparikan jeung wawangsalan. Rarakitan nya ta sisindiran anu diwangun ku cangkang
jeung eusi, éta cangkang jeung eusi téh pada papak di puhuna (mindoan kawit).
Paparikan mah henteu kudu papak kawas rarakitan tapi uku deukeut sorana, sarta
murwakantina dina unggal padallisan (purwakanti laraswekas). Wawangsalan nya éta karangan anu
diwangun ku sindir jeung eusi. Dina sindir diwangun deui ku cangkang jeung wangsal.

3. Prinsip
Upama ditilik tina wangun jeung cara ngébréhkeunna, sisindiran téh bisa dibagi jadi tilu
golongan, nya éta:
1. rarakitan,
2. paparikan
3. wawangsalan

4. Prosedur
Sacara umum, dina rarakitan jeung paparikan anu murwakanti téh cangkang jeung eusina.
Padalisan kahiji cangkang murwakanti jeung padalisan kahiji eusi; padalisan kadua cangkang
murwakanti jeung padalisan kadua eusi.
Contona:
Mun- teu- tu-lus- ka- pa-seuk-na, (8 engang)
Ka- pan-cir-na- o-gé- ha-dé. (8 engang)
Mun- teu- tu-lus- ka- lan-ceuk-na, (8 engang)
Ka- a-di-na o-gé ha-dé. (8 engang)

Ari dina wawangsalan anu murwakanti téh maksudna (hartina) jeug salasahiji kecap
anu aya dina eusina. Ari cangkangna mangrupa wincikan hiji barang atawa hal anu kudu
ditéangan maksudna téh. Leuwih gemet deui diguar saperti ieu di handap.

Belut sisit saba darat,


kapiraray sing wengi.
Wangsalna (Oray)
Teu beunang disupa dulang,
teu beunang dibébénjokeun.
Wangsalna (Kéjo)
LKPD (LEMBAR KERJA PESERTA DIDIK)

Sekolah : SMA Negeri 2 Padalarang


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XI/Ganjil
Alokasi Waktu : 4 x 45 Menit (2x Pertemuan)

Kompetensi Dasar
3.2. Menganalisis isi, struktur, dan unsur kebahasaan sisindiran.
4.2. Menyusun dan menampilkan sisindiran secara lisan/tulisan sesuai dengan konteks dan fungsi
sosialnya.

Indikator Pencapaian Kompetensi


3.2.1 Menjelaskan ciri-ciri dan aspek kebahasaan sisindiran
3.2.2 Membedakan jenis sisindiran berdasarkan bentuk dan isi sisindiran

NAMA KELOMPOK : 1……………………………


2…………………………...
3……………………………
4……………………………
5……………………………
6……………………………

KELAS : …………………………….

LKPD Lawungan Kahiji

Pituduh ngerjakeun LKPD


1. LKPD dikerjakeun sacara kelompok.
2. Baca kalayan gemet pituduh anu aya dina soal!
3. Saanggeus Peserta didik ngeusian soal, tuluy Peserta didik ngerjakeun pancén saterusna
nya éta nyusun sisindiran.
4. Peserta didik nyusun dua wawangsalan duaan-duaan tina sakelompokna, anu sadayana
janten opat wawangsalan.
Soal uraian
1) Jéntrékeun wangenan sisindiran!
2) Jéntrékeun wanda sisindiran ditilik dumasar kana wangunna!
3) Jéntrékeun wanda sisindiran dumasar kana eusina!
4) Jéntrékeun kaidah-kaidah dina nulis sisindiran wangun rarakitan!
5) Jéntrékeun sasaruan jeung bedana sisindiran rarakitan jeung paparikan!
Jawaban
LKPD Lawungan Kadua
Pituduh ngerjakeun LKPD
1. Peserta didik nyusun dua paparikan jeung dua rarakitan dina unggal kelompokna kalayan
jejerna ditangtukeun ku Pendidik.
2. Tulis paparikan jeung rarakitan hasil sawalana dina kolom di handap ieu!
Nyusun Sisindiran
1. Wawangsalan:
1) ………………………….
………………………….

Wangsalna (……………)

2) ………………………….
………………………….
Wangsalna (……………)
3) ………………………….
………………………….
Wangsalna (……………)
4) ………………………….
………………………….
Wangsalna (……………)

2. Paparikan
1) ……………………………..
……………………………..
……………………………..
……………………………..

2) …………………………….
…………………………….
…………………………….
…………………………….
3. Rarakitan
1) ……………………………..
……………………………..
……………………………..
……………………………..

2) …………………………….
…………………………….
…………………………….
…………………………….
MEDIA PEMBELAJARAN

Sekolah : SMA Negeri 2 Padalarang


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XI/Ganjil
Alokasi Waktu : 4 x 45 Menit (2 Pertemuan)

Kompetensi Dasar
3.2. Menganalisis isi, struktur, dan unsur kebahasaan sisindiran.
4.2. Menyusun dan menampilkan sisindiran secara lisan/tulisan sesuai dengan konteks dan fungsi
sosialnya.

Indikator Pencapaian Kompetensi


3.2.1 Menjelaskan ciri-ciri dan aspek kebahasaan sisindiran
3.2.2 Membedakan jenis sisindiran berdasarkan bentuk dan isi sisindiran

Power Point materi sisindiran


Pa

Penilaian di google formulir

Padlet
EVALUASI PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMA Negeri 2 Padalarang


Tahun pelajaran : 2022/2023
Kelas/Semester : XI / 1
Kompetensi Dasar : Menganalisis isi, struktur, dan aspek kebahasaan sisindiran.
IPK : 3.2.1 Menjelaskan ciri-ciri dan aspek kebahasaan sisindiran
3.2.2 Membedakan jenis sisindiran berdasarkan bentuk dan isi sisindiran

1. Instrumen Penilaian Sikap

Disiplin Tanggung Jujur Jumlah


No Nama Teliti Nilai
Jawab Skor

Catatan :
Kolom aspek perilaku diisi dengan angka yang sesuai dengan kriteria berikut:
3 = Sangat baik
3 = Baik
2 = Cukup
1 = Kurang
Rubrik Penilaian Sikap

Kriteria Sangat Baik Baik Cukup Kurang


4 3 2 1
Disiplin Mampu Mampu Kurang mampu Belum mampu
menjalankan menjalankan menjalankan menjalankan
aturan dengan aturan dengan aturan aturan
kesadaran sendiri pengarahan guru
Tanggung Tertib mengikuti Tertib mengikuti Kurang tertib Tidak tertib dan
Jawab instruksi dan instruksi, selesai mengikuti tidak
selesai tepat waktu tidak tepat waktu intruksi, selesai menyelesaikan
tidak tepat waktu tugas
Teliti Teliti dalam hal Teliti dalam hal Cukup teliti Kurang teliti
penggunaan tanda penggunaan dalam dalam hal
baca yang baik dan tanda baca tetapi penggunaan penggunaan
benar ada beberapa tanda baca tetapi tanda baca yang
yang tidak baik banyak yang baik dan benar
dan benar tidak baik dan
benar
Jujur Tindakan selalu Tindakan Tindakan kurang Tindakan tidak
sesuai dengan kadang-kadang sesuai dengan sesuai dengan
ucapan sesuai dengan ucapan ucapan
ucapan
2. Instrumen Penilaian LKPD
No Soal Jawaban Skor
Jéntrékeun wangenan sisindiran! Omongan atawa caritaan anu
1
dibalibirkeun/henteu togmol.
Dina sisindiran biasana sok 20
aya cangkang jeung eusi.

Jéntrékeun wanda sisindiran -Paparikan nya éta asal


dumasar kana wangunna! kecapna tina parik, anu
sumebar tina parek, hartina,
2 20
nya eta deukeut. Maksudna,
padeukeutna sada atawa sora
dina cangkang jeung eusi
-Rarakitan nya éta wangun
sisindiran anu kecap awal
unggal padalisan cangkang
dibalikeun deui dina
padalisan eusi, nepi ka siga
masang rakit/ngarakit
-Wawangsalan nya éta
diwangun ku sindir jeung
eusi. Dina sindir diwangun
deui ku cangkang jeung
wangsal. Anu dijieun
wangsal teh tara ditetelakeun
tapi kudu diteangan tina
bagian eusi. Anu dijieun
wangsal teh sok murwakanti
jeung salahsahiji kecap anu
aya dina bagian eusi
Jéntrékeun wanda sisindiran dumasar -Piwuruk nya éta eusina
kana eusina! ngeunaan
nasehat/mamatahan,
3 -Silihasih ngeunaan 20
cinta/asmara,
-Sésébréd ngeunaan
heureuy/banyol.
Jéntrékeun kaidah-kaidah dina nulis Unggal padalisan dina
sisindiran wangun rarakitan! rarakitan umumna diwangun
4 ku dalapan engang. Jumlah 20
padalisan dina sapadana
diwangun ku opat padalisan.
Kecap awal dina cangkang
dibalikeun deui dina kecap
awal dina eusi.
5 Jéntrékeun sasaruan jeung bedana Sacara umum, saruana dina
sisindiran rarakitan jeung paparikan! rarakitan jeung paparikan
anu murwakanti téh
cangkang jeung eusina. 20
Padalisan kahiji cangkang
murwakanti jeung padalisan
kahiji eusi; padalisan kadua
cangkang murwakanti jeung
padalisan kadua eusi.Lamun
bedana,Disebutrarakitan
pedah kecap awal
dina padalisan-
padalisan cangkang dipaké
deui dina padalisan eusi,
nepi ka siga masang,
ngarakit. Sipat kitu
dipapandekeun jeung sipat
rakit anu papak dina puhuna.
Sedengkeun paparikanmah
henteu papak (sarua) kecap
dina puhuna.
JUMLAH SKOR KESELURUHAN 100
3. Instrumen Penilaian Kompetensi Pengetahuan
Soal yang disajikan dalam aplikasi pembelajaran daring google form

No. IPK Level Indikator Soal Soal Kunci


1. Disajikan teks Eurih seungit saba tumpeng
sisindiran yang Hayang téréh dirapalan
Menyusun
rumpang, Wangsalna nya eta…
Menyusun kemudian A. Séréh
teks sisindiran dilengkapi A
(C3) B. Daun salam
dengan tepat menjadi C. Seureuh
sisindiran yang D. Daun jeruk
tepat E. Koneng
2 Disajikan teks 1. Moal hese tumpak
sisindiran kohar
secara acak,2. Moal hese barang dahar
kemudian 3. Lamun urang ka cikole
disusun 4. Lamun urang boga
menjadi gawe
Menyusun
Menyusun sisindiran yang Susun sisindiran acak di
teks sisindiran C
(C3) tepat luhur jadi sisindiran anu
dengan tepat
merenah!
A. 1-2-3-4
B. 4-3-1-2
C. 3-1-4-2
D. 2-3-4-1
E. 3-2-4-1
3 Disajikan teks …………………………
Menyusun sisindiran yang …………………………
Menyusun
teks sisindiran rumpang, Nyebutkeun duit jutaan,
(C3)
dengan tepat kemudian
dilengkapi
menjadi Ongkos ojeg nginjeum C
sisindiran yang heula
tepat Mana cangkang anu
merenah pikeun ngeusian
sisindiran di luhur
A. Ngaliwat ka
Leuweung Tiis,
Niat arek ka
Kamojang.
B. Lamun poék
nyeungeut lilin,
Teu pati caang
seuneuna.
C. Bongan suku teu
mataan,
Titajong lebah nu
bala.
D. Kadu atah
carukcukan,
Seukeut tibatan
beling gelas.
E. Aron pacampur
jeung gigih,
Mun didahar
kabuhulan.
4 Disajikan teks Lamun urang nyieun pager
sisindiran Kudu daék mawa paku
kemudian Lamun hayang jadi pinter
dianalisis isi
Kudu daék maca buku
dari sisindiran
tersebut
Ditilik tina eusina
Menganalisis Analisis sisindiran di luhur téh B
isi sisindiran (C4)
mangrupa…
A. Silih asih
B. Piwuruk
C. Sésébréd
D. Banyol
E. Asmara
5 Disajikan teks Peupeujeuh ari ka
sisindiran Bandung,
kemudian Ulah meuli hayam katé.
dianalisis
Peupeujeuh ari ka indung,
Menganalisis bentuk dari
Analisis sisindiran Ulah sok nyerikeun haté.
bentuk C
(C4) tersebut
sisindiran
Sisindiran di luhur kaasup
kana wangun…
A. Paparikan
B. Wawangsalan
C. Rarakitan
D. Silih asih
E. Piwuruk

Rubrik Penilaian

Soal Evaluasi
Jumlah
Nilai
skor
No Nama Siswa
1 2 3 4 5

10

Penilaian:
Benar = 20 Nilai = Jumlah Benar x 20
Salah =0
