RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU : : : : : 8 Mei 2012 12.10tengahari -1.10tengahari ( 60 minit ) 5 Dahlia ( 38 murid : 12 lelaki dan 26 perempuan) Hargai Warisan Kita Alat Muzik Tradisional Malaysia Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis. 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton,dibaca atau dialami 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai 11.0 Membuat ulasan tentang bahan yang didengar, ditonton atau dibaca HPK : 1.5 5.1 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat. Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara 11.3 HHP : Aras 1 (i) Aras 1 (i) Aras 1 (ii) yang dibaca. Mengenalpasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar dan dibaca. Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. Mencatat nota dalam bentuk grafik.
Objektif
: Pada akhir pembelajaran murid dapat; 1. Menyebut lapan jenis alat muzik tradisional Malaysia.
1
2. Membaca petikan yang diberikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. 3. Menulis jenis-jenis alat muzik tradisional Malaysia
berdasarkan kaum dalam bentuk jadual. Sistem Bahasa i) : : Membaca dengan sebutan dan intonasi betul. : Ayat penyata : getaran, dipalu, bergema
ii) iii)
: : Linguistik,Interpersonal, Muzik
:mengesan, mengkategori
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Pendekatan Berpusatkan Murid Kemahiran generik Penekanan Konsep 5P i) ii) iii) iv) v) : Kemahiran Belajar :
Penggabungjalinan : kemahiran bertutur, membaca, menulis Penyerapan ilmu Pemulihan Pengayaan Penilaian : Pendidikan Muzik; Nilai murni : baik hati : Membaca kosa kata secara latih tubi : membuat buku skrap alat-alat muzik tradisional : Membuat jadual jenis alat muzik
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran : i) ii) iii) Bahan Multimedia Bahan Bercetak Bahan Maujud : radio :kad gambar dan lembaran kerja : kompang
Murid pernah melihat alat-alat muzik seperti serunai, kompang dan lain-lain.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Langkah dan Masa Set Induksi (5 minit) Isi Kandungan Minat dan menarik perhatian murid cuba diwujudkan di dalam kelas. Soalan : muzik yang dipalu? 2. Apakah jenis alat muzik tradisional yang kamu tahu? Langkah 1 (10 minit) Apa yang murid ingin tahu. Menggunakan formula ASIBIDIBAM, iaitu Apa? Siapa? Bila? Di mana? Bagaimana? Dan Mengapa? Murid diberikan petikan. Murid membaca petikan dengan gaya dan intonasi yang betul. Beberapa orang murid ke hadapan kelas untuk membaca petikan dengan kuat. Murid lain mendengar dan memberi komen mengenai intonasi dan nada.
4
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Murid memalu kompang yang di bawa guru. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai kegunaan kompang.
Kad gambar Sila respons terhadap gambar ini. Apakah yang perbezaan alat-alat muzik ini?
Melayu, Cina dan India KB yang ditunjukkan guru. Murid mendengar penerangan mengenai asal usul sesuatu alat muzik. Murid dikehendaki alat-alat muzik berdasarkan sesuatu kaum. Murid duduk dalam kumpulan dan dikehendaki berbincang mengenai jenis alat-alat muzik dari setiap kaum. Wakil murid dikehendaki ke hadapan kelas dan menyebut nama alatalat muzik tersebut. Wakil murid dikehendaki menyatakan contoh aktiviti yang menggunakan alat-alat muzik tradisional. Murid diminta mengisi jadual yang diberi
5
Nilai:
berani
Perbincangan kumpulan Sila duduk dalam kumpulan. Senaraikan alat muzik tradisional mengikut kaum. Bentangkan dapatan di hadapan kelas.
BBM marker
kertas
PP(Berpusatkan murid) SP:Koperatif dan Kolaboratif KBT -Verbal linguistik Nilai: kerjasama
Langkah 4 ( 15 minit)
diberikan.
dengan menulis jenis alat muzik dari kaum Melayu, Cina dan India. Murid dan guru berbincang jawapan yang tepat. Murid diperdengarkan dengan lagu-lagu etnik kreatif daripada pita rakaman. Murid merumuskan pengajaran dan pembelajaran serta menekankan kepada aspek nilai yang terdapat semasa aktiviti hari ini.
Penutup ( 5 minit )
Penutup sosial Sila dengar dengan teliti lagu ini. Apakah nama alat muzik yang didengari? Apakah nilai murni yang diperolehi daripada tajuk hari ini?