Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subjek Tarikh Masa Kelas Bilangan Murid Topik Sub Topik : Kemahiran Hidup : 14 Feb 2014 (jumaat) : 7.40 pagi 8.40 pagi (1 jam) : 6 waja : / orang

: (1.2) Rekabentuk Dan Teknologi : (e) Pendokumentasian Mengumpul dan merekod maklumat

Kemahiran

: Aras 1 Murid-murid didedahkan dengan penghasilan rekabentuk dan teknologi dalam proses pengumpulan maklumat dan merekod maklumat yang perlu ada dalam sesebuah pendokumentasian projek

Pengetahuan Sedia Ada

:Murid-murid pernah menghasilkan buku idea projek ditahun 4 dan 5.

Hasil Pembelajaran Umum :Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat mengenalpasti setiap bahagian atau perkara yang perlu direkodkan dan dikumpulkan dalam membuat sesuatu projek mudah.

Hasil Pembelajaran Khusus dapat:

: Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid

1) Dapat menyatakan tujuan pendokumentasian dibuat 2) Menyenaraikan maklumat yang perlu ada dalam pendokumentasian 3) Membuat buku idea mudah Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah, membuat inferens, dan membuat rumusan.

Kemahiran Pelbagai : 1) Kemahiran Belajar Cara Belajar 2) Pembelajaran secara kontekstual 3) Pembelajaran Masteri

Bahan Bantu Mengajar :power point, LCD kad gambar,bahan separa maujud Penerapan Nilai-Nilai Murni : Berhati-hati, kerjasama, perhatian, cermat, dan tekun.

Penyerapan Ilm : Teknologi Sains dalam membaik pulih mesin Strategi dan Kaedah : Mediatif, Deduktif, Induktif,Kontekstual,Konstruktif,Komunikatif,Soal jawab

Perlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran Langkah / Masa Set Induksi (5 minit) Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1. Guru menunjukkan bahan maujud seperti syelek,cat,tepung penyumbat,kertas las. Catatan

1. Pengenalan isi pelajaran -dokumentasi

BBM: Bahan maujud,LCD, powerpoint KBKK: Membuat inferens, menjana idea. Nilai-nilai murni: Perhatian, kerjasama, taat. Strategi: Konstruktivisme, soal jawab.

- Siapakah diantara kamu yang pernah membuat pendokumentasian projek?

1. Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang bahan yang ditayangkan. 2. Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini pendokumentasian

- Jika projek kamu siap,apa perlu dibuat ?. Jawapan : Pendokumentasian (buku idea)

Langkah 1 (10minit)

Paparan Powerpoint: 1.Tujuan

1. Guru menunjukkan contoh bahan dan alatan kepada murid. 2. Guru memberikan penerangan pada setiap paparan bahan. 3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai tujuan pendokumentasian tersebut.

BBM: Paparan slaid/maujud. KBKK: Mengenal pasti dan membeza. Nilai-nilai murni: Perhatian, tekun. Strategi: Penerangan, induktif.

Langkah / Masa Langkah 2 ( 30 minit)

Isi Pembelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1. Guru menerangkan langkah untuk membuat pendokumentasian 2. Guru menunjukkan bahan separa maujud iaitu contoh buku pendokumentasian 3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai maklumat yang perlu ada dalam pendokumentasian

Catatan

1.Maklumat pendokumentasian: -tajuk -latarbelakang -nama projek -fungsi projek -jadual kerja -bahan -alatan -rujukan -lampiran

BBM: Buku pendokumentasian, powerpoint KBKK: Membuat inferens, mengenalpasti, membeza. Nilai-nilai murni: Perhatian, taat, kerjasama. Strategi: Soal jawab, deduktif.

4. Murid diberi peluang untuk melakarkan idea dalam membuat pendokumentasian

Pengukuhan Guru menguji (10 minit) kefahaman muridmurid berkaitan mata pelajaran yang diajar pada hari ini.

1. Guru mengedarkan kertas soalan kepada murid-murid tentang membuat pendokumentasian projek. 2. Murid-murid di minta menjawab dan mengisi tempat kosong pada kertas soalan yang diberikan.

BBM: Kertas soalan. KBKK: Membuat kesimpulan. Nilai-nilai murni: Tekun, perhatian. Strategi: Menjana idea, mengingat kembali.

3. Guru memberi peluang kepada pelajar untuk mengemukakan soalan atau menyuarakan pendapat.

Langkah / Masa Penutup (5 minit)

Isi Pembelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Rumusan: 1. Tujuan pendokumentasian 2. Maklumat perlu ada dalam pendokumentasian

1. Murid membuat BBM: refleksi tentang pelajaran pada hari ini. KBKK: 2. Kemudian, guru Membuat membuat rumusan rumusan. tentang pelajaran hari ini kepada muridNilai-nilai murni: murid. Perhatian, kerjasama. Strategi: Perbincangan, Sumbang saran.

Latihan Uji Minda Khas

______ ______ ______

Maklumat ______ perlu ada? ______

______ ______

______
