Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3

Tarikh : 10 September 2012


Tahun : 3 Arif
Bilangan Murid : 17 orang
Topik : Bentuk dan Ruang
Subtopik : 8.3 Simetri
Masa : 8.30 pagi 9.20 pagi
Objektif Pembelajaran : Murid akan mempelajari :

8.3.1 Mengenal dan melakar garisan simetri.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i) Mengenal garisan simetri :
a) dalam keadaan sekeliling dan ;
b) dalam bentuk 2-Dimensi.
ii) Melakar garisan simetri.
iii) Menjawan soalan dalam lembaran kerja yang diberi
dengan tepat.

Pengetahuan sedia ada : Bentuk 2-Dimensi, poligon dan bukan
polygon, poligon sekata.

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat keputusan, mengimbas kembali.
Kreatif & Kritis

Nilai Murni : Berdikari, kerjasama, berhati-hati.

ABM / Resos : Kad, gambar gambar objek di sekeliling (daun, layang-
layang, rama-rama), gambar-gambar bentuk 2-Dimensi,
gambar-gambar bentuk huruf, lembaran kerja.







Langkah
(tempoh
masa)
Isi Pembelajaran /
Kemahiran
Aktiviti Pengajaran &
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Memperkenalkan
konsep garisan simetri.




1. Guru menunjukkan
sekeping kad yang besar
kepada murid-murid.

2. Guru menunjukkan tunjuk
cara dengan melipat kad
tersebut.

3. Guru memberitahu murid-
murid bahawa garisan
yang terbentuk apabila
melipat kad tersebut
dikenali sebagai garisan
simetri.

4. Guru memperkenalkan
tajuk.



ABM : Kad



Langkah 1
(10 minit)


Mengenal garisan
simetri dalam keadaan
sekeliling.

Contoh
(di sekeliling):







1. Guru menjelaskan
bahawa garisan simetri
dapat dikenalpasti pada
objek di sekeliling murid.

2. Guru mengedarkan
contoh gambar yang
mempunyai garisan
simetri yang wujud di
sekeliling murid kepada
setiap kumpulan murid.

3. Murid mengikut arahan
guru dengan melipat
contoh-contoh gambar
yang diberi untuk
menunjukkan garisan
simetri yang terbentuk.














ABM : Gambar-
gambar objek di
sekeliling ; daun
layang-layang,
rama-rama, baju,
gunting

Nilai Murni :
Kerjasama


KBKK :
Menjana idea.
Garisan simetri
garisan
simetri
garisan
simetri
garisan
simetri

Langkah 2
(10 minit)

Mengenal garisan
simetri pada bentuk-
bentuk 2- Dimensi.

Contoh
(pada bentuk 2-
Dimensi ):
- segiempat sama
- segitiga sama kaki
- segiempat tepat
- poligon sekata






Bentuk Bil.
Garisan
Simetri







1. Guru menjelaskan
bahawa garisan simetri
dapat dikenalpasti pada
bentuk- bentuk 2
Dimensi.

2. Guru mengedarkan
contoh gambar bentuk 2
Dimensi yang mempunyai
garisan simetri kepada
setiap kumpulan murid.

3. Murid mengikut arahan
guru dengan melipat
contoh-contoh gambar
yang diberi untuk
menunjukkan garisan
simetri yang terbentuk

4. Guru meminta murid
mengenalpasti bilangan
garisan simetri yang
terbentuk bagi setiap
bentuk dan menulisnya
dalam bentuk jadual.



ABM : Gambar-
gambar bentuk 2
- Dimensi.

Nilai Murni:
Berdikari




KBKK:
Membuat
keputusan

Langkah 3
(10 minit)

Melakar garisan
simetri.

Contoh :
Soalan :




Jawapan :

1. Guru menunjukkan tunjuk
cara melakar garisan
simetri.

2. Guru meminta murid
membuat aktiviti secara
berkumpulan.

3. Setiap kumpulan diberi
gambar bentuk 2
Dimensi dan gambar
huruf yang berbeza.

4. Murid diminta melakar
garisan simetri yang telah
dikenalpasti pada setiap
gambar yang diberi.










ABM : Gambar
bentuk 2
dimensi dan
gambar huruf.

Nilai Murni:
Kerjasama

KBKK:
Menjana idea.

line of
symmetry

Langkah 4
(10 minit)

Lembaran kerja.
- Murid dapat
menyelesaikan
sekurang-kurangnya 5
soalan dengan betul.

Contoh :
Soalan :







Jawapan :











1. Setiap murid akan diuji
dengan lembaran kerja
yang diberikan.

2. Guru membuat
pemantauan dan
memberi bimbingan jika
diperlukan.
http://www.innovationslea
rning.co.uk/subjects/math
s/activities/maths_activitie
s_home.htm

ABM: Lembaran
kerja.

Nilai murni:
Berhati-hati

KBKK:
Membuat
keputusan



Penutup
(5 minit)

Kesimpulan:

Murid dapat mengenal
dan melakar garisan
simetri.

1. Guru mengedarkan lirik
Lagu Simetri kepada
setiap murid dan meminta
murid menyanyi
bersama-sama dengan
mengikut iringan rentak
muzik Lagu Tiga Kupang.

2. Guru memilih seorang
murid untuk menyatakan
apa yang telah dipelajari
hari ini.

3. Guru membuat rumusan.

Nilai murni:
Berdikari.


KBKK:
Mengimbas
kembali.



YA
