Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2013

Mata Pelajaran Kelas Tarikh Bilangan Murid Bidang Tajuk Masa

: Pendidikan Seni Visual : 5 Kenanga : 09/09/ 2013 : orang murid : Mencorak dan membuat rekaan. : Kertas Pembalut Hadiah (Stensilan) : 12.25 01.25 tengahari

Objektif pengajaran dan pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat : 1) Meningkatkan kreativiti dalam reka letak bentuk geometri dalam membuat rekaan corak. 2) Meningkatkan kemahiran dalam kerja menyusun atur bentuk dengan teliti untuk menghasilkan sesuatu corak. 3) Menghasilkan karya menggunakan teknik stensilan dan menghasilkan lukisan. Alat dan bahan : Kertas lukisan, krayon, acuan bercorak geometri.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Contoh gambar stensilan, contoh karya yang telah siap. Pengetahuan Sedia Ada Penerapan nilai Strategi Pengajaran : Murid pernah mempelajari corak dan rekaan bermotifkan geometri. : Kekemasan, kerjasama dan menghargai alam sekitar. : 1. Belajar cara belajar - murid belajar dengan menggunakan deria yang berbeza iaitu visual, auditori dan kinestetik. 2. Konstruktivisme - murid membina pengetahuan secara aktif berdasarkan pengalaman sedia ada berkenaan corak geometri. KBKK : Menjana dan menghasilkan idea penyusunan motif serta penggunaan warna yang menarik untuk menghasilkan corak.

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN GURU & MURID

LANGKAH / MASA

ISI KANDUNGAN

STRATEGI P&P / ABM / NILAI

Set Induksi (3 minit)

- Membayangkan objek geometri yang pernah mereka lihat.

1) Guru meminta murid membayangkan warna yang menarik untuk objek tersebut. 2) Murid melihat objek yang berbentuk geometri di dalam kelas mereka. 3) Murid memilih dua objek.

Penerapan nilai : Kerjasama

Aktiviti penjanaan idea

- Guru meminta murid memilih salah satu objek berbentuk geometri yang menarik dalam imaginasi mereka.

Langkah 1 (8 minit)

Pengenalan kepada : Stensil: potong kertas mengikut bentuk, warnakan outline

1) Guru menerangkan asas stensilan. 2) Guru menunjukkan contoh gambar yang menggunakan teknik stensil. 3) Murid mendengar penerangan guru dan melihat contoh hasil karya yang ditunjukkan oleh guru.

BBM : Contoh bunga, contoh stensilan yang telah siap.

Pengenalan kepada aktiviti stensilan

dengan menggunakan krayon, kemudian gosokkan warna menggunakan jari dan imej terbentuk seperti ditebuk Contoh rupa geometri:

Penerapan nilai : Kerjasama

LANGKAH / MASA

ISI KANDUNGAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN GURU & MURID


1) Guru mengenalpasti bilangan murid. 2) Guru megedarkan alat dan bahan kepada setiap murid.

STRATEGI P&P / ABM / NILAI

Langkah 2 (8 minit)

Edaran alat dan bahan serta tunjuk langkah untuk menghasilkan lukisan

Alat dan bahan : Kertas lukisan, acuan berbentuk geometri atau organik, krayon

Edaran alat dan bahan kepada murid.

menggunakan teknik stensilan.

Langkah-langkah : 1) Letakkan acuan berbentuk geometri di atas kertas lukisan. 2) Ambil krayon dan warnakan pada outline bentuk 3) Letakkan rupa yang telah diwarnakan outline diatas kertas segi empat dan gosokkan keluar. 4) Buat ulangan

3) Guru menunjukkan langkah untuk menghasilkan lukisan di hadapan kelas. 4) Murid mendengar arahan dan melihat langkah yang ditunjukkan oleh guru. Strategi pengajaran : Belajar cara belajar. Penerapan nilai : Kerjasama.

Langkah 3 (28 minit)

Proses penghasilan kertas pembalut hadiah : 1) Murid meletakkan acuan

1) Guru memantau sambil membantu murid yang memerlukan bantuan semasa menyiapkan karya tersebut. 2) Murid mendengar arahan guru dan melakukan aktiviti.

Alat dan bahan : Kertas lukisan, acuan berbentuk geometri dan krayon

Proses penghasilan lukisan

berbentuk geometri di atas kertas mengikut corak yang diingini. 2) Murid mewarnakan outline bentuk yang telah dipotong.

Penerapan nilai : Kekemasan.

Startegi pengajaran : Konstruktivisme.

LANGKAH / MASA

ISI KANDUNGAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN GURU & MURID


Guru meminta beberapa orang murid ke hadapan untuk membuat ulasan karya. Penilaian dibuat berdasarkan tiga tahap iaitu : Baik Sederhana Lemah

STRATEGI P&P / ABM / NILAI

Penutup (3 minit)

Sesi apresiasi dan penilaian. Pengetahuan murid mengenai

Penerapan nilai : Kerjasama, kebersihan.

Sesi apresiasi dan penilaian.

stensilan. Gubahan corak geometri Penggunaan warna

Hasil karya murid.

Murid membuat ulasan di hadapan kelas. Murid diminta untuk mengemaskan meja dan alatan serta bahan yang telah digunakan.

Ulasan kendiri ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ Ulasan Guru Pembimbing ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ Ulasan Pensyarah Pembimbing ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________
