Anda di halaman 1dari 22

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

TAJUK BIDANG KEGIATAN AKTIVITI TEKNIK TARIKH MASA TAHUN/KELAS BILANGAN MURID

: Corak Tak Terancang : Membuat Corak dan Rekaan : Menghasilkan corak tak terancang. : Resis : 16 April 2013 : 4.30 5.30 petang : 4 Bakawali : ___/21 orang

PENGETAHUAN SEDIA ADA : i) Murid-murid telah mengetahui teknik resis dan corak tak terancang.

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : i. ii. Menghasilkan corak tak terancang. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.

OBJEKTIF PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat : i) Mengenal teknik resis dan corak tak terancang. ii) Meningkatkan daya kreativiti dalam penghasilan corak tak terancang menggunakan teknik resis. iii) Menghargai hasil karya diri sendiri dan rakan. iv) Bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain.

ABM KEPERLUAN ALAT BAHAN

: LCD, laptop, speaker, dan bahan maujud. : : Pensil, pembaris, dan berus lukisan. : Kertas lukisan, lilin dan warna air/warna poster.

PENERAPAN NILAI

: Kerjasama, ketelitian dan ketekunan.

PENGGABUNGJALINAN : Kemahiran mata dan tangan, dan mata pelajaran Pendidikan Seni Visual. KBKK : Murid dapat menghubung kait, menjana idea secara kreatif, mengaplikasi, membuat urutan dan mereka bentuk.

Langkah / Masa

Isi Pelajaran / Fokus Pembelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi P&P Nilai/Catatan

Set Induksi (10 minit)

Tayangan slaid. Hasil corak tak terancang yang

Guru menunjukkan tayangan slaid tentang corak tak terancang dan teknik resis.

ABM : Slaid show dan bahan maujud.

Guru memainkan lagu

telah siap

Penerapan nilai : Sikap ingin tahu.

Guru membawa hasil corak tak terancang yang telah siap. Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui corak tak terancang.

Murid diminta menganalisis apakah jenis corak yang ditunjukkan oleh guru.

Teori Kecerdasan Pelbagai.

Murid menyatakan jenis corak tak terancang.

Langkah 1 (10 minit)

Pengenalan kepada alat dan bahan

Guru meminta murid mengeluarkan alat dan bahan dan memberitahu kegunaannya untuk menghasilkan

Penggabungjalinan : Mata pelajaran Pendidikan Seni Visual .

ABM : Contoh corak tak terancang teknik resis yang telah siap.

karya. Guru menyediakan bahan-bahan lain sebagai persediaan jika murid tidak membawa alat dan bahan. Penerapan nilai : Ketelitian

Langkah 2 (15 minit)

Reka bentuk penghasilan corak tak terancang.

Guru mula membimbing murid cara-cara menghasilkan corak tak terancang.

Alat dan bahan : Kertas lukisan, warna air/warna poster,lilin, pembaris dan pensil.

Penerapan nilai : Bekerjasama, ketelitian dan keselamatan.

Murid memulakan aktiviti dengan menyediakan bahan, melakar, mewarnakan lakaran lapisan sehingga menitiskan lilin.

Strategi Berasaskan Sumber dan kaedah demonstrasi.

Langkah 3 (20 minit)

Langkah-langkah penghasilan.

Murid melakukan aktiviti dengan langkah-langkah yang dijelaskan oleh guru :

Alat dan bahan : Kertas warna, gunting dan gam.

Penerapan nilai : Berkeyakinan dan bekerjasama.

i.

Melakarkan rupa dengan menggunakan pembaris dan tangan. KBKK : Mereka cipta, menjana idea.

ii.

Warnakan lakaran lapisan dengan warna air/warna poster.

Pendekatan induktif.

Strategi berpusatkan murid dan kolaboratif.

iii.

Gunakan warna kontra dan terang supaya warna corak nampak menarik.

iv.

Nyalakan lilin dan titiskan lilin secara bebas sehingga memenuhi ruang di atas corak.

v.

Akhir sekali, sapukan warna hitam ke seluruh corak yang telah dihasilkan.

vi.

Gunakan pembaris untk guris dan buang titisan lilin. Guru memantau dan membimbing murid-murid.

Rumusan dan penilaian (5 minit)

Apresiasi dan refleksi.

Guru meminta murid menunjukkan hasil

Penerapan nilai : Bertanggungjawab,

karya dan corak yang kekemasan, terhasil. Guru bertanyakan perasaan murid sepanjang penghasilan corak tak terancang. Guru membuat kesimpulan berdasarkan topik yang diajar. Verbal linguistik. Pendekatan induktif. KBKK : Membanding beza dan menganalisis. bekerjasama.

Sesi refleksi

Ulasan Kendiri : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________

Ulasan Guru Pembimbing : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ Ulasan Pensyarah Pembimbing : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tahun Bil. Murid Modul Aktiviti Tema Tajuk Tarikh Masa Media

: 3 Bakawali : ___/25 orang : Bidang Mengenal Kraf Tradisional : Alat Pertahanan Diri : Objek Buatan Manusia : Keris : 17 April 2013 : 5.00 6.00 petang : Alat Bahan : Gunting : Kotak kasut, kertas lukisan, warna poster/krayon dan gam. : LCD, speaker, laptop dan bahan maujud.

Bahan Bantu Mengajar EMK

: Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi.

STANDARD KANDUNGAN 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, warna, kepelbagaian, dan kontra yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia, dan karya seni dalam penghasilanmodel keris. 2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan model keris. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan karya. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN 4.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang ada padaalat pertahanan diri. 4.1.1 Unsur seni 4.1.1.1 Bentuk konkrit 4.1.1.2 Warna tertier dan neutral

4.1.2 Prinsip rekaan 4.1.2.1 Imbangan - simetri

4.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan keris.

4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media 4.2.1.1 Alat Gunting. 4.2.1.2 Bahan kotak kasut, kertas lukisan, warna poster/krayon dan gam. 4.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya 4.2.2.1 Teknik garisan selari

4.3 Ekspresi Kreatif

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman

bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya. 4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif 4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya 4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya

3.4 Apresiasi Seni

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan 4.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

STANDARD PEMBELAJARAN

ILUSTRASI AKTIVITI

Persepsi Estetik Guru menayangkan video animasi kepada murid-murid dan bertanyakan alat pertahanan diri yang ada dalam video tersebut. Guru menyatakan fungsi alat pertahanan diri.

Aplikasi Seni Guru memperkenalkan media yang akan

digunakan. Guru menunjuk cara membuat model keris : Melakar rupa keris pada kertas lukisan. Menggunting rupa keris mengikut lakaran Membuat kemasan pada model keris.

Ekspresi Kreatif Murid melakukan aktiviti membuat model keris dengan bimbingan guru.

Langkah 1 - Murid melakarkan rupa keris di atas kotak kasut dan mewarnakannya. - Murid menggunting kotak kasut tersebut.

Langkah 2 - Murid membuat kemasan pada rupa keris itu.

Apresiasi Seni Murid mempamerkan hasil kerja dan bercerita mengenainya. Murid bercerita tentang karya sendiri dan rakan secara lisan. Murid menceritakan langkah keselamatan

penggunaan alat pertahanan diri.

Ulasan Kendiri : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________

Ulasan Guru Pembimbing : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ Ulasan Pensyarah Pembimbing : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tahun Bil. Murid Modul Aktiviti Tema Tajuk Tarikh Masa Media

: 3 Anggerik : ___/24 orang : Bidang Mengenal Kraf Tradisional : Alat Pertahanan Diri : Objek Buatan Manusia : Keris : 17 April 2013 : 1.10 2.10 petang : Alat Bahan : Gunting : Kotak kasut, kertas lukisan, warna poster/krayon dan gam. : LCD, speaker, laptop dan bahan maujud.

Bahan Bantu Mengajar EMK

: Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi.

STANDARD KANDUNGAN 5. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, warna, kepelbagaian, dan kontra yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia, dan karya seni dalam penghasilanmodel keris. 6. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan model keris. 7. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan karya. 8. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN 4.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang ada padaalat pertahanan diri. 4.1.1 Unsur seni 4.1.1.1 Bentuk konkrit 4.1.1.2 Warna tertier dan neutral

4.1.2 Prinsip rekaan 4.1.2.1 Imbangan - simetri

4.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan keris.

4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media 4.2.1.1 Alat Gunting. 4.2.1.2 Bahan kotak kasut, kertas lukisan, warna poster/krayon dan gam. 4.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya 4.2.2.1 Teknik garisan selari

4.3 Ekspresi Kreatif

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman

bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya. 4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif 4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya 4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya

3.4 Apresiasi Seni

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan 4.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

STANDARD PEMBELAJARAN

ILUSTRASI AKTIVITI

Persepsi Estetik Guru menayangkan video animasi kepada murid-murid dan bertanyakan alat pertahanan diri yang ada dalam video tersebut. Guru menyatakan fungsi alat pertahanan diri.

Aplikasi Seni Guru memperkenalkan media yang akan

digunakan. Guru menunjuk cara membuat model keris : Melakar rupa keris pada kertas lukisan. Menggunting rupa keris mengikut lakaran Membuat kemasan pada model keris.

Ekspresi Kreatif Murid melakukan aktiviti membuat model keris dengan bimbingan guru.

Langkah 1 - Murid melakarkan rupa keris di atas kotak kasut dan mewarnakannya. - Murid menggunting kotak kasut tersebut.

Langkah 2 - Murid membuat kemasan pada rupa keris itu.

Apresiasi Seni Murid mempamerkan hasil kerja dan bercerita mengenainya. Murid bercerita tentang karya sendiri dan rakan secara lisan. Murid menceritakan langkah keselamatan

penggunaan alat pertahanan diri.

Ulasan Kendiri : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________

Ulasan Guru Pembimbing : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ Ulasan Pensyarah Pembimbing : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tahun Bil. Murid Modul Aktiviti Tema Tajuk Tarikh Masa Media

: 2 Anggerik : ___/26 orang : Bidang Membentuk dan Membuat Binaan : Lipatan dan Guntingan : Objek Buatan Manusia : Topi Parti Hari Lahir : 18 April 2013 : 4.00 5.00 petang : Alat Bahan : Gunting dan pensil. : Topi parti hari lahir, kertas warna dan gam. : Contoh hasil kerja yang telah siap.

Bahan Bantu Mengajar EMK

: TMK, Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi

STANDARD KANDUNGAN 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, warna, kepelbagaian, dan kontra yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia, dan karya seni dalam penghasilan corak menggunakan teknik lipatan dan guntingan. 2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam aktiviti membuat corak. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan corak lipatan dan guntingan.. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN

2.1 Persepsi Estetik : Murid dapat menyatakan unsur jalinan dan warna,prinsip keseimbangan dan penegasan pada corak teknik lipatan dan guntingan.

2.1.1 Unsur seni 2.1.1.1 Rupa motif / corak 2.1.1.2 Warna - kontra 2.1.2 Prinsip rekaan 2.1.2.1 Imbangan - simetri 2.1.2.2 Kontra warna 2.1.2.3 Harmoni perulangan motif

2.2 Aplikasi Seni : Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya yeng

menggunakan teknik lipatan dan guntingan. 2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media 2.2.1.1 Alat gunting dan pensil. 2.2.1.2 Bahan topi parti hari lahir, kertas warna dan gam. 2.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya. 2.2.2.1 Teknik lipatan dan guntingan.

2.3 Ekspresi Kreatif :

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dalam penghasilan karya corak dan guntingan.

2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif 2.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik lipatan dan guntingan dalam penghasilan corak lipatan dan guntingan. 2.3.3 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya : garisan, rupa, bentuk, warna, kontra dan harmoni dalam penghasilan karya.

2.4 Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan penekanan kepada bahasa seni visual. 2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan 2.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

STANDARD PEMBELAJARAN

ILUSTRASI AKTIVITI

Persepsi Estetik Guru menunjukkan contoh lipatan dan guntingan. Guru berinteraksi dengan murid tentang unsur seni dan prinsip rekaan seperti jalinan,warna,kontra imbangan dan harmoni.

Aplikasi Seni Guru menerangkan tentang alat dan bahan yang sesuai untuk menghasilkan corak. Guru menampalkan kertas warna pada topi sebagai latar belakang dengan menggunakan warna kontra. Guru menunjukkan teknik melipat dan menggunting kertas untuk menghasilkan corak. Guru menunjuk cara menampal corak kertas warna pada topi.

Ekspresi Kreatif Langkah 1 Murid melipat dan melakar motif pada kertas warna. Murid menggunting mengikut lakaran motif. Langkah 2 Sapukan gam pada bahagian belakang kertas warna yang telah digunting dan tampalkan pada kertas yang berbeza warna. Murid menggunting topi mengikut contoh yang diberikan oleh guru. Langkah 3 Akhir sekali, kertas warna tersebut

ditampalkan atas topi parti hari lahir.

Apresiasi Seni Murid mempamerkan karya masing-masing. Murid menyatakan hasil corak lipatan dan guntingan boleh dijadikan hiasan pada rekaan lain seperti kad ucapan, penanda buku,hiasan dinding, dan hiasan bekas pensel.

Ulasan Kendiri : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ Ulasan Guru Pembimbing : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ Ulasan Pensyarah Pembimbing : ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________
