Anda di halaman 1dari 8

[INTERNSHIP]

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


SLOT INOVASI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KEEMPAT


30 OGOS 2015 HINGGA 3 SEPTEMBER 2015
RANCANGAN (((9LAJARAN HARIAN YANG TELAH BUAT PENAMBAHBAIKAN
Mata pelajaran
Tarikh

: Sains
: I September 2015

Hari

: Selasa

Kelas

: 4 Arif

Bilangan murid

Masa

: 7.20 -8.20 pagi (60 minit)

Bidang Pembelajaran

: Sains Bahan

Standard Kandungan

: 7.0 Sifat Bahan

/21 orang

7.2 Sifat Bahan


Standard Pembelajaran

7.2.4 Mengitlak sifat bahan dari segi kebolehan mengalirkan elektrik iaitu konduktor
elektrik atau penebat elektrik
7.2.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
Hasil pembelajaran

Pada akhir pelajaran, murid-murid akan dapat:


i)

Mengitlak sifat bahan dengan menjalankan penyiasatan secara saintifik.

Pengetahuan sedia ada murid :


Murid-murid pernah melihat objek yang di perbuat daripada besi dan plastik.

[INTERNSHIP]
Strategi/kaedah

: inkuiri penemuan, koperatif dan perbincangan berkumpulan


mengeksperimen

Pendekatan

: Konstruktivisme

Kemahiran saintifik

Memerhati contoh-contoh objek maujud


Mengelas
Mengeksperimen untuk menguji bahan konduktor atau penebat elektrik
Membuat inferens
Berkomunikasi dengan rakan-rakan untuk melengkapkan hasil penyiasatan

Kemahiran berfikir

Mengumpul dan mengelaskan bahan yang paling sesuai digunakan dalam

menjalankan aktiviti
Membuat gambaran mengenai kegunaan objek
Menganalisis bahan dari segi kelebihan dan kekurangan bahan.

Sikap saintifik dan nilai murni :


Memberi perhatian serta respons ketika melakukan setiap aktiviti dan mengambil

bahagian
Berfikir secara rasional untuk mendapatkan idea yang menarik
Bekerjasama dalam aktiviti kumpulan
Menghargai alam benda di sekeliling kita
Sistematik dalam mencatatkan dan melengkapkan jadual.
Sumber pengajaran dan pembelajaran:
Objek maujud, Carta, kad tugasan, lembaran kerja, alat dan radas wayar, mentol,
pemegang mentol, klip buaya,sel kering, pemegang sel kering dan papan penguji
bahan konduktor dan penebat (bahan inovasi)
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:
Guru meminta murid melengkapkan jadual hasil penyiasatan yang dijalankan.
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah /
masa

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

Catatan

[INTERNSHIP]
Orientasi

Lakonan

(5 minit)

- Terkena
renjatan elektrik

1 Guru menyediakan kad tugasan


2 Guru meminta seorang murid
untuk mengambil kad tugasan
dan melakukan aksi yang

Kad tugasan:
Lakonkan aksi
terkena renjatan
elektrik akibat
memetik suiz
dengan tangan

terdapat dalam kad tugasan.


3 Murid bersoal jawab berkaitan
aktiviti yang ditunjukkan oleh

KB:

Mencirikan
Menghubungkaitkan
Berkomunikasi
Menjanakan idea
Membuat gambaran
mental

murid.
4 . Guru membuat rumusan isi
pelajaran dan membuat perkaitan
dengan tajuk.

yang basah.

KPS:
Memerhatikan
berkomunikasi

Nilai :
Minat dan bersifat
ingin tahu
Berfikir secara rasional
Memberi perhatian
serta respons

Langkah /
masa

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

Catatan

[INTERNSHIP]
Pencetusan

mengenal pasti

1 Murid dibahagikan kepada 5

idea

sifat bahan

(20 minit)

sama ada

kumpulan kecil.
Membuat gambaran
2 Guru menunjukkan objek dan
mental
meminta wakil setiap
Menghubungkaitkan
kumpulan menyatakan sifat

konduktor atau
penebat elektrik

objek yang ditunjukkan.


3 Wakil setiap kumpulan
menyatakan sifat objek yang
Jadual:

ditunjukkan.
4 Murid yang lain mencatat

Bahan

KB :

KPS :

Memerhati
Berkomunikasi
Mengeksperimen
mengelas

Penebat

konduktor

Bahan

dalam jadual yang disediakan.


Nilai :
Berfikir secara rasional
Berfikiran kritikal dan

Paku

analitis
Sumber pdp :

Klip

kertas
Langkah /
masa

Lembaran kerja

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

Catatan

[INTERNSHIP]
Penstrukturan
semula idea

Mengekperimen
Papan Penguji

(15 minit)

1 Murid berbincang dalam

kumpulan untuk menjalankan Membuat gambaran


eksperimen dengan papan
penguji konduktor dan
penebat.
2 Murid menjalankan
eksperimen dalam kumpulan

Jadual
Pemerhatian:
Perhatikan
nyalaan mentol
dan catatkan
pemerhatian

KB :

masing-masing
3 Murid mencatat hasil
pemerhatian dalam jadual
yang disediakan.
4 Wakil setiap kumpulan

mental
Menghubungkaitkan
KPS :
Memerhati
Berkomunikasi
Menggunakan
perhubungan ruang
dan masa
mengeksperimen

membentangkan hasil

Bahan

Logam

Kertas

pemerhatian
5 Membuat rumusan dari hasil
penyiasatan

Nilai :
Memberi perhatian
serta respons
Berfikir secara rasional
sistematik

Nyalaan Mentol

Sumber pdp:
Lembaran kerja
Papan penguji
konduktor dan
penebat

Langkah /
masa

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

Catatan

[INTERNSHIP]
Aplikasi idea
(15 minit)

Latihan dalam

1 Guru mengedarkan lembaran

Lembaran kerja

kerja
2 Murid menjawab lembaran
kerja .

3
Refleksi

Kuiz minda

( 7 minit)

1 Guru menjalankan kuiz


2 Murid menjawab soalan kuiz
yang dikemukan
3 Rumusan isi pelajaran

KB :
Membuat gambaran
mental
Menghubungkaitkan
KPS :
Memerhati
Berkomunikasi
Mengelas
KMS :
Melakar
Nilai :
Memberi perhatian
serta respons
Berfikir secara rasional
Berani mencuba
Sumber pdp:
Soalan Ujian pos
Lembaran kerja

NAMA : .
JADUAL PEMERHATIAN
Lengkapkan jadual pemerhatian berikut:
objek

bahan

[INTERNSHIP]
butang
kertas
manik
plastik
Klip kertas
Dawai kokot
Mata pensel
Pembaris besi
Kaca
Mata pisau
Pemadam
Paku
Skru
Paku tekan

Kesimpulan :

NAMA : .
JADUAL PEMERHATIAN
Lengkapkan jadual pemerhatian berikut:
Bahan
Logam
Besi
Kain
Plastik
Aluminium
getah
Kayu

Menyala

Nyalaan mentol
Tidak menyala

[INTERNSHIP]
Kaca
Zink
Karbon
Tembaga
Plumbum
Loyang
timah
pvc
Kertas
kulit

Kesimpulan :
