Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subjek : Sejarah
Tingkatan : 2
Bilangan Murid : 12 orang
Masa : 02.00 03.00 tengahari
Tajuk : Tindakbalas Masyarakat Tempatan Terhadap Penjajah British
Kemahiran : 4.1 Perjuangan pemimpin setempat
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid
dapat:
1) Murid dapat menyenaraikan 3 tokoh tempatan yang menentang
British.
2) Murid dapat menghuraikan faktor tiga pemimpin setempat
menentang British
3) Murid dapat mengemukakan matlamat corak perjuangan
pemimpin setempat menentang British.
Nilai-nilai Murni : kerjasama, menghargai, keyakinan, berani
Bahan bantu Mengajar : carta gambar, papan tulis, kertas mahjong,
bahan maujud
Rujukan guru :
1) Omardin Ashaari (1997) Prinsip Pengajaran Mikro. Dewan
Bahasa dan Pustaka, Kuala Lumpur.
2) Kamaruddin Haji Husin ( 1986 ). Panduan Latihan Mengajar.
Selangor : Longman Malaysia
3) Leslie W. Nelson ( 1971 ). Instructional Aids how to make and
use them. Iowa : Wm. C. Brown Company
Publisher
4) Masariah Mispari, Johara Abdul Wahab dan Ridzuan Hasan
(2006). Sejarah Buku Teks Tingkatan 2. Dewan Bahasa dan
Pustaka

Langkah/

Isi Pelajaran

Aktiviti guru

Aktiviti

Catatan/
BBM

minit
Set

Bertanyakan

-Guru

murid
-Murid-

induksi

khabar

bertanyakan

murid

khabar kepada

memberi

murid

respon

(5 minit)
Bersoal
jawab

terhadap

melalui

-Guru bersoal

persoalan

rangsangan

jawab dengan

guru

yang diberi

murid-murid
tentang
pelajaran yang
telah dipelajari

Langkah

minggu lepas
-Guru

-Murid

memperkenalk

mendengar

(15 minit)

an tokoh

perkara

pemimpin

yang

tempatan.

disampaika
n oleh guru.

Sebab-sebab

-Guru

Penentangan menerangkan
Peristiwa

-Murid
memberi

carta

mengenai

perhatian

bergambar

faktor-faktor

terhadap

Penentangan penentangan

faktor

Kertas

Pemimpin

tokoh

penentanga

mahjong

Tempatan

pemimpin

n tokoh

Memahami

tempatan

tempatan.

perjuangan

berdasarkan

pemimpin

carta gambar

Bahan
Maujud

setempat
menentang
British.

-Murid
-Guru meminta

berbincang
2

murid

dalam

berbincang

kumpulan

dalam

dan

Pengajaran

kumpulan

menyataka

yang boleh

mengenai

n faktor

dicontohi

faktor

penentanga

daripada

penentangan

n di atas

pejuang

pemimpin

kertas

pejuang

setempat di

mahjong.

tempatan

atas kertas
mahjong
-Murid
menyemak
jawapan
-Guru

bersama-

menampal dan

sama guru.

menyemak
jawapan
Kesimpulan

bersama-sama

-Murid

dengan guru.

melakonkan
secara
ringkas

-Guru meminta

tentang

murid untuk

pejuang

melakonkan

tokoh

secara ringkas

tempatan.

berkaitan
dengan tiga
tokoh
pemimpin
setempat.

-Murid
menjawab
soalan yang

ditanyakan
oleh guru
-Guru bersoal

dan murid

jawab dan

mendengar

merumus sesi

rumusan

pembelajaran

disampaika

pada hari

n oleh guru

tersebut
