Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN Nama Unit Beruniform Bil.

Pelajar Tarikh Masa Mata Pelajaran Tajuk : MOHD EKHZAN BIN MAT YASIN : Pengakap : 30 orang : 17 April 2013 : 2.00 pm 3.00 pm (2 jam) : Lencana Usaha : Melipat bendera dan persetiaan pengakap

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran pelajar akan dapat : 1. 2. Pendedahan asas mengenai skim Lencana Usaha Melafazkan persetiaan pengakap yang wajib untuk lulus dalam skim Lencana Usaha. 3. Mengetahui kaedah melipat bendera yang betul untuk tujuan istiadat bendera. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran : i. Set induksi : Penggunaan Power Point mengenai cara praktikal melafazkan persetiaan pengakap dan melipat bendera. ii. Aktiviti : Penerangan asas Kemahiran Praktikal (secara berkumpulan) iii. Nilai : Penutup : Rumusan isi kandungan pengajaran

Kerjasama, yakin diri dan mendengar arahan

Isi Pelajaran Set Induksi (30 minit)

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Catatan

Power Point 1. Instruktor : Slide Persetiaan pengakap dan melipat bendera. ke dan salam. patrol dalam

masuk 1. Pelajar kelas memberikan tumpuan kepada penerangan yang diberi.

BBM: Komputer, LCD, Papan putih, bendera Nilai : Emosi, Intelek,

memberi Wakil

membacakan doa

dan melapor diri 2. Pelajar sebelum pengajaran bermula. 2. Instruktor memberi penerangan secara ringkas proses

diberikan masa Jasmani, untuk menyalin Rohani nota silde daripada yang

disediakan. 3. Pelajar bertanya sekiranya tidak memahami tentang tajuk

tentang Lencana Usaha teori. 3. Instruktor menerangkan kemahiran secara tentang persetiaan pengakap melipat melalui demonstrasi. 4. Instruktor menjawab dan dan bendera cara secara

yang diajar.

praktikal

menerangkan setiap persoalan pelajar tajuk

daripada mengenai yang

dibincangkan. Aktiviti 1: (60minit) Kemahiran melipat bendera 1. Instruktor meminta berada patrol masing. 2. Semua diminta melakukan demonstrasi melipat bendera pelajar dalam masing1. Pelajar berkumpul dalam yang dibentuk patrol 2. Pelajar melipat bendera dalam lencana Usaha dalam patrol BBM: bendera

patrol Nilai : telah Jasmani, Emosi, mula Intelek

dalam patrol 3. Instruktor memanggil akan wakil

masing-masing dan berbincang sesama mereka 3. Pelajar bersiap sedia membuat demonstrasi apabila dan dipanggil instruktor oleh untuk

setiap patrol untuk membuat demonstrasi melipat bendera 4. Instruktor membuat penilaian akan

memberi markah kepada patrol tahap setiap mengikut kemahiran

yang dibuat

Penutup (10 minit)

Rumusan tentang: melipat bendera dan persetiaan pengakap dalam Lencana usaha.

1. Instruktor meminta pelajar

1. Pelajar bergerak tempat masingmasing. 2. Pelajar memberi perhatian kepada instruktor. 3. Pelajar juga

BBM : ke Papan putih, duduk Maker pen, bendera Nilai : Jasmani, Emosi, Intelek, Rohani

untuk kembali ke tempat duduk

masing-masing. 2. Instruktor mengulas secara keseluruhan mengenai pengajaran pada hari ini. 3. Instruktor bertanya terdapat yang kurang jika pelajar

bertanyakan soalan kepada instruktor.

masih 4. Pelajar faham melafazkan Persetiaan Pengakap dengan pelajar dan lancar. jelas

tentang topik yang diajar. 4. Instruktor meminta

untuk bangun dan 5. Pelajar sama-sama melafazkan Persetiaan Pengakap. 5. Instruktor mengakhiri proses pengajaran dengan memberi salam memberi ucap terima kepada instruktor. kasih
