Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

TAHUN 4

Matapelajaran Reka Bentuk dan Teknologi

Tarikh/ Hari 16 Jun 2017/ Jumaat

Masa 10.30 pagi 11.30 pagi

Kelas 4 Bestari

Bilangan Murid 30 orang

Tajuk Sains Rumah Tangga

Kemahiran Menyusun atur pola, menggunting fabrik dan memindahkan


tanda pola.

Pengetahuan sedia ada Murid telah mengetahui cara menggunting fabrik.

Standard Kandungan 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan

Standard Pembelajaran 6.1.7 Menyusun atur pola, menggunting fabrik dan


memindahkan tanda pola.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

i) Menyusun atur pola pada fabrik dengan betul.


ii) Menggunting fabrik dengan cara yang betul dan
selamat.

Tabiat Berfikir (HOM)/ Menyusun dan memindahkan tanda pola ke atas fabrik,
KBAT penggunaan peta i-think.

Elemen Merentas Pendidikan Seni Visual.


Kurikulum (EMK)

Penerapan Nilai Kerjasama, keberanian, berdikari.

Bahan bantu mengajar Pola gergasi, fabrik, gunting, jarum peniti, roda surih, kapur
tukang jahit, lembaran kerja.
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
MASA
Set induksi
(5 minit) Soalan : - Guru menunjukkan pola gergasi, fabrik dan BBM
Apakah fungsi bagi ketiga-tiga gunting. Pola gergasi
alatan yang ditunjukkan dihadapan - Murid menjawab soalan yang guru berikan Fabrik
? - Guru mengaitkan set induksi dengan Gunting
pembelajaran.
Jangkaan jawapan : Pengetahuan Sedia Ada
1. Gunting / memotong fabrik Murid telah
2. Pola/ untuk dijadikan mengetahui cara
rujukan memotong fabrik menggunting fabrik.
3. Fabrik / untuk digunakan
sebagai keperluan harian
seperti baju, alas meja dll.

Penyampaian - Murid menonton video berkenaan tanda BBM


pola, menyusun atur pola pada fabrik. Video
Langkah 1 - Murid bersoal jawab dengan guru.
(10 minit)
Langkah 2 - Murid dibahagikan kepada enam kumpulan. BBM
(20 minit) - Setiap kumpulan diberikan kepingan fabrik Pola
dan pola. Fabrik
- Murid menyusun atur pola pada fabrik Gunting
mengikut tanda pola yang betul. Jarum peniti
- Murid menyemat jarum peniti pada pola dan
fabrik. Nilai murni
- Murid menggunting fabrik mengikut pola Kerjasama
dengan betul.

EMK
Pendidikan Seni
Visual

Tabiat Berfikir (HOM)/


KBAT
Menyusun tanda
pola pada fabrik
dengan betul.
Langkah 3 - Murid memindahkan tanda pola (garisan BBM
(13 minit) pemadan) ke atas fabrik menggunakan Pola
roda surih dan kertas karbon tukang jahit. Fabrik
- Murid mencabut jarum peniti dan Roda surih
tanggalkan pola. Kertas karbon
tukang jahit

Nilai murni
Kerjasama

Tabiat Berfikir (HOM)/


KBAT
Memindahkan
tanda pola pada
fabrik.
Penilaian - Murid diberikan lembaran kerja. BBM
(10 minit) - Murid membuat peta bulatan berkenaan Lembaran kerja
jenis tanda pola.
- Murid menyusun dan menulis langkah- Nilai murni
langkah penghasilan fabrik berpola Berdikari
menggunakan peta alir.
Tabiat Berfikir (HOM)/
KBAT
Penggunaan peta i-
think
Penutup Rumusan pengajaran - Guru merumuskan pembelajaran pada hari Nilai murni
(5 minit) ini. Keberanian
- Murid diminta menceritakan pengalaman
pembelajaran pada hari ini.
