Anda di halaman 1dari 10

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Sekolah : SMK Muhammadiyah 1 Purwokerto


Mata pelajaran : Bahasa Jawa
Kompetensi Keahlian : TKJ, TSM, MM dan Ak
Kelas/Semester :X/1
Materi Pokok : Aksara Jawa Sandhangan Mandaswara
Tahun Pelajaran : 2017 / 2018
Alokasi Waktu : 8 x 45menit (4 pertemuan)

I. Kompetensi Dasar dan Indikator

No Kompetensi Dasar No Indikator


3.5 Mengidentifikasi kaidah penulisan 3.1.1 Menemukan
aksara Jawa dalam 2 (dua) paragraf
yang menggunakan sandhangan sandhangan
mandaswara. mandaswara dalam
bentuk teks dua
paragraph aksara Jawa.
3.1.2 Mengetahui kaidah
aksara Jawa dalam dua
paragraph yang
menggunakan
sandhangan mandaswa
4.5 Menulis dua paragraf berhuruf 4.4.1 Mampu menulis
Jawa yang menggunakan
sandhangan sandhangan
mandaswara. mandaswara
4.4.2 Mampu menulis dua
paragraph berhuruf Jawa
yang menngunakan
sandhangan
mandaswara.

II. Tujuan Pembelajaran

II.1KI 3 : Setelah proses pembelajaran ini, siswa:


3.1. Mampu membaca teks dua paragraph aksara Jawa.
3.2. Menemukan sandhangan mandaswara dalam bentuk teks dua
paragraph aksara Jawa.
3.3. Mengetahui kaidah aksara Jawa dalam dua paragraph yang
menggunakan sandhangan mandaswara.

2.2 KI 4 : Setelah proses pembelajaran ini, siswa:


4.1. Mampu menulis sandhangan mandaswara
4.2. Mampu menulis dua paragraph berhuruf Jawa yang menngunakan sandhangan
mandaswara.

III. Materi Pembelajaran

3.1. Aksara Jawa sandhangan mandaswara

IV. Metode Pembelajaran

4.1. Project Based Learning

V. Media dan Alat Pembelajaran

5.1. Media/Alat : Power Point aksara Jawa, Laptop, LCD dll

VI. Sumber Belajar

Buku Prigel Basa Jawa penerbit Erlangga

F. Langkah-Langkah Pembelajaran

Pertemuan I

No Kegiatan Pembelajaran Waktu


1 Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1.1 Berdoa kemudian mengecek kehadiran peserta didik.
1.2 Siswa menerima apresepsi dari guru.
1.3 Siswa mendengarkan penjelasan guru mengenai tujuan yang akan
dicapai dan manfaat yang akan diperoleh jika siswa berhasil
menguasai kompetensi tersebut.

2 Kegiatan Inti 60 menit


2.1 Mengamati.
2.1.1 Siswa mencermati teks beraksara Jawa yang memuat
sandhangan mandaswara.
2.2 Menanya.
2.2.1 Siswa bertanya jawab dengan guru seputar kaidah
penulisan aksara Jawa.
2.2.2 Siswa bertanya jawab dengan guru seputar sandhangan
mandaswara.

2.3 Mengumpulkan informasi.


2.3.1 Siswa mencari kalimat yang mememuat sandhangan
mandaswara pada teks dua paragraf aksara Jawa yang
telah tersedia.

3 Kegiatan Akhir 15 menit


3.1. Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran pada hari itu.
3.2. Siswa bersama guru merefleksi pembelajaran yang telah
dilakukan.
3.3. Guru mengakhiri pembelajaran.

Pertemuan 2

No Kegiatan Pembelajaran Waktu


1 Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1.1 Berdoa kemudian mengecek kehadiran peserta didik.
1.2 Siswa menerima apresepsi dari guru.
1.3 Siswa mendengarkan penjelasan guru mengenai tujuan yang akan
dicapai dan manfaat yang akan diperoleh jika siswa berhasil
menguasai kompetensi tersebut.
2 Kegiatan Inti: 60 menit
2.1. Mengasosiasikan.
2.1.1 Siswa mengalihaksarakan (menulis) dua paragraf beraksara
Jawa yang memuat sandhangan mandaswara (teks saking
dwija).
2.1.2 Siswa mengoreksi sandhangan mandaswara yang telah dicari
dengan teman sebangku dengan sikap toleransi.
2.2 Mengkomunikasikan.
Siswa menunjukkan kalimat yang mengandung sandhangan
mandaswara yang telah dibuatnya kepada siswa lain dengan rasa
percaya diri dan bertanggung jawab.

3 Kegiatan Akhir 15 menit


3.1 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran pada hari itu.
3.2 Siswa merefleksi pembelajaran yang telah dilakukan.
3.3 Guru mengakhiri pembelajaran.

Pertemuan 3

No Kegiatan Pembelajaran Waktu


1 Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1.1 Berdoa kemudian mengecek kehadiran peserta didik.
1.2 Siswa menerima apresepsi dari guru.
1.3 Siswa mendengarkan penjelasan guru mengenai tujuan yang akan
dicapai dan manfaat yang akan diperoleh jika siswa berhasil
menguasai kompetensi tersebut.
2 Kegiatan Inti 60 menit
2.1 Mengamati.
2.1.1 Siswa mencermati teks beraksara Jawa berbeda yang
memuat sandhangan mandaswara sebagai pembanding
pada teks yang ada pada pertemuan I.
2.2 Menanya.
2.2.1 Siswa bertanya jawab dengan guru seputar kaidah
penulisan aksara Jawa.
2.2.2 Siswa bertanya jawab dengan guru seputar paugeran
sandhangan mandaswara.

2.3 Mengumpulkan informasi.


2.3.1 Siswa mencari kalimat yang mememuat sandhangan
mandaswara pada teks dua paragraf beraksara Jawa yang
telah tersedia.

3 Kegiatan Akhir 15 menit


3.1 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran pada hari itu.
3.2 Siswa merefleksi pembelajaran yang telah dilakukan.
3.3 Guru mengakhiri pembelajaran.

Pertemuan 4

No Kegiatan Pembelajaran Waktu


1 Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1.4 Berdoa kemudian mengecek kehadiran peserta didik.
1.5 Siswa menerima apresepsi dari guru.
1.6 Siswa mendengarkan penjelasan guru mengenai tujuan yang akan
dicapai dan manfaat yang akan diperoleh jika siswa berhasil
menguasai kompetensi tersebut.
2 Kegiatan Inti: 60 menit
2.1. Mengasosiasikan.
2.2.1 Siswa menulis dua paragraf beraksara Jawa yang memuat
sandhangan mandaswara dengan tema yang berbeda.
2.2.2 Siswa mengoreksi sandhangan mandaswara yang telah dicari
dengan teman sebangku dengan sikap toleransi.
2.2 Mengkomunikasikan.
2.2.1 Siswa menunjukkan kalimat yang mengandung sandhangan
mandaswara yang telah dibuatnya kepada siswa lain dengan
rasa percaya diri dan bertanggung jawab.
3 Kegiatan Akhir 15 menit
3.1 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran pada hari itu.
3.2 Siswa merefleksi kegiatan belajar mengajar yang telah dilakukan.
3.3 Guru memberikan tugas kepada kelompok untuk membuat teks
dua paragraf berbahasa Jawa yang mengandung sandhangan
mandaswara.
3.4 Guru mengakhiri pembelajaran.

G. Penilaian Hasil Pembelajaran


a. Penilaian Sikap
1. Teknik : Observasi
2. Instrumen : Lembar pengamatan
Nama Butir Tindak
‘No Waktu Catatan Perilaku
Siswa Sikap Lanjut

Keterangan :
Skala penilaian sikap dibuat dengan rentang antara 1 s.d 5.
1 = sangat kurang.
2 = kurang konsisten.
3 = mulai konsisten.
4 = konsisten, dan
5 = selalu konsisten.

b. Penilaian Pengetahuan
1. Teknik : Identifikasi
2. Bentuk : LKS
3. Instrumen :
Cermatilah paragraf beraksara Jawa yang mengdung sandhangan mandaswara.
1. Sasampunipun maos paragraf aksara Jawa temtokake sandhangan mandaswara
kang ana ing sajroning paragraf!
2. Gawea tuladha paragraf kanthi nggunakake aksara Jawa kang ngemot sandhangan
mandaswara!

c. Penilaian Keterampilan
1. Teknik : Kinerja
2. Bentuk : Praktik dan tes tulis ketrampilan
3. Instrumen :
Wacanen paragraf aksara Jawa kang ko gawe!

Purwokerto, Juli 2017


Mengetahui Guru Mata Pelajaran
Kepala Sekolah

Agus Suyono, S.Pd. Nur Indri Astuti, S.Pd.

LAMPIRAN I MATERI

Mandaswara yaiku swara manda-manda antarane vokal loro ning dudu diftong (y & w)
Tuladhane : gua = guw
gawea = g[wy
mlakua = mLkuw
Sandhangan mandaswara ana 3 =
1. –ng = =
2. –r = /
3. –h = h

LAMPIRAN II

LEMBAR KERJA SISWA (LKS)

Ing piwulangan iki siswa bakal maca lan nulis wacana perangane rong pada kanthi
nggunakake aksara Jawa kang ngemot sandhangan mandaswara.

1. Wacanen paragraf ing ngisor iki!


lmPhan\@/ntndi=
peper=znBrtyud
?wncili=si/ki[ln\
%wsmianizlim_shdt_rtnipun\@/nsmPunfumugitenghai=peper=zn\a=lnCziblnipun\
,bl@urwsmianututimnezh.
?
%]bu@}sN[a=glDwuhdt_A/jun,kpurih[a=glnitihrtamequkHke[nPrznNipun\@/n.lj_r[
fn\A/jun[a=glNitihrtai=k=zusiri%]bu@}sN.

Kunci Jawaban.
Wanci lingsir kilen Pandhawa sami aningali mengsah dhateng ratanipun Karna sampun
dumugi tengahing peperangan, anglancangi balanipun. Bala Kurawa sami anututi manengah.
Prabu Kresna enggal dhawuh dhateng Arjuna, kapurih enggal nitih rata amethukaken
peranganipun Karna. Lajeng Raden Arjuna enggal nitih rata ingkang ngusiri Prabu Kresna.

2. Gawea wacana kanthi tema omah adat Jawa nggunakake aksara Jawa kang ngemot
sandhangan mandaswara rong paragraf wae!
LAMPIRAN III

MEDIA AJAR

LAMPAHAN KARNA TANDHING


(Peperangan Bharatayudha Kawolu)

Wanci lingsir kilen Pandhawa sami aningali mengsah dhateng ratanipun Karna sampun
dumugi tengahing peperangan, anglancangi balanipun. Bala Kurawa sami anututi manengah.
Prabu Kresna enggal dhawuh dhateng Arjuna, kapurih enggal nitih rata amethukaken
peranganipun Karna. Lajeng Raden Arjuna enggal nitih rata ingkang ngusiri Prabu Kresna. Bala
Pandhawa sarta Bala Kurawa sami nyuraki saking katebihan kemawon. Wondene ingkang perang
namung senapatinipun kemawon, sami satunggal, inggih punika dipunwastani “Perang Karna
Tandhing”. Mila dipunwastani makaten, den warnanipun kembar kaliyan raden Janaka. Sami
bagusipun, kendel sarta kekiyatanipun inggih sami, tuwin kasektianipun. Dhasar sedherekipun
piyambak tunggal ibu sanes bapa. Amung pasemonipun ingkang benten Prabu Karna semu ladak,
Raden Janaka semu luruh sami gadhah jemparing peparinganipun dewa. Prabu Karna
jemparinganipun nami Wijayadanu. Raden Janaka utawa Dananjaya jemparingipun wonten kalih
ingkang satunggal nami Sarotama dene satunggalipun nami Pasopati.
Wondene ingkang dados kusiripun inggih sami Ratu Ageng, Prabu Salya saha Prabu Kresna.
Mila para dewa sarta para widadari saha Pandhawa sarta Kurawa sami aningali perangipun satriya
kekalih suwaunipun nggadhah panegman yen pejaha salah satunggal mboten badhe dipuntingali.
Karna kaliyan Arjuna lajeng sami ngagem kasekten. Ratunipun sami ubeng-ubengan sami lepas
linepasan jemparing. Prabu Karna amenthang gendhewa sarta anginceng jemparinganipun. Nunten
kasaru wonten sawer dhateng ngarsanipun cumlorot saking ngawang-ngawang anggenipun
anglangkupi saged wicanten kados tiyang anama “Ardawalika”. Ingkang matur dhateng Karna “yen
badhe males ukum dhateng Arjuna”, Karna lajeng amangsuli : sakarepmu ing kana anggonmu arep
mateni si Janaka aku ora nyebut marang kowe!
Raden Janaka enggal nyadhak jemapring lajeng kalepasaken sawer aradwalika kenging lajeng
dhawah wonten siti. Prabu Karna anggenipun nginceng jemparin wau dipunangkah jangganipun
Raden Janaka. Prabu Salya sumerep yen pangincenganipun Prabu Karna badhe nemahi bilahi lajeng
gonjing Janaka mila nunten talinipun kapaldipun tarik, ratanipun kepara radi menginggil kenging
makuthanipun Raden Janaka.
Karna sanget ing getunipun dene Raden Janaka boten kenging jangganipun sebab
punika dipundamel kusiripun. Prabu Karna nunten nyandhak jemparinganipun Wijayadanu
sarta kawawas ingkang dipun angkah ucukipun jemparing ngengingi gulunipun Raden Arjuna
ngantos tatas. Raden Karna, lajeng tatas sukunipun sadaya. Kalih-kalihipun sami amawas
jemparing Pasopati sarta jemparing Wijayadanu nangin karumiyin rden Prabu Kresna
jangganipun dhawah ing rata. Bala Pandhawa sorak gumuruh Kurawa sami mundur amargi
kasaput ing dalu.
(AMPUN KATHAH KATHAH NGGIH!!!!!)
LAMPIRAN IV

a. Instrumen Penilaian pengetahuan

Kisi-Kisi Penilaian Pengetahuan

Teknik
No. KD Materi Indikator Instrumen
Penilaian
3.1 Mengidentifikasi 1. Sandhangan 1.Menemuka Baca dan 1. Ing
. kaidah penulisan Mandaswara Tulis piwulangan iki
aksara Jawa n isi pokok siswa bakal bisa
dalam 2 (dua) yang nemtokake
paragraf sandhangan
yang terkandung mandaswara kang
menggunakan dalam dua ana ing wacana
sandhangan aksara Jawa.
paragraf 2. Weneha
mandaswara.
na garis
aksara Jawa. ngisor ing
2.Mampu sandhang
berdikusi an
mandasw
kaidah ara kang
membaca ana ing
wacana!
aksara Jawa
dalam dua
paragraph
yang
menggunakan
sandhangan
mandaswa

a. Instrumen Penilaian Keterampilan

Kisi-Kisi Penilaian Kinerja


No. KD Materi Indikator Teknik Instrumen
Penilaian
4.1. Menulis Isi cerita 1.Mampu Kinerja 1. Ing piwulangan
dan cekak iki siswa bakal
menyajikan “Gelangmu menulis maca lan nulis
sinopsis Ndhuk” wacana
sandhangan
teks crita perangane rong
cekak yang mandaswara pada kanthi
dibacanya nggunakake
2. Mampu aksara Jawa kang
menulis dua ngemot
sandhangan
paragraph
mandaswara.
berhuruf Jawa 2. Wacanen
yang wacana ing ngisor
menngunakan iki!
sandhangan 3. Gawea wacana
kanthi tema Omah
mandaswara.
Adat Jawa
nggunakake aksara
Jawa kang ngemot
sandhangan
mandaswara!

Rubrik Penilaian Pengetahuan dan Ketrampilan.

Skor Jumlah skor


No. Aspek yang Dinilai
0 1 2 3 4
1. Mengidentifikasi paragraf beraksara Jawa yang
memuat sandhangan mandaswara.
2. Membaca paragraf beraksara Jawa yang memuat
sandhangan mandaswara.
3. Menulis paragraf beraksara Jawa yang memuat
sandhangan mandaswara.
Jumlah :

Keterangan :
1. Bisa menulis paragraf beraksara Jawa yang memuat sandhangan mandaswara.
= Nilai 4
2. Bisa membaca paragraf beraksara Jawa yang memuat sandhangan mandaswara.
= Nilai 3
3. Bisa mengidentifikasi paragraf beraksara Jawa yang memuat sandhangan
mandaswara. = Nilai 2
4. Bisa menyebutkan sandhangan mandaswara = Nilai 1
5. Tidak bisa menyebutkan sandhangan mandaswara = Nilai 0

Pedoman Peskoran:
