Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

[ MINGGU KE 2 (7.1.2018 – 11.1.2018) ]


Mata Pelajaran: Tema: Pencapaian Kendiri Kelas: 4 Efektif Tarikh: 7.1.2018
PENDIDIKAN SIVIK & Topik: Wawasan Diri Masa: 9.00 – 10.00 Hari : Ahad
KEWARGANEGARAAN
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Kerjasama Hubungan Rentasan Kurikulum : Bahasa Melayu
-

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:


Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.1 Memahami wawasan diri a) Menerangkan ciri-ciri wawasan diri,
b) Menghuraikan kepentingan wawasan diri,
c) Mengamalkan usaha yang gigih untuk mencapai wawasan diri, dan
d) Mempunyai sikap kesungguhan yang tinggi..
Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :
- - Buku Teks

Rangka Pengajaran

Pemula
(Starter)  Guru menyoal definisi sivik daripada kefahaman murid.
 Mengaitkan dengan situasi diri sebagai murid
Aktiviti Utama
(Main Activities)  Menerangkan apa itu wawasan diri.
 Menyoal secara individu wawasan diri
 Menyalin nota.

Penutup (Plenary)
 Aktiviti penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
2. Membuat kesimpulan berkaitan pembelajaran
Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to follow-up)

Refleksi

Disediakan oleh: Disemak oleh:

TANDATANGAN GURU : ....................................... TANDATANGAN PENGETUA: ....................................

Mata Pelajaran: Tema: Nombor & Operasi Kelas: 1 Bumi Tarikh: 8.1.2018
Topik: Nombor Nisbah Masa: 9.30 – 10.00 Hari : Isnin
MATEMATIK 10.20 – 11.20
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Ketelitian Hubungan Rentasan Kurikulum : Bahasa Melayu
1.2 Operasi asas aritmetik yang melibatkan
integer
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:
Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Murid melibatkan diri dalam menyelesaikan
masalah, berkomunikasi, menaakul, 1.1.4 Membanding dan menyusun integer mengikut tertib.
membuat perkaitan dan membuat 1.1.5 Menambah dan menolak integer menggunakan garis nombor atau kaedah lain yang
perwakilan apabila mereka: sesuai. Seterusnya membuat generalisasi tentang penambahan dan penolakan integer.

Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :


- Integer, nombor nisbah - Buku Teks

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


[ MINGGU KE 2 (7.1.2018 – 11.1.2018) ]
]

Rangka Pengajaran

Pemula
(Starter)  Guru menyoal kefahaman murid mengenai operasi asas matematik
 Guru menyoal kefahaman murid mengenai susunan integer melalui garis nombor
Aktiviti Utama
(Main Activities)  Menunjukkan garis nombor bagi mengasingkan bahagian negatif dan positif
 Memberikan 3 contoh dipapan putih dan langkah kerja menyelesaikan berdasarkan hukum integer.
 5 soalan pengukuhan di papan putih dan di jawab oleh 5 orang murid yang secara sukarela ke
hadapan.

Penutup (Plenary)
 Aktiviti penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
2. Murid menjawab secara congak dan lisan
3. Membuat kesimpulan berkaitan pembelajaran
Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to follow-up)

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


[ MINGGU KE 2 (7.1.2018 – 11.1.2018) ]

Mata Pelajaran: Tema: - Kelas: 5 Permata Tarikh: 8.1.2018


Topik: Asas Nombor Masa: 10.50 – 12.20 Hari : Isnin
MATEMATIK
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Ketelitian Hubungan Rentasan Kurikulum : Bahasa Melayu
-

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:


Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.1 Memahami dan menggunakan konsep i. Menukar nombor dalam asas:
nombor dalam asas dua, lapan dan lima a) Dua
b) Lapan
c) Lima, kepada nombor dalam asas sepuluh dan begitu juga sebaliknya.

Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :


- Asas nombor - Buku Teks

Rangka Pengajaran

Pemula
(Starter)  Guru menyoal kefahaman lepas berkaitan dengan asas 2 dan asas sepuluh
 Guru menyoal kefahaman murid mengenai asas 2, 5 dan 8
Aktiviti Utama
(Main Activities)  Menunjukkan beberapa contoh nombor iaitu asas sepuluh
 Murid menyalin nota
 Memberikan beberapa contoh di papan putih pertukaran asas 10 kepada asas 2, 5 dan 8.
 Menunjukkan langkah kerja penyelesaian.
 Menyalin nota sebagai kerja rumah, muka surat 11 dan 13
Penutup (Plenary)
 Aktiviti penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
2. Murid menjawab secara congak dan lisan
3. Membuat kesimpulan berkaitan pembelajaran
Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to follow-up)
5 soalan pengukuhan

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


[ MINGGU KE 2 (7.1.2018 – 11.1.2018) ]
Mata Pelajaran: Tema: Nombor & Operasi Kelas: 1 Bumi Tarikh: 9.1.2018
Masa: 8.00 – 8.30
MATEMATIK Topik: Nombor Nisbah 9.00 – 10.00 Hari : Selasa

Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Ketelitian Hubungan Rentasan Kurikulum : Bahasa Melayu
1.2 Operasi asas aritmetik yang melibatkan
integer
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:
Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Murid melibatkan diri dalam menyelesaikan 1.2.2 Mendarab dan membahagi integer menggunakan pelbagai kaedah. Seterusnya
masalah, berkomunikasi, menaakul, membuat generalisasi tentang pendaraban dan pembahagian integer.
membuat perkaitan dan membuat
perwakilan apabila mereka:

Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :


- Integer, nombor nisbah dan sifar. - Buku Teks

Rangka Pengajaran

Pemula
(Starter)  Guru menyoal kefahaman murid mengenai operasi asas matematik
 Guru menyoal kefahaman murid mengenai pembelajaran lepas
 2 soalan menguji kefahaman murid
Aktiviti Utama
(Main Activities)  3 soalan latih tubi.
 Menunjukcara langkah kerja pendaraban dan pembahagian integer
 Menyalin nota sambal dipantau guru.
 Memberikan 3 contoh dipapan putih dan langkah kerja menyelesaikan berdasarkan hukum integer.
 5 soalan pengukuhan di papan putih dan di jawab oleh 5 orang murid yang secara sukarela ke
hadapan.

Penutup (Plenary)
 Aktiviti penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
2. Murid menjawab secara congak dan lisan
3. Membuat kesimpulan berkaitan pembelajaran
Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to follow-up)

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


[ MINGGU KE 2 (7.1.2018 – 11.1.2018) ]
Mata Pelajaran: Tema: Nombor & Operasi Kelas: 1 KAA Tarikh: 9.1.2018
Topik: Nombor Nisbah Masa: 10.50 – 12.20 Hari : Selasa
MATEMATIK
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Ketelitian Hubungan Rentasan Kurikulum : Bahasa Melayu
1.2 Operasi asas aritmetik yang melibatkan
integer
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:
Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Murid melibatkan diri dalam menyelesaikan
masalah, berkomunikasi, menaakul, 1.1.4 Membanding dan menyusun integer mengikut tertib.
membuat perkaitan dan membuat 1.2.1 Menambah dan menolak integer menggunakan garis nombor atau kaedah lain yang
perwakilan apabila mereka: sesuai. Seterusnya membuat generalisasi tentang penambahan dan penolakan integer.
1.2.2 Mendarab dan membahagi integer menggunakan pelbagai kaedah. Seterusnya
membuat generalisasi tentang pendaraban dan pembahagian integer.

Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :


- Integer, nombor nisbah dan sifar. - Buku Teks

Rangka Pengajaran

Pemula
(Starter)  Guru menyoal kefahaman murid mengenai operasi asas matematik
 Guru menyoal kefahaman murid mengenai susunan integer melalui garis nombor
Aktiviti Utama
(Main Activities)  Menunjukkan garis nombor bagi mengasingkan bahagian negatif dan positif
 Memberikan 3 contoh dipapan putih dan langkah kerja menyelesaikan berdasarkan hukum integer.
 5 soalan pengukuhan di papan putih dan di jawab oleh 5 orang murid yang secara sukarela ke
hadapan.

Penutup (Plenary)
 Aktiviti penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
2. Murid menjawab secara congak dan lisan
3. Membuat kesimpulan berkaitan pembelajaran
Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to follow-up)

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


[ MINGGU KE 2 (7.1.2018 – 11.1.2018) ]
Mata Pelajaran: Tema: Nombor & Operasi Kelas: 1 KAA Tarikh: 10.1.2018
Topik: Nombor Nisbah Masa: 10.20 – 10.50 Hari : Rabu
MATEMATIK
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Ketelitian Hubungan Rentasan Kurikulum : Bahasa Melayu
1.1 Integer

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:


Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Murid melibatkan diri dalam menyelesaikan
masalah, berkomunikasi, menaakul, 1.2.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi integer
membuat perkaitan dan membuat mengikut tertib operasi.
perwakilan apabila mereka: 1.2.6 Menyelesaikan masalah yang melibatkan integer.

Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :


- Integer, nombor nisbah dan sifar. - Buku Teks

Rangka Pengajaran

Pemula
(Starter)  2 soalan uji diri
 Penerangan jawapan
Aktiviti Utama
(Main Activities)  Menjawab soalan di dalam buku latihan
 Membantu individu murid yang masih belum menguasai
 Memantau kerja murid

Penutup (Plenary)
 Aktiviti penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
2. Membuat kesimpulan berkaitan pembelajaran
Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to follow-up)

Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
[ MINGGU KE 2 (7.1.2018 – 11.1.2018) ]

Mata Pelajaran: Tema: - Kelas: 5 Permata Tarikh: 10.1.2018


Topik: Asas Nombor Masa: 10.50 – 11.50 Hari : Rabu
MATEMATIK 12.20 – 12.50
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Ketelitian Hubungan Rentasan Kurikulum : Bahasa Melayu
-

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:


Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.1 Memahami dan menggunakan konsep i. Menukar nombor dalam suatu asas tertentu kepada nombor dalam asas yang lain.
nombor dalam asas dua, lapan dan lima
Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :
- Asas nombor - Buku Teks

Rangka Pengajaran

Pemula
(Starter)  Guru menyoal kefahaman murid mengenai pembelajaran lepas.
 Guru menyoal kefahaman murid mengenai asas nombor dua, lapan dan lima.
Aktiviti Utama
(Main Activities)  Mengedarkan lembaran kerja
 Memantau kerja murid

Penutup (Plenary)
 Aktiviti penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
2. Murid menjawab secara congak dan lisan
3. Membuat kesimpulan berkaitan pembelajaran
Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to follow-up)

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


[ MINGGU KE 2 (7.1.2018 – 11.1.2018) ]
Mata Pelajaran: Tema: Nombor & Operasi Kelas: 1 KAA Tarikh: 11.1.2018
Topik: Nombor Nisbah Masa: 9.00 – 10.00 Hari : Khamis
MATEMATIK
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Ketelitian Hubungan Rentasan Kurikulum : Bahasa Melayu
1.3 Pecahan positif dan pecahan negatif

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:


Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Murid melibatkan diri dalam menyelesaikan
masalah, berkomunikasi, menaakul, 1.3.1 Mewakilkan pecahan positif dan pecahan negatif pada garis nombor.
membuat perkaitan dan membuat 1.3.2 Membanding dan menyusun pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib.
perwakilan apabila mereka: 1.3.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi
pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib operasi.
1.3.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan pecahan positif dan pecahan negatif.

Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :


- Integer, nombor nisbah dan sifar. - Buku Teks

Rangka Pengajaran

Pemula
(Starter)  Guru menyoal kefahaman murid mengenai jenis-jenis nombor
 Guru menyoal kefahaman murid mengenai nombor negatif dan nombor positif
Aktiviti Utama
(Main Activities)  Menyenaraikan ciri-ciri integer dalam peta buih
 Murid menunjukkan jalan kerja bagi menyusun integer dalam tertib menaik.

Penutup (Plenary)
 Aktiviti penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
2. Membuat kesimpulan berkaitan pembelajaran
Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to follow-up)

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


[ MINGGU KE 2 (7.1.2018 – 11.1.2018) ]
Mata Pelajaran: Tema: - Kelas: 5 Permata Tarikh: 11.1.2018
Topik: Asas Nombor Masa: 10.50 – 11.20 Hari : Khamis
MATEMATIK
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Ketelitian Hubungan Rentasan Kurikulum : Bahasa Melayu
-

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:


Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.1 Memahami dan menggunakan konsep i. Membuat pengiraan melibatkan operasi:
nombor dalam asas dua, lapan dan lima a) Tambah
b) tolak bagi dua nombor dalam asas dua.

Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :


- Asas nombor - Buku Teks

Rangka Pengajaran

Pemula
(Starter)  Guru menyoal kefahaman murid mengenai pembelajaran lepas.
 Guru menyoal kefahaman murid mengenai asas nombor dua, lapan dan lima.
Aktiviti Utama
(Main Activities)  Menunjukkan beberapa contoh nombor iaitu asas sepuluh
 Menunjukkan jalan kerja dengan menggunakan kaedah pembahagian berulang
Penutup (Plenary)
 Aktiviti penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
2. Murid menjawab secara congak dan lisan
3. Membuat kesimpulan berkaitan pembelajaran
Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to follow-up)

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


[ MINGGU KE 2 (7.1.2018 – 11.1.2018) ]
Mata Pelajaran: Tema: Pencapaian Kendiri Kelas: 4 Pintar Tarikh: 11.1.2018
Topik: Wawasan Diri Masa: 11.50 – 12.50 Hari : Khamis
PENDIDIKAN SIVIK &
KEWARGANEGARAAN
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Kerjasama Hubungan Rentasan Kurikulum : Bahasa Melayu
-

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:


Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.2 Halatuju diri dan matlamat sejati. a) Menghuraikan kepentingan wawasan diri
b) Mencipta dan mendeklamasikan puisi bertemakan wawasan diri dan
c) Mengamalkan usaha yang gigih untuk mencapai wawasan diri.
Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :
- - Buku Teks

Rangka Pengajaran

Pemula
(Starter)  Guru menyoal definisi sivik daripada kefahaman murid.
 Mengaitkan dengan situasi diri sebagai murid
Aktiviti Utama
(Main Activities)  Menerangkan apa itu halatuju diri dan matlamat diri
 Menyoal secara individu wawasan diri
 Menyalin nota.

Penutup (Plenary)
 Aktiviti penutup 1. Guru mengemukakan soalan secara lisan.
2. Membuat kesimpulan berkaitan pembelajaran
Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
murid (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
(Students’ task to follow-up)

Refleksi

Tarikh Aktiviti Kokurikulum / Seminar / Taklimat / Kursus Catatan Pentadbiran


8.1.2018 Perkara : Taklimat Ketua-ketua Majlis Anugerah
ISNIN Cemerlang
Masa : 1.00 petang
Tempat : Bilik Mesyuarat

10.1.2018 Perkara : Raptai Majlis Anugerah Cemerlang 2018


RABU Masa : 11.00 pagi
Tempat : Dewan Imtiyaz

11.1.18 Perkara : PTQ


KHAMIS Masa : 7.30 – 8.00 pagi
Tempat : Surau Raudhatul Sakinah

13.1.18 Perkara : MESYUARAT AGUNG PIBG DAN MAJLIS


SABTU ANUGERAH
CEMERLANG
Tempat : Dewan Imtiyaz
Masa : 8.30 pagi – 12.30 tengahari

TANDATANGAN GURU : ...................................... TANDATANGAN PENGETUA : .....................................
