Anda di halaman 1dari 21

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN I

Satuan Pendidikan : SMP ...................


Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : VII/1
Materi Pokok : Teks dengaran narasi tentang peristiwa atau kejadian
Alokasi Waktu : 4 x 40 menit (2 x pertemuan)

A. Kompetensi Inti (KI)


3. Memahami pengetahuan (faktual, konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa ingin tahunya tentang
ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait dengan fenomena dan kejadian nyata.
4. Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret (menggunakan, mengurai, merangkai,
memodifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan
mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut
pandang/teori.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi


Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi
3.1 Memahami teks narasi tentang peristiwa 3.1.1 Mendengarkan dan mencatat kata-kata yang
atau kejadian. dianggap sulit yang terdapat dalam wacana
narasi tentang peristiwa atau kejadian.
3.1.2 Mendiskusikan dan mengartikan kata-kata
yang dianggap sulit dalam konteks kalimat.
3.1.3 Mengajukan dan menjawab pertanyaan
wacana yang didengarkan dalam ragam
krama.
3.1.4 Mendiskusikan isi wacana.
3.1.5 Mengungkapkan isi wacana yang
didengarkan secara tertulis.
4.1 Menangkap isi wacana narasi tentang 4.1.1 Membaca teks narasi
peristiwa atau kejadian. 4.1.2 Menjawab dan mengajukan pertanyaan
tentang isi bacaan dalam ragam krama
4.1.3 Menulis ringkasan teks narasi tentang
peristiwa atau kejadian

C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan 1
Setelah mengikuti kegiatan proses pembelajaran, siswa diharapkan mampu:
1. mencatat kata-kata yang dianggap sulit yang terdapat dalam wacana narasi tentang peristiwa atau
kejadian;
2. mendiskusikan dan mengartikan kata-kata yang dianggap sulit dalam konteks kalimat;
3. mengajukan dan menjawab pertanyaan wacana yang didengarkan dalam ragam krama.
4. mendiskusikan isi wacana
5. mengungkapkan isi wacana yang didengarkan secara tertulis.
Pertemuan 2
Setelah mengikuti kegiatan proses pembelajaran, siswa diharapkan mampu:
1. membaca teks narasi;
2. menjawab dan mengajukan pertanyaan tentang isi bacaan dalam ragam krama;
3. menulis ringkasan teks narasi tentang peristiwa atau kejadian.

D. Materi Pembelajaran
1. Materi Reguler
Teks Naratif
Teks Naratif yaiku teks kang nyritaake kedadeyan utawa kisah sakiwa tengene siswa. Teks naratif ana
kang asipat khayalan lan aktual.
Manut Kamus Besar Bahasa Indonesia (2003:1159), “Teks naratif adalah teks yang tidak bersifat dialog
dan isinya merupakan kisah sejarah, deretan peristiwa, dsb”

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page1


Jinis Teks Naratif
a. ekspositoris
teks naratif kang nyritaake kadadeyan kanthi lugu apa anane
wujude arupa pawarta, crita lisan, biografi
b. sugestif
teks naratif kang nyritaake kadadeyan kanthi gamblang, urut lan duwe ancas tertemtu (mbujuk,
nglipur lsp)
wujude arupa cerkak, cerbung, cergam, roman lsp
Perangane Teks Naratif
Teks naratif kaperang dadi 3, yaiku:
a. Orientasi
Pengarang wiwit ngenalake paraga crita lan kapan dumadine crita utawa kadadeyan mau
b. Komplikasi
Paraga utama ing crita mau wiwit oleh godha, alangan, rintangan utawa konflik
c. Resolusi
Prakara kang diadhepi dening para paraga crita kasebut wiwit diudhari lan pungkasaning crita
dipungkasi kanthi rasa seneng (happy ending) apa kanthi sedhih (sad ending)

Tuladha Wacana Teks Naratif


1. Materi Reguler
Gunung Kelud Njeblug Maneh

Nalika surya kaping 13 Pebruari 2014, Gunung Kelud ngalami gempa vulkanik kaping 190.
Gempa mau luwih dahsyat maneh nalika jam 12.00 nganti 18.00 nganti ping 442. Nalika jam 9.15
bengi, status Gunung kelud saka siaga dadi awas.
Udan krikil saka Gunung Kelud sansaya ndadi, saengga para warga kumudu-kudu diungsike
mligine warga ing tlatah Kec Ngancar, Kedhiri lan kota Pare. Miturut rekomendasi saka Pusat
Vulkanologi, Mitigasi lan Bencana Geologi (PVMBG) tlatah Wates didadeake panggonan ngungsi
warga kang mapan ing tlatah radius 10 km. Gunung Kelud ngetoake watu lan krikil, swarane nganthi
keprungu nganti Solo lan Yogja.
Ing tlatah Madiun lan Magetan, dalan-dalan ora katon amarga katutupan awu vulkanik. Jarak
pandhang kanggo pengendhara rodha loro lan rodha papat watara mung 3 kanthi 5 meter. Kacatet
kurang luwih 24 warga dadi kurban Gunung kelud lan kira-kira 100.248 kudu padha ngungsi.
Kanthi anane awu vulkanik kasebut, kagiyatan ing bandara uga ditutup. Akibate atusan
penerbangan kang kudune terbang ing wektu iku kapeksa dibatalake. Pos PVMBG uga kaganggu,
piranti arupa seismograf rusak amarga kalindhih material watu lan awu. Mula saka iku para petugas
kang ana, banjur cancut tali wanda nggunaake piranti pemantau manual kanggo ngantisipasi kadadeyan
lan letusan Kelud susulan.
(Sumber: saka www.gunung kelud.com, diundhuh 15 Maret 2014 jam 3 sore)

2. Materi Remidi
Eyang-Eyang Putri Ugi Nderek Antre Es Krim
Semarang,Karemenan pengunjung Mal Ciputra kangge pikantuk Es Krim Magnum
gratis,mengeti HUT kaping 20 Mal Ciputra ing Semarang menika dipunraosaken Peserta didik-Peserta
didik SD,SMP,SMA sasampunipun nderek ujian semesteran.Piyambakipun langsung nggruduk Mal ing
tlatah Kitha Semarang kasebut.
Wonten ugi eyang-eyang putri ingkang ngetutaken wayahipun, kersa antre kangge pikantuk
coklat Magnum ,sasampunipun nglintukaken kupon ingkang dipunparingaken dening pramunjaga
ingkang sulistya ing warna.
Pangedumipun kupon,kangge dipunlintukaken es krim gratis saged mlampahkanthi tertib.
Gunggungipun kupon wonten 2000.Ingkang sampun pikantuk,dipunparingi stempel.pramila mboten
saged nyuwun malih.
(Sumber: WAWASAN, Jumat legi 13 Desember 2013)

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page2


3. Materi Pengayaan
Banjir Bandang ing Undhakan
Merdeka.com Banjir Banjir bandhang ingkang dumados wonten Kecamatan Undhakan,
Kabupaten Kudus pranyata saestu nggegirisi manah. Banjir kasebat dumados kinten-kinten
tabuh 3 enjing rikala surya kaping 28 Januari 2014.saking banjir punika kirang langkung 44
griya ingkang risak.
Wondene ingkang njalari banjir inggih punika ilaning toya jawah ingkang teras-terasan
tan wonten pedhodipun saking Pegunungan Kendheng tuwin saluran toya ingkang kirang sae
saha boten lancar. Saluran toya ingkang boten lancar utawi randhat, malah kepara boten saged
mili.
Frekuensi jawah boten saged dipunprediksi rumiyin awit manut prediksi boten jawah
nanging kasunyatanipun jawah deres malah dadosaken bena. Pramila saking punika meh
sedaya tlatah ing Jateng lan Jatim kenging toya bena namung kemawon inggilipun toya bena
boten sami wonten ingkang inggil uga wonten ingkang cekapan.
(Sumber: merdeka.com, rikala tanggal 17 Pebruari 2014)

E. Metode Pembelajaran
1. Pendekatan : saintifik
2. Metode : ceramah, tanya jawab, penugasan.

F. Media, Alat, dan Sumber Belajar


1. Media : Peragaan membaca teks naratif
2. Alat : Laptop, LCD, Speaker
3. Sumber Belajar : Wacana naratif, koran, majalah, internet

A. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran


Pertemuan 1
a. Kegiatan Pendahuluan
 Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan pembelajaran
sebelumnya
 Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran
yang akan dilaksanakan.
 Siswa menerima informasi kompetensi, meteri, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan
 Untuk menarik minat dan menggugah kesadaran siswa agar mencintai dan mengenal budaya
Indonesia, siswa diberi sajian wacana narasi tentang peristiwa atau kejadian.

b. Kegiatan Inti

No. Deskripsi Kegiatan


1 Guru menjelaskan tentang wacana narasi
2 Siswa membaca pemahaman wacana narasi tentang peristiwa atau kejadian.
3 Siswa mendiskusikan dan mengartikan kata-kata yang dianggap sulit dalam wacana
4 Siswa mengajukan dan menjawab pertanyaan bacaan yang didengarkan dalam ragam
krama.
5 Siswa mendiskusikan isi wacana
6 Siswa mengungkapkan isi wacana yang didengarkan secara tertulis

c. Kegiatan Penutup
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran
 Siswabersama guru mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami makna
wacana narasi tentang peristiwa atau kejadian.yang telah didengar.
 Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru atas pernyataan mereka tentang
hambatan dalam berdiskusi
 Siswa menyimak informasi mengenai rencana tindak lanjut pembelajaran.

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page3


Pertemuan 2
a. Kegiatan Pendahuluan
 Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan pembelajaran
sebelumnya
 Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran
yang akan dilaksanakan.
 Siswa menerima informasi kompetensi, meteri, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan
 Untuk menarik minat dan menggugah kesadaran siswa agar mencintai dan mengenal budaya
Indonesia, siswa diberi sajian wacana narasi tentang peristiwa atau kejadian.

b. Kegiatan Inti

No. Deskripsi Kegiatan


1 Siswa membaca pemahaman wacana narasi tentang peristiwa atau kejadian.
2 Siswa mendiskusikan dan mengartikan kata-kata yang dianggap sulit dalam wacana
3 Siswa mengajukan dan menjawab pertanyaan bacaan yang didengarkan dalam ragam
krama.
4 Siswa menulis ringkasan wacana narasi

c. Kegiatan Penutup
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran
 Siswabersama guru mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami makna
wacana narasi tentang peristiwa atau kejadian.yang telah didengar.
 Siswa menyimak informasi mengenai rencana tindak lanjut pembelajaran

H. Penilaian
1. Penilaian Pengetahuan
a. Teknik Penilaian : Tes Tertulis
b. Bentuk Instrumen : Tes Uraian
c. Kisi-Kisi/Soal :

No. No Materi Indikator No. Butir Soal Kunci Jawaban


KD Pokok Soal
1. 3.1 Teks Siswa mampu 1 Tulisen isi Kebijaksanan Guru
wacana menuliskan isi wacana berpedoman pada
narasi wacana narasi narasi skor penilaian
tentang tentang “Gunung
peristiwa peristiwa atau Kelud
atau kejadian Njeblug
kejadian Maneh”

Pedoman Penskoran
No. Aspek dan Kriteria Skor
1. Kelengkapan
 Penggunaan ejaan, tanda baca, istilah-istilah bahasa Jawa lengkap dan 30
mudah dipahami 20
 Penggunaan ejaan, tanda baca, dan istilah bahasa Jawa kurang lengkap dan
kurang dipahami 10
 Penggunaan ejaan, tanda baca, dan istilah bahasa Jawa tidak lengkap dan
tidak dipahami
2. Kesesuaian isi
 Data (kalimat) mendukung atau sesuai dengan ragam bahasa yang santun 30
 Data (kalimat) kurang mendukung atau kurang sesuai dengan ragam bahasa
Jawa yang santun 20
 Data (kalimat) tidak mendukung atau kurang sesuai dengan ragam bahasa
Jawa yang santun 10
3 Kerapian
 Penulisan sangat rapi dan tidak terdapat coretan yang berarti 30
 Penulisan kurang rapi dan sedikit coretan yang berarti 20
 Penulisan tidak rapi dan banyak coretan yang berarti 10

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page4


Perhitungan Nilai Akhir
(Skor Tercapai x 10) : 9

2. Penilaian Keterampilan
a. Teknik Penilaian : Tes praktik
b. Bentuk Instrumen : Tes uji petik kerja dan produk
c. Instrumen :
Goleka teks narasi prastawa sing lagi aktual, banjur critakna ing ngarep kelas!
Rubrik Penilaian:
No Nama Siswa Isi Keruntutan Unggah-Ungguh Penampilan Jumlah
1-30 1-30 1-25 1-15
1. ...
2. ...

Mengetahui , .................... 2018


Kepala Sekolah, Guru Mata Pelajaran,

.................................... .....................................
NIP ............................ NIP .............................

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page5


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN II

Satuan Pendidikan : ...............................


Matapelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : VII/1
Materi Pokok : Teks Piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur
Alokasi Waktu : 4 x 40 Menit (2 x Pertemuan)

A. Kompetensi Inti (KI)


3. Memahami pengetahuan (faktual, konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa ingin tahunya tentang
ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait dengan fenomena dan kejadian nyata.
4. Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret (menggunakan, mengurai, merangkai,
memodifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan
mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut
pandang/teori.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi


Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi
3.2 Menelaah teks Serat Piwulang (Wulangreh 3.2.1 Mengartikan kata-kata yang dianggap
Pupuh Pangkur sulit yang terdapat dalam teks piwulang
serat Wulangreh PupuhPangkur
3.2.2 Mengajukan dan menjawab pertanyaan
tentang isi teks piwulangserat Wulangreh
pupuh Pangkur
3.2.3 Menuliskan isi teks Piwulang Serat
Wulangreh Pupuh Pangkur
4.2 Menanggapi isi teks Piwulang Serat 4.2.1 Menulis pokok-pokok isi teks Piwulang
Wulangreh Pupuh Pangkur. Serat Wulangreh pupuh Pangkur
4.2.2 Menyampaikan pokok-pokok isi teks
Piwulang Serat Wulangreh pupuh
Pangkur
4.2.3 Menanggapi isi teks Piwulang Serat
Wulangreh pupuh Pangkur

C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan 1
Setelah mengikuti kegiatan proses pembelajaran, siswa diharapkan mampu:
1. mengartikan kata-kata yang dianggap sulit yang terdapat dalam teks piwulang serat Wulangreh
pupuh Pangkur
2. mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang isi teks piwulangserat Wulangreh Pupuh Pangkur
3. menuliskan isi teks Piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur
Pertemuan 2
Setelah mengikuti kegiatan proses pembelajaran, siswa diharapkan mampu:
1. menulis pokok-pokok isi teks Piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur
2. menyampaikan pokok-pokok isi teks Piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur
3. menanggapi isi teks Piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur

D. Materi Pembelajaran
1. Materi Reguler
Sekar Pangkur kang winarna,
lelabuhan kang kanggo wong ngaurip,
ala lan becik puniku,
prayoga kawruhana,
adat waton puniku dipunkadulu,
miwah ingkang tata krama,
den kaesthi siyang ratri.

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page6


2. Materi Remidi
Alaning liyan den andhar,
ing becike liyan dipunsimpeni,
becike dhewe ginunggung,
kinarya pasamuan,
nora ngrasa alane dhewe ngendhukur,
wong mangkono wategnya,
nora kena dencedhaki.
3. Materi Pengayaan
Deduga lawan prayoga,
myang watara reringa aywa lali,
iku parabot satuhu,
tan kena tininggala,
tangi lungguh angadeg tuwin lumaku,
angucap meneng anendra,
duga-duga nora lali.

E. Metode Pembelajaran
1. Pendekatan : saintifik
2. Metode : membaca indah, membaca pemahaman, menulis imajinatif

F. Media, Alat, dan Sumber Belajar


1. Media : Tayangan pembacaan tembang macapat Pangkur
2. Alat : Laptop, LCD, speaker
3. Sumber Belajar : Serat Wulangreh pupuh Pangkur

G. Langkah-Langkah Kegiatan Pembelajaran


Pertemuan 1
a. Kegiatan Pendahuluan
 Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan pembelajaran
sebelumnya
 Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran
yang akan dilaksanakan.
 Siswa menerima informasi kompetensi, meteri, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan
 Untuk menarik minat dan menggugah kesadaran siswa agar mencintai dan mengenal budaya
Indonesia, siswa diberi sajian tembang macapat dari Serat Wulangreh pupuh Pangkur.

b. Kegiatan Inti

No. Deskripsi Kegiatan


1 Siswa mnyimak sajian teks piwulang serat Wulangreh PupuhPangkur
2 Siswa mengartikan kata-kata yang dianggap sulit yang terdapat dalam teks piwulang
serat Wulangreh pupuh pangkur
3 Siswa mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang isi teks piwulang serat
Wulangreh pupuh Pangkur
4 Siswa menuliskan isi teks piwulang serat Wulangreh pupuh Pangkur

c. Kegiatan Penutup
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran
 Siswabersama guru mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami makna
isi teks piwulang serat Wulangreh pupuh Pangkur
 Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru atas pernyataan mereka tentang
hambatan dalam berdiskusi

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page7


 Siswa menyimak informasi mengenai rencana tindak lanjut pembelajaran

Pertemuan 2
a. Kegiatan Pendahuluan
 Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan
pembelajaran sebelumnya
 Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran
yang akan dilaksanakan.
 Siswa menerima informasi kompetensi, meteri, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan

b. Kegiatan Inti

No. Deskripsi Kegiatan


1 Siswa membaca pemahaman teks piwulang serat Wulangreh pupuh Pangkur
2 Siswa menulis pokok-pokok isi teks Piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur
3 Siswa menyampaikan pokok-pokok isi teks Piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur
4 Siswa menanggapi isi teks Piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur

c. Kegiatan Penutup
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran.
 Siswa bersama guru mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami bacaan
teks piwulang serat Wulangreh pupuh Pangkur.
 Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru atas pernyataan mereka tentang
hambatan dalam memahami teks piwulang serat Wulangreh pupuh Pangkur.
 Siswa menyimak informasi mengenai rencana kegiatan pembelajaran untuk pertemuan
berikutnya.

H. Penilaian
1. Penilaian Pengetahuan
a. Teknik Penilaian : Tes Tertulis
b. Bentuk Instrumen : Tes Uraian
c. Kisi-Kisi/Soal :

No. No Materi Indikator No. Butir Soal Kunci Jawaban


KD Pokok Soal
1. 3.2 Teks Siswa mampu 1 Tulisen isi teks Kebijaksanan Guru
Piwulang menuliskan isi Piwulang Serat berpedoman pada
Serat teks Piwulang Wulangreh pupuh skor penilaian
Wulangreh Serat Pangkur.
pupuh Wulangreh (Tembang terlampir)
Pangkur. pupuh
Pangkur

Lampiran:
Sekar pangkur kang winarna,
lelabuhan kang kanggo wong ngaurip,
ala lan becik puniku,
prayoga kawruhana,
adad waton puniku dipunkadulu,
Miwah ta ing tata karma,
den kaesthi siang ratri.

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page8


Pedoman Penskoran
No. Aspek dan Kriteria Skor
1. Kelengkapan
 Penggunaan ejaan, tanda baca, istilah-istilah bahasa Jawa lengkap dan 30
mudah dipahami 20
 Penggunaan ejaan, tanda baca, dan istilah bahasa Jawa kurang lengkap dan
kurang dipahami 10
 Penggunaan ejaan, tanda baca, dan istilah bahasa Jawa tidak lengkap dan
tidak dipahami
2. Kesesuaian isi
 Data (kalimat) mendukung atau sesuai dengan ragam bahasa yang santun 30
 Data (kalimat) kurang mendukung atau kurang sesuai dengan ragam bahasa
Jawa yang santun 20
 Data (kalimat) tidak mendukung atau kurang sesuai dengan ragam bahasa
Jawa yang santun 10
3 Kerapian
 Penulisan sangat rapi dan tidak terdapat coretan yang berarti 30
 Penulisan kurang rapi dan sedikit coretan yang berarti 20
 Penulisan tidak rapi dan banyak coretan yang berarti 10

Perhitungan Nilai Akhir


(Skor Ketercapaian X 10) : 9

2. Penilaian Keterampilan
Critakna ing ngarep kelas tanggapanmu bab isi teks piwulang serat Wulangreh Pupuh Pangkur sing
wis kotulis!

Rubrik Penilaian
No. Nama Siswa Isi Intonasi Kelancaran Penampilan Jumlah
Tanggapan 1-15 1-20 1-15
1-50
1. ...
2. ...

Mengetahui Kota Anda, .................... 2018


Kepala Sekolah, Guru Mata Pelajaran,

.................................... .....................................
NIP ........................... NIP .............................

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page9


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN III

Sekolah : ............................
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : VII/1
Materi Pokok : Teks dengaran Cerita Rakyat
Alokasi Waktu : 4 x 40 Menit (2 x Peretemuan)

A. Kompetensi Inti (KI)


3. Memahami pengetahuan (faktual, konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa ingin tahunya tentang
ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait dengan fenomena dan kejadian nyata.
4. Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret (menggunakan, mengurai, merangkai,
memodifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan
mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut
pandang/teori.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi

Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi


3.3. Memahami isi teks cerita rakyat. 3.3.1 Mendengarkan wacana cerita rakyat.
3.3.2 Mengartikan kata-kata yang dianggap sulit
3.3.3 Mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang isi
cerita rakyat yang didengarkan dalam ragam
krama.
3.3.4. Menceritakan kembali isi/amant cerit
4.3. Menceritakan kembali isi teks cerita rakyat 4.3.1 Menentukan pokok-pokok isi teks cerita rakyat
dengan ragam ngoko. dengan benar
4.3.2 Menceritakan kembali isi teks cerita rakyat

C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan 1
Setelah mengikuti kegiatan proses pembelajaran, siswa diharapkan mampu:
1. mendengarkan wacana cerita rakyat.
2. mengartikan kata-kata yang dianggap sulit
3. mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang isi cerita rakyat yang didengarkan dalam ragam
krama.
4. menceritakan kembali isi/amant cerita.
Pertemuan 2
Setelah mengikuti kegiatan proses pembelajaran, siswa diharapkan mampu:
1. menentukan pokok-pokok isi teks cerita rakyat dengan benar
2. menceritakan kembali isi teks cerita rakyat

D. Materi Pembelajaran
1. Materi Reguler
Sendhang Sani

Sunan Kalijaga lan Ki Rangga sarta para santrine padha nuju padhepokan Sunan Muria. Sanajan
papa dununge adoh, Sunan Kalijaga kaya-kaya ora duwe kesel babar pisan.
“Kaya wis tekan Kadipaten Pati Pesantenan, sedhela maneh tekan padhepokan Muria,” ngendikane
Sunan Kalijaga marang murid-muride.
Nalika wanci sembahyang lohor, Sunan Kalijaga ngajak leren ing sangisore wit gedhe, banjur
prentah Ki Rangga supaya golek banyu kanggo wudhu. Ki Rangga lan kancane padha bingung amarga
ing papan kono garing ora ana banyune. Weruh murid-muride padha bingung, Sunan Kalijaga karo
mesem kandha, “Ki Rangga becike awake dhewe nyuwun marang Gusti. Banjur jagane wit iku muga-
RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page10
muga ana sumber sing mili. Nanging elinga kedadeyan apa wae ing kene kuwi kersane Gusti. Aja padha
lali yen ana kedadeyan apa wae, kabarna marang aku ing samburi grumbul iki!”.
Ki Rangga lan kanca-kancane padha nunggu wit kuwi nganti keturon. Bareng tangi klambine padha
teles kebes amarga panggonan mau wis kebak banyu. Saking senenge, Ki Rangga lan kanca-kancane
padha lali karo welinge Sunan Kalijaga. Ki Rangga lan kanca-kancane banjur padha adus.
Sunan Kalijaga bali maneh menyang papan mau. Ngerti pokale Ki Rangga, Sunan Kalijaga
ketrucut kandha, “ Ki Rangga isih eling karo welingku apa wae kedadeyan ing kene kabarna marang aku.
Ora malah langen kaya bulus.”
Sanalika Ki Rangga lan kanca-kancane padha dadi bulus. Sunan Kalijaga ora sida wudhu amarga
banyune wis reged kena sisane Ki Rangga lan kanca-kancane. Mula papan mau banjur diarani Sendhang
Sani saka kedadeyan Sunan Kalijaga kang ngurungake niate wudhu amarga disisani utawa didhisiki Ki
Rangga lan kanca-kancane. Papane kurang luwih telung kilo meter sisih lor kutha Pati.
2. Materi Remidi
Sejarahe Upacara Kasada

Ing jaman biyen ana sawijine kulawarga kang aran ki Seger lan Nyi Anteng. Uripe
ayem tentrem tansah rukun ora nate ana pasulayan. Nanging suwe-suwe ngrasakake manawa
ana sing kurang yaiku amarga durung duwe anak.
Ki Seger lan Nyi Anteng banjur tapa nyuwun supaya diparingi anak. Anggone tapa ana
ing gunung Bromo. Nalika lagi mratapa keprungu swara menawa dheweke bakal duwe anak
cacahe selawe, nanging anake kang mbarep kudu dikurbanake menyang Gunung Bromo.
Wektu kuwi Nyi Anteng nyaguhi ngurbanake anake mbarep, angger enggal diwenehi anak.
Ora watara suwe Nyi Anteng nglairake anak kang nomer siji. Yaiku bayi lanang kang
bagus. Bayi mau diwenehi jeneng Kusuma. Nyi Anteng lan Ki Seger nggulawenthah anake
kanthi rasa tresna. Tekan titi wancine anake Nyi Anteng lan Ki Seger genep 25. Kulawargaiki
urip rukun kebak katentreman. Kahanan iki njalari Nyi Anteng lan Ki Seger lali marang
janjine kang kudu ngurbanake anake mbarep menyang Gunung Bromo.
Nalika krungu Gunung Bromo wiwit ngetokake swara gumuruh, Nyi Anteng lan Ki
Seger eling marang janjine. Atine sedhih banget merga kudu nglilakake anake mbarep
dikurbanake.
Kusuma weruh wong tuwane sedhih banjur takon apa sebabe. Nyi anteng nyritakake
kabeh lelakone marang Kusuma. Manawa Kusuma ora dikurbanake , anake kang cacah
selawe mau bakal dijupuk maneh. Wiwitane Kusuma kaget lan sedhih, nanging bareng wis
dipikir tenan dheweke milih dikurbanake. “ Bu, aku saguh dadi kurban, supaya bapak, ibu
adhi-adhiku lan kabeh warga ig Tengger kene slamet.”
Krungu ature Kusuma kang kaya ngono mau Nyi Anteng lan Ki Seger semaput. Ing
wektu kang wis ditemtokake, Kusuma dipasrahake minangka kurban, dheweke dilebokake ing
kawah Gunung Bromo, disekseni dening warga sakiwa tengene kono.
Kurbane Kusuma iki ditampa dening para Dewa. Wiwit wektu kuwi Gunung Bromo
ora ngetokake swara gumuruh maneh. Nganti tekan wektu saiki masyarakat ing Tengger
nganakake upacara kurban ing Gunung Bromo kanggo ngurmati rohe Kusuma. Mung wae
kang dikurbanake dudu manungsa nanging kebo lan asil tetanen liyane.
( Sumber: Wasita Adi Bahasa Jawa kelas VII, kaca 7)
3. Materi Pengayaan
Sunan Kalijaga nyiarake agama Islam tekan wewengkon tanah Jawa. Nanging ora
kabeh wong kana bisa nampa, Ki Salaga tuladhane. Dheweke nantang Sunan Kalijaga,
kanthi pamer kasekten Ki Salaga nuding-nuding.”Yen pancen bener omongmu, coba saiki
njalaa ing blumbang kae, “Kandhane Ki Salaga karo nuding blumbang sing mentas dipanen
iwake.
Blumbang sing mentas dipanen iwake. Blumbang iwak iku wis garing tur lagi wae
diisi banyu.Sunan Kalijaga mesem banjur nguncalaake jala ing blumbang sing dituding Ki
Salaga. Nalika jala diangkat, jala iku kebak iwak gedhe-gedhe. Wong-wong desa percaya
maneh marang Sunan Kali Jaga. Iwak kasebut dijenengi iwak pandeng jalaran asale saka
dipandeng dening Sunan Kalijaga. Pungkasane, tembung pandeng dadi bandeng. Nganti
saiki iwak iku dijenengi iwak bandeng.

E. Metode Pembelajaran
1. Pendekatan : Saintifik

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page11


2. Metode : ceramah, tanya jawab, penugasan.

F. Media, Alat, dan Sumber Belajar


1. Media : Rekaman teks cerita rakyat atau teks dibacakan guru
2. Alat : Laptop, LCD, Speaker
3. Sumber Belajar : . Cerita Rakyat, internet, majalah

G. Langkah-Langkah Kegiatan Pembelajaran


Pertemuan 1
a. Kegiatan Pendahuluan
 Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan pembelajaran
sebelumnya
 Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran
yang akan dilaksanakan.
 Siswa menerima informasi kompetensi, meteri, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan
 Untuk menarik minat dan menggugah kesadaran siswa agar mencintai dan mengenal budaya
Indonesia, siswa diberi sajian cerita rakyat.

b. Kegiatan Inti

No. Deskripsi Kegiatan


1 Siswa mendengarkan wacana cerita rakyat.
2 Siswa mengartikan kata-kata yang dianggap sulit
3 Siswa mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang isi cerita rakyat yang
didengarkan dalam ragam krama
4 Siswa menceritakan kembali isi/amant cerita

c. Kegiatan Penutup
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran
 Siswabersama guru mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami makna
cerita rakyat yang telah didengar.
 Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru atas pernyataan mereka tentang
hambatan dalam berdiskusi
 Siswa menyimak informasi mengenai rencana tindak lanjut pembelajaran

Pertemuan 2
a. Kegiatan Pendahuluan
 Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan
pembelajaran sebelumnya
 Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran
yang akan dilaksanakan.
 Siswa menerima informasi kompetensi, meteri, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan

b. Kegiatan Inti
No. Deskripsi Kegiatan
1 Siswa membaca pemahaman teks cerita rakyat
2 Siswa menentukan pokok-pokok isi teks cerita rakyat dengan benar
3 Siswa menceritakan kembali isi teks cerita rakyat

c. Kegiatan Penutup
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran.
 Siswa bersama guru mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami bacaan
teks cerita rakyat
 Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru atas pernyataan mereka tentang
hambatan dalam memahami teks cerita rakyat.
 Siswa menyimak informasi mengenai rencana kegiatan pembelajaran untuk pertemuan
berikutnya.

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page12


H. Penilaian
1. Penilaian Pengetahuan
a. Teknik Penilaian : Tes Tertulis
b. Bentuk Instrumen : Tes Uraian
c. Kisi-Kisi/Soal :
No. No. Materi Indikator No. Butir Soal Kunci Jawaban
KD Pokok Soal
1. 3.3 Teks Siswa mampu 1 Tulisen isi Kebijaksanan Guru
dengaran menceritakan crita rakyat berpedoman pada
cerita isi cerita “Sendhang skor penilaian
rakyat rakyat Sani”!

Pedoman Penskoran
No. Aspek dan Kriteria Skor
1. Kelengkapan
 Penggunaan ejaan, tanda baca, istilah-istilah bahasa Jawa lengkap dan 30
mudah dipahami 20
 Penggunaan ejaan, tanda baca, dan istilah bahasa Jawa kurang lengkap dan
kurang dipahami 10
 Penggunaan ejaan, tanda baca, dan istilah bahasa Jawa tidak lengkap dan
tidak dipahami
2. Kesesuaian isi
 Data (kalimat) mendukung atau sesuai dengan ragam bahasa yang santun 30
 Data (kalimat) kurang mendukung atau kurang sesuai dengan ragam bahasa
Jawa yang santun 20
 Data (kalimat) tidak mendukung atau kurang sesuai dengan ragam bahasa
Jawa yang santun 10
3 Kerapian
 Penulisan sangat rapi dan tidak terdapat coretan yang berarti 30
 Penulisan kurang rapi dan sedikit coretan yang berarti 20
 Penulisan tidak rapi dan banyak coretan yang berarti 10

Perhitungan Nilai Akhir


(Skor Ketercapaian x 10) : 9

2. Penilaian Keterampilan
Ceritakna ing ngarep kelas isi crita rakyat sing wis kotulis!

Rubrik Penilaian
No Nama Siswa Isi Ragam Kelancaran Penampilan Jumlah
1-50 Bahasa 1-20 1-10
1-20
1. ...
2. ...

Mengetahui Kota Anda, .................... 2018


Kepala Sekolah, Guru Mata Pelajaran,

.................................... .....................................
NIP ........................... NIP .............................

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page13


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN IV

Satuan Pendidikan : .......................


Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : VII/1
Materi Pokok : Teks Wacana Cerita Pengalaman
Alokasi Waktu : 4 x 40 Menit (2 x Peretemuan)

A. Kompetensi Inti ( KI )
3. Memahami pengetahuan ( fakktual,konseptual, dan procedural) berdasarkan rasa ingin tahunya tentang
ilmu pengetahuan , teknolog, seni, budaya terkait dengan fenomena dan kejadian nyata.
4. Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret ( menggunakan, mengurai, merangkai,
memodifkasi, dan membuat) dan ranah abstrak ( menulis, membaca, menghtung, menggambar, dan
mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan yang sama dalam sudut pandang/teori.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi


Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi
3.4 Memahami isi teks cerita pengalaman 3.4.1 Membaca pemahaman teks cerita
pengalaman
3.4.2 Menjawab pertanyaan tentang isi teks cerita
pengalaman.
3.4.3 Menceritakan kembali isi bacaan cerita
pengalaman
4.4 Menyusun/menulis cerita pengalaman 4.4.1 Membaca pemahaman teks cerita
pengalaman
4.4.2 Mencatat pokok-pokok isi cerita pengalaman
4.4.3 Menulis teks cerita pengalaman
4.4.4 Menanggapi cerita pengalaman yang
didengarkan dalam ragam krama

C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan 1
Setelah mengikuti kegiatan proses pembelajaran, siswa diharapkan mampu:
1. membaca pemahaman teks cerita pengalaman
2. menjawab pertanyaan tentang isi teks cerita pengalaman.
3. menceritakan kembali isi bacaan cerita pengalaman
Pertemuan 2
Setelah mengikuti kegiatan proses pembelajaran, siswa diharapkan mampu:
1. membaca pemahaman teks cerita pengalaman
2. mencatat pokok-pokok isi cerita pengalaman
3. menulis teks cerita pengalaman
4. menanggapi cerita pengalaman yang didengarkan dalam ragam krama.

D. Materi Pembelajaran
1. Materi Reguler
Kerja Bakti Mujudake lingkungan Kang Resik lan Asri
Nuju sawijining dina aku mlaku-mlaku ngubengi desaku ing wayah sore. Nonton kahanan ing
lingkungan ing desaku nyebabake tuwuh rasa eman ing atiku. Desaku sabenere nduweni kaendahan alam
kang lan lingkungan kang asri. rereged ana ing ngendi-endi nyebabake lingkungan ora asri maneh..
saliyane rereged kang semebar uga keganggu anane ambune rereged kang numpuk mau.
Sawise nonton kahanane desaku aku banjur ngajak-ajak kancaku,para nom-noman kang kanggo
ngrembug apa kang becike dilakoni. Asil rembugan iku padha sarujuk nganakake kerja bakti gedhen
sadesa. Tujuwane kerja bakti saliyane kanggo ngresiki lingkungan desa. Ugi nglestarekake lingkungan
kanthi nenandur wit-witan sarta gawe taman desa

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page14


Kerja bakti dianakake dina minggu dening masyarakat sadesa. Para kakung padha ngresiki
lingkungan desa, dene para putri padha nggawekake unjukan, pacitan, lan dhaharan. Kabeh padha melu
urun tenaga kanggo reresik desa. Asil kerja bakti iku desaku dadi juara kasiji. Mongkog rasane atiku
amarga desaku dadi tuladha kanggo desa-desa liyane.
2. Materi Remidi
Critaku iki kadadeyan kawit tahun 1984, pas wulan pasa. Rikala iku umurku sewelas taunan,
sekolah kelas 5 SD. Ora kaya padatan, wengi iku aku mulih traweh dhewekan merga kanca-kancaku wis
padha mulih ndhisiki. Sakjane aku rada wedi, sebab lakune rada adoh tur ngliwati kebon pring-pring, sing
jarene kana iki dienggoni genderuwo.
Sawise ngliwati papringan atiku rada lega, merga aku weruh ana bayangan wong sing mlaku ing
ngarepku. Aku age-age nututi ben ana kancane mlaku. Bareng wis cedhak, jebole wong mau tanggaku
dhewe asmane “Pak N” sing arep menyang sawah saperlu “wiwit” kacang (tradhisi slametan arep
ngundhuh panenan).
Pak N nawani aku supaya melu slametan “wiwit”. Aku ya gelem ngana wae.
Ngarepake tekan sawah Pak N takon, “mengko yen digoleki mbokmu piye le?”. Banjur aku semaur,
“Kersane mawon!”
Ringkese, prosesi “wiwit” wis rampung. Aku bali atiku seneng merga bar mangan enak lan gawa
bali berkat pisan. Bareng aku mulih tekan dalan desa, aku rada mlenggong sebab ora kaya biasane,
krungu lan meruhi wong akeh padha kothekan lan bengak-bengok ngundang jenengku.
Aku banjur tekan omah, nanging kagetku ora umum simbokku lan tanggaku padha tetangisan. Berkat
tak selehke, aku nyedhaki simbok sakala aku dikekep. Kabeh padha nakoni aku, aku dadi plonga-plongo
sebab bingung sapa sing arep tak sauri.
Mbah dhukun maringi aku banyu sagelas kon ngombe, ya dakombe wong pancen ngelak. Jarene
simbah, aku pirang-pirang dina ora bali omah. Jebule digondol gendruwo diajak slametan!
(Sumber: Panyebar Semangat 2004)

3. Materi Pengayaan

Nalika iku, Bu "M" babaran ana ing griya sakit kutha Solo. Pelayanan griya sakit jan wah tenan.
Kaya ta esuk kuwi sawijining suster mlebu nggawa piranti sarapan esuk, sega, lawuh, lan sawijining
mangkok sing dikirane bu "M" isi es sirsat. Hmmm...sanadyan esuk-esuk ora papa nyruput es sirsat,
cluluke Bu "M" marang garwane. Gage-gage Bu "M" njupuk mangkuk mau lan mak sruputt..nanging
raine Bu "M" dadi beda, "Lho pak, kok anyep rasane."
Dumadakan suster teka, Bu "M" langsung takon "suster, itu yang di dalam mangkok rasanya anyep
ya saya cicipi, es sirsatnya." Suster karo ngempet guyune mangsuli, "maaf bu, yag di mangkok bukan es
sirsat, tapi kapas untuk membersihkan luka". Saking lugune Bu "M", banjur mangsuli maneh "oh, bukan
es sirsat to sus," karo guya-guyu. Krungu kuwi kabeh padha ger-geran.

(Sumber: Panjebar Semangat)

E. Metode Pembelajaran
1. Pendekatan : saintifik
2. Metode : ceramah, tanya jawab, penugasan.

F. Media, Alat, dan Sumber Belajar


1. Media : Rekaman cerita pengalaman
2. Alat : Lap top, LCD, Speaker
3. Sumber Belajar : internet, majalah

G. Langkah-Langkah Kegiatan Pembelajaran


Pertemuan 1
a. Kegiatan Pendahuluan
 Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan pembelajaran
sebelumnya

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page15


 Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran
yang akan dilaksanakan.
 Siswa menerima informasi kompetensi, meteri, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan
 Untuk menarik minat dan menggugah kesadaran siswa agar mencintai dan mengenal budaya
Indonesia,siswa diberi sajian cerita pengalaman
b. Kegiatan Inti

No. Deskripsi Kegiatan


1 Siswa membaca pemahaman teks cerita pengalaman
2 Siswa menjawab pertanyaan tentang isi teks cerita pengalaman.
3 Siswa menceritakan kembali isi bacaan cerita pengalama

c. Kegiatan Penutup
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran
 Siswabersama guru mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami makna
teks cerita pengalaman yang telah didengar.
 Siswa menyimak informasi mengenai rencana tindak lanjut pembelajaran

Pertemuan 2
a. Kegiatan Pendahuluan
 Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan
pembelajaran sebelumnya
 Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran
yang akan dilaksanakan.
 Siswa menerima informasi kompetensi, meteri, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan

b. Kegiatan Inti

No. Deskripsi Kegiatan


1 Siswa membaca pemahaman teks cerita pengalaman
2 Siswa mencatat pokok-pokok isi cerita pengalaman
3 Siswa menulis teks cerita pengalaman
4 Siswa menanggapi cerita pengalaman yang didengarkan dalam ragam krama

c. Kegiatan Penutup
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran.
 Siswa bersama guru mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami teks
cerita pengalaman
 Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru atas pernyataan mereka tentang
hambatan dalam memahami cerita pengalaman
 Siswa menyimak informasi mengenai rencana kegiatan pembelajaran untuk pertemuan
berikutnya.

H. Penilaian
1. Penilaian Pengetahuan
a. Teknik Penilaian : Tes Tertulis
b. Bentuk Instrumen : Tes Uraian
c. Kisi-Kisi/Soal :
No. No Materi Indikator No. Butir Soal Kunci Jawaban
KD Pokok Soal
1. 3.4 Teks Siswa mampu 1 Tulisen isi crita Kebijaksanan Guru
wacana menceritakan pengalaman iki! berpedoman pada
cerita kembali isi cerita (terlampir) skor penilaian
pengalaman pengalaman

Lampiran:
Kerja Bakti Mujudake lingkungan Kang Resik lan Asri

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page16


Nuju sawijining dina aku mlaku-mlaku ngubengi desaku ing wayah sore. Nonton kahanan ing
lingkungan ing desaku nyebabake tuwuh rasa eman ing atiku. Desaku sabenere nduweni kaendahan
alam kang lan lingkungan kang asri. rereged ana ing ngendi-endi nyebabake lingkungan ora asri
maneh.. saliyane rereged kang semebar uga keganggu anane ambune rereged kang numpuk mau.
Sawise nonton kahanane desaku aku banjur ngajak-ajak kancaku,para nom-noman kang
kanggo ngrembug apa kang becike dilakoni. Asil rembugan iku padha sarujuk nganakake kerja bakti
gedhen sadesa. Tujuwane kerja bakti saliyane kanggo ngresiki lingkungan desa. Ugi nglestarekake
lingkungan kanthi nenandur wit-witan sarta gawe taman desa
Kerja bakti dianakake dina minggu dening asyarakat sadesa. Para kakung padha ngresiki
lingkungan desa, dene para putrid padha nggawekake unjukan, pacitan, lan dhaharan. Kabeh padha
melu urun tenaga kanggo reresik desa. Asil kerja bakti iku desaku dadi juara kasiji. Mongkog rasane
atiku amarga desaku dadi tuladha kanggo desa-desa liyane.

Pedoman Penskoran
No. Aspek dan Kriteria Skor
1. Kelengkapan
 Penggunaan ejaan, tanda baca, istilah-istilah bahasa Jawa lengkap dan 30
mudah dipahami 20
 Penggunaan ejaan, tanda baca, dan istilah bahasa Jawa kurang lengkap dan
kurang dipahami 10
 Penggunaan ejaan, tanda baca, dan istilah bahasa Jawa tidak lengkap dan
tidak dipahami
2. Kesesuaian isi
 Data (kalimat) mendukung atau sesuai dengan ragam bahasa yang santun 30
 Data (kalimat) kurang mendukung atau kurang sesuai dengan ragam bahasa
Jawa yang santun 20
 Data (kalimat) tidak mendukung atau kurang sesuai dengan ragam bahasa
Jawa yang santun 10
3 Kerapian
 Penulisan sangat rapi dan tidak terdapat coretan yang berarti 30
 Penulisan kurang rapi dan sedikit coretan yang berarti 20
 Penulisan tidak rapi dan banyak coretan yang berarti 10

Nilai Akhi r= (Skor Ketercapaian x 10) : 9

2. Penilaian Keterampilan

Ceritakna ing ngarep kelas isi crita pengalaman kang wis kotulis!

Rubrik Penilaian
No. Nama Siswa Isi Kelancaran Ragam Penampilan Jumlah
1-50 1-20 Bahasa 1-10
1-20
1. ...
2. ...

Mengetahui Kota Anda, .................... 2018


Kepala Sekolah, Guru Mata Pelajaran,

.................................... .....................................
NIP .............................. NIP .............................

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page17


RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN V

Satuan Pendidikan : ...................


Matapelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : VII/1
Materi Pokok : Kalimat dan paragraf berhuruf Jawa dengan
penerapan sandhangan dan pasangan
Alokasi Waktu : 4 x 40 Menit (2 x Pertemuan)

A. Kompetensi Inti
3. Memahami pengetahuan (faktual, konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa ingin tahunya tentang
ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait dengan fenomena dan kejadian nyata.
4. Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret (menggunakan, mengurai, merangkai,
memodifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan
mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut
pandang/teori.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi


Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi
4.5 Membaca nyaring dan menulis teks 1 4.5.1 Membaca kalimat berhuruf Jawa dengan
(satu) paragraf berhuruf Jawa penerapan sandhangan dan pasangan
4.5.2 Menyalin kalimat berhuruf Jawa dengan
penerapan sandhangan dan pasangan
4.5.3 Membaca teks berhuruf Jawa dengan
penerapan sandhangan dan pasangan
4.5.4 Menyalin teks berhuruf Jawa dengan
penerapan sandhangan dan pasangan ke
huruf Latin

C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan 1
Setelah mengikuti kegiatan proses pembelajaran, siswa diharapkan mampu:
1. membaca kalimat berhuruf Jawa dengan penerapan sandhangan dan pasangan
2. menyalin kalimat berhuruf Jawa dengan penerapan sandhangan dan pasangan
Pertemuan 2
Setelah mengikuti kegiatan proses pembelajaran, siswa diharapkan mampu:
1. membaca teks berhuruf Jawa dengan penerapan sandhangan dan pasangan
2. menyalin teks berhuruf Jawa dengan penerapan sandhangan dan pasangan ke huruf Latin

D. Materi Pembelajaran
Aksara Jawa dentawyanjana legena cacahe ana 20, yaiku ha, na, ca, ra, ka, da, ta, sa, wa, la, pa, dha, ja,
ya, nya, ma, ga, ba, tha, nga lan pasangane cacahe uga pada 20.
Panulisane aksara Jawa ana 2 yaiku ana sing di tulis sejajar karo aksara sing diwenehi pasangan, ana uga
panulisane sangisore aksara sing diwenehi pasangan.
Pasangan aksara Jawa kang panulisane sejajar karo aksara sing diwenehi pasangan cacahe ana 3 yaiku
pasangan ha, sa, pa, dene pasangan liyane kang cacahe 17 yaiku na, ca, ra, ka, da, ta, wa, la, dha, ja, ya,
nya, ma, ga, ba, tha, nga, panulise sangisore aksara kang diwenehi pasangan
Wujud aksara dentawyanjana lan pasangane, yaiku:
aH nN cC rR kK
Ha na ca ra ka
fF tT sS wW lL
da ta sa wa la
pP dD jJ yY vV
pa dha ja ya nya
mM gG bB qQ zZ

ma ga ba tha nga

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page18


Sandhangan Swara
1. taling : [........= e
2. pepet : e..........= e
3. wulu : i.........= i
4. taling tarung : [.... o= o
5. suku : .....u = u
Sandhangan Panyigeg
1. wignyan : ....h = h
tuladha : gajah -gjh
2. cecak : .....= = ng
tuladha : kacang-kc=
3. layar : ...../ = r
tuladha : pasar -ps/
4. pangkon : .....\ = kanggo mateni
tuladha : macan-mcn\
Sandhangan liyane
1. cakra : ....] = ..ra..
tuladha : krasak]s
2. cakra keret : ....} = ...re..
tuladha : prelup}lu
3. pengkal : ....- = ..y..
tuladha : kyai-k-ai
4. nga lelet : X = le
tuladha : lemu-Xmu
5. pa keret : x = re
1. Materi Reguler
?kemB=wijykusum.

?kemB=wijykusumslhsijisk[a[wo[nNjenisKemB=k=anai=[fov.kemB=wijykusum
autwjene=lti[nN[apilumHzulige/,aisih[mlujini[sSkkuTs,mulwijykusumbisauripS
ubu/ai=p=[gonNnK=aikLim\[t]opis.kemB=wijykusumznDutKaunikKn\.awitKemB=[z[a
orqukulHnpucukKi=gg=.kemB=wijykusumaikukemB=[zmetusk[go[do=.mek/[rmesQiai=
mXmJumt\kLi[wonBezi,rup[nputihmem\pLk\.

2. Materi Remidi
?nlikfinriyytaunWzi, aku lnHdiku[sow[nHy=,fX[mM a= auzrn\ a[foh[a aufkr
[ro=puluhki[lo[mte/, budlSk[aomh lzi[tT pd=ji=gL=, [aor ana menD|= sqiqikSeqiqikK,
adiku k[tonSum]uizhse[mo[noaugaku, luwihluwih aku lnHdiku
fipx=z[kbpkNumPkSe[pd[mo[nTo/,y mu=weli=[z bpkHku kufu ztiati.
3. Materi Pengayaan
?nlikfinriyytaunWzi, aku lnHdiku[sow[nHy=,fX[mM a= auzrn\ a[foh[a aufkr
[ro=puluhki[lo[mte/, budlSk[aomh lzi[tT pd=ji=gL=, [aor ana menDu= sqiqikSeqiqikK,
adiku k[tonSum]uizhse[mo[noaugaku, luwihluwih aku lnHdiku
fipx=z[kbpkNumPkSe[pd[mo[nTo/,y mu=weli=[z bpkHku kufu ztiati.

B. Metode Pembelajaran
1. Pendekatan : Saintifik.
2. Metode : Diskusi, tanya jawab, dan penugasan

C. Media, Alat, dan Sumber Belajar


1. Media : Kartu huruf Jawa
2. Alat : Lap top, LCD, Speaker
3. Sumber Belajar : Pedoman penulisan huruf Jawa dan Internet

D. Langkah-Langkah Kegiatan Pembelajaran


Pertemuan 1
a. Kegiatan Pendahuluan
 Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan pembelajaran
sebelumnya
 Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran
yang akan dilaksanakan.
 Siswa menerima informasi kompetensi, meteri, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page19


 Untuk menarik minat dan menggugah kesadaran siswa agar mencintai dan mengenal budaya
Indonesia, siswa diberi sajian huruf Jawa

d. Kegiatan Inti

No. Deskripsi Kegiatan


1 Guru menjelaskan tentang huruf Jawa
2 Siswa membaca kalimat berhuruf Jawa dengan penerapan sandhangan dan pasangan
3 Siswa menyalin kalimat berhuruf Jawa dengan penerapan sandhangan dan pasangan

e. Kegiatan Penutup
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran
 Siswabersama guru mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami huruf
Jawa
 Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru atas pernyataan mereka tentang
hambatan dalam berdiskusi
 Siswa menyimak informasi mengenai rencana tindak lanjut pembelajaran

Pertemuan 2
a. Kegiatan Pendahuluan
 Siswa merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi dan
pembelajaran sebelumnya
 Siswa menerima informasi tentang keterkaitan pembelajaran sebelumnya dengan pembelajaran
yang akan dilaksanakan.
 Siswa menerima informasi kompetensi, meteri, tujuan, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan

c. Kegiatan Inti

No. Deskripsi Kegiatan


1 Siswa membaca teks berhuruf Jawa dengan penerapan sandhangan dan pasangan
2 Siswa menyalin teks paragraf berhuruf Jawa dengan penerapan sandhangan dan
pasangan ke huruf Latin

c. Kegiatan Penutup
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran.
 Siswa bersama guru mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami
paragraf berhuruf Jawa
 Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru atas pernyataan mereka tentang
hambatan dalam memahami paragraf berhuruf Jawa
 Siswa menyimak informasi mengenai rencana kegiatan pembelajaran untuk pertemuan
berikutnya.

H. Penilaian
a. Teknik Penilaian : Tes Tertulis
b. Bentuk Instrumen : Tes Uraian
c. Kisi-Kisi/Soal :
No. No Materi Pokok Indikator No. Butir Soal Kunci Jawaban
KD Soal
1. 4.5 Kalimat dan paragraf Siswa 1 Owahana Terlampir
berhuruf Jawa dengan mengalihkasarakan aksara
penerapan sandhangan kalimat/paragraf Latin!
dan pasangan berhuruf Jawa (terlampir)

Lampiran:

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page20


?kemB=wijykusum.

?kemB=wijykusumslhsijisk[a[wo[nNjenisKemB=k=anai=[fov.kemB=wijykusum
autwjene=lti[nN[apilumHzulige/,aisih[mlujini[sSkkuTs,mulwijykusumbisauripS
ubu/ai=p=[gonNnK=aikLim\[t]opis.kemB=wijykusumznDutKaunikKn\.awitKemB=[z[a
orqukulHnpucukKi=gg=.kemB=wijykusumaikukemB=[zmetusk[go[do=.mek/[rmesQiai=
mXmJ|mt\kLi[wonBezi,rup[nputihmem\pLk\,

Kunci Jawaban:

Kembang Wijayakusuma

Kembang wijayakusuma salah siji ewone jenis kembang kang ana ing donya. Kembang
wijayakusuma utawa jeneng latine epilum anguliger, isih melu jinise kaktus mula wijayakusuma bisa
urip subur ing panggonan kang iklim tropis. Kembang iku ngandhut kaunikan. Awit kembange ora
thukul ana pucuking gagang.kembang wijayakusuma iku kembange metu saka godhong.mekare
mesthi ing malem jum’at kliwon, rupane putih memplak.

Pedoman Penskoran:

Rubrik Penilaian
No Nama Siswa Ketepatan alih aksara Tata tulis Jumlah
1-90 1-10
1. ...
2. ...

Mengetahui Kota Anda, .................... 2018


Kepala Sekolah, Guru Mata Pelajaran,

.................................... .....................................
NIP .............................. NIP ..............................

RPP Basa Jawa VII Semester 1 Page21
