Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SAINS SOSIAL DAN ALAM SEKITAR KELAS Kssmpk 2

TARIKH/ HARI/MINGGU 14.5.2019 SELASA MASA 11.05-12.05

TEMA PENGAWETAN TAJUK PENGAWETAN

STANDARD KANDUNGAN Pengawetan

STANDARD 4.1.3 mengawet buah-buahan


PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi PdPc, murid dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1 Menyatakan sekurang-kurangnya 2 jenis pengawetan buah-buahan

Set induksi : sumbangsaran


- apakah yang akan terjadi jika buah dibiarkan beberapa hari?
- cara nak elak dari buah menjadi busuk
– apa itu pengawetan makanan?
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMUDAHCARAAN
(PdPc) 1. Dalam kumpulan :
1. Murid berbincang cara nak mengawet buah
2. Murid berbincang bahan-bahan untuk mengawet buah
3. Murid merancang tugasan dengan menyusun langkah-langkah kecil sehingga kerja dapat dilengkapkan (PTK)
4. Murid menjalankan amali mengawet buah - mematuhi peraturan dan prosedur agar dapat disiapkan mengikut masa yang
ditetapkan. (PTK)
5. Murid menyelesaikan tugasan yang diberikan dengan penuh tanggungjawab untuk mengurangkan sikap kebergantungan (PTK)
6. Murid merekod pemerhatian
2. Penutup : kuiz secara lisan

PENILAIAN PENGAJARAN &  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

BAHAN BANTU BELAJAR  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


(BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN PELBAGAI  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan


 Pend. Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
ELEMEN MERENTASI  PTK 7.1.2 Kemahiran pengurusan
KURIKULUM (EMK)
diri dan sikap positif
 PTK 7.1.2 Kemahiran mengurus
masa

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN PENGAJARAN &  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

REFLEKSI
 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan perlu pengulangan semula
 ____/____ orang murid tidak hadir dan perlu pengulangan semula
 Lain-lain :
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Mengiringi Murid Keluar
….  Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
 Lain-lain:
