Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

________________________________

Tarikh 13 JANUARI 2020 Kemahiran Abad ke-21


Masa 0720 - 0820
Berdaya tahan
Kelas TAHUN 2
Aspek MENULIS Mahir berkomunikasi

Tema CERITA KELUARGA Pemikir


Tajuk BERCUTI DI BUKIT LARUT
Kerja sepasukan
3.1.1
Standard Kandungan
Bersifat ingin tahu
3.1.1 (iIi)
Berperinsip

Menulis secara mekanis (iii) perenggan Bermaklumat


Standard Pembelajaran
Penyayang / Prihatin

Patriotik

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

Hasil Pembelajaran 5P
(PKJR) - Penyelesaian masalah

Pembelajaran berasaskan projek

Pembelajaran kooperatif
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran kecergasan pelbagai
Objektif Pembelajaran 1) Menulis perenggan dengan betul dan kemas.
Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Kemahiran Belajar Cara Belajar
Kriteria Kejayaan 1) Menulis 3 daripada 4 perenggan dengan betul dan kemas. Kajian Masa Depan

Pembelajaran Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik Darjah


1. Guru meminta beberapa orang muri membaca perenggan dan petikan
dengan sebutan yang betul. Pembelajaran Masteri
Aktiviti 2. Membimbing murid menulis perenggan secara mekanis dalam buku Pendekatan Modular
latihan.
3. Membimbing murid membuat latihan dalam buku aktiviti dan latihan. Pendekatan Berpusatkan Murid

Sistem Bahasa Tulisan Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share


Buku teks, buku aktiviti & buku latihan
BBM Hot seat

Permainan

stray and 1 stay 3

Lembaran kerja Pembentangan

Hasil kerja Main Peranan


Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Gallery Walk

Penilaian Lisan Peta I-Think


Tugasan Deklamasi Sajak / Nyanyian
Projek
Pada akhir pengajaran; Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)

Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai
Refleksi
Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


)EMK(

Bahasa
Catatan
Kelestarian Alam Sekitar
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Nilai Murni
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Sains dan Teknologi

Mengiringi murid keluar Patriotisme


Aktiviti luar
Kreativiti dan Inovasi
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Keusahawanan

Cuti Rehat / Cuti Sakit Teknologi Maklumat dan Komunikasi


(TMK)

Ulasan Pentadbir
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
________________________________

Tarikh 14 JANUARI 2020 Kemahiran Abad ke-21


Masa 1020 - 1120
Berdaya tahan
Kelas TAHUN 2
Aspek MENULIS Mahir berkomunikasi

Tema CERITA KELUARGA Pemikir


Tajuk ADIKKU SAYANG
Kerja sepasukan
4.1.1
Standard Kandungan
Bersifat ingin tahu
4.1.1 (i)
Berperinsip

Bercerita, dan menuturkan dialog yang mengandungi gaya Bermaklumat

Standard Pembelajaran Penyayang / Prihatin


bahasa yang indah; (i) simpulan bahasa
Patriotik

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

5P

Penyelesaian masalah
Hasil Pembelajaran
Pembelajaran berasaskan projek
(PKJR) -
Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan pelbagai

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Pembelajaran Kontekstual

Objektif Pembelajaran 1. Menjelaskan maksud simpulan bahasa yang diberi. Pembelajaran Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara Belajar

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Kajian Masa Depan

Pembelajaran Kendiri
Kriteria Kejayaan 2) Menjelaskan maksud 4 daripada 5 simpulan bahasa yang terdapat
dalam teks dengan betul. Pembelajaran Luar Bilik Darjah

Pembelajaran Masteri

1. Meminta beberapa orang murid memainkan peranan sebagai Soo Mei Pendekatan Modular

dan Hana. Pendekatan Berpusatkan Murid


2. Bercerita dan menuturkan dialog yang mengandungi simpulan bahasa,
Aktiviti
3. Membimbing murid menjelaskan maksud simpulan bahasa untuk
memudahkn murid bercerita.
4. Membimbing murid membuat latihan dalam buku aktiviti. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share


Sistem Bahasa Simpulan bahasa
Hot seat

BBM Permainan
Buku teks, buku aktiviti & buku latihan stray and 1 stay 3

Pembentangan
Main Peranan
Lembaran kerja
Gallery Walk
Hasil kerja
Pemerhatian Peta I-Think
Pentaksiran dan Kuiz Deklamasi Sajak / Nyanyian
Penilaian Lisan
Tugasan
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
Projek
Mengaplikasi

Pada akhir pengajaran; Menganalisis

Menilai

Mencipta

Refleksi Elemen Merentas Kurikulum


)EMK(

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

Nilai Murni
Catatan
Sains dan Teknologi

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Patriotisme


Mesyuarat / Kursus Kreativiti dan Inovasi
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Keusahawanan

Aktiviti luar Teknologi Maklumat dan Komunikasi


Cuti Bencana / Cuti Khas (TMK)

Cuti Peristiwa / Cuti Umum


Cuti Rehat / Cuti Sakit

Ulasan Pentadbir
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
________________________________

Tarikh 15 JANUARI 2020 Kemahiran Abad ke-21


Masa 0720 - 0820
Berdaya tahan
Kelas TAHUN 2
Aspek TATABAHASA Mahir berkomunikasi

Tema CERITA KELUARGA Pemikir


Tajuk HAMSTER KESAYANGAN HANI
Kerja sepasukan
5.1.1
Standard Kandungan
Bersifat ingin tahu
5.1.1 (Ii)
Berperinsip

Memahami, mengenal pasti dan menggunakan golongan Bermaklumat

Standard Pembelajaran kata mengikut konteks; (ii) kata nama khas. Penyayang / Prihatin

Patriotik

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

5P

Hasil Pembelajaran Penyelesaian masalah


(PKJR) -
Pembelajaran berasaskan projek

Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan pelbagai


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran Kontekstual
Objektif Pembelajaran 2) Mengenal pasti kata nama khas dalam teks.
Pembelajaran Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara Belajar


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Kajian Masa Depan
Kriteria Kejayaan 3) Mengenal pasti sekurang-kurangnya 4 jenis kata nama khas yang Pembelajaran Kendiri
terdapat dalam teks.
Pembelajaran Luar Bilik Darjah

Pembelajaran Masteri
4. Guru meminta beberapa orang muri membaca perenggan dan petikan
Pendekatan Modular
dengan sebutan yang betul.
Aktiviti 5. Membimbing murid mengenal pasti kata nama khas dalam bahan. Pendekatan Berpusatkan Murid
6. Membimbing murid membuat latihan dalam buku aktiviti.

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Abad Ke-21

Sistem Bahasa Kata Nama Khas Round Table

Think, Pair, Share


BBM Hot seat
Buku teks, buku aktiviti & buku latihan
Permainan

stray and 1 stay 3


Pembentangan
Lembaran kerja
Main Peranan
Hasil kerja
Pemerhatian Gallery Walk
Pentaksiran dan Kuiz Peta I-Think
Penilaian Lisan
Deklamasi Sajak / Nyanyian
Tugasan
Projek
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)

Pada akhir pengajaran; Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta
Refleksi
Elemen Merentas Kurikulum
)EMK(

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar


Catatan
Nilai Murni

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Sains dan Teknologi


Mesyuarat / Kursus Patriotisme
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Kreativiti dan Inovasi

Aktiviti luar Keusahawanan


Cuti Bencana / Cuti Khas
Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Cuti Peristiwa / Cuti Umum (TMK)
Cuti Rehat / Cuti Sakit

Ulasan Pentadbir
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
________________________________

Tarikh 16 JANUARI 2020 Kemahiran Abad ke-21


Masa 1020 - 1120
Berdaya tahan
Kelas TAHUN 2
Aspek TATABAHASA Mahir berkomunikasi

Tema CERITA KELUARGA Pemikir


Tajuk PERTANDINGAN FOTOGRAFI
Kerja sepasukan
5.1.1
Standard Kandungan
Bersifat ingin tahu
5.1.1 (iIi)
Berperinsip

Memahami, mengenal pasti dan menggunakan golongan Bermaklumat

Standard Pembelajaran kata mengikut konteks; (iii) kata ganti nama Penyayang / Prihatin

Patriotik

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

5P

Hasil Pembelajaran Penyelesaian masalah


(PKJR) -
Pembelajaran berasaskan projek

Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan pelbagai


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran Kontekstual
Objektif Pembelajaran 1. Mengenal pasti kata ganti nama diri yang terdapat dalam teks.
Pembelajaran Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara Belajar


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Kajian Masa Depan
Kriteria Kejayaan 1. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 2 jenis kata ganti nama dengan Pembelajaran Kendiri
betul dalam teks.
Pembelajaran Luar Bilik Darjah

Pembelajaran Masteri
1, Guru menggunakan kata ganti nama diri mengikut konteks
Pendekatan Modular
untuk melakonkan dialog.
Aktiviti 2. Meminta murid megenal pasti kata ganti nama diri yang terdapat Pendekatan Berpusatkan Murid
dalam teks.
3. Membimbing murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Abad Ke-21

Sistem Bahasa Kata Ganti Nama Diri Round Table

Think, Pair, Share


BBM Hot seat
Buku teks, buku aktiviti & buku latihan
Permainan

stray and 1 stay 3


Pembentangan
Lembaran kerja
Main Peranan
Hasil kerja
Pemerhatian Gallery Walk
Pentaksiran dan Kuiz Peta I-Think
Penilaian Lisan
Deklamasi Sajak / Nyanyian
Tugasan
Projek
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)

Pada akhir pengajaran; Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta
Refleksi
Elemen Merentas Kurikulum
)EMK(

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar


Catatan
Nilai Murni

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Sains dan Teknologi


Mesyuarat / Kursus Patriotisme
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Kreativiti dan Inovasi

Aktiviti luar Keusahawanan


Cuti Bencana / Cuti Khas
Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Cuti Peristiwa / Cuti Umum (TMK)
Cuti Rehat / Cuti Sakit

Ulasan Pentadbir
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
________________________________

Tarikh 17 JANUARI 2020 Kemahiran Abad ke-21


Masa 0720 - 0820
Berdaya tahan
Kelas TAHUN 2
Aspek MENDENGAR DAN BERTUTUR Mahir berkomunikasi

Tema KELUARGA BERHEMAH Pemikir


Tajuk MENGEMAS DAPUR
Kerja sepasukan
1.1.1
Standard Kandungan
Bersifat ingin tahu
1.1.1 (iIi)
Berperinsip

Mendengar, mengecam, memahami dan menyebut dengan Bermaklumat

Standard Pembelajaran Penyayang / Prihatin


betul dan tepat; (iii) ayat majmuk
Patriotik

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

5P

1.1.2 Penyelesaian masalah


Hasil Pembelajaran
(PKJR) Pembelajaran berasaskan projek
Menyatakan ciri-ciri keselamatan yang terdapat pada komponen
kenderaan. Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan pelbagai


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran Kontekstual
Objektif Pembelajaran 1) Mendengar, mengecam dan menyebut ayat majmuk dengan betul.
Pembelajaran Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara Belajar


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Kajian Masa Depan
Kriteria Kejayaan 4) Menyebut 3 ayat majmuk dengan betul. Pembelajaran Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik Darjah

Pembelajaran Masteri
1.Guru meminta murid untuk memerhatikan teks dan gambar
terlebih dahulu. Pendekatan Modular
2. Meminta beberapa orang murid untuk membaca ayat
Aktiviti Pendekatan Berpusatkan Murid
majmuk dengan betul.
3. Membimbing murid menyebut ayat majmuk yang didengari.
4. Membimbing murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Sistem Bahasa Ayat Majmuk
Think, Pair, Share

BBM Hot seat

Buku teks, buku aktiviti & buku latihan Permainan

stray and 1 stay 3

Pembentangan
Main Peranan
Lembaran kerja
Gallery Walk
Hasil kerja
Pemerhatian Peta I-Think
Pentaksiran dan Kuiz Deklamasi Sajak / Nyanyian
Penilaian Lisan
Tugasan
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
Projek
Mengaplikasi

Pada akhir pengajaran; Menganalisis

Menilai

Mencipta

Refleksi Elemen Merentas Kurikulum


)EMK(

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

Nilai Murni
Catatan
Sains dan Teknologi

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Patriotisme


Mesyuarat / Kursus Kreativiti dan Inovasi
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Keusahawanan

Aktiviti luar Teknologi Maklumat dan Komunikasi


Cuti Bencana / Cuti Khas (TMK)

Cuti Peristiwa / Cuti Umum


Cuti Rehat / Cuti Sakit

Ulasan Pentadbir
