Anda di halaman 1dari 9

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

(RPP)

Sekolah : SMK BINA MANDIRI


Mata pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : X/ Gasal
Materi Pokok : Aksara Jawa Sandhangan Mandaswara
Pembelajaran ke : 5
Alokasi Waktu : 4 x 45menit

Kompetensi Inti
KI-3 Memahami, menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural
berdasarkan rasa ingintahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan
humaniora dengan wawasan kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait
penyebab fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang
kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah.
KI-4 Mengolah, menalar, dan menyaji dalam ranah konkret dan ranah abstrak terkait dengan
pengem-bangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan mampu
menggunakan metoda sesuai kaidah keilmuan.

A. Kompetensi Dasar dan Indikator

No Kompetensi Dasar No Indikator


3.5 Mengidentifikasi kaidah 3.5.1 Menemukan sandhangan mandaswara
penulisan aksara Jawa dalam 2
dalam bentuk teks dua paragraph aksara
(dua) paragraf
yang menggunakan Jawa.
sandhangan mandaswara. 3.5.2 Mengetahui kaidah aksara Jawa dalam
dua paragraph yang menggunakan
sandhangan mandaswa
4.5 Menulis dua paragraf berhuruf 4.5.1 Mampu menulis sandhangan
Jawa yang menggunakan
mandaswara
sandhangan
mandaswara. 4.5.2 Mampu menulis dua paragraph berhuruf
Jawa yang menngunakan sandhangan
mandaswara.

B. Tujuan Pembelajaran
KI 3 : Setelah proses pembelajaran ini, siswa:
 Mampu membaca teks dua paragraph aksara Jawa.
 Menemukan sandhangan mandaswara dalam bentuk teks dua paragraph aksara
Jawa.
 Mengetahui kaidah aksara Jawa dalam dua paragraph yang menggunakan
sandhangan mandaswara.
KI 4 : Setelah proses pembelajaran ini, siswa:
 Mampu menulis sandhangan mandaswara
 Mampu menulis dua paragraph berhuruf Jawa yang menngunakan sandhangan
mandaswara.
C. Materi Pembelajaran

Aksara Jawa sandhangan mandaswara

D. Metode Pembelajaran

Project Based Learning

E. Media dan Alat Pembelajaran

Media/Alat : Power Point aksara Jawa, Laptop, LCD dll

F. Sumber Belajar

1. Widaryatmo, Gandung dkk. 2013. Prigel Basa Jawa Jilid 1. Jakarta: Erlangga
2. Setyadi, Dwi Bambang Putut. 2015. Baud Basa Jawa. Klaten : Intan Pariwara.

F. Langkah-Langkah Pembelajaran

Pertemuan I

No Kegiatan Pembelajaran Waktu


1 Orientasi /Pembukaan 10 menit
 Peserta didik membuka pembelajaran dengan berdoa, salam, dan
guru menanyakan siswa yang tidak hadir.
Apersepsi
 Peserta didik menerima apersepsi untuk mengaitkan materi yang
telah dikuasai siswa dan yang akan dipelajari
 Peserta didik menerima informasi tentang sandhangan mandaswara
Motivasi
 Peserta didik dimotivasi guru
 Peserta didik menerima informasi kompetensi, tujuan, dan manfaat
mempelajari sandhangan mandaswara dan langkah pembelajaran
yang akan dilakukan
Pemberian acuan
 Peserta didik menerima informasi sumber belajar yang bisa
digunakan

2 Kegiatan Inti 70 menit


Mengamati
 Siswa mencermati teks beraksara Jawa yang memuat sandhangan
mandaswara.
Menanya
 Siswa bertanya jawab dengan guru seputar kaidah penulisan aksara
Jawa.
 Siswa bertanya jawab dengan guru seputar sandhangan mandaswara.
Mengumpulkan informasi
 Siswa mencari kalimat yang mememuat sandhangan mandaswara
pada teks dua paragraf aksara Jawa yang telah tersedia.
Mengasosiasikan
 Siswa mengalihaksarakan (menulis) dua paragraf beraksara Jawa yang
memuat sandhangan mandaswara (teks saking dwija).
 Siswa mengoreksi sandhangan mandaswara yang telah dicari dengan
teman sebangku dengan sikap toleransi.
Mengkomunikasikan
 Siswa menunjukkan kalimat yang mengandung sandhangan
mandaswara yang telah dibuatnya kepada siswa lain dengan rasa
percaya diri dan bertanggung jawab.
3 Kegiatan Akhir 10 menit
 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran pada hari itu.
 Siswa bersama guru merefleksi pembelajaran yang telah dilakukan.
 Guru mengakhiri pembelajaran.

Pertemuan 2

No Kegiatan Pembelajaran Waktu


1 Kegiatan Pendahuluan 10 menit
 Berdoa kemudian mengecek kehadiran peserta didik.
 Siswa menerima apresepsi dari guru.
 Siswa mendengarkan penjelasan guru mengenai tujuan yang akan
dicapai dan manfaat yang akan diperoleh jika siswa berhasil
menguasai kompetensi tersebut.
2 Kegiatan Inti 70 menit
Mengamati
 Siswa mencermati teks beraksara Jawa berbeda yang memuat
sandhangan mandaswara sebagai pembanding pada teks yang ada
pada pertemuan I.
Menanya
 Siswa bertanya jawab dengan guru seputar kaidah penulisan aksara
Jawa.
 Siswa bertanya jawab dengan guru seputar paugeran sandhangan
mandaswara.
Mengumpulkan informasi
 Siswa mencari kalimat yang mememuat sandhangan mandaswara
pada teks dua paragraf beraksara Jawa yang telah tersedia.
Mengasosiasikan
 Siswa menulis dua paragraf beraksara Jawa yang memuat
sandhangan mandaswara dengan tema yang berbeda.
 Siswa mengoreksi sandhangan mandaswara yang telah dicari dengan
teman sebangku dengan sikap toleransi.
Mengkomunikasikan
 Siswa menunjukkan kalimat yang mengandung sandhangan
mandaswara yang telah dibuatnya kepada siswa lain dengan rasa
percaya diri dan bertanggung jawab.

3 Kegiatan Akhir 10 menit


 Siswa bersama guru menyimpulkan pembelajaran pada hari itu.
 Siswa merefleksi kegiatan belajar mengajar yang telah dilakukan.
 Guru memberikan tugas kepada kelompok untuk membuat teks dua
paragraf berbahasa Jawa yang mengandung sandhangan
mandaswara.
 Guru mengakhiri pembelajaran.

G. Penilaian Hasil Pembelajaran


a. Penilaian Pengetahuan
1. Teknik : Identifikasi
2. Bentuk : LKS
3. Instrumen :
Cermatilah paragraf beraksara Jawa yang mengdung sandhangan mandaswara.
1. Sasampunipun maos paragraf aksara Jawa temtokake sandhangan mandaswara kang ana
ing sajroning paragraf!
2. Gawea tuladha paragraf kanthi nggunakake aksara Jawa kang ngemot sandhangan
mandaswara!

b. Penilaian Keterampilan
1. Teknik : Kinerja
2. Bentuk : Praktik dan tes tulis ketrampilan
3. Instrumen :
Wacanen paragraf aksara Jawa kang ko gawe!

Purwareja Klampok, Juli 2019


Mengetahui,
Kepala SMK BINA MANDIRI Guru Mata Pelajaran,

DWI SETYOWATI, S.Pd WIDHA OKTAVIA W., S.Pd


NIP. 19640116 200801 2 002
LAMPIRAN I MATERI

Mandaswara yaiku swara manda-manda antarane vokal loro ning dudu diftong (y & w)
Tuladhane : gua = guw
gawea = g[wy
mlakua = mLkuw

Sandhangan mandaswara ana 3 =


1. –ng = =
2. –r = /
3. –h = h
LAMPIRAN II

LEMBAR KERJA SISWA (LKS)

Ing piwulangan iki siswa bakal maca lan nulis wacana perangane rong pada kanthi nggunakake
aksara Jawa kang ngemot sandhangan mandaswara.

1. Wacanen paragraf ing ngisor iki!


lmPhan\@/ntndi=
peper=znBrtyud
?wncili=si/ki[ln\
%wsmianizlim_shdt_rtnipun\@/nsmPunfumugitenghai=peper=zn\a=lnCziblnipun\,bl@urwsmianututimnezh.
?
%]bu@}sN[a=glDwuhdt_A/jun,kpurih[a=glnitihrtamequkHke[nPrznNipun\@/n.lj_r[fn\A/jun[a=glNitihrtai=k
=zusiri%]bu@}sN.

Kunci Jawaban.
Wanci lingsir kilen Pandhawa sami aningali mengsah dhateng ratanipun Karna sampun dumugi
tengahing peperangan, anglancangi balanipun. Bala Kurawa sami anututi manengah.
Prabu Kresna enggal dhawuh dhateng Arjuna, kapurih enggal nitih rata amethukaken peranganipun
Karna. Lajeng Raden Arjuna enggal nitih rata ingkang ngusiri Prabu Kresna.

2. Gawea wacana kanthi tema omah adat Jawa nggunakake aksara Jawa kang ngemot sandhangan
mandaswara rong paragraf wae!

LAMPIRAN III

MEDIA AJAR

LAMPAHAN KARNA TANDHING


(Peperangan Bharatayudha Kawolu)

Wanci lingsir kilen Pandhawa sami aningali mengsah dhateng ratanipun Karna sampun dumugi
tengahing peperangan, anglancangi balanipun. Bala Kurawa sami anututi manengah.
Prabu Kresna enggal dhawuh dhateng Arjuna, kapurih enggal nitih rata amethukaken peranganipun
Karna. Lajeng Raden Arjuna enggal nitih rata ingkang ngusiri Prabu Kresna. Bala Pandhawa sarta Bala
Kurawa sami nyuraki saking katebihan kemawon. Wondene ingkang perang namung senapatinipun kemawon,
sami satunggal, inggih punika dipunwastani “Perang Karna Tandhing”. Mila dipunwastani makaten, den
warnanipun kembar kaliyan raden Janaka. Sami bagusipun, kendel sarta kekiyatanipun inggih sami, tuwin
kasektianipun. Dhasar sedherekipun piyambak tunggal ibu sanes bapa. Amung pasemonipun ingkang benten
Prabu Karna semu ladak, Raden Janaka semu luruh sami gadhah jemparing peparinganipun dewa. Prabu Karna
jemparinganipun nami Wijayadanu. Raden Janaka utawa Dananjaya jemparingipun wonten kalih ingkang
satunggal nami Sarotama dene satunggalipun nami Pasopati.
Wondene ingkang dados kusiripun inggih sami Ratu Ageng, Prabu Salya saha Prabu Kresna. Mila para
dewa sarta para widadari saha Pandhawa sarta Kurawa sami aningali perangipun satriya kekalih suwaunipun
nggadhah panegman yen pejaha salah satunggal mboten badhe dipuntingali. Karna kaliyan Arjuna lajeng sami
ngagem kasekten. Ratunipun sami ubeng-ubengan sami lepas linepasan jemparing. Prabu Karna amenthang
gendhewa sarta anginceng jemparinganipun. Nunten kasaru wonten sawer dhateng ngarsanipun cumlorot
saking ngawang-ngawang anggenipun anglangkupi saged wicanten kados tiyang anama “Ardawalika”.
Ingkang matur dhateng Karna “yen badhe males ukum dhateng Arjuna”, Karna lajeng amangsuli : sakarepmu
ing kana anggonmu arep mateni si Janaka aku ora nyebut marang kowe!
Raden Janaka enggal nyadhak jemapring lajeng kalepasaken sawer aradwalika kenging lajeng dhawah
wonten siti. Prabu Karna anggenipun nginceng jemparin wau dipunangkah jangganipun Raden Janaka. Prabu
Salya sumerep yen pangincenganipun Prabu Karna badhe nemahi bilahi lajeng gonjing Janaka mila nunten
talinipun kapaldipun tarik, ratanipun kepara radi menginggil kenging makuthanipun Raden Janaka.
Karna sanget ing getunipun dene Raden Janaka boten kenging jangganipun sebab punika
dipundamel kusiripun. Prabu Karna nunten nyandhak jemparinganipun Wijayadanu sarta kawawas
ingkang dipun angkah ucukipun jemparing ngengingi gulunipun Raden Arjuna ngantos tatas. Raden
Karna, lajeng tatas sukunipun sadaya. Kalih-kalihipun sami amawas jemparing Pasopati sarta
jemparing Wijayadanu nangin karumiyin rden Prabu Kresna jangganipun dhawah ing rata. Bala
Pandhawa sorak gumuruh Kurawa sami mundur amargi kasaput ing dalu.

LAMPIRAN IV

a. Instrumen Penilaian pengetahuan

Kisi-Kisi Penilaian Pengetahuan

Teknik
No. KD Materi Indikator Instrumen
Penilaian
3.5 Mengidentifika Sandhang 1. Menemukan isi Baca dan 1. Ing
si kaidah an Tulis piwulangan iki
pokok yang
penulisan Mandaswa siswa bakal bisa
aksara Jawa ra terkandung dalam nemtokake
dalam 2 (dua) sandhangan
dua paragraf
paragraf mandaswara kang
yang aksara Jawa. ana ing wacana
menggunakan aksara Jawa.
2. Mampu berdikusi
sandhangan kaidah membaca 2. W
mandaswara. enehana
aksara Jawa
garis
dalam dua ngisor
ing
paragraph yang
sandhan
menggunakan gan
mandas
sandhangan
wara
mandaswa kang ana
ing
wacana!

b. Instrumen Penilaian Keterampilan

Kisi-Kisi Penilaian Kinerja


No. KD Materi Indikator Teknik Instrumen
Penilaian
4.5. Menulis dan Isi cerita 1. Mampu menulis Kinerja 1. Ing piwulangan iki
menyajikan cekak siswa bakal maca
“Gelangm sandhangan
sinopsis teks lan nulis wacana
crita cekak u Ndhuk” mandaswara perangane rong
yang pada kanthi
2. Mampu menulis
dibacanya nggunakake aksara
dua paragraph Jawa kang ngemot
berhuruf Jawa yang sandhangan
menngunakan mandaswara.
sandhangan 2. Wacanen wacana
mandaswara. ing ngisor iki!
3. Gawea wacana
kanthi tema Omah
Adat Jawa
nggunakake aksara
Jawa kang ngemot
sandhangan
mandaswara!

Rubrik Penilaian Pengetahuan dan Ketrampilan.

Skor Jumlah skor


No. Aspek yang Dinilai
0 1 2 3 4
1. Mengidentifikasi paragraf beraksara Jawa yang
memuat sandhangan mandaswara.
2. Membaca paragraf beraksara Jawa yang memuat
sandhangan mandaswara.
3. Menulis paragraf beraksara Jawa yang memuat
sandhangan mandaswara.
Jumlah :

Keterangan :
1. Bisa menulis paragraf beraksara Jawa yang memuat sandhangan mandaswara. =
Nilai 4
2. Bisa membaca paragraf beraksara Jawa yang memuat sandhangan mandaswara. =
Nilai 3
3. Bisa mengidentifikasi paragraf beraksara Jawa yang memuat sandhangan mandaswara.
= Nilai 2
4. Bisa menyebutkan sandhangan mandaswara = Nilai 1
5. Tidak bisa menyebutkan sandhangan mandaswara = Nilai 0

Pedoman Peskoran:
