Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TINGKATAN 2

Mata Pelajaran: Tema: EKONOMI Kelas: Tarikh: Masa:


Bahasa Melayu Tajuk: Pengguna Bijak 2 Inovatif 6.10.2021 10.40 pagi

Nilai murni: Pautan Merentas Kurikulum:


Bekerjasama menyelesaikan tugasan KBAT : Ekonomi
Berbelanja dengan bijak Pengurusan Kewangan

Aspirasi Murid:
Pengetahua KemahiranBerfikir Kemahiran Kemahiran Etika&Kerohanian Identiti Nasional
n √ memimpin √ Dwibahasa √

Standard Kandungan: 3.4 Menulis untuk menghasilkan perenggan dan karangan secara terancang

Standard Pembelajaran: 3.4.4 Menulis karangan menggunakan ejaan yang betul dan bahasa yang tepat,
indah serta menarik.

Objektif Pembelajaran: a) Menyatakan tiga isi penting berkaitan tugasan karangan


b) Menyatakan huraian bagi setiap isi penting karangan
c) Menulis satu perenggan karangan pendek menggunakan ejaan yang betul dan
bahasa yang tepat, indah serta menarik.

Kriteria Kejayaan: a) Aras rendah: Pelajar boleh menyatakan tiga isi penting berkaitan tugasan
karangan
b) Aras sederhana: Pelajar boleh menyatakan isi huraian huraian bagi setiap isi
penting karangan
c) Aras tinggi : Pelajar boleh menulis satu perenggan karangan pendek
menggunakan ejaan yang betul dan bahasa yang tepat, indah serta menarik.

Sumber/ BBM: Modul, Liveworksheet


Rangka Pengajaran
Set Induksi Set Induksi :
 Aktiviti untuk menarik
minat murid
1. Guru menunjukkan gambar kempen Pengguna Bijak.
 Maklumkan kepada (Pengenalan/Engage)
murid tentang objektif
pembelajaran
 Merangsang ingatan 2.Guru menyatakan Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan
terhadap pembelajaran
terdahulu yang akan dicapai dalam pdpr pada hari ini.

Aktiviti utama 3. Pelajar diminta membaca petikan dialog (modul ms 31). Pelajar
 Penerangan dikehendaki mendapatkan maklumat daripada petikan tersebut. Alat berfikir:
kandungan
pembelajaran Jadual
 contoh&tunjukcara - 4. Pelajar diminta menganalisis kehendak soalan. Peta buih
peluang berlatih
 bimbingan&
(Penerokaan/Explore)
maklumbalas
berterusan 5. Pelajar diminta mengenal pasti dan menyenaraikan isi penting yang
 peluang belajar secara
kolaboratif terdapat dalam soalan. Kemahiran
(Penerangan/Explain) berfikir aras
tinggi (KBAT)
6. Pelajar mengenal pasti dan menyenaraikan ayat huraian bagi setiap isi
penting karangan.
(Pengembangan/Elaborate)

7. Pelajar menjawab soalan KBAT iaitu:


(a) Apakah ciri-ciri lain pengguna bijak?
(Penilaian/Evaluate)

Penutup 8. Pelajar membuat rumusan bagi pdpr pada hari ini. ( CL :


Refleksi : Kajian & penilaian Share your view)
pembelajaran
Akan datang : kenalpasti
PENILAIAN: Hasil kerja pelajar, lembaran kerja Penutup :
langkah-langkah seterusnya Show your view
Aktiviti penutup
REFLEKSI :

Tindakan susulan murid Pemulihan-Tiada Pengukuhan : Pengayaan -Tiada
