Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Tahun Bilangan murid Tema Tajuk Masa Hasil Pembelajaran Fokus utama

: Bahasa Melayu : 4 Bestari (Analize) : 30 orang : Kekeluargaan : Hargai pengorbanan ibu bapa : 9-10 pagi :

6.4. Membaca pantas secara luncura untuk mendapatkan maklumat yang menyeluruh. aras 1 (i) Menyatakan secara umum tentang sesuatu teks yang dibaca..

5.2. Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. aras 1 (i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Fokus sampingan 6.1. Merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet. Aras 1 (i) Merujuk perkataan dan kamus untuk mencari makna, meneliti ejaan yang tepat mengikut susunan perkataan

Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat: (State Objective) s1

1. Menyatakan kata nama am dan kata nama tunggal dengan betul secara berpasangan. 2. Membaca teks jasa ayah dengan nada dan intonasi yang betul secara berkumpulan. 3. Merujuk kamus untuk mendapatkan maklumat secara berkumpulan. 4. Menguasai tentang kata nama Am dan kata nama khas.

Sistem bahasa

: Kata Nama Am dan Kata Nama Khas.

Kemahiran bahasa : Kemahiran membaca Pengisian kurikulum : Pendidikan moral Kemahiran bernilai tambah (KBT): Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik. Kemahiran belajar cara belajar : Kemahiran membaca (Select Method) s2 Kemahiran berfikir : Mengkategori

Bahan bantu mengajar (Select Media) s2

: Buku teks, Komputer riba, LCD, Kad bergambar, kamus

Pengetahuan sedia ada murid: 1. 80% murid mempunyai ibu bapa 2. Murid mempunyai pengalaman tentang hidup bekeluarga.

Isi pelajaran Set Induksi ( 05 minit) Assalamualaikum, Apa khabar? semua sihat?

Aktiviti Pengajaran Guru memberi salam dan bertanya khabar muridmurid. Guru menunjukkan gambar seorang lelaki yang simbolik tentang seorang ayah. Guru mengaitkan gambar tersebut dengan tajuk pembelajaran hari ini.

Catatan

Langkah 1 ( 15 minit)

Guru meminta murid membuka buku teks M/s 5.

BBM : Buku teks. KBT: KP Verbal linguistik. BCB Kemahiran membaca.

Murid diminta berada dalam kumpulan berempat.

Setiap ahli kumpulan perlu membaca satu perenggan seorang.

Nilai: Berani Yakin diri Kerjasama toleransi

Guru akan memilih secara rawak kumpulan yang akan membaca terlebih dahulu.

Guru akan membetulkan nada dan intonasi murid

yang salah. Langkah 2 (20 minit) Guru memberi sedikit penerangan kepada Kata Nama Am dalam teks: Wanita Ibu Bapa murid tentang kata nama Am dan kata nama Khas. Guru memberi contohcontoh kata nama melalui powerpoint. Kata Nama Khas dalam teks: Sonata Smart-Dodd Amerika Syarikat. Lyndon Johnson Encik Smart. Murid diminta untuk duduk secara berpasangan dan mencari kata nama Am dan khas yang ada dalam teks tersebut. (Require Learners Participation Nilai: Bekerjasama. KBT : Kemahiran berfikir: Mengkategori. BBM : Komputer riba, LCD. (Utilize Media)

Langkah 3 ( 15 minit)

Dalam kumpulan berempat, diminta untuk

BBM: kamus, buku teks

Perkataan bewarna merah: Menyambut Ilham Sempena Mengagumi tabah Menghargai Kempen Mengisytiharkan

melantik seorang ketua kumpulan. Ketua kumpulan diminta mengambil kamus di hadapan. Dalam kumpulan tersebut diminta untuk mencari makna perkataan yang bewarna merah dengan mengikut arahan guru. (Require Learners

KBT : BCB : Mencari maklumat.

Nilai: Kerjasama Kepimpinan.

Participation Kumpulan yang cepat akan menerima hadiah dan kumpulan yang lambat akan menerima hukuman. Penutup (05 minit) Guru memberikan kerja rumah kepada murid. (Evaluate and Revise) Guru meminta ketua kelas untuk menyatakan P&P pada hari ini
