Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEKOLAH PENDIDIKAN
FAKULTI SAINS SOSIAL DAN KEMANUSIAAN
UNIVERSITI TEKNOLOGI MALAYSIA

MATA PELAJARAN: MINGGU: 5 KELAS: 1 DVM MTA KEHADIRAN: 22/22 PELANTAR (PLATFORM):
Manual Vehicle Transmission TARIKH: 20/4/2022 MASA: 02.00-03.30 Bersemuka
HARI: Rabu

PERANCANGAN
TEMA:

BIDANG PEMBELAJARAN: STANDARD KANDUNGAN: STANDARD PEMBELAJARAN:


2.0 Fundamental of Gearbox  Membuka dan memasang gearbox  Meleraikan serta mengenali komponen-komponen
gearbox
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN:
Pada akhir PdPC, murid dapat: Murid berjaya jika dapat:

1. Membuka gearbox dengan betul dan selamat.  Membuka dan memasang semula dengan selamat dan sempurna.
2. Pelajar dapat mengenali komponen-komponen asas yang terdapat
pada gearbox.
3. Pelajar dapat memasang semula setiap komponen yang terdapat
pada gearbox.
PENGETAHUAN SEDIA ADA: KEMAHIRAN ELEMEN MERENTAS NILAI MURNI: BAHAN BANTU MENGAJAR
BERFIKIR: KURIKULUM (EMK): Tekun/ Gigih / BBM:
 Menggunakan alatan tangan Mengaplikasi Kemahiran Berfikir/ Thinking  Manual gearbox
dengan betul Skills
 Mengetahui asas keselamatan
bengkel
PEMBELAJARAN ABAD KE 21: PELANTAR APLIKASI DIGITAL:
- Tanpa teknologi Choose an item. Choose an item.
Choose an item. Choose an item. Choose an item.

PENDEKATAN: STRATEGI: KAEDAH:


- Berpusatkan guru - Perbincangan - Syarahan
- Berpusatkan murid - Pembelajaran berasaskan kes (Case based - Penyelesaian masalah

ASAS PEDAGOGI RPH-SP@2021_v2


1
- Berpusatkan bahan learning) Choose an item.
Choose an item. - Pembelajaran berasaskan masalah (Problem Choose an item.
based learning)
Choose an item.

PELAKSANAAN
1.SET INDUKSI Guru: BBM
 Memberi pendedahan awal  Memulakan sesi pembelajaran dengan
Pengenalan kepada tajuk kepada pelajar. menerangkan keselamatan bengkel. Buku manual
pembelajaran.  Memperkenalkan alatan tangan yang bakal video
digunakan.
 Menerangkan tentang kotak  Meminta pelajar untuk berada dalam kumpulan
gear. yang sama.
Pelajar:
(5 min)  Mengikut arahan yang diberikan oleh guru.

2. PENGEMBANGAN HP1: Mengingati kerja melerai Guru BBM


KONSEP yang dilakukan pada kelas lepas  Memberikan arahan secara lisan
 Memantau penglibatan pelajar video
Langkah 1 HP2: Menyambung semula kerja-
kerja melerai gearbox Pelajar:
(45 min)  Menyambung tugasan amali yang darahkan.

ASAS PEDAGOGI RPH-SP@2021_v2


2
Rehat Pelajar rehat sebelum Guru: BBM
menyambung kerja melerai  Memantau keberadaan pelajar
gearbox. Pelajar:
 Mematuhi peraturan bengkel
 Berehat sebentar
(10 min)

Langkah 2 Menyimpan dan mengemas tempat Guru:


kerja.  Mengarahkan pelajar untuk mengemas tempat
(10 minit) kerja.
 Mengarahkan pelajar untuk menyimpan
semua peralatan yang digunakan ke tempat
asalnya.

Pelajar:
 Mengemas dan membersihkan tempat kerja.
 Mentimpan semua peralatan ke tempat
asalnya.
 Mematuhi peraturan bengkel.

4. PENTAKSIRAN Guru: BBM


FORMATIF  Guru menanyakan kepada murid tentang
Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) amalan keselamatan ketika memasang kit
(15 min) model.

Pelajar:
 Menjawab pertanyaan guru.

5. PENUTUP Guru:

ASAS PEDAGOGI RPH-SP@2021_v2


3
Rumusan kognitif: - rumusan isi  Guru merumuskan isi pelajaran.
Kognitif (rumusan kandungan) Pelajaran
Sosial (Peneguhan positif dan/ Murid:
negatif) Rumusan sosial: - Nilai Murni  Murid disoal oleh guru tentang apa yang telah
dipelajari.
(5 minit)  Murid diminta menerangkan kembali langkah-
langkah melerai gearbox.
 Murid diterapkan nilai berdikari dalam
kehidupan seharian.

*Cadangan: Objektif Pembelajaran (OP) dirancang berdasarkan masa. Sekiranya untuk 1 masa pembelajaran (30 min), 2 OP (1 OP KBAR, 1 OP
KBAT) mencukupi.
**Bagi guru-guru yang professional, langkah pengukuhan konsep digabungkan sekali dengan pentaksiran formatif/ pentaksiran bilik darjah bagi
menilai penguasaan pelajar terhadap Objektif Pembelajaran.

IMPAK / TINDAKAN SUSULAN

KERJA RUMAH / TUGASAN / FLIPPED CLASSROOM

Tiada

ASAS PEDAGOGI RPH-SP@2021_v2


4
PENCAPAIAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: DISIPLIN BILIK DARJAH: IKLIM PEMBELAJARAN /
PERALATAN/ PRASARANA /
 Kelemahan murid yang dikesan a) Murid berjaya di kawal dengan baik CAPAIAN INTERNET / WIFI:
a) Tidak membawa bahan dan peralatan yang akan b) Mereka memberi kerja sama melakukan
digunakan. aktiviti berkumpulan secara berhemah Semua peralatan yang
b) Kurang kerjasama sesama pelajar. Namun, digunakan sebagai bbm
a) Banyak bermain di dalam kelas. mencukupi dan dilaksanakan
dengan lancar
 Perancangan tindakan guru:
REFLEKSI

a) Guru akan menunjukkan proses membuka gearbox dan


menyediakan bahan serta peralatan untuk digunakan.
 Pencapaian murid mengikut objektif pembelajaran:

a) Objektif pembelajaran 1: 90 % dicapai


b) Objektif pembelajaran 2: 90 % dicapai
c) Objektif pembelajaran 3: 70 % dicapai

Nota:
Pemetaan Fasa PDPC berdasarkan Model Pengajaran ROBERT GAGNE
1. Gaining Attention – Fasa 1 Set Induksi
2. Informing Learners of the Objectives – Fasa 2 Pengembangan Konsep
3. Stimulating Recall of Prior Learning – Fasa 2 Pengembangan Konsep
4. Presenting the Stimulus – Fasa 2 Pengembangan Konsep
5. Providing Learning Guidance – Fasa 2 Pengembangan Konsep
6. Eliciting Performance – Fasa 3 Pengukuhan Konsep
7. Providing Feedback – Fasa 3 Pengukuhan Konsep
8. Assessing Performance – Fasa 4 Pentaksiran Formatif / Pentaksiran Bilik Darjah
9. Enhancing Retention and Transfer – Fasa 5 Penutup Kognitif / Sosial dan Kerja Rumah / Tugasan/Refleksi

ASAS PEDAGOGI RPH-SP@2021_v2


5
