Anda di halaman 1dari 8

RPH

Kod Kursus:
MET3023

Nama Kursus:
Pengajaran Sains Komputer

Tugasan:
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Subtopik:
1.1.4 Membuat Keputusan Berdasarkan Aspek Penting
1.1.5 Ciri-ciri Kesamaan Dalam Sesuatu Permasalahan

Nama : Syafiqah Binti Ayob


No Matriks : D20201095616
Semester :6
Kumpulan : AT20B
Nama Pensyarah : Ts. Dr. Chee Ken Nee
RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH / HARI / TINGKATAN 1 Berlian


16/5/2021 Selasa Minggu 3
MINGGU
KEHADIRAN MURID 12/12
MATA PELAJARAN Asas Sains Komputer
MASA 08:00-09:00
BIDANG
1.0 Konsep Asas Pemikiran Komputasional
PEMBELAJARAN
STANDARD
1.1 Asas Pemikiran Komputasional
KANDUNGAN

STANDARD 1.1.4 Membuat Keputusan Berdasarkan Aspek Penting


PEMBELAJARAN 1.1.5 Ciri-ciri Kesamaan dalam Sesuatu Permasalahan

Selepas mengikuti pembelajaran ini, murid-murid dapat:


OBJEKTIF 1. Menganalisis dan membuat perbandingan cara penyelesaian masalah yang berbeza
PEMBELAJARAN bagi satu permasalahan yang sama.
2. Memberi justifikasi teknik penyelesaian masalah yang dipilih

PAK21 ◻ Komunikasi ◻ Kolaboratif ◻ Kreatif ◻ Kritis ◻ Nilai

-Berdikari
-Cerdas
NILAI
-Kerjasama

Teknologi Maklumat dan Komunikasi:


EMK Murid dapat mengaplikasi dan mengukuhkan pengetahuan dan kemahiran asas mereka
terhadap Teknologi Maklumat dan Komunikasi yang dipelajari.

KBAT Mengaplikasi dan Menilai

Murid perlulah mempunyai pengetahuan dalam:


1. Membezakan antara 4 teknik dalam pemikiran komputasional.
PENGETAHUAN SEDIA 2. Menggunakan teknik leraian dan menentukan langkah secara tertib dalam
ADA PELAJAR menyelesaikan masalah secara komputersional
3. Mengecam corak dalam sesuatu situasi atau masalah.

1. Laptop
2. Slaid Pengajaran menerusi aplikasi Canva
3. Buku Teks Asas Sains Komputer Tingkatan 1
4. Youtube ( https://youtu.be/tIn6cjU0ZZk )
5. Jamboard
BAHAN BANTU
(https://jamboard.google.com/d/14NsVksNukPlL1f8kjvAONN1aebL3D6V3XRzjT6uzC
BELAJAR / BAHAN
EE/edit?usp=sharing )
BANTU MENGAJAR
6. Padlet (https://padlet.com/d095616/eazy-computasional-thinking-e09y79oft77skl3y)
7. Blooket ( https://play.blooket.com/play?hwId=6461f4641c86bd78d675daef )
8. W3schools (https://www.w3schools.com/codegame/)
9. Pointer
10. Papan Putih dan Marker
RPH

LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc)


*PB (Guru digalakkan untuk melaksanakan pengajaran bermakna)

Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /


Langkah / Kemahiran Teknik / Nilai / KBAT /
Guru Murid
BBM
Strategi:
1) Guru memulakan kelas dengan 1) Murid memberi Berpusatkan guru
bertanya khabar kepada murid- perhatian kepada
murid terlebih dahulu guru apabila guru Kaedah:
memulakan kelas. Pengajaran Terus
2) Guru mengimbas kembali tajuk
yang lepas dengan membuat 2) Murid cuba
aktiviti soal jawab berkenaan mengimbas ABBM:
tajuk lepas iaitu mengenai topik kembali topik Laptop, youtube, Buku
asas pemikiran komputasional, lepas dengan Teks ASK tingkatan 1.
teknik dalam pemikiran menonton video
komputasional, penggunaan dan menjawab Nilai:
teknik leraian dan menentukan topik yang telah Berusaha
langkah secara tertib serta diajukan oleh
pengencaman corak dalam guru.
sesuatu situasi
Set Induksi
5 minit 3) Guru mula menanyangkan video
08.00 am - 08.05 am di youtube bagi menarik minat
Imbas kembali murid terhadap topik yang akan
dipelajari iaitu membuat
keputusan berdasarkan aspek
penting dan ciri-ciri kesamaan
dalam sesuatu permasalahan.

https://youtu.be/tIn6cjU0ZZk

4) Guru menerangkan isi


kandungan pembelajaran pada
hari ini dan memulakan kelas.

Strategi:
1) Guru menggunakan slaid 1) Murid memberikan Berpusatkan guru
pengajaran bagi menambah perhatian semasa
kefahaman murid guru mula Kaedah:
memberikan Pengajaran Terus
penerangan.
Langkah 1
1.1.4 Membuat
ABBM:
10 minit 2) Murid memberi
keputusan Laptop, Slaid Canva,
08.05 am – 08.15 am berdasarkan tindak balas Buku Teks ASK
aspek penting semasa guru tingkatan 1.
mengajar dan
2) Guru menerangkan kepada bertanyakan Nilai:
murid tentang peniskalaan, soalan. Berusaha
membuat keputusan Cerdas
RPH

berdasarkan aspek-aspek
penting serta memberi contoh-
contoh mengenai peniskalaan.

3) Guru juga memberi gambaran


bagi menyelesaikan sesuatu
masalah berdasarkan aspek-
aspek penting agar murid-murid
lebih memahami dengan jelas
mengenai topik ini.

Strategi:
1) Guru membahagikan murid 1) Murid bergerak ke Berpusatkan murid
kepada 4 kumpulan. (3 pelajar dalam kumpulan
setiap kumpulan) yang telah Kaedah:
diberikan oleh Pembelajaran
2) Guru menerangkan soalan guru. berasakan masalah
dengan jelas kepada murid
sebelum memulakan aktiviti 2) Murid ABBM:
secara berkumpulan. melaksanakan Laptop, Slaid Canva,
aktiviti Jamboard, Buku Teks
3) Setiap kumpulan dikehendaki berkumpulan ASK tingkatan 1
untuk melakukan perbincangan secara
bagi menyelesaikan situasi yang bersungguh- Nilai:
diberikan. sungguh Bekerjasama

“ Syamsul ingin membelikan adik 3) Murid menjawab


perempuannya baju raya. Apakah soalan yang
aspek penting yang perlu ada pada diberikan melalui
baju raya itu? ” laman web
Jamboard
4) Setiap kumpulan hendaklah
Langkah 2 mengambil gambar dan memuat 4) Murid
15 minit naik gambar tersebut ke dalam menerangkan
08.15 am – 08.30 am Jamboard yang telah disediakan aktiviti yang telah
dalam masa 6 minit. dilaksanakan

https://jamboard.google.com/d/14N
sVksNukPlL1f8kjvAONN1aebL3D6
V3XRzjT6uzCEE/edit?usp=sharing

5) Selepas masa tamat, wakil


setiap kumpulan menerangkan
apa yang telah dilukis dan apa
yang mereka faham tentang
aktiviti tersebut.

6) Guru membincangkan setiap


RPH

jawapan yang dikemukakan oleh


murid dalam masa 5 minit.

1) Guru memulakan pengajaran 1) Murid memberi Strategi:


untuk subtopik seterusnya iaitu perhatian semula Berpusatkan guru
1.1.5 ciri-ciri kesamaan dalam untuk
sesuatu permasalahan. pembelajaran Kaedah:
subtopik 1.1.5 Pengajaran Terus
2) Guru menggunakan slaid
pengajaran bagi meningkatkan 2) Murid memberi ABBM:
kefahaman murid. tindak balas Laptop, Slaid Canva,
semasa guru Buku Teks ASK
mengajar dan tingkatan 1.
bertanyakan
soalan. Nilai:
Berusaha
Cerdas
Langkah 3 1.1.5 Ciri-ciri
10 minit Kesamaan dalam
08.30 am – 08.40 am Sesuatu 3) Guru menerangkan kepada
Permasalahan
murid tentang apa yang
dimaksudkan ciri-ciri kesamaan
dalam sesuatu permasalahan
serta elemen yang perlu
dititikberatkan di bawah subtopik
ini.

4) Guru memberi gambaran dan


cara menyelesaikan sesuatu
masalah bagi menyelesaikan
permasalahan yang diberikan
supaya murid lebih faham
mengenai subtopik ini.

1) Murid bergerak ke Strategi:


1) Guru membahagikan murid dalam kumpulan Berpusatkan murid
kepada 4 kumpulan. (3 pelajar yang telah
setiap kumpulan) diberikan oleh Kaedah:
guru sebentar tadi. Gamifikasi
2) Guru menerangkan soalan
dengan jelas kepada murid 2) Murid ABBM:
sebelum memulakan aktiviti melaksanakan Laptop, Slaid Canva,
secara berkumpulan. aktiviti website w3schools,
berkumpulan Buku Teks ASK
Langah 4 3) Setiap kumpulan perlu secara tingkatan 1, papan
10 minit mengakses laman web bersungguh- putih
08.40 am -- 08.50 am w3schools sungguh
Nilai:
https://www.w3schools.com/codeg 3) Murid Bekerjasama
ame/ menyelesaikan
masalah yang
diberikan

4) Murid
menerangkan
penyelesaian yang
telah dilaksanakan
RPH

4) Murid dikehendaki untuk


melakukan perbincangan bagi
menyelesaikan situasi yang
diberikan selama 5 minit.

5) Selepas masa tamat, wakil


setiap kumpulan menerangkan
apa yang telah dilakukan pada
aktiviti ini dan apa yang mereka
faham tentang aktiviti tersebut
dan perlu dikaitkan dengan 4
teknik yang dipelajari

6) Guru membincangkan setiap


jawapan yang dikemukakan oleh
murid.

Strategi:
1) Guru bertanya soalan kepada 1) Murid bertanyakan Berpusatkan bahan
murid jika mereka mempunyai soalan kepada
perkara yang ingin di soal guru sekiranya Kaedah:
mengenai topik. ada. Gamifikasi

2) Jika ada pelajar menyoal, cikgu 2) Murid perlu


menerangkan semula dengan melaksanakan ABBM:
lebih jelas lagi supaya murid latihan Buku Teks Tingkatan
dapat memahami sepenuhnya pengukuhan 1, Blooket, , padlet
tentang topik. melalui laman web
blooket.
3) Guru memberikan latihan Nilai:
kepada murid melalui perisian 3) Murid boleh Bertanggungjawab
Blooket sebagai latihan mengakses segala
pengukuhan. bahan
Penutup pembelajaran
10 minit https://play.blooket.com/play?hwId yang dipelajari hari
08.50 am – 09.00 am =6461f4641c86bd78d675daef ini di pautan padlet
yang telah
disediakan.

4) Guru menyediakan perisian


padlet bagi memudahkan murid
untuk mendapatkan bahan
pembelajaran untuk hari ini.

https://padlet.com/d095616/ea
zy-computasional-thinking-
e09y79oft77skl3y
RPH

REFLEKSI
Proses Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) yang telah saya laksanakan ini telah berjalan
selama satu(1) jam bersama 12 orang murid yang bertindak sebagai murid-murid Tingkatan
1. Saya telah mengajar dua(2) subtopik dibawah topik 1 konsep asas pemikiran
komputasional iaitu subtopik 1.1.4 Membuat Keputusan Berdasarkan Aspek Penting dan
1.1.5 Ciri-ciri Kesamaan dalam Sesuatu Permasalahan. Dua subtopik ini merupakan subtopik
kecil yang telah diajar pada subtopik 1.1.1 teknik dalam pemikiran komputasional dan
subtopik ini diajar untuk memperkukuhkan lagi pemahaman murid-murid mengenai setiap
teknik yang telah dipelajari. Saya juga telah membantu murid untuk faham dan
mengaplikasikan dalam kehidupan seharian mengenai empat (4) teknik asas pemikiran
komputasional yang telah dipelajari iaitu teknik leraian, teknik pengecaman corak, teknik
PdP ditangguhkan
peniskalaan dan teknik pengitlakan. Saya menggunakan teknik mudah difahami dengan kerana:
mengambil contoh perkara yang ada di persekitaran atau yang ada dalam kehidupan ◻ Mesyuarat/Kursu
s
seharian untuk diaplikasikan dalam topik ini supaya murid mudah memahami teknik-teknik ◻ Program
tersebut. Selain itu, saya juga telah membantu dan membimbing para pelajar menyelesaikan Sekolah
◻ Guru Pengiring
masalah yang diberikan dengan menggunakan kesemua empat (4) yang telah dipelajari ◻ Aktiviti Luar
dalam asas pemikiran komputasional. Saya akan membincangkan bersama murid-murid ◻ Cuti Rehat/Cuti
Sakit
bagi setiap soalan yang diberikan bagi memastikan murid faham dan mampu menjawab ◻ Cuti
soalan dengan baik. Bagi menguji kefahaman setiap teknik yang telah dipelajari, setelah sesi Peristiwa/Cuti
Am
penerangan , saya akan bertanyakan soalan yang bertujuan untuk menguji tahap fokus dan ◻ Cuti
pemahaman mereka mengenai setiap teknik tersebut. Saya juga mengggunakan laman web Bencana/Cuti
Khas
w3schools sebagai bahan pembelajaran digital dimana saya ingin menerapkan elemen ◻ Lain-lain:
belajar sambil bermain. Perkara ini penting untuk mengurangkan tekanan kepada murid di _____________
__
samping membawa proses pengajaran dan pembelajaran menjadi lebih menarik dan _____________
berkesan. Saya juga telah menyediakan lathan pengukuhan yang perlu diselesaikan di __
rumah dengan menggunakan aplikasi blooket. Aplikasi blooket merupakan salah satu
aplikasi yang menerapkan elemen game based-learning atau lebih mudah disebut
pembelajaran berasaskan permainan digital yang telah menyediakan pelbagai kaedah
permainan untuk menjawab kuiz tetapi dalam masa yang sama menyeronokkan. Aplikasi ini
juga membantu pelajar untuk belajar dari kesilapan serta mampu membina motivasi murid-
murid untuk menjawab soalan latihan dengan tepat. Saya juga telah menyediakan satu
platform yang lengkap dari segi nota, video, soalan, kuiz dan sebagainya sebagai rujukan
murid-murid pada masa akan datang. Hanya 11 orang murid sahaja telah berjaya mencapai
objektif pembelajaran. Hal ini kerana seorang pelajar yang tidak mencapai objektif
pembelajaran adalah disebabkan beliau mempunyai masalah kesihatan dan selalu berulang
RPH

ke tandas yang menyebabkan murid tersebut ketinggalan agak banyak mengenai


pembelajaran tersebut.

11/12 murid telah mencapai objektif pembelajaran


01/12 murid tidak mencapai objektif pembelajaran

TINDAKAN SUSULAN
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid: -
Saya perlu membuat sesi pembelajaran khas bersama murid tersebut selepas murid tersebut
sihat untuk memastikan murid itu faham sama seperti rakan sekelasnya yang lain dan
mengelakkan berlakunya isu keciciran dalam pelajaran. Saya perlu menambah sedikit latih tubi
bagi memastikan murid-murid saya memahami dengan baik mengenai topik ini dan mampu di
aplikasikan dalam kehidupan seharian mereka.

EVIDEN PELAKSANAAN/GAMBAR

Letak padlet dekat


penutup

Disediakan oleh, Disahkan oleh,

Syafiqah
__________________________ _____________________________
(SYAFIQAH BINTI AYOB) (NAMA GURU & COP RASMI)
