Anda di halaman 1dari 16

NUR ALIAA AJLAA BINTI

MUHAMAD
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PK TAHUN 4 (KSSR SEMAKAN)

TARIKH 18/4/2022 ( ISNIN)


KELAS 4 KREATIF
MASA 8.00 – 8.30 PAGI
MODUL PENDIDIKAN KESIHATAN REPRODUKTIF DAN SOSIAL
TAJUK 1.0 KESIHATAN DIRI DAN REPRODUKTIF
1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan reproduktif

STANDARD KANDUNGAN Mengamalkan cara mengurus diri:

 Akil baligh
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Menyatakan maksud akil baligh
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.1.1 Menyatakan maksud akil baligh
1. Murid diperkenalkan dengan perkataan ‘akil baligh’.
2. Murid menyatakan maksud akil baligh.
3. Perbincangan tentang tanda-tanda akil baligh bagi lelaki dan
AKTIVITI perempuan.
Murid perempuan baligh – kedatangan haid
Murid lelaki – mengalami ihtilam (mimpi basah)
4. Perbincangan dan rumusan.

KRITER Murid dapat menyatakan maksud akil baligh


IA
KEJAY
AAN
BAHAN ELEME Sains dan Teknologi
BANTU / Buku Teks N
Radas / Pendidikan Alam Sekitar
BELAJ Modul MEREN
Spesimen Patriotisme
AR Power Point TAS
Gambar
(BBB) Internet KURIK
Carta Nilai Murni
Model / ULUM
Lain-lain TMK
(EMK)
Keusahawanan

KEMA Berdaya tahan STRAT


Berprinsip Round table Pembentangan
/ Mahir Bermaklumat
HIRAN berkomunikasi EGI Think, Main Peranan
pair,share
ABAD Pemikir PDPC
Penyayang / Hot seat Gallery walk
KE-21 Kerja Patriotik
ABAD
Berpasukan Permainan Peta i-think
Bersifat ingin KE-21
Lain-lain 3 stray 1 stay sajak/ nyanyian
tahu

PENILA Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan


Tugasan Hasil Kerja Kuiz
IAN Drama Projek Lain-lain
PDPC
REFLE / murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
KSI /murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
/ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru

PENILA TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


IAN
0 0 1 25 10

ULASA
N DAN
COP
PENTA
DBIR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5 2022/2023
MINGGU HARI TARIKH MASA KELAS BIL. MURID
5
5 iSNIN 18/4/2022 10.20 pagi-11.20 tgh 35 / 36 ORG
SISTEMATIK
1. SI PUTIH MENAWAN
BIDANG MENGGAMBAR UNIT
1. EKSPLORASI LUKISAN DAN CAPAN
TAJUK AKTIVITI RAKAN TAMAN

MEDIA - BBM BUKU TEKS

STANDARD 1.0 MODUL BAHASA SENI VISUAL


KANDUNGAN 1.1 Bahasa Seni Visual
STANDARD 1.1.1 Menginterpretasi bahasa seni visual yang ada pada karya dalam bidang menggambar:
PEMBELAJARAN (iv) lukisan dan capan

OBJEKTIF Di akhir pembelajaran, murid 5 Lestari dapat meneroka penghasilan karya gabungan lukisan dan capan dalam
PEMBELAJARAN bidang menggambar dari aspek bahasa seni visual, pelbagai media, teknik dan proses.

1. Murid dapat mengeksplorasi bahan dalam penghasilan lukisan dan capan dalam bidang menggambar.
KRITERIA KEJAYAAN
PENGLIBATAN:
1. Murid melihat beberapa contoh karya yang telah dihasilkan dan bersoal jawab mengenai bahasa seni yang
ada pada contoh karya.
PENEROKAAN:
1. Murid dibimbing menginterpretasikan bahasa seni visual (garisan, rupa, kesatuan, ritma dan pergerakan) pada
contoh karya.
AKTIVITI PENERANGAN:
1. Murid diterangkan setiap alat yang digunakan untuk membuat capan yang akan memberikan kesan berbeza
PDPC
pada karya dan tentang kualiti garisan yang dihasilkan akan memberi impak yang pelbagai.
PENGEMBANGAN:
1. Murid memerhatikan gambar karya ikan laga dalam buku teks. Murid mengenal pasti jenis-jenis garisan yang
terdapat pada hasil karya tersebut. (KBAT)
PENILAIAN:
1. Murid menulis nota di dalam buku tulis.

KBAT Mengaplikasi EMK Keusahawanan


PAK-21 Galery Walk (Lawatan ke galeri) NILAI MURNI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH KEHADIRAN :


4 Buku Latihan
(PBS) (PBD) / ORG
0 murid mencapai TP1 24 murid mencapai TP4
REFLEKSI / IMPAK 0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai TP5
1 murid mencapai TP3 0 murid mencapai TP6

TANDATANGAN
PENTADBIR
TARIKH 19/4/2022
KELAS 4 TEKNOLOGI
MASA 7.30-8.00
ASPEK GIMNASTIK ASAS

TAJUK GULING DEPAN BERTERUSAN

STANDARD KANDUNGAN 1.3, 2.3 dan 5.2

1..3.2 Melakukan guling depan berterusan.

2.3.1 Mengenal pasti perubahan pusat gravity semasa melakukan putaran roda,
STANDARD PEMBELAJARAN guling depan dan guling belakang.

5.2.5 Menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-


-Melakukan guling depan berterusan.

-Mengenal pasti perubahan pusat gravity semasa melakukan putaran roda,


guling depan dan guling belakang.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
-Menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti.

Murid dapat melakukan guling depan berterusan, mengenal pasti perubahan


pusat gravity semasa melakukan putaran roda, guling depan dan guling
FOKUS/ KRITERIA KEJAYAAN belakang dan menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan
aktiviti.

1. Guru menerangkan kepada murid tentang cara-cara untuk


melakukan guling depan berterusan.

2. Murid mengenal pasti perubahan pusat gravity semasa


AKTIVITI melakukan putaran roda, guling depan dan guling belakang.

3. Guru memeastikan murid menerima cabaran dan berasa


seronok semasa melakukan aktiviti.

EMK Kreativiti dan Inovasi


KRITERIA KEJAYAAN .
BAHAN BANTU ELEMEN
BELAJAR / Buku Teks Radas MERENTAS
(BBB) Modul Spesimen KURIKULUM
Power Gambar (EMK) Sains dan Teknologi
Point / Pendidikan Alam Sekitar
Internet Carta Patriotisme
Model / Lain-lain
Nilai Murni
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5TMK

SAINS KEHADIRAN Keusahawanan


35 / 36 orang
KBAT / i-THINK Peta Bulatan Peta Dakap murid
Peta Buih
HARI SELASA Peta Buih TARIKH
Peta Alir 19/4/2022 Peta Pelbagai Alir
KELAS 5 SISTEMATIK
Peta Titi MASAPeta Pokok 8.30-9.30 Lain-lain
TEMA/UNIT SAINS HAYAT/ 2.0 MANUSIA
TAJUK
PENILAIAN SISTEM RANGKA
LembaranMANUSIA
Kerja DAN FUNGSINYA
/ Pemerhatian / Lisan
STANDARD&
PENGAJARAN 2.1 SistemTugasan
Rangka Manusia Hasil Kerja Kuiz
KANDUNGAN
PEMBELAJARAN Drama Projek Lain-lain
STANDARD Murid boleh:
diteruskan pada hari berikutnya kerana __________________________________________.
PEMBELAJARAN
REFLEKSI 2.1.1 Memerihalkan
0 murid mencapai TP1fungsi rangka utama24 manusia
murid mencapai TP4
2.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang sistemmencapai
rangka manusia melalui lakaran, TMK, penulisan atau
0 murid mencapai TP2 10 murid TP5
lisan secara kreatif.
1 murid mencapai TP3 0 murid mencapai TP6
OBJEKTIF Pada akhir PdP, murid dapat,
PEMBELAJARAN 1. Memerihalkan fungsi rangka utama manusia.
KRITERIA 1. Melakar dan melabel rangka utama manusia dengan betul.
ULASAN DAN COP
KEJAYAAN 2. Menyatakan fungsi rangka utama manusia dengan betul.
PENTADBIR
AKTIVITI PdP PELIBATAN  Murid ditunjukkan gambar satu situasi dalam BT ms 19.
 Murid bersoal jawab dengan guru tentang situasi tersebut dan apa yang dapat dilihat pada
imbasan sinar-X serta kepentingannya kepada manusia.
PENEROKAAN  Murid memerhatikan model rangka manusia.
 Murid melakar rajah rangka manusia serta melabelkannya.
PENERANGAN  Murid diterangkan tulang-tulang di dalam tubuh manusia membentuk satu sistem yang
dikenali sebagai sistem rangka manusia.
 Murid dijelaskan fungsi setiap rangka utama manusia.
PERKEMBANGAN  Murid membuat kajian tentang peralatan sokongan untuk membantu golongan OKU bergerak
apabila sistem rangka tidak berfungsi.
PENILAIAN  Murid diuji kefahaman mereka dengan Asah Minda soalan 1 (BT ms 46)
PENUTUP  Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
EMK BBM PENTAKSIRAN ARAS PEMIKIRAN ALAT BERFIKIR
 Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian Mengingati i-THINK (Peta Bulatan)
Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint  Lisan Memahami i-THINK (Peta Buih)
 Nilai Murni Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
 Sains & Teknologi  Model  Kuiz  Menganalisis  i-THINK (Peta Pokok)
Patriotisme Spesimen Pembentangan  Menilai i-THINK (Peta Dakap)
 Kreativiti & Inovasi Radas  Hasil Kerja Mencipta i-THINK (Peta Alir)
 Keusahawanan Bahan Sains Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)
TMK  Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
 Kelestarian Global Bahan Maujud  Rajah/Situasi
 Pendidikan Kewangan Lembaran kerja
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)
 Memerhati  Meramal Mendefinisi secara operasi
Mengelas  Berkomunikasi Mengawal pemboleh ubah
Mengukur dan menggunakan nombor Mengguna perhubungan ruang dan masa Membuat hipotesis
 Membuat inferens Mentafsir data Mengeksperimen
KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS)
 Menggunakan dan mengendalikan Menyimpan peralatan dan bahan sains  Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
peralatan dan bahan dengan betul dengan betul dan selamat dengan betul
Membersih peralatan dan bahan Mengendalikan spesimen dengan betul
sains dengan betul dan selamat dan cermat
REFLEKSI 0 murid mencapai TP1 24 murid mencapai TP4
0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai TP5
1 murid mencapai TP3 0 murid mencapai TP6
ULASAN DAN
COP PENTADBIR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

SAINS KEHADIRAN 35 / 36 orang


murid
HARI RABU TARIKH 20/4/2022
KELAS 4 KREATIF MASA 7.30-8.30 PAGI
TEMA/UNIT INKUIRI DALAM SAINS/ 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK MENGAWAL PEMBOLEH UBAH
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk membuat pemerhatian secara
PEMBELAJARAN
kualitatif bagi menerangkan fenomena atau perubahan yang berlaku.
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang betul.
1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan maklumat atau
idea tersebut secara sistematik.
1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan tentang objek, peristiwa atau pola yang terdapat pada data untuk
membuat penerangan.
1.1.9 Mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan satu tafsiran tentang perkara yang dilakukan dan diperhatikan bagi
sesuatu situasi mengikut aspek yang ditentukan.
1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah
dimanipulasi ditentukan dalam penyiasatan.
1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan mentafsir data serta
membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat laporan.

OBJEKTIF Pada akhir PdP, murid dapat,


PEMBELAJARAN 1. Mengaplikasi kemahiran Proses Sains semasa menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru.
KRITERIA 1. Mengaplikasi kemahiran Proses Sains semasa menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru.
KEJAYAAN
AKTIVITI PdP PELIBATAN  Murid ditunjukkan 2 gambar ikan di dalam akuarium. Satu akuarium diletakkan lebih
makanan.
 Murid berbincang dengan guru tentang situasi dalam rajah tersebut.
PENEROKAAN
 Murid mengikuti kisah Fariz dan Mei Lan untuk mengkaji jumlah air yang diperlukan untuk
RANCANGAN PENGAJARAN tumbesaran HARIAN
pokok yang baik dengan bimbingan guru.MINGGU
(BT ms 12-13) 5
RANCANGAN PENGAJARAN
PENERANGAN HARIAN
 Murid diterangkan MINGGU
jenis-jenis pemboleh ubah (BT ms 12-13)
SAINS KEHADIRAN 34 / 36 orang
PERKEMBANGAN  Murid membuat Aktiviti Ria Jauh dan dekat untukKEHADIRAN
mengenal pasti pemboleh ubah dalam
SAINS 35
murid / 36 orang
aktiviti yang dijalankan. (BT ms 14)
HARI RABU
PENILAIAN  Murid diuji kefahaman mereka dengan TARIKH
pengukuhan20/4/2022 murid ubah.
mengenal pasti pemboleh
HARI
KELAS RABU
PENUTUP5 SISTEMATIK TARIKH
 Murid membuat kesimpulan pembelajaran 20/4/2022
MASA hari ini. 9.50-10.50
KELAS
EMK
TEMA/UNIT 4 SISTEMATIK
SAINS BBM 2.0 MANUSIA
HAYAT/ PENTAKSIRAN MASAPEMIKIRAN11.50-12.50 ALAT BERFIKIR
ARAS
 Bahasa
TEMA/UNIT  Buku
INKUIRI Teks
DALAM SAINS/  Pemerhatian
1.0 KEMAHIRAN Mengingati i-THINK (Peta Bulatan)
TAJUK Alam Sekitar
Kelestarian KEDUDUKAN SENDI
Slaid Powerpoint DAN FUNGSI
 Lisan SENDI SAINTIFIK
Memahami i-THINK (Peta Buih)
TAJUK
 NilaiSTANDARD
Murni
MEMBUAT
2.1
 Sistem HIPOTESIS
Rangka
Carta/Gambar DAN
Manusia MENGEKSPERIMEN
Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
STANDARD
 Sains
KANDUNGAN
& Teknologi 1.1 Kemahiran
Model Proses Sains Kuiz Menganalisis i-THINK (Peta Pokok)
KANDUNGAN
Patriotisme
STANDARD Murid Spesimen
boleh: Pembentangan Menilai i-THINK (Peta Dakap)
 Kreativiti & Inovasi
STANDARD
PEMBELAJARAN  Radas
Murid
2.1.2 boleh:
Mengenal pasti tulang Hasil Kerja
dan kedudukan Mencipta
sendi dalam sistem rangka i-THINK (Peta Alir)
manusia.
Keusahawanan 1.1.1 Bahan
Memerhati
Sains dengan menggunakan
Projek semua deria yang terlibat dan alat jikai-THINK
perlu (P.Pelbagai
untuk membuat
Alir) pemerhatian secara
PEMBELAJARAN 2.1.3 Menyatakan fungsi sendi dalam sistem yang
rangka manusia.
TMK kualitatif bagi menerangkan
Youtube/Video fenomena
Laporanatau
Amaliperubahan berlaku. i-THINK (Peta Titi)
Kelestarian Global
2.1.5Bahan
1.1.3 Menjelaskan
Mengukur pemerhatian
dan menggunakan
Maujud
tentang
nombor dengansistem rangka
menggunakan alatmanusia
dan unit melalui
 piawai
lakaran,
dengan
Rajah/Situasi teknik TMK, penulisan atau
yang betul.
Pendidikan Kewangan
lisan
1.1.6 secara kreatif.
Berkomunikasi
Lembaran
dengan merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan maklumat atau
kerja sistematik.
idea tersebut secara
TAHAP OBJEKTIF
PENGUASAAN Pada akhir
TP1 PdP, murid dapat,
1.1.8 Mentafsir data dengan TP2 TP3 tentang objek,
memilih idea yang relevan TP4peristiwa atau TP5pola yang terdapatTP6pada data untuk
PEMBELAJARAN 1. membuat penerangan. kedudukan
Mengenal pasti sendi dalam sistem rangka manusia.
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)
 Memerhati 2. Menyatakan
1.1.9 Mendefinisi fungsioperasi
secara
 Meramal sendidengan
dalammemerihalkan
sistem rangka.satu tafsiran tentang perkara
 Mendefinisi yang dilakukan dan diperhatikan bagi
secara operasi
KRITERIA sesuatu situasimengikut
1. Menunjukkan aspek yangsendi
kedudukan ditentukan.
pada rajah rangkamanusia dengan betul.
Mengelas Berkomunikasi Mengawal pemboleh ubah
1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah
KEJAYAAN
 Mengukur 2.
dan menggunakan Menyatakan
nombor 5 fungsi
 Mengguna sendi berdasarkan
perhubungan
dimanipulasi ditentukan dalam penyiasatan. ruang dansituasi
masa yang diberikan
 Membuat dengan
hipotesis betul.
 Membuat inferens  hiopotesis
1.1.11 Membuat Mentafsir data  yang
dengan membuat penyataan umum Mengeksperimen
boleh diuji tentang hubungan antara pemboleh ubah
AKTIVITI PdP PELIBATAN KEMAHIRAN
 Murid
dalam suatu penyiasatan. MANIPULATIF
memerhatikan model rangka (KMS) manusia.
1.1.12 Mengeksperimen
 Menggunakan dan mengendalikan  Menyimpan dengan
 Murid menggunakan
bersoal
peralatanjawab kemahiran
dengan
dan bahan prosesMelakar
sainsguru tentang sains asas
bagaimana bagitulang-tulang
spesimen, mengumpul
peralatan dandan mentafsir
dalam
bahan rangkadata
sains serta
manusia
peralatan dan bahan denganmembuat
betul rumusandengan
untuk membuktikan
bersambung. hipotesis dan membuat laporan.
betul dan selamat dengan betul
OBJEKTIF
Membersih Pada akhir PdP, murid
peralatan dan PENEROKAAN
bahan dapat,
Mengendalikan
 Murid spesimen
membuat dengan
Aktiviti Riabetul
menyambung setiap gambar bahagian tulang membentuk sistem
sains 1. Mengaplikasi kemahiran
dengan betul dan selamat Proses Sains semasa menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru.
dan cermat
PEMBELAJARAN rangka manusia yang lengkap.(Imbas kod QR BT ms 27)
REFLEKSI
KRITERIA murid mencapai TP1 kemahiran
1. Mengaplikasi 25rajah
Proses Sains
 Berpandukan muridrangka
semasa mencapai
menjalankan TP4
aktiviti dengan
manusia, murid bimbingan
menunjukkan guru. kedudukan sendi dengan
KEJAYAAN 0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai
membulatkan pada kedudukan yang TP5betul.
1 murid mencapai TP3  Murid ditunjukkan
PENERANGAN 0 murid2 mencapai
ditunjukkanvideo
TP6
tentangikankedudukan sendi dan fungsiSatusendi.
AKTIVITI PdP PELIBATAN gambar di dalam akuarium. akuarium diletakkan lebih
ULASAN DAN  Murid
makanan.menjelaskan fungsi sendi berdasarkan situasi yang ditunjukkan dalam BT ms 23-25.
COP PENTADBIR PERKEMBANGAN  Murid berbincang menekan dan mengenal
dengan guru pasti
tentangtulang-tulang pada tangan
hipotesis situasi masing-masing.
tersebut.
PENEROKAAN membuat kisah
 Murid mengikuti aktiviti
FarizPAK
dan21 MeiThink-Pair-Share
Lan. (BT ms 15-18) untuk menaakul mengapakah terdapat
banyakmenjalankan
 Murid tulang pada bahagian
eksperimen jari untuk
dan tapak tangan.
mengkaji hubungan antara bilangan adukan dengan
PENILAIAN  Murid diuji kefahaman
masa untuk gula melarutmereka dengan
sempurna Asah Minda
mengikut soalan 2 & 3BT
Langkah-langkah (BTms
ms15-18.
46-47)
PENERANGAN  Murid diterangkan tentang KPS membuat hipotesis dan mengeksperimen.
PENUTUP  Murid membuat kesimpulan pembelajaran pada hari ini.
PERKEMBANGAN  Murid membuat aktiviti PAK 21 bus stop membuat hipotesis yang berbeza pada 4 stesen.
EMK PENILAIAN BBM Murid membuat PENTAKSIRAN
laporan eksperimen ARAS PEMIKIRAN
mengikut format BT ms 19. ALAT BERFIKIR
TARIKH 21/4/2022
 Bahasa PENUTUP  Buku Teks
 Murid  Pemerhatian
membuat kesimpulan Mengingati
pembelajaran hari ini. i-THINK (Peta Bulatan)
KELAS Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint
4 KREATIF
 Lisan Memahami i-THINK (Peta Buih)
MASA EMK BBM PENTAKSIRAN
7.30-8.00 ARAS PEMIKIRAN ALAT BERFIKIR
 Nilai Murni Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
ASPEK  Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian
GIMNASTIK ASAS Mengingati i-THINK (Peta Bulatan)
 Sains & Teknologi  Model  Kuiz
 Lisan
Menganalisis i-THINK (Peta Pokok)
Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint Memahami i-THINK (Peta Buih)
Patriotisme Spesimen Pembentangan Menilai i-THINK (Peta Dakap)
 Nilai Murni  Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
 Kreativiti & Inovasi Radas  Hasil Kerja Mencipta i-THINK (Peta Alir)
 Sains & Teknologi Model Kuiz Menganalisis i-THINK (Peta Pokok)
Keusahawanan Bahan Sains Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)
TAJUK Patriotisme Spesimen GULING DEPAN
Pembentangan BERTERUSAN
Menilai i-THINK (Peta Dakap)
TMK Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
 Kreativiti & Inovasi  Radas Hasil Kerja Mencipta i-THINK (Peta Alir)
Kelestarian Global Bahan Maujud  Rajah/Situasi
Keusahawanan Bahan Sains Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)
Pendidikan Kewangan  Lembaran kerja
TMK Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
Kelestarian Global Bahan Maujud KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)  Rajah/Situasi
 Memerhati
Pendidikan Kewangan Lembarankerja
Meramal Mendefinisi secara operasi
Mengelas  Berkomunikasi Mengawal pemboleh ubah
TAHAP PENGUASAAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Mengukur dan menggunakan nombor Mengguna perhubungan ruang dan masa Membuat hipotesis
STANDARD KANDUNGAN 1.3, 2.3 dan 5.2
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS) Mengeksperimen
 Membuat inferens Mentafsir data
 Memerhati  Meramal  Mendefinisi secara operasi
Mengelas
KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS) Mengawal pemboleh ubah
 Berkomunikasi
 Menggunakan dan mengendalikan Menyimpan peralatan dan bahan sains Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
 Mengukur dan menggunakan nombor  Mengguna perhubungan ruang dan masa  Membuat hipotesis
peralatan dan bahan dengan betul dengan betul dan selamat dengan betul
 Membersih
STANDARD
Membuat inferens
PEMBELAJARAN
peralatan dan bahan
 Mentafsir data
Mengendalikan spesimen dengan betul
 Mengeksperimen
sains dengan betul dan selamat KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS)
dan cermat

REFLEKSI murid mencapai TP1 Menyimpan peralatan
Menggunakan dan mengendalikan 25 dan bahan
murid sains TP4 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
mencapai
peralatan dan bahan dengan betul dengan betul Melakukan
1..3.2 dan selamat guling depan berterusan.
dengan betul
0 murid mencapai TP2 Mengendalikan spesimen
Membersih peralatan dan bahan
10 murid mencapai TP5
dengan betul
1 murid
sains dengan betul dan mencapai TP3 dan cermat
selamat 0 murid mencapai TP6
2.3.1 Mengenal pasti perubahan pusat gravity semasa melakukan putaran roda,
ULASAN
REFLEKSIDAN murid mencapai TP1 25 dan
guling depan murid mencapai
guling TP4
belakang.
COP PENTADBIR 0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai TP5
1 murid mencapai TP3 0 murid mencapai TP6
ULASAN DAN
COP PENTADBIR
5.2.5 Menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-


-Melakukan guling depan berterusan.

-Mengenal pasti perubahan pusat gravity semasa melakukan putaran roda,


guling depan dan guling belakang.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
-Menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti.

Murid dapat melakukan guling depan berterusan, mengenal pasti perubahan


pusat gravity semasa melakukan putaran roda, guling depan dan guling
FOKUS/ KRITERIA KEJAYAAN belakang dan menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan
aktiviti.

1. Guru menerangkan kepada murid tentang cara-cara untuk


melakukan guling depan berterusan.

2. Murid mengenal pasti perubahan pusat gravity semasa


AKTIVITI melakukan putaran roda, guling depan dan guling belakang.

3. Guru memeastikan murid menerima cabaran dan berasa


seronok semasa melakukan aktiviti.

EMK Kreativiti dan Inovasi


KRITERIA KEJAYAAN .
BAHAN BANTU ELEMEN
BELAJAR / Buku Teks Radas MERENTAS
(BBB) Modul Spesimen KURIKULUM
Power Gambar (EMK) Sains dan Teknologi
Point / Pendidikan Alam Sekitar
Internet Carta Patriotisme
Model / Lain-lain
Nilai Murni
TMK
Keusahawanan
KBAT / i-THINK Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih
Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Lain-lain

PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan


PENGAJARAN & Tugasan Hasil Kerja Kuiz
PEMBELAJARAN Drama Projek Lain-lain
diteruskan pada hari berikutnya kerana __________________________________________.
REFLEKSI 0 murid mencapai TP1 24 murid mencapai TP4
0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai TP5
1 murid mencapai TP3 0 murid mencapai TP6

ULASAN DAN COP


PENTADBIR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5 2022/2023


MINGGU HARI TARIKH MASA KELAS BIL. MURID

5 KHAMIS 21/4/2022 8.30 - 9.30 pagi 5 KREATIF 35 / 36 ORG


2. SI PUTIH MENAWAN
BIDANG MENGGAMBAR UNIT
2. EKSPLORASI LUKISAN DAN CAPAN
TAJUK AKTIVITI RAKAN TAMAN

MEDIA - BBM BUKU TEKS

STANDARD 1.0 MODUL BAHASA SENI VISUAL


KANDUNGAN 1.1 Bahasa Seni Visual
STANDARD 1.1.1 Menginterpretasi bahasa seni visual yang ada pada karya dalam bidang menggambar:
PEMBELAJARAN (iv) lukisan dan capan

OBJEKTIF Di akhir pembelajaran, murid 5 Lestari dapat meneroka penghasilan karya gabungan lukisan dan capan dalam
PEMBELAJARAN bidang menggambar dari aspek bahasa seni visual, pelbagai media, teknik dan proses.

2. Murid dapat mengeksplorasi bahan dalam penghasilan lukisan dan capan dalam bidang menggambar.
KRITERIA KEJAYAAN

AKTIVITI PENGLIBATAN:
PDPC 2. Murid melihat beberapa contoh karya yang telah dihasilkan dan bersoal jawab mengenai bahasa seni yang
ada pada contoh karya.
PENEROKAAN:
2. Murid dibimbing menginterpretasikan bahasa seni visual (garisan, rupa, kesatuan, ritma dan pergerakan) pada
contoh karya.
PENERANGAN:
2. Murid diterangkan setiap alat yang digunakan untuk membuat capan yang akan memberikan kesan berbeza
pada karya dan tentang kualiti garisan yang dihasilkan akan memberi impak yang pelbagai.
PENGEMBANGAN:
2. Murid memerhatikan gambar karya ikan laga dalam buku teks. Murid mengenal pasti jenis-jenis garisan yang
terdapat pada hasil karya tersebut. (KBAT)
PENILAIAN:
2. Murid menulis nota di dalam buku tulis.

KBAT Mengaplikasi EMK Keusahawanan


PAK-21 Galery Walk (Lawatan ke galeri) NILAI MURNI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH KEHADIRAN :


4 Buku Latihan
(PBS) (PBD) / ORG
0 murid mencapai TP1 24 murid mencapai TP4
REFLEKSI / IMPAK 0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai TP5
1 murid mencapai TP3 0 murid mencapai TP6

TANDATANGAN
PENTADBIR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PK TAHUN 4 (KSSR SEMAKAN)
TARIKH 21/4/2022
KELAS 4 TEKNOLOGI
MASA 9.50 -10.20
MODUL PENDIDIKAN KESIHATAN REPRODUKTIF DAN SOSIAL
TAJUK 1.0 KESIHATAN DIRI DAN REPRODUKTIF
1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks
kesihatan diri dan reproduktif
STANDARD KANDUNGAN
Mengamalkan cara mengurus diri: Akil baligh
1.1.5 Menilai amalan terbaik pengurusan diri apabila
STANDARD PEMBELAJARAN
akil baligh
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN -Menilai amalan terbaik pengurusan diri apabila akil
baligh
1. Murid bermain permainan kecil seperti rebut kerusi,
musang dan ayam serta ice and water.
2. Perbincangan - Bolehkah kamu bermain sewaktu
haid? Kenapa?
AKTIVITI 3. Murid menulis aktiviti harian yang aktif dalam
lembaran kerja.
4. Perbincangan dan rumusan.
KRITE Murid dapat menilai amalan terbaik pengurusan diri apabila akil baligh
RIA
KEJAY
AAN
BAHAN ELEME Sains dan Teknologi
BANTU / Buku N
Radas / Pendidikan Alam Sekitar
BELAJ Teks MEREN Patriotisme
AR Modul TAS
Spesimen Nilai Murni
(BBB) Power KURIK
Gambar TMK
Point ULUM Keusahawanan
Internet (EMK)
Carta
Model / Lain-lain
KEMAHI Berdaya STRATEG
Berprinsip Round Pembentangan
RAN tahan I PDPC table
ABAD / Mahir Bermakluma
ABAD Think, Main Peranan
KE-21 berkomunikasi t KE-21 pair,share
Pemikir Penyayang / Hot seat Gallery walk
Kerja Patriotik Permainan Peta i-think
Berpasukan 3 stray 1 sajak/ nyanyian
ingin tahu Lain-lain stay

PENILAI Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan


AN PDPC Tugasan Hasil Kerja Kuiz
Drama Projek Lain-lain

REFLE 0 murid mencapai TP1 24 murid mencapai TP4


KSI 0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai TP5
1 murid mencapai TP3 0 murid mencapai TP6
ULASA
N DAN
COP
PENTA
DBIR

TARIKH 22/4/2022
KELAS 4 KREATIF
MASA 7.30 – 8.30 PAGI
ASPEK GIMNASTIK ASAS

TAJUK BERGAYUT DAN AYUN

STANDARD KANDUNGAN 1.3, 2.3 dan 5.2


1.3.1 Bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua belah tangan
menggunakan genggaman atas, bawah dan campur.

STANDARD PEMBELAJARAN 2.3.1 Mengenal pasti genggaman yang sesuai mengikut arah ayunan.

5.2.3 Membandingkan tindakan yang selamat dan tindakan yang berisiko


semasa melakukan aktiviti yang mencabar.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-


-Bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua belah tangan
menggunakan genggaman atas, bawah dan campur.

-Mengenal pasti genggaman yang sesuai mengikut arah ayunan.


OBJEKTIF PEMBELAJARAN -Membandingkan tindakan yang selamat dan tindakan yang berisiko semasa
melakukan aktiviti yang mencabar.

Murid dapat bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua belah
tangan menggunakan genggaman atas, bawah dan campur, mengenal pasti
genggaman yang sesuai mengikut arah ayunan dan membandingkan tindakan
FOKUS/ KRITERIA KEJAYAAN
yang selamat dan tindakan yang berisiko semasa melakukan aktiviti yang
mencabar.

1.Murid bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua belah


tangan menggunakan genggaman atas, bawah dan campur.

2.Guru menerangkan tentang mengenal pasti genggaman yang sesuai


mengikut arah ayunan.
AKTIVITI
3.Murid membandingkan tindakan yang selamat dan tindakan yang
berisiko semasa melakukan aktiviti yang mencabar.

-Cadangan aktiviti: Bergayut dan ayun – tangan genggam campur

EMK Kreativiti dan Inovasi


KRITERIA KEJAYAAN .
BAHAN BANTU ELEMEN
BELAJAR / Buku Teks Radas MERENTAS
(BBB) Modul Spesimen KURIKULUM
Power Gambar (EMK) Sains dan Teknologi
Point / Pendidikan Alam Sekitar
Internet Carta Patriotisme
Model / Lain-lain
Nilai Murni
TMK
Keusahawanan
KBAT / i-THINK Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih
Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Lain-lain

PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan


PENGAJARAN & Tugasan Hasil Kerja Kuiz
PEMBELAJARAN Drama Projek Lain-lain

REFLEKSI 0 murid mencapai TP1 24 murid mencapai TP4


0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai TP5
1 murid mencapai TP3 0 murid mencapai TP6
ULASAN DAN COP
PENTADBIR

TARIKH 22/4/2022
KELAS 4 TEKNOLOGI
TARIKH 22/4/2022
MASA 9.00 – 9.30 PAGI
ASPEK GIMNASTIK ASAS

TAJUK BERGAYUT DAN AYUN

STANDARD KANDUNGAN 1.3, 2.3 dan 5.2

1.3.1 Bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua belah tangan
menggunakan genggaman atas, bawah dan campur.

STANDARD PEMBELAJARAN 2.3.1 Mengenal pasti genggaman yang sesuai mengikut arah ayunan.

5.2.3 Membandingkan tindakan yang selamat dan tindakan yang berisiko


semasa melakukan aktiviti yang mencabar.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-


-Bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua belah tangan
menggunakan genggaman atas, bawah dan campur.

-Mengenal pasti genggaman yang sesuai mengikut arah ayunan.

-Membandingkan tindakan yang selamat dan tindakan yang berisiko semasa


melakukan aktiviti yang mencabar.

Murid dapat bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua belah
tangan menggunakan genggaman atas, bawah dan campur, mengenal pasti
FOKUS/ KRITERIA KEJAYAAN genggaman yang sesuai mengikut arah ayunan dan membandingkan tindakan
yang selamat dan tindakan yang berisiko semasa melakukan aktiviti yang
mencabar.

1.Murid bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua belah


tangan menggunakan genggaman atas, bawah dan campur.

2.Guru menerangkan tentang mengenal pasti genggaman yang sesuai


mengikut arah ayunan.
AKTIVITI
3.Murid membandingkan tindakan yang selamat dan tindakan yang
berisiko semasa melakukan aktiviti yang mencabar.

-Cadangan aktiviti: Bergayut dan ayun – tangan genggam campur

EMK Kreativiti dan Inovasi


KRITERIA KEJAYAAN .
BAHAN BANTU ELEMEN
BELAJAR / Buku Teks Radas MERENTAS
(BBB) Modul Spesimen KURIKULUM
Power Gambar (EMK) Sains dan Teknologi
Point / Pendidikan Alam Sekitar
Internet Carta Patriotisme
Model / Lain-lain
Nilai Murni
TMK
Keusahawanan
KBAT / i-THINK Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih
Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Lain-lain

PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan


PENGAJARAN & Tugasan Hasil Kerja Kuiz
PEMBELAJARAN Drama Projek Lain-lain

REFLEKSI 0 murid mencapai TP1 24 murid mencapai TP4


0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai TP5
1 murid mencapai TP3 0 murid mencapai TP6
ULASAN DAN COP
PENTADBIR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

SAINS KEHADIRAN 35 / 36 orang


murid
HARI JUMAAT TARIKH 22/4/2022
KELAS 4 KREATIF MASA 9.50-10.50
TEMA/UNIT INKUIRI DALAM SAINS/ 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK MEMBINA BOT AIR
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang terlibat dan alat jika perlu untuk membuat pemerhatian secara
PEMBELAJARAN
kualitatif bagi menerangkan fenomena atau perubahan yang berlaku.
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang betul.
1.1.4 Membuat inferens dengan menyatakan kesimpulan awal atau penerangan yang munasabah bagi sesuatu pemerhatian
dengan menggunakan maklumat yang diperoleh.
1.1.5 Meramal dengan membuat jangkaan tentang sesuatu peristiwa atau fenomena berdasarkan pemerhatian, pengalaman
lalu atau data.
1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan maklumat atau
idea tersebut secara sistematik.
1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah
dimanipulasi ditentukan dalam penyiasatan.
1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat penyataan umum yang boleh diuji tentang hubungan antara pemboleh ubah
dalam suatu penyiasatan.
1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan mentafsir data serta
membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat laporan.
OBJEKTIF Pada akhir PdP, murid dapat,
1. Mengaplikasi kemahiran Proses Sains semasa menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru.
PEMBELAJARAN
KRITERIA 1. Mengaplikasi kemahiran Proses Sains semasa menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru.
KEJAYAAN
AKTIVITI PdP PELIBATAN  Murid menceritakan pengetahuan sedia ada tentang bot dan bagaimana ia terapung dan
bergerak di dalam air.
PENEROKAAN  Murid membuat aktiviti Santai Sains membina bot air mengikut langkah-langkah BT ms 21.

PENERANGAN  Murid membentang pemerhatian dengan bimbingan guru.


PERKEMBANGAN  Murid menggunakan isipadu air yang berbeza dan membuat pemerhatian perubahan kepada
bot.
PENILAIAN  Murid diuji kefahaman mereka dengan Uji Minda soalan 2 (BT ms 1)
PENUTUP  Murid membuat kesimpulan pembelajaran hariMINGGU
ini. 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS KEHADIRAN 30 / 35 orang
murid
HARI EMK JUMAAT BBM PENTAKSIRANTARIKH ARAS PEMIKIRAN22/4/2022 ALAT BERFIKIR
 Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian Mengingati i-THINK (Peta Bulatan)
KELAS 4 TEKNOLOGI
Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint  Lisan MASA Memahami10.50-11.50 i-THINK (Peta Buih)
TEMA/UNIT
Nilai Murni INKUIRI
 DALAM SAINS/ 1.0KEMAHIRAN
Carta/Gambar SAINTIFIK
Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
TAJUK
Sains & Teknologi Model Kuiz
MEMBINA MODEL ROKET SERBUK PENAIK
 Menganalisis i-THINK (Peta Pokok)
Patriotisme Spesimen Pembentangan  Menilai i-THINK (Peta Dakap)
STANDARD
Kreativiti & Inovasi 1.1 Kemahiran
 Radas Proses Sains Hasil Kerja  Mencipta i-THINK (Peta Alir)
KANDUNGAN
Keusahawanan  Bahan Sains  Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)
STANDARD
TMK Murid boleh:
Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
Kelestarian Global 1.1.1 Memerhati
PEMBELAJARAN Bahan dengan
Maujud menggunakan semua deria yang terlibat dan alat jika perluRajah/Situasi
untuk membuat pemerhatian secara
kualitatif bagi menerangkan fenomena atau perubahan yang berlaku.
Pendidikan Kewangan Lembaran kerja
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang betul.
TAHAP PENGUASAAN 1.1.4 Membuat TP1 TP2
inferens dengan menyatakan TP3
kesimpulan TP4 yang munasabah
awal atau penerangan TP5 bagi sesuatu pemerhatian
TP6
dengan menggunakan maklumat yang diperoleh.
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)
 Memerhati 1.1.5 Meramal dengan  membuat
Meramal jangkaan tentang sesuatu peristiwaatauMendefinisi
fenomena secara
berdasarkan
operasipemerhatian, pengalaman
lalu atau data.  Berkomunikasi  Mengawal pemboleh ubah
Mengelas
1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan maklumat atau
 Mengukur dan menggunakan nombor  Mengguna perhubungan ruang dan masa
idea tersebut secara sistematik.
 Membuat hipotesis
 Membuat inferens 1.1.10 Mengawal pemboleh  Mentafsir data menentukan pemboleh ubah
ubah dengan bergerak
Mengeksperimen
balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah
dimanipulasi ditentukan dalam KEMAHIRAN
penyiasatan. MANIPULATIF (KMS)
 Menggunakan dan mengendalikan
1.1.11 Membuat hipotesis
 Menyimpan
dengan membuat
peralatan penyataan umum yang boleh
dan bahan sains diuji 16pecimen,
Melakar tentang hubungan antara
peralatan pemboleh
dan bahan sains ubah
dalam suatu
peralatan dan bahan dengan betulpenyiasatan.dengan betul dan selamat dengan betul
Membersih peralatan1.1.12 MengeksperimenMengendalikan
dan bahan dengan menggunakan
16pecimen kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan mentafsir data serta
dengan betul
membuat
sains dengan betul dan selamat rumusan untukdanmembuktikan
cermat hipotesis dan membuat laporan.
OBJEKTIF
REFLEKSI 0 Pada
muridakhir PdP, murid
mencapai TP1dapat, 24 murid mencapai TP4
1. Mengaplikasi kemahiran Proses Sains semasa menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru.
PEMBELAJARAN 0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai TP5
KRITERIA 1. Mengaplikasi
1 murid kemahiran
mencapaiProses
TP3Sains semasa menjalankan aktiviti
0 murid denganTP6
mencapai bimbingan guru.
KEJAYAAN
ULASAN DAN
COP
AKTIVITI
PENTADBIR
PdP PELIBATAN  Murid menceritakan pengetahuan sedia ada tentang membuat hipotesis dan
mengeksperimen.
PENEROKAAN  Murid merancang dan menjalankan eksperimen untuk membina roket serbuk penaik
mengikut Langkah-langkah BT ms 20.
PENERANGAN  Murid membentang pemerhatian dengan bimbingan guru.
PERKEMBANGAN  Murid merancang dan menjalankan eksperimen untuk menentukan pemboleh ubah yang
membolehkan roket berada lebih lama di udara.
PENILAIAN  Murid membuat laporan amali berdasarkan format BT ms 19.
PENUTUP  Murid membuat kesimpulan pembelajaran hari ini.
EMK BBM PENTAKSIRAN ARAS PEMIKIRAN ALAT BERFIKIR
 Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian Mengingati i-THINK (Peta Bulatan)
Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint  Lisan Memahami i-THINK (Peta Buih)
 Nilai Murni  Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
 Sains & Teknologi Model Kuiz  Menganalisis i-THINK (Peta Pokok)
Patriotisme Spesimen Pembentangan  Menilai i-THINK (Peta Dakap)
 Kreativiti & Inovasi  Radas Hasil Kerja  Mencipta i-THINK (Peta Alir)
Keusahawanan Bahan Sains  Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)
TMK Youtube/Video  Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
Kelestarian Global Bahan Maujud  Rajah/Situasi
Pendidikan Kewangan Lembaran kerja
TAHAP PENGUASAAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)
 Memerhati  Meramal  Mendefinisi secara operasi
Mengelas  Berkomunikasi  Mengawal pemboleh ubah
 Mengukur dan menggunakan nombor  Mengguna perhubungan ruang dan masa  Membuat hipotesis
 Membuat inferens  Mentafsir data  Mengeksperimen
KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS)
 Menggunakan dan mengendalikan  Menyimpan peralatan dan bahan sains Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
peralatan dan bahan dengan betul dengan betul dan selamat dengan betul
Membersih peralatan dan bahan Mengendalikan spesimen dengan betul
sains dengan betul dan selamat dan cermat
REFLEKSI 0 murid mencapai TP1 24 murid mencapai TP4
0 murid mencapai TP2 10 murid mencapai TP5
1 murid mencapai TP3 0 murid mencapai TP6
ULASAN DAN
COP PENTADBIR
