Anda di halaman 1dari 16

MINGGU 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 1

TARIKH 18/4/2022

MASA 1.25-1.50, 3.50-4.15, 4.15-4.40 pm

KELAS 1HL 1RS 1OP

ASPEK Kesedaran Fizikal

TAJUK Kesihatan Diri & Reproduktif

STANDARD KANDUNGAN 1.2

STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.5

1. Menjaga kesihatan gigi – menggosok


OBJEKTIF PEMBELAJARAN gigi dengan cara yang betul dan
mengurangkan makanan yang boleh
merosakkan gigi.

1 Bincang tentang kepentingan menjaga


. kebersihan gigi berpandukan gambar
gigi yang sihat dengan gigi yang telah
rosak (Lampiran 1).
AKTIVITI 2 Murid melakukan aktiviti menggosok
. gigi dengan teknik yang betul secara
individu berpandukan poster .
3 Edarkan Lembaran Kerja 1dan 2.
.
4 Edarkan permainan bagi aktiviti
. pengayaan.
Menjaga kebersihan tangan dan kaki – cara dan masa mencuci dengan betul.

ELEM Sains dan Teknologi


/ Buku Teks Radas EN / Pendidikan Alam Sekitar
Modul Spesimen MERE Patriotisme
Power GambarNTAS Nilai Murni
Point KURIK TMK
Internet Carta ULUM Keusahawanan
Model / Lain-lain(EMK)
Berday Berpri STRA Round table Pembentangan
a nsip TEGI Think, Main Peranan
tahan PDPC pair,share
/ Mahir Berm ABAD / Hot seat Gallery walk
berko aklum KE-21 Permainan Peta i-think
munik at 3 stray 1 stay sajak/ nyanyian
asi
Pemiki Penya
r yang
Kerja Patrio
Berpas tik
ukan
Bersifa Lain-
t ingin lain
tahu
Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan
Tugasan Hasil Kerja Kuiz
Drama Projek Lain-lain

38/38 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI
TAHUN 2
TARIKH 18/4/2022

KELAS 2OR 2RV

MASA 2.40-3.50, 4.40-5.30 PM

ASPEK Pergerakan Lokomotor

TAJUK Berjalan

STANDARD KANDUNGAN 1.2, 2.2, 5.2, 5.3

STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1, 2.2.1, 5.2.2, 5.3.1

FOKUS Berkebolehan melakukan kemahiran berjalan ke pelbagai arah

1. Memanaskan badan.
2. Berjalan bebas dalam pelbagai arah dan kelajuan.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 3. Menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti.
4. Berkomunikasi antara rakan, guru dan ahli kumpulan semasa melakukan
aktiviti.
1. Memanaskan badan.
2. Berjalan bebas dalam pelbagai arah dan kelajuan.
AKTIVITI 3. Berjalan mengikut arah jam/gerak ke nombor jam.
4. Permainan kecil ‘Bola sentuh’.
5. Menyejukkan badan.
KRITERIA
KEJAYAAN

BAHAN BANTU ELEMEN Sains dan Teknologi


BELAJAR / Buku Radas MERENTAS / Pendidikan Alam Sekitar
Teks KURIKULUM Patriotisme
(BBB) Modul Spesimen (EMK) Nilai Murni
Power Gambar TMK
Point Keusahawanan
Internet Carta
Model / Lain-lain
KBAT / i-THINK Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih
Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Lain-lain
PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan
PENGAJARAN Tugasan Hasil Kerja Kuiz
& Drama Projek Lain-lain
PEMBELAJARA
N

REFLEKSI 18/18 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

Tarikh 19/4/2022
Masa 1.00-2.30 PM
Kelas 3OR
Nilai Utama BAIK HATI
Tajuk MEMBANTU WARGA SEKOLAH
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1 , 2.1.2 , 2.1.3 , 2.1.4
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;
a) Menyatakan cara membantu warga sekolah.
b) Menyenaraikan kepentingan membantu warga sekolah
c) Menceritakan perasaan setelah membantu warga sekolah
d) Mengamalkan sikap saling membantu dalam kalangan
warga sekolah

Aktiviti Konsep (Buku teks : 11 )


1. Murid membaca dan memahami cerita.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Bimbing murid memahami kepentingan membantu
warga sekolah yang memerlukan bantuan
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
isi pelajaran.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK Kreativiti dan inovatif


BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Penilaian Soalan ( Lisan atau Bertulis )
Refleksi Pada akhir pengajaran;

4/4 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 3.50-4.40pm


Tarikh : 19/4/2022
Kelas : Tahun 2 Holistik Tema : Seni Di Sekeliling Ku
Tajuk : Sayur-sayuran
Bidang Menggambar – Lukisan (Teknik garisan selari)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual yang ada pada karya.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan teknik untuk menghasilkan karya.

Standard Pembelajaran 1. Memperdengarkan lagu “Kami Suka Sayur” dan bersoal jawab berkaitan watak atau
1.1.1 2.1.1 objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
(Aktiviti PdP) 2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya menggunakan peta i-think.
(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai garisan,
rupa, imbangan dan kepelbagaian yang ada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan,Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kertas lukisan, Warna pensel, oil pastel, pensel, magic color

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik lukisan(garisan selari)
berdasarkan dua standard kandungan

Refleksi 38/38 orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.

Catatan :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI
TAHUN 1
TARIKH 19/4/2022

KELAS 1HL

MASA 4.40-5.30PM

TAJUK Unit 2: Kesedaran Ruang

Berkebolehan melakukan aktiviti fizikal berpandukan


FOKUS
konsep pergerakan

STANDARD KANDUNGAN 1.1, 2.1, 5.2

STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2, 2.1.2, 2.1.3, 5.2.1

1. Melakukan pergerakan yang melibatkan kesedaran


ruang diri, ruang am dan batasan ruang dalam pelbagai
arah dan aras yang berbeza.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 2. Mengenal pasti ruang diri.
3. Mengenal pasti ruang am.
4. Memperlihatkan rasa seronok melakukan aktiviti baru
dalam Pendidikan Jasmani.
1. Memanaskan badan
2. Penyampaian standard pembelajaran
AKTIVITI 3. Permainan kecil atau persembahan
4. Menyejukkan badan
5. Pentaksiran
KRITERIA .
KEJAYAAN

BAHAN BANTU ELEMEN Sains dan Teknologi


BELAJAR / Buku Radas MERENTAS / Pendidikan Alam Sek
Teks KURIKULUM Patriotisme
(BBB) Modul Spesimen (EMK) Nilai Murni
Power Gambar TMK
Point Keusahawanan
Internet Carta
Model / Lain-lain
KBAT / i-THINK Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih
Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Lain-lain

PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan


PENGAJARAN Tugasan Hasil Kerja Kuiz
& Drama Projek Lain-lain
PEMBELAJARA
N

REFLEKSI 37/37 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 2

TARIKH 20/4/2022
KELAS 2RV 2EF

MASA 2.30-3.00, 5.05-5.30

MODUL KESIHATAN FIZIKAL

TAJUK KESIHATAN DIRI DAN


REPRODUKTIF
STANDARD KANDUNGAN 1.2

STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1, 1.2.2

Pada akhir pengajaran, murid dapat:


1. Menyatakan maksud dan situasi
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
sentuhan tidak selamat.
2. Berkata TIDAK kepada sentuhan tidak
selamat.

1. Tayangan video/gambar pelbagai situasi


sentuhan selamat dan tidak selamat.
2. Bersoal jawab berdasarkan
video/gambar pelbagai situasi sentuhan
AKTIVITI selamat dan tidak selamat.
3. Perbincangan mengenai situasi sentuhan
tidak selamat dan cara menyatakan ‘
TIDAK’.
4. Menyatakan maksud sentuhan tidak
selamat.
KRITER murid dapat:
Menyatakan maksud dan situasi sentuhan tidak selamat.
Berkata TIDAK kepada sentuhan tidak selamat.

ELEM Sains dan Teknologi


BANTU EN
/ Buku Teks Radas MERE / Pendidikan Alam Sekitar

Modul NTAS
Spesimen Patriotisme
KURIK
Power Point GambarULUM Nilai Murni
(EMK)
Internet Carta TMK

Model / Lain-lain Keusahawanan

KEMAH Berday Berpri STRA Round table Pembentangan


a nsip TEGI
tahan PDPC Think, Main Peranan
ABAD pair,share
/ Mahir Berma KE-21
berko klumat / Hot seat Gallery walk
munika
si Permainan Peta i-think

Pemiki Penya 3 stray 1 stay sajak


r yang / nyanyian
Kerja Patriot
Berpas ik
ukan

Bersifa Lain-
t ingin lain
tahu

PENILA Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan

Tugasan Hasil Kerja Kuiz

JARAN Drama Projek Lain-lain

PEMBEL
AJARAN

32/32 orang murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI
TAHUN 2
TARIKH 20/4/2022

KELAS 2OP

MASA 3.50-4.40PM

ASPEK Pergerakan Lokomotor

TAJUK Berjalan

STANDARD KANDUNGAN 1.2, 2.2, 5.2, 5.3

STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1, 2.2.1, 5.2.2, 5.3.1

FOKUS Berkebolehan melakukan kemahiran berjalan ke pelbagai arah

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 5. Memanaskan badan.


6. Berjalan bebas dalam pelbagai arah dan kelajuan.
7. Menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti.
8. Berkomunikasi antara rakan, guru dan ahli kumpulan semasa melakukan
aktiviti.
6. Memanaskan badan.
7. Berjalan bebas dalam pelbagai arah dan kelajuan.
AKTIVITI 8. Berjalan mengikut arah jam/gerak ke nombor jam.
9. Permainan kecil ‘Bola sentuh’.
10. Menyejukkan badan.
KRITERIA
KEJAYAAN

BAHAN BANTU ELEMEN Sains dan Teknologi


BELAJAR / Buku Radas MERENTAS / Pendidikan Alam Sekitar
Teks KURIKULUM Patriotisme
(BBB) Modul Spesimen (EMK) Nilai Murni
Power Gambar TMK
Point Keusahawanan
Internet Carta
Model / Lain-lain
KBAT / i-THINK Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih
Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Lain-lain
PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan
PENGAJARAN Tugasan Hasil Kerja Kuiz
& Drama Projek Lain-lain
PEMBELAJARA
N

REFLEKSI 38/38 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 2

TARIKH 21/4/2022

KELAS 2OP 2OR

MASA 2.00-2.30, 2.30-3.00 PM

MODUL KESIHATAN FIZIKAL

TAJUK KESIHATAN DIRI DAN


REPRODUKTIF
STANDARD KANDUNGAN 1.2

STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1, 1.2.2


Pada akhir pengajaran, murid
dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 3. Menyatakan maksud dan
situasi sentuhan tidak selamat.
4. Berkata TIDAK kepada
sentuhan tidak selamat.

5. Tayangan video/gambar
pelbagai situasi sentuhan
selamat dan tidak selamat.
6. Bersoal jawab berdasarkan
video/gambar pelbagai situasi
AKTIVITI sentuhan selamat dan tidak
selamat.
7. Perbincangan mengenai situasi
sentuhan tidak selamat dan
cara menyatakan ‘ TIDAK’.
8. Menyatakan maksud sentuhan
tidak selamat.
KRITER murid dapat:
Menyatakan maksud dan situasi sentuhan tidak selamat.
Berkata TIDAK kepada sentuhan tidak selamat.

ELEM Sains dan Teknologi


BANTU EN
/ Buku Teks Radas MERE / Pendidikan Alam Sekitar

Modul NTAS
Spesimen Patriotisme
KURIK
Power Point GambarULUM Nilai Murni
(EMK)
Internet Carta TMK

Model / Lain-lain Keusahawanan

KEMAH Berday Berpri STRA Round table Pembentangan


a nsip TEGI
tahan PDPC Think, Main Peranan
ABAD pair,share
/ Mahir Berma KE-21
berko klumat / Hot seat Gallery walk
munika Permainan Peta i-think
si
3 stray 1 stay sajak
Pemiki Penya
r yang / nyanyian

Kerja Patriot
Berpas ik
ukan

Bersifa Lain-
t ingin lain
tahu

PENILA Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan

Tugasan Hasil Kerja Kuiz

JARAN Drama Projek Lain-lain

PEMBEL
AJARAN

32/32 orang murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI
TAHUN 1

TARIKH 21/4/2022

KELAS 1RS 1OP

MASA 3.50-4.40, 4.40-5.30PM

TAJUK Unit 2: Kesedaran Ruang

Berkebolehan melakukan aktiviti fizikal berpandukan


FOKUS
konsep pergerakan

STANDARD KANDUNGAN 1.1, 2.1, 5.2

STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.2, 2.1.2, 2.1.3, 5.2.1

5. Melakukan pergerakan yang melibatkan kesedaran


ruang diri, ruang am dan batasan ruang dalam pelbagai
arah dan aras yang berbeza.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 6. Mengenal pasti ruang diri.
7. Mengenal pasti ruang am.
8. Memperlihatkan rasa seronok melakukan aktiviti baru
dalam Pendidikan Jasmani.
AKTIVITI 6. Memanaskan badan
7. Penyampaian standard pembelajaran
8. Permainan kecil atau persembahan
9. Menyejukkan badan
10. Pentaksiran
KRITERIA .
KEJAYAAN

BAHAN BANTU ELEMEN Sains dan Teknologi


BELAJAR / Buku Radas MERENTAS / Pendidikan Alam Sek
Teks KURIKULUM Patriotisme
(BBB) Modul Spesimen (EMK) Nilai Murni
Power Gambar TMK
Point Keusahawanan
Internet Carta
Model / Lain-lain
KBAT / i-THINK Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih
Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Lain-lain

PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan


PENGAJARAN Tugasan Hasil Kerja Kuiz
& Drama Projek Lain-lain
PEMBELAJARA
N

REFLEKSI 37/37 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

Tarikh 22/4/2022
Masa 3.00-4.40PM
Kelas 3OR
Nilai Utama BAIK HATI
Tajuk MEMBANTU WARGA SEKOLAH
Standard Kandungan 2.1
Standard Pembelajaran 2.1.1 , 2.1.2 , 2.1.3 , 2.1.4
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;
e) Menyatakan cara membantu warga sekolah.
f) Menyenaraikan kepentingan membantu warga sekolah
g) Menceritakan perasaan setelah membantu warga sekolah
h) Mengamalkan sikap saling membantu dalam kalangan
warga sekolah

Aktiviti Konsep (Buku teks : 11 )


6. Murid membaca dan memahami cerita.
7. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
8. Bimbing murid memahami kepentingan membantu
warga sekolah yang memerlukan bantuan
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
isi pelajaran.
10. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK Kreativiti dan inovatif


BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Penilaian Soalan ( Lisan atau Bertulis )
Refleksi Pada akhir pengajaran;
3/3 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI
TAHUN 2
TARIKH 21/4/2022

KELAS 2EF

MASA 4.40-5.30PM

ASPEK Pergerakan Lokomotor

TAJUK Berjalan

STANDARD KANDUNGAN 1.2, 2.2, 5.2, 5.3

STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1, 2.2.1, 5.2.2, 5.3.1

FOKUS Berkebolehan melakukan kemahiran berjalan ke pelbagai arah

9. Memanaskan badan.
10. Berjalan bebas dalam pelbagai arah dan kelajuan.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 11. Menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti.
12. Berkomunikasi antara rakan, guru dan ahli kumpulan semasa melakukan
aktiviti.
11. Memanaskan badan.
12. Berjalan bebas dalam pelbagai arah dan kelajuan.
AKTIVITI 13. Berjalan mengikut arah jam/gerak ke nombor jam.
14. Permainan kecil ‘Bola sentuh’.
15. Menyejukkan badan.
KRITERIA
KEJAYAAN

BAHAN BANTU ELEMEN Sains dan Teknologi


BELAJAR / Buku Radas MERENTAS / Pendidikan Alam Sekitar
Teks KURIKULUM Patriotisme
(EMK)
(BBB) Modul Spesimen Nilai Murni
Power Gambar TMK
Point Keusahawanan
Internet Carta
Model / Lain-lain
KBAT / i-THINK Peta Bulatan Peta Dakap Peta Buih
Peta Buih Peta Alir Peta Pelbagai Alir
Peta Titi Peta Pokok Lain-lain
PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan
PENGAJARAN Tugasan Hasil Kerja Kuiz
& Drama Projek Lain-lain
PEMBELAJARA
N

REFLEKSI 36/36 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
