Anda di halaman 1dari 10

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

( RPP )

Satuan Pendidikan :SMKN 1 Sindangbarang


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : XII/I
Materi Pokok : Bahasan Tradisi
Alokasi Waktu :2 x 45 menit (2 x Pertemuan)

A. Tujuan Pembelajaran
Setelah proses menggali informasi melalui berbagai fakta, menanya konsep, berdiskusi
atas fakta dan konsep, menginterpretasi, mengasosiasi dan mengkomunikasikan, peserta
didik dapat:
1. Mensyukuri anugerah tuhan akan keberadaan bahasa sunda dan menggunakannnya
sesuai dengan kaidah dan konteks sosial budaya sebagai sarana komunikasi melaluli
Bahasan budaya Sunda
2. Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, peduli, santun, dan proaktif dalam berbahasa
sunda untuk memahami Bahasan dan/atau iklan
3. Menentukan isi bahasan secara garis besar sesuai dengan kaidah-kaidahnya dengan
baik dan benar
4. Menentukan tema bahasan secara tepat dan benar
5. Mendiskusikan amanat bahasan dengan teliti dan benar
6. Menanggapi isi bahasan berdasarkan hasil diskusi dengan baik dan benar.
7. Menyusun karangan bahasan tema seni dan budaya dengan tepat dan benar.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian


12.3.1 Mengidentifikasi dan menganalisis 12.3.1.1 Menentukan isi bahasan secara
bahasan tradisi budaya Sunda sesuai garis besar sesuai dengankaidah-
dengan kaidah-kaidahnya. Kaidahnya dengan baik dan
benar
12.3.1.2 Menentukan tema bahasan
secara tepat dan benar
12.3.1.3 Mendiskusikan amanat bahasan
dengan teliti dan benar

12.4.2 Menyusun dan menanggapi bahasan 12.4.2.1 Menanggapi isi bahasan


tradisi tentang budaya sunda sesuai berdasarkan hasil diskusi
dengan kaidah-kaidahnya dengan baik dan benar.
12.4.2.2 Menyusun karangan bahasan
tema seni dan budaya dengan
tepat dan benar.

C. Materi Pembelajaran
1. Fakta
Basa, Kasenian, jeung Kahirupan Sunda
Ku ayana kamekaran téknologi internét nu ngarambah nepi ka tepis wiring,
tétéla mawa pangaruh nu kalintang hadé kana kahirupan basa Sunda. Sanajan
téknologi datangna ti deungeun, tapi lain hartina mareuman basa Sunda. Perkara ieu
bisa diimeutan dina sawatara jejaring sosial, saperti facebook. Réa diantarana anu tara
asa-asa deui ngawangkong téh ku basa Sunda tur bisa kabaca ku balaréa. Malah aya
rasa kareueus kana basa Sunda, mangsa bisa ngawangkong ngagunakeun basa indung.
Lebah dieu, bisa dicindekeun yén naon rupa anu jolna ti deungeun téh henteu
salawasna goréng, malah nu hadé ogé kacida réana. Kilang kitu, kalintang gumantung
kana kumaha carana urang ngamangpaatkeunana pikeun kahadéan.
Poé basa indung anu dipiéling saban 21 Fébuari tangtu bakal leuwih
haneuteun ku ayana natrat yén basa indung téh hirup kénéh, dina harti masih diparaké
ku masarakat dina wangkongan sapopoé. Lain baé basa Sunda, da kaasup basa indung
sélér séjénna ogé jadi leuwih hirup ku ayana kamekaran téknologi. Lebah dieu
seukeutna sawangan UNESCO téh, anu antukna netepkeun 21 Fébuari minangka Poé
Basa Indung Internasional.
Héabna sumanget pikeun ngamumulé basa Sunda ogé bisa karasa ti kalangan
rumaja. Contona, dina Féstival Drama Basa Sunda (FDBS) Pelajar anu diayakeun ku
Téater Sunda Kiwari, pesertana bisa ngajaul ngaleuwihan targét panitia. Sabada
pendaptaran FDBS Pelajar ditutup, kacatet 49 grup téater rumaja nu miluan dina éta
féstival. Lain baé patandang ti Jawa Barat, da aya ogé peserta anu jolna ti Banten.
Basa Sunda henteu bisa dipisahkeun ku wilayah administratip. Komo deui Banten
mah kapan sidik Sunda pisan.
Sajabana ti FDBS Pelajar anu digelar ti tanggal 7 nepi ka 27 Fébuari, di
Gedong Kasenian Rumentangsiang ogé maneuh dipidangkeun rupaning kasenian
Sunda, kayaning tari tradisonal, sandiwara Sunda, longsér, jeung sajabana. Beuki
pikabungaheun basa nengetan personilna leuwih réa didominasi ku kaum rumaja.
Sandiwara Sunda mimiti neut-neutan deui, dipidangkeun sacara maneuh di
Rumentangsiang. Grup Sri Murni jeung Ringkang Gumiwang kaasup dua grup
sandiwara nu mindeng ngagelarkeun pintonan di Rumentangsiang.
Ku leuwih hirupna basa Sunda, boh di dunya maya atawa dina kahirupan
sapopoé, dipiharep mawa pangaruh hadé pikeun masarakat. Budaya Sunda tetep bisa
kajaga pikeun ngawangun kahirupan nu silih asah, silih asih, tur silih asuh. Réréongan
dina kahadéan, wanoh jeung baraya katut tatangga, muga leuwih natrat deui. Urang
Sunda bisa ngigelan kamekaran jaman, bari henteu kudu ngaleungitkeun idéntitasna
salaku urang Sunda. Pon kitu deui, taya salahna mikaresep kasenian deungeun
kalayan henteu kudu mopohokeun kasenian banda urang.
Dina mangsa globalisasi kiwari, taya deui pilihan iwal ti kudu wani aub tarung
dina persaingan. Urang Sunda kudu siap tandang makalangan sangkan henteu jadi
galandangan di lembur sorangan. Pangpangna mah nurutkeun data statistik, di lembur
sorangan ogé tétéla urang Sunda méh kaléléd ku para pendatang. Widang ékonomi,
pulitik, katut kasenian, ulah nepi ka kajadian jati kasilih ku junti. Urang Sunda kudu
bisa hirup kalayan walagri di lemah cai Sunda. Ironis kabina-bina mangsa nyaksian
urang Sunda nu teu kabagéan pacabakan tur teu mampuh mibanda pangiuhan. Di sisi
séjén, réa nu hirupna medah-meduh, malah ngarasa bingung kudu kumaha méakeun
raja kaya.
Dina kaayaan sarupa kitu, naha kamana atuh palsapah “silih asih” téh jeung
sasama téh? Naha urang bet téga ngantepkeun baraya nu katalangsara di sarakan
sorangan? Ku kituna, lain baé ngamumulé basana jeung kasenianna, tapi nu leuwih
utama mah miara ajén inajén jeung saripati kalinuhungan budayana pikeun
dipraktékeun dina kahirupan sapopoé. Lamun “silih asah, silih asih, jeung silih asuh”
geus bisa diterapkeun dina kahirupan sapopoé, tangtu beuki éndah Sunda téh. Éndah
alamna, éndah kahirupanana. Hirup basana, hirup kasenianna, tur hirup budayana.
Apan harti “Sunda” téh éndah. Rék ditarjamahkeun kana basa naon ogé, “Sunda” mah
salawasna éndah tur reumbeuy kahadéan

Di cutat tina http://www.bandung.eu/2011/05/basa-kasenian-jeung-kahirupan-


sunda.html#ixzz2ryv0mXNp 31 Januari 2014

2. Konsep
Artikel atawa bahasan, nya éta karya tulis nu mangrupa bahasan hiji pasualan, nu
ilahar dimuat dina media massa. Artikel boga tujuan pikeun ngawawarkeun
(informatif), mangaruhan jeung ngayakinkeun (pérsuasif-arguméntatif), atawa
ngahibur (rékréatif). Artikel disebut ogé karangan mandiri lantaran bisa ditulis ku
saha waé tur topik naon waé. Waktu jeung tempat dijieunna bisa iraha waé jeung
dimana waé.

3. Prinsip
Wangun bahasan atawa artikel ngawengku tilu bagian, nya éta:
1. Bubuka, mangrupa dadaran atawa katerangan ngeunaan eusi artikel.
2. Eusi atawa pedaran, mangrupa inti tina naon-naon nu dicaritakeun atawa dipedar
ngeunaan hiji jejer (topik).
3. Panutup, mangrupa bagian artikel anu nyindekkeun atawa nyimpulkeun eusi
artikel.

4. Prosedur
Awi: Sakral jeung Fungsional
Ku Moch. Ilham Anshory

Bubuka bahasan
Kacida mangpaatna ngajaga tutuwuhan anu aya di sabudeureun urang teh, hususna awi.
Lantaran awi teh mibanda ajen budaya nu di anggap sakral jeung pohara rea mangpaatna
pikeun wawangunan. Awi teh tutuwuhan anu kaitung sakral jeung gede mangpaatna
pikeun kahirupan manusa.
Keur ngungkab asal muasal awi, pantun sri sadana atawa sulandjana anu dipantunkeun ku
ki Atjeng Tamadipura ti Situraja, Sumedang, bisa dipake. Eta carita pantun teh di
bukukeun ku Ajip Rosidi (1970:78). Dina eta pantun diebrehkeun awi teh asalna tina
bagian bagian awak Sri pohaci sabada tilar dunya. Indung leungeuna ngajadi tamiang
pugur
Curuk ngajadi haur cucuk
Cingir ngajadi haur kuning
Pingping jadi awi surat
Bitis jadi awi btung
Ramo suku jadi awi tali nu gede nu leutik
...

Eusi bahasan
Ieu cutatan teh netelakeun pikeun masarakat Sunda mah awi teh tutuwuhan nu di anggap
sakral. Kasakralan awi leuwih eces katangen ku ayana kebon awi di Siti Ciburuy. Eta situ
ayana di Kampung Ciburuy, Desa Pamalayan, Kacamatan Bayongbong, Kabupaten
Garut. Baheulana, eta tempat teh skriptorium dina jaman pra islam. Situs kabuyutan
Ciburuy teh geus ngarekam miara, ngajaga, sarta ngariksa budaya karuhun urang baheula
dina mangsana.
Pikeun nandeskeun kasakralan awi, urang bisa tingali di baduy. Taun 2008 kuring
minangka mahasiswa program study sastra Sunda Unipversitas Padjadjaran, miang
pikeun kuliah kerja laopangan (KKL) di baduy. Harita kabeneran bisa ningali upacara
ngubaran pare. Ieu upacara teh mibanda tujuan pikeun ngajauhkeun tatanen tina
panarajang hama. Ieu upacara digelarna wanci peuting. Angklung jadi musik pamirig nu
utama.
Urang terang angklung teh alat musik nu dijieun tina awi. Angklung anu aya di Baduy
beda jeung angklung pintonan nu sering katingali sapopoe, saperti di Saung Angklung
Udjo. Angklung baduy mah di luhurna teh di rarawisan ku daun hoe. Di baduy mah urang
teh ngan bisa ningali pintonan angklung dina waktu waktu nu geus di tangtunkeun bae,
diantarana waktu upacara adat. Sapopoe mah tara aya pintonan angklung.
Salian ti tutuwuhan nu di anggap sakral, awi ge bisa jadi pakakas fungsional anu luhur
ajenna. Salah sahijina awi teh biasa dimangpaatkeun pikeun jambatan atawa sasak. Sasak
awi sangkan kuat ditalian ku injuk, sasak awi mindeng ka panggih di pilemburan.

Tahan ku Lini jeung Jadi Tulang Beton


Ceuk prof. Emil Salim (1994), awi teh cocog pikeun wangunan tahan ku lini. Eta
pamanggih teh luyu jeung pamanggih Jodi Tasno (2009), yen imah anu bahanna tina awi
bisa ngigelan wirahma lini.
Pamanggih kitu teh sarua jeung hasil panalungtikan di lapangan. Basa aya lini tanggal 2
September 2009, ngancurkeun daerah Jawa Barat beulah kidul tur ngabalukarkeun
karuksakan ti sawatara tempat, ari wangunan di situ Ciburuy mah tetep ajeg. Sanajan aya
anu ruksak nyaeta pager anu dijeun tina campuran keusik jeung semen. Lian ti eta, awi ge
bisa dipake jadi tulang beton. Numutkeun Aim Abdurachim, spk.(1994) awi kawilang
kuat jeung elastis, ku kituna cocog digunakeun pikeun tulang beton alternatif di
pilemburan.
Nyieun jambatan tina beton teh merlukeun beusi keur tulang beton. Kiwari besi beton
hargana terus nerekel. Komo deui keur masarakat anu aya di pilemburan mah harga beton
teh kawilang mahal. Ku ayana awi masarakat bisa ngamangpaatkeun sumber daya alam
lokal pikeun kabutuhan maranehna, barijeung teu ngurangan kwalitasna, kalawan ngirit
waragad.

Panutup bahasan
Kacida mangpaatna ngajaga tutuwuhan anu aya di sabudeureun urang hususna awi.
Lantaran awi teh mibanda ajen budaya nu dianggap sakral jeung rea mangpaatnapikeun
wawangunan, sarta nilik deui kana kearifan lokal nu bisa dilarapkeun dina kahirupan
jaman kiwari jeung nu bakal datang.
Nu nulis, mahasiswa Program Studi Sastra Sunda Unpad, nganjrek di Garut.

D. Metode Pembelajaran
Pendekatan : scientific
Model : problem based learning
Metode : diskusi
Penilaian : penilaian kinerja, diskusi

E. Kegiatan Pembelajaran

Kegiatan Deskripsi Kegiatan Alokasi


Waktu
Pendahuluan Orientasi 10
 Siswa menjawab salam guru menit
 Guru mengajak siswa untuk berdoa sebelum
memulai pelajaran
 Guru mengecek kehadiran siswa
Apersepsi
 Guru memberikan gambaran tentang
Bahasan beserta langkah-langkah membuat
Bahasan budaya
 Sebagai apersepsi untuk mendorong rasa
ingin tahu dan berpikir kritis, siswa diajak
untuk mencoba membaca Bahasan.
Motivasi
 Siswa diberikan motivasi untuk belajar
 Siswa agar konsentrasi dalam pembelajaran
dan terlibat aktif dalam pembelajaran
Acuan
 Guru menyampaikan tujuan pembelajaran
yang ingin dicapai yaitu membaca Bahasan
sampai menyajikan Bahasan hasil
penemuan sendiri
 Sumber Belajar: Buku Paket Miara Basa,
dan pamager Basa
Inti  Mengamati: Siswa membaca contoh teks 70
Bahasan menit
 Menanya: Siswa menanyakan isi Bahasan
yang telah dibacanya
 Menaya: Guru bertanya kepada siswa
mengenai bagian-bagianBahasan yang telah
dibacanya
 Mencoba: Siswa membagi ke dalam
beberapa kelompok untuk berdiskusi
dengan tiap kelompok terdiri atas empat
siswa.Tiap kelompok mendapat tugas untuk
mencari lamanat, tema Bahasan yang telah
dibacanya.
 Mencoba:Setiap kelompok menyebutkan
langkah-langkah membuat Bahasan
 Menalar: Setiap kelompok menyusun
langkah-langkah membuat Bahasan
 Mengkomunikasikan: Siswa menulis
Bahasan dengan tema buadaya dengan
kaidah-kaidah yang benar.
 Mengkomunikasikan: Siswa menyajikan
Bahasan di depan teman-teman kelasnya
dengan bimbingan guru
Penutup 1. (Kesimpulan) 10
Siswa menyimpulkan materi tentang menit
Bahasan dengan bimbingan guru
2. (Refleksi)masing-masing siswa memberikan
komentar tentang materi Bahasan ataupun
mengomentari terhadap penampilan teman-
temannya secara sopan dan santun.
3. (Umpan balik) siswa mengerjakan tes
tertulis mengenai tema, amanat, isi bagian-
bagian, membuat Bahasan
4. (Tindak lanjut) siswa diberikan tugas untuk
membuat teks Bahasan dengan topik yang
berbeda
5. (Informasi yang akan datang) siswa
diberikan informasi tentang materi minggu
yang akan datang yaitu tentang deskripsi
6. (Menyemangati)Guru mengakhiri kegiatan
belajar dengan memberikan pesan kepada
siswa untuk tetap belajar.

F. Alat/Media/Sumber Pembelajaran
1. Media : lembar latihan, lembar penilaian
2. Sumber : Naskah bahasan dari internet

G. Penilaian Hasil Belajar


1. Jenis/teknik penilaian
a. Kompetensi Sikap:
Observasi
b. Kompetensi Pengetahuan:
Tes tulis
c. Kompetensi Keterampilan:
Unjuk Kerja
2. Bentuk Instrumen dan Instrumen
a. Kompetensi Sikap:

Lembar Observasi Penilaian Proses

No Aspek Teknik Penilaian Waktu Instrumen Penilaian


yang Penilaian
dinilai
1 Religius Pengamatan Proses Lembar Pengamatan
2 Jujur Terlampir
3 Toleransi
4 Santun
5 Cermat

Lembar Pengamatan Sikap

Mata pelajaran :Bahasa Sunda


Kelas/semester :XII-5
Tahun ajaran 20117-2018
Waktu pengamatan :20 MENIT

N Nam Religius: Jujur: Tanggungjawab: Santun:


o a Mengucapkan Tidak mengerjakan Dalam
salam mencontek sesuai arahan penyampaian
pembukaan pekerjaan waktu dari guru bahasan
orang lain
B M M M B M M M B M M M B M M M
T T B K T T B K T T B K T T B K
1 Ana
2 Ani
3 Nia
4 Ria
5 Susi
Keterangan:
1. BT (belum tampak) jika sama sekali tidak menunjukkan usaha yang sungguh-ungguh
dalam menyelesaikan tugas
2. MT (mulai tampak) jika menunjukkan sudah usaha ada yangsungguh-sungguh dalam
menyelesaikan tugas tetapi masih sedikit dan belum ajeg/konsisten
3. MB (mulai berkembang) jika menunjukkan ada usaha yang sungguh-sungguh dalam
menyelesaikan tugas yang cukup sering dan mulai ajeg/konsisten
4. MK (membudaya) jika menunjukkkan adanya usaha sungguh-sungguh dalam
menyelesaikan tugas secara terus menerus dan ajeg/konsisten
b. Kompetensi Pengetahuan:
Penilaian Hasil

Indikator Pencapaian Teknik Penilaian Bentuk Penilaian Instrumen


Kompetensi
1. Menyebutkan bagian- Tes Tertulis Tes Uraian
bagian Bahasan dengan
sistematis dan benar
2. Menjelaskan langkah-
langkah membuat
Bahasan dengan cermat
dan banar
3. Menyimpulkan isi
Bahasan dan kaidah-
kaidah penulisan
Bahasan dengan teliti
dan benar
4. Menulis amanat
Bahasan dengan tepat
dan benar.
1.

Instrumen
1. Naon ari bahasan teh?
2. Naon wae lengkah-lengkah dina nyien bahasan?
3. Tuliskeun komentar hidep kana basa nu dipakena dina bahasan
Basa,Kasenian,jeung Kahirupan Sunda.
Naha hese kaharti, babari kahartina, loba salahna, atawa samasakali teu kaharti
jeung teu nyaho lebah mana nu salahna?
4. Kumaha cara nepikeun (sistematika ) eusi dina bahasan Basa, Kasenian, jeung
Kahirupan Sunda,ngaguluyur (runtun ) atawa henteu? Cing tuduhkeun contona!
5. Merenah henteu judul eta bahasan teh? Upama teu merenah pek ganti,tapi
tuliskeun naon alesan hidep!
Jawaban:
No. Alternatif jawaban Skor
Artikel atawa bahasan, nya éta karya tulis nu mangrupa
1. bahasan hiji pasualan, nu ilahar dimuat dina media massa 2
Bubuka
2. Eusi 2
Panutup
3. Bebas kumaha kamandang siswa sewang-sewangan 3
4. Gumantung siswa 2
5. Gumantung siswa 1

Tes Keterampilan:
Pek jieun hiji artikel bahasan Budaya anu aya di Jawa Barat hususna di kota Bandung
pidangkeun cing rapih ketik dina kertas A4!

LEMBAR PENGAMATAN PENILAIAN KETERAMPILAN


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/5
Tahun Pelajaran : 2017/2018
Waktu Pengamatan :

Indikator terampil menerapkan konsep/prinsip dan strategi pemecahan masalah yang relevan
yang berkaitan dengan bahasan budaya.
1. Kurangterampiljika sama sekali tidak dapat menganalisis teks bahasan budaya .
2. Terampiljika menunjukkan sudah dapat menganalisis teks bahasan budaya tetapi belum
tepat.
3. Sangat terampill,jika menunjukkan dapat menganalisis teks bahasan budaya kemudian
dapat menyajikan satu bahasan budaya karyanya sendiri.
Bubuhkan tanda √ pada kolom-kolom sesuai hasil pengamatan.
No Keterampilan
Menerapkan konsep/prinsip dan
Nama Siswa
strategi pemecahan masalah
(NPR) (NPJ) (NPO)
1
2
3
4
5
Keterangan:
NPR : Nilai Praktik
NPJ : Nilai Projek
NPO : Nilai Portofolio

Rubrik Penilaian membuat bahasan budaya

Sasaran Aspek Kriteria Skala


Basa a. Diksi Jelas 6,0- 10,0
Merenah 6,0- 10,0
b. basa éféktif tur komunikatif Merenah 6,0- 10,0
Eusi a. pamahaman eusi Paham 6,0- 10,0
b. sistematika eusi Sistematis 6,0- 10,0
c. hubungan eusi Luyu 6,0- 10,0
Tehnik / a. pidangan bahan Ngaguluyur 6,0- 10,0
sikep
Jumlah
Penilaian Keterampilan terdiri atas: Nilai Praktik, Nilai Projek, dan Nilai Portofolio.
Penilaian Keterampilan dilakukan pada setiap akhir menyelesaikan satu KD. Penghitungan
nilai keterampilan diperoleh dari rata-rata Penilaian Praktik, Penilaian Projek dan
Penilaian Portofolio.
Rerata NPr + NPj+ NPo/3 contoh (80+75+80) : 3 = 235 : 3 = 78,33
Nilai Konversi = 78.33

Mengetahui: Cianjur, 4 Juli 2018


Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran,

Maslaelawati, M.Pd Ade Akbar


NIP:19660822 198903 2 007
