Anda di halaman 1dari 10

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Sekolah : SMP N 40 Kota Bekaai


Mata Pelajaran : Bahasa dan Sastra Sunda
Kelas/Semester : VII/1
Materi Pokok : Pangalaman Pribadi
Alokasi Waktu : 6 Jam Pelajaran (3 minggu X 2 JP X 40 menit)

A. Kompetensi Inti
7.1 Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya.
7.2 Menghargai dan menghayati perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli
(toleransi, gotong royong), santun, percaya diri, dalam berinteraksi secara efektif
dengan lingkungan sosial dan alam dalam jangkauan pergaulan dan
keberadaannya.
7.3 Memahami pengetahuan (faktual, konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa
ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait
fenomena dan kejadian tampak mata.
7.4 Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret (menggunakan,
mengurai, merangkai, memodifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis,
membaca, menghitung, menggambar, dan mengarang) sesuai dengan yang
dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut pandang/teori.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator

Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi


3.4 Mengidentifikasi bentuk, stuktur, 3.4.1 Mengidentifikasi bentuk dan
aspek kebahasaan, dan isi teks stuktur tek narasi.
narasi tentang pengalaman 3.4.2 Mengidentifikasi isi teks narasi
pribadi. tentang pengalaman pribadi
4.4 Menyusun dan mengomunikasikan 4.4.1 Menyusun teks narasi tentang
teks narasi tentang pengalaman pengalaman pribadi dengan
pribadi dengan memperhatikan memperhatikan struktur teks dan
struktur teks dan aspek aspek kebahasaan
kebahasaan. 4.4.2 Mengomunikasikan teks narasi
tentang pengalaman pribadi
dengan memperhatikan struktur
teks dan aspek kebahasaan.

C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan pertama
Setelah kegiatan pembelajaran, peserta didik dapat:
1) menunjukkan perilaku beriman, menghargai kekayaan budaya, mandiri, gotong
royong, dan berintegritas;
2) menunjukkan budaya literasi menggunakan sumber-sumber pengetahuan dalam
bentuk cetak, visual, digital, dan auditori;
3) Mengidentifikasi bentuk, stuktur, aspek kebahasaan, dan isi teks narasi tentang
pengalaman pribadi;
Pertemuan ke dua
1) menunjukkan perilaku beriman, menghargai kekayaan budaya, mandiri, gotong
royong, dan berintegritas;
2) menunjukkan budaya literasi menggunakan sumber-sumber pengetahuan dalam
bentuk cetak, visual, digital, dan auditori;
3) Memahami isi bentuk, stuktur, aspek kebahasaan, dan isi teks narasi tentang
pengalaman pribadi;
4) menyusun teks narasi tentang pengalaman pribadi dengan memperhatikan struktur
teks dan aspek kebahasaan;

Pertemuan ke tiga
1) menunjukkan perilaku beriman, menghargai kekayaan budaya, mandiri, gotong
royong, dan berintegritas;
2) menunjukkan budaya literasi menggunakan sumber-sumber pengetahuan dalam
bentuk cetak, visual, digital, dan auditori;
3) mengomunikasikan teks narasi tentang pengalaman pribadi dengan
memperhatikan struktur teks dan aspek kebahasaan.

Fokus nilai-nilai sikap atau karakter


1. Religius
2. Jujur
3. Tanggung Jawab
4. Kerja Sama
5. Mandiri
6. Percaya diri
7. Santun

D. Materi Pembelajaran
1) Fakta
Beberapa contoh teks Pengalaman Pribadi
Bentuk Narasi

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Maca Pangalaman Pribadi Hastian


Wasta abdi, Hastian. Pangaresep atanapi hobi abdi kaétang seueur, kantenan apan
abdi mah kasebat urang lembur, jadi resep ameng rupi-rupi kaulinan urang lembur
wé sapertos medar langlayangan, ngadu kaléci, panggal, gatrik, jajangkungan
sareng barén. Abdi gé resep ngurek sareng nguseup deuih. Ari peré sakola sok
kanjat dua iangan ngurek téh, isuk-isuk jeung burit, bubuhan seueur pasawahan
di lembur abdi mah, laléndo seueur belutan. Pami nguseup mah resepna ari tos
hujan, sok mapay-mapay susukan, pan tos hujan mah caina kiruh ngagulidag,
lauk téh sok laliar ari tos hujan mah. Di nu caina rada linduk sakapeung mah
sok clom giriwil, kitu wé bangsaning bogo, jaér, sareng lélé.

Perkawis cita-cita, sakapeung mah sok rada isin ngedalkeunana, malah tina
réréncangan sakelas teu aya nu sami, abdi téh jaga hoyong janten bupati atanapi
walikota. Abdi téh mani sok kabayang, ongkoh kantos ningal Pa Wali sumping
ka lembur abdi, mani berwibawaaa… téh. Tah, jaga pami cita-cita abdi laksana,
bakal jiga kitu abdi gé. Kacipta Mamah sareng Bapa reueusna.

Waktos cita-cita abdi didugikeun ka pun biang, mamah namprakkeun dampal


panangan, “Ya Alloh, mugi ieu cita -cita pun anak dikobul…amin”, gerentesna
bari neuteup sareng ngusapan sirah abdi.

Bentuk Catatan Harian ( Catetan Poean/ Diary)

Senen, 24 Juli 2013

Poe munggaran asup sakola, nu ngabasakeun abdi teh rupa-rupa pisan. Aya nu
nyebut Nitis, Surti, malah aya nu nyebut Ingkang oge. Tah, lebah nu pandeuri
disebut mah abdi asa teu narima, da puguh ngaran Ingkang mah bau-bau
ngaran lalaki. Komo eta mah Ibu Rohayatin, ari pok the kieu “ Hey,
Rumingkang di Bumi Alam…”cenah. Banyol maksudna mah, teu ieuh asup
hate, da kapan sidik ngaran abdi the NITIS SURTI RUMINGKANG

Kemis, 27 Juli 2013

Mimiti loba kawawuhan, babaturan, malah nu geus akrab pisan ogé henteu
ngan Rika jeung Hésti wungkul, katambahan ku Léni, Iis, jeung Onéng. Atuh
nambih resep waé sakola téh, henteu jiga poé munggaran sasat kawas hayam
panyambungan. Komo ari pareng istirahat, abdi genepan babarengan jajan di
warung sakola. Karasa beuki sumanget sakola téh.
Waktu jam kalima, Bapa Nana nu ngawulang basa Sunda teu sumping, aya
pambengan saurna mah. Di kelas raribut, marotah, pangpangna mah barudak lalaki
nu marijah pisan téh. Mimitina tina silihlandih ngaran, ka nu kulitna hideung sari-
sari hawuk dilandi Si Gereng, nu bodas sari-sari bulé teu kapalang dilandi Si Bulé,
aya ogé nu dilandi Si Gantar pedah awakna jangkung. Ari ka kuring, aya nu
ngalandi Si Ntik, duka naon alesanana. Ngan, waktu balik, ditanyakeun ka Léni,
pajar téh duméh kuring leutik, bodas, jeung camperenik. Leuheung atuh, ceuk haté.
Ngabandingkeun Pangalaman Pribadi jeung Catetan Poéan

Sabenerna antara catetan sapopoé jeung carita pangalaman téh dina


hakékatna mah méh taya bédana, da kapan duanana ogé mangrupa catetan
kajadian anu karandapan ku urang sorangan. Ngan pédah, minangka bédana
téh, catetan sapopoé mah dumasar kana pangalaman anu saméméhna henteu
direncanakeun sarta nu ditulisna hal-hal anu dianggap pentingna wungkul.
Jadi, tangtuna ogé, catetan sapopoé mah leuwih singget. Pon kitu deui, sok
sanajan disebutna catetan sapopoé, lain hartina kudu unggal poé sakur kajadian
dicatet. Anu dicatet téh hal-hal anu ngirut sarta dianggap penting baé.

Tah, carita pangalaman mah ditulisna leuwih lengkep ti batan catetan


sapopoé. Biasana sok geus dirancang ti anggalna. Hég titénan deui nu ditulis ku
Nitis Surti Rumingkang, karasa ngaguluyur, henteu ngan dijojoan nu dianggap
penting wungkul. Eusina nyaritakeun pangalaman pribadi nu nulisna waktu
mimiti asup ka SMP ti mimiti soal baju seragam, boga babaturan anyar tepi ka
soal silihlandi di kelas.

Tina éta pedaran atuh bisa dicindekeun yén catetan poéan (diary) téh
bisa dijieun bahan pikeun karangan pangalaman pribadi. Karangan pangalaman
mah tangtu diropéa tur dipapantes sangkan leuwih narik, lain ngan sakadar
bagalna wungkul.

2) Konsep
- Pengertian teks narasi Pangalaman Pribadi
Pangalaman nyaeta sagala rupa hal atawa sagala rupa perkara anu kungsi
kaalaman dina waktu geus kaliwat atawa naon-naon anu kaalaman atawa
karandapan ku urang dina kahirupan sapopoe, pangalaman teh bisa mangrupa
pikaresepeun, pikabungaheun, pikakeuheuleun jeung pikasediheun.

- Struktur teks narasi


Jejer
Palaku
Latar
Eusi
Amanat
- Kaidah – kaidah teks Pangalaman Pribadi
a. Pangalaman Pribadi bentuk narasi : ditulis lengkep, bisa oge dumasar tina
kumpulan catetan poean.
b. Pangalaman Pribadi bentuk dairy ( Catetan Poean) : ditulis dumasar kana
kajadian nu teu direncanakeun. Ditulis unggal poe, mun aya kajadian nu
penting.
3) Prinsip
- Pangalaman Pribadi bentuk narasi
- Pangalaman Pribadi bentuk dairy ( Catetan Poean)
4) Prosedur
Menulis teks narasi tentang pangalaman pribadi
Kumaha sangkan pangalaman nu karandapan bisa ditulis kalawan marélé
tur ngaguluyur? Gampang, tulis heula wé rarancangna (kerangka karangan), sok
geura! Upamana waé, hidep kungsi ngalaman kémping jeung babaturan dina
kagiatan pramuka. Tah, éta pangalaman téh bisa dituliskeun dina wangun carita
pangalaman.
Ieu di handap conto rangkay karangan tina pangalaman
kémping. Pék ku hidep titénan!
1. Pangalaman méméh indit. (Caritakeun persiapanana, kajadian-kajadian anu
kaalaman saméméh indit.)
2. Pangalaman di perjalanan. (Caritakeun sakur nu karandapan di perjalanan.)
3. Pangalaman prakna kémping di tempat anu dituju. (Caritakeun kagiatan-
kagiatanana, hal nu pikaresepeun, pikalucueun, pikasediheun, pikareuwaseun,
jst.)
4. Pangalaman waktu mulang. (Ieu ogé caritakeun sakur nu karandapan ku
hidep.)
Ku cara dijieun heula rarancangna, dina prakna nulis téh moal rundag-
randeg teuing sarta hasilna bakal marélé. Rarancang karangan téh pohara
ngabantuna, komo keur nu diajar ngarang mah.

E. Metode Pembelajaran
1. Pendekatan : Scientific dan Komunikatif
2. Model : Project Based Learning
3. Metode : Inquiry , Discovery Learning.
4. Teknik : Penugasan, Tanya Jawab, Diskusi

F. Media, Alat/Bahan dan Sumber Pembelajaran


1. Alat/Bahan
Komputer, LCD proyektor, speaker, kertas plano, kertas tempel, spidol, dan
doubletape
2. Media
 Vidio tentang Pengalaman
 Teks narasi tentang pangalaman pribadi
3. Sumber
 Buku Simpay Basa Sunda, Penerbit Erlangga, 2017;
 Buku Guru Basa Sunda Kelas 7 (Disdik Provinsi Jawa Barat, 2013)
 Majalah atau surat kabar berbahasa Sunda yang memuat teks narasi tentang
pangalaman pribadi;
 Buku referensi lainnya yang menunjang materi pangalaman pribadi.
G. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran

 Pertemuan Pertama
Alokasi
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran
Waktu
Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan mengucapkan 10 menit
salam ( PPK = Religius ), kemudian mengecek
kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan mendoakan
agar pembelajaran yang akan dilakukan
berlangsung baik dan bermanfaat;
3) Untuk menggali konsepsi awal peserta didik guru
melakukan apersepsi dengan menggali informasi
dan mengaitkan dengan materi pada pertemuan
sebelumnya;
4) Peserta didik dibagi menjadi beberapa kelompok
kecil beranggotakan 4-5 orang. ( Colaboration = 4C )
5) Guru memotivasi peserta didik untuk berperan aktif
dalam pembelajaran; dan
6) Guru menyampaikan tehnik penilaian.

Inti 1) Peserta didik mengamati dan menyimak tentang 60 menit


pangalaman pribadi. ( Literasi )
2) Peserta didik membaca teks pangalaman pribadi
yang terdapat dalam buku peserta didik dan atau
majalah/surat kabar berbahasa Sunda. ( Literasi )
3) Peserta didik bertanya jawab tentang hal-hal yang
berhubungan dengan isi pangalaman pribadi yang
dilihat, didengar dan dibaca. ( Berfikir kritis = 4C )
4) Peserta didik bertanya jawab tentang hal-hal yang
berhubungan dengan isi pangalaman pribadi
5) Masing-masing peserta didik dalam kelompoknya
mengidentifikasi isi dari cerita pangalaman pribadi.
( Colaboration = 4C )
6) Masing-masing peserta didik dalam kelompoknya
mengidentifikasi isi cerita pangalaman pribadi
7) Peserta didik secara berkelompok menyimpulkan isi
pangalaman pribadi yang dibacanya.
8) Peserta didik mendeskripsikan hal-hal yang
berhubungan dengan isi pangalaman pribadi yang
diamati dalam tayangan video rekaman
menggunakan bahasa Sunda yang baik dengan jujur,
tanggung jawab dan santun. ( PPK, 4C )
9) Peserta didik mendeskripsikan hal-hal yang
berhubungan dengan isi pangalaman pribadi,
menggunakan bahasa Sunda yang baik dengan jujur,
tanggung jawab dan santun. ( PPK, 4C )
Penutup 1) Guru bersama peserta didik berdiskusi untuk 10 menit
membuat kesimpulan kelas tentang materi
pembelajaran;
Alokasi
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran
Waktu
2) Guru bersama peserta didik melakukan refleksi
pembelajaran yang telah dilakukan;
3) Guru memberitahukan materi yang akan dipelajari
pada pertemuan selanjutnya.
4) Guru menutup pembelajaran dengan mendoakan
agar pembelajaran yang telah dilakukan bermanfaat
bagi peserta didik.

 Pertemuan Kedua
Alokasi
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran
Waktu
Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan 10 menit
mengucapkan salam ( PPK ), kemudian mengecek
kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan mendoakan
agar pembelajaran yang akan dilakukan
berlangsung baik dan bermanfaat;
3) Guru memotivasi peserta didik untuk berperan
aktif dalam pembelajaran; dan
4) Guru menyampaikan tehnik penilaian.
Inti 1) Peserta didik membaca pangalaman pribadi yang 60 menit
terdapat dalam buku peserta didik dan atau
majalah/surat kabar berbahasa Sunda. ( Literasi )
2) Peserta didik bertanya jawab tentang kaidah-
kaidah pangalaman pribadi. ( 4C)
3) Peserta didik secara bersama-sama dalam
kelompoknya mencari dari berbagai sumber
informasi tentang kaidah-kaidah pangalaman
pribadi. ( PPK, 4C, Literasi)
4) Peserta didik mendiskusikan tentang kaidah-
kaidah yang perlu diperhatikan dalam suatu
pangalaman pribadi. ( PPK, 4C,
5) Peserta didik secara berkelompok menyimpulkan
isi pangalaman pribadi yang dibacanya.
6) Peserta didik menyimpulkan hal-hal terpenting
dari pangalaman pribadi yang diamatinya.
7) Peserta didik menjelaskan kaidah-kaidah dalam
pangalaman pribadi, menggunakan bahasa Sunda
yang baik dengan jujur, tanggung jawab dan
santun. ( PPK )
Penutup 1) Guru bersama peserta didik melakukan refleksi 10 menit
pembelajaran yang telah dilakukan;
2) Guru memberitahukan materi yang akan dipelajari
pada pertemuan selanjutnya.
3) Guru memberikan tugas individual kepada peserta
didik untuk menulis teks narasi tentang
pengalaman pribadi; dan
4) Guru menutup pembelajaran dengan mendoakan
Alokasi
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran
Waktu
agar pembelajaran yang telah dilakukan
bermanfaat bagi peserta didik.

 Pertemuan Ketiga

Alokasi
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran
Waktu
Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan 10 menit
mengucapkan salam ( PPK = Religius ), kemudian
mengecek kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan mendoakan
agar pembelajaran yang akan dilakukan
berlangsung baik dan bermanfaat;
3) Guru memotivasi peserta didik untuk berperan
aktif dalam pembelajaran; dan
4) Guru menyampaikan tehnik penilaian.
Inti 1) Peserta didik membaca pangalaman pribadi yang 60 menit
terdapat dalam buku peserta didik dan atau
majalah/surat kabar berbahasa Sunda. ( Literasi )
2) Peserta didik mengamati hasil contoh pangalaman
pribadi peserta didik lainnya. (Literasi)
3) Peserta didik bertanya jawab tentang kaidah-
kaidah pangalaman pribadi.
4) Peserta didik mendiskusikan tentang kaidah-
kaidah yang perlu diperhatikan dalam suatu
pangalaman pribadi. ( PPK, 4C )
5) Peserta didik secara berkelompok menyusun
pangalaman pribadi. ( PPK, 4C)
6) Peserta didik membacakan narasi pangalaman
pribadi yang disusun kelompoknya di depan kelas
dengan tanggung jawab. ( PPK, Literasi)
7) Peserta didik menyampaikan tanggapan terhadap
hasil pangalaman pribadi oleh peserta didik lain,
menggunakan bahasa Sunda yang baik dengan
jujur, tanggung jawab dan santun. ( PPK, 4C )
Penutup 1) Guru bersama peserta didik berdiskusi untuk 10 menit
membuat kesimpulan kelas tentang materi
pembelajaran;
2) Guru bersama peserta didik melakukan refleksi
pembelajaran yang telah dilakukan;
3) Guru memberikan tugas individual kepada peserta
didik untuk meresume materi pembelajaran
semester 1; dan
4) Guru menutup pembelajaran dengan mendoakan
agar pembelajaran yang telah dilakukan
bermanfaat bagi peserta didik.
H. Penilaian

1. Jenis/teknik penilaian
a. Kompetensi Sikap:
Pengamatan
b. Kompetensi Pengetahuan:
Tes Tulis
c. Kompetensi Keterampilan:
Unjuk Kerja

2. Bentuk Instrumen dan Instrumen


a. Kompetensi Sikap

Lembar Pengamatan
Mata Pelajaran : Bahasa dan Sastra Sunda
Kelas/Semester : VII/1
Tahun Ajaran : .........................
Waktu Pengamatan : .........................

Saregep Tepat waktu Sumanget


No. Nama Siswa
BT MT MB MK BT MT MB MK BT MT MB MK
1.
2.
3.

Keterangan :
1. BT (belum tampak) jika sama sekali tidak menunjukkan usaha yang sungguh-
sungguh dalam belajar dan menyelesaikan tugas.
2. MT (mulai tampak) jika menunjukkan ada usaha yang sungguh-sungguh dalam
belajar dan menyelesaikan tugas tetapi masih sedikit dan belum ajeg/konsisten.
3. MB (mulai berkembang) jika menunjukkan ada usaha yang sungguh-sungguh
dalam belajar dan menyelesaikan tugas yang cukup sering dan mulai
ajeg/konsisten.
4. MK (membudaya) jika menunjukkan adanya usaha sungguh-sungguh dalam
belajar dan menyelesaikan tugas secara terus menerus dan ajeg/konsisten.

b. Kompetensi Pengetahuan:

Soal Tes Tulis

1. Jétrékeun, naon ari pangalaman pribadi téh!


2. Naon bédana pangalaman pribadi jeung catetan poéan?

c. Kompetensi Keterampilan:

Pék jieun hiji karangan narasi pangalaman pribadi boh bentuk narasi atawa bentuk
dairy, tuluy bacakeun kalawan tatag jeung jéntré!

Lembar Penilaian Unjuk Kerja


Aspek yang Dinilai
Nama Peserta Teks Maca
No.
Didik
Eusi Diksi Karapihan Sora, Lancar Pintonan
(1-5) (1-5) (1-5) (1-5) (1-5)

3. Pedoman Penskoran

(1) Penilaian Afektif (NA)


- Skala Skor: 1-4
- Skor Maksimal = 3X4 = 12
- Nilai Afektif = Skor Diperoleh X 100
12

(2) Penilaian Kognitif (NK)


- Skala skor: 1-5
- Skor Maksimal = 2X5 = 10
- Nilai Kognitif = Skor diperoleh X 100
10
(3) Penilaian Psikomotor (NP)
- Skala skor = 1 - 5
- Skor Maksimal = 5 X 5 = 25
- Nilai Psikomotor = Skor Diperoleh X 100
25

(4) Nilai Total

NT = NA + NK + NP
3

Kepala SMPN 40 Kota Bekasi Bekasi, Juli 2022


Guru Mata Pelajaran,

TOMO, S.Pd.M.Pd.B DASNA, SE


NIP. -19640411 198709 1 001 NIP. -
