Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PANITIA MATEMATIK

BIDANG SAINS & MATEMATIK SMK BUKIT GARAM


MATA PELAJARAN KELAS MINGGU TARIKH HARI MASA KEHADIRAN
BIOLOGI 5 ANGGERIK 4 13/4/2022 RABU 7.30 – 9.10 AM

TEMA FISIOLOGI TUMBUHAN BERBUNGA TAJUK Struktur dan Fungsi Daun

STANDARD 17.1 Struktur Daun


KANDUNGAN

STANDARD Murid boleh:


PEMBELAJARAN 17.1.1 Memerihalkan struktur luar daun: (i) lamina. (ii) petiol.
17.1.2 Mengenal pasti struktur dalaman lamina daun: (i) epidermis atas. (ii) mesofil palisad. (iii)
mesofil berspan. (iv) epidermis bawah. (v) berkas vaskular.

OBJEKTIF PdPc (SMART) Pada akhir PdPc, murid akan dapat:


- menyatakan enam struktur dalaman pada lamina daun berserta dengan fungsinya melalui
lukisan rajah berlabel dan jadual.

KRITERIA KEJAYAAN Pada akhir PdPc, murid akan dapat:


- murid dapat menyatakan 4 daripada 6 struktur dalam pada daun
- murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya satu fungsi khusus struktur pada daun

PENGISIAN KURIKULUM KEMAHIRAN/ ASPEK/ KBT ILMU: NILAI: KAEDAH PBD


Kemahiran berfikir Kerajinan Hasil kerja
Pembelajaran Konstruktivisme Kesyukuran Pemerhatian tugasan

STRATEGI PdPc KBAT PETA i-THINK


Pembelajaran berasaskan Menjana idea Peta Buih
inkuiri Menyelesaikan masalah

EMK PAK-21
Sains dan teknologi Pembentangan hasil Jalan galeri
kerja

BBM/MEDIA
Buku teks Internet Buku rujukan

AKTIVITI PdPc 1. Guru menerangkan idea asas tentang daun menggunakan daun sebenar sebagai induksi.
Antara idea yang diberikan mengapa: saiz daun lebar, mengapa ia kalis air. Daripada itu,
murid memberikan pendapat mereka akan mengapa keperluan tersebut perlu ada pada
daun tumbuhan.
2. Penjanaan idea: murid di dalam kumpulan bertiga akan menghasikan specimen herbarium
daripada sampel jenis tumbuhan yang diperolehi dari kawsan sekolah.
3. Murid dikehendaki untuk melukis dan melabelkan struktur dalaman lamina daun serta
melengkapkan fungsi mereka dalam rajah yang sama. Hasil tugasan dikongsikan kepada
rakan sekelas.
4. Peneguhan: murid menjawab soalan Praktis Formatif 2.1
REFLEKSI/IMPAK _____/_____ _____/_____ _____/_____
orang murid dapat menguasai orang murid dibimbing guru bagi objektif murid tidak hadir.
objektif. _____.

PdPc DITANGGUHKAN ☐ Kursus ☐ Mesyuarat ☐ Program sekolah ☐ Aktiviti luar sekolah


KERANA
☐ Cuti ☐ Cuti Rehat Khas ☐ Cuti bencana/cuti ☐ Mengiringi pelajar
peristiwa/umum (CRK)/Cuti Sakit khas keluar
PENTAKSIRAN BILIK 5 ANGGERIK Choose an item.
DARJAH [PBD]
BIL NAMA H BIL NAMA T
P
MELAKSANAKAN PBD:
TIDAK
1 AELDEN ROBERT LOJONON 1 AELDEN ROBERT LOJONON
2 BRIAN CHIN JIAN ZHONG 2 BRIAN CHIN JIAN ZHONG
3 IFNIE NURUL ATIKAH BINTI 3 IFNIE NURUL ATIKAH BINTI
PBD DIREKODKAN: LALAMPOK @ ERUAN LALAMPOK @ ERUAN
TIDAK 4 INTANSUNIA BINTI EDWIN @ 4 INTANSUNIA BINTI EDWIN @
IBRAHIM IBRAHIM
5 JOEN OLYVIA HENRY 5 JOEN OLYVIA HENRY
6 MOHAMMAD ADRIAN BIN JASLIN 6 MOHAMMAD ADRIAN BIN JASLIN
7 MOHAMMAD DANISH NAZRIN BIN 7 MOHAMMAD DANISH NAZRIN
MOHD YATIM BIN MOHD YATIM
8 8 MUHAMMAD FARHAN BIN
MUHAMMAD FARHAN BIN JAMREE JAMREE
9 NIGEL DONOVAN TAI 9 NIGEL DONOVAN TAI
10 NUR HAFIQAH ZUNAH BINTI 10 NUR HAFIQAH ZUNAH BINTI
ABDUL GHANI @ YUSUF ABDUL GHANI @ YUSUF
11 NUR SAZUWANA BINTI AKIL 11 NUR SAZUWANA BINTI AKIL
12 NURASHANNA BINTI KAMAL 12 NURASHANNA BINTI KAMAL
13 NURSAJIRA BINTI SADIMAN 13 NURSAJIRA BINTI SADIMAN
14 NURUL HANIS BINTI AWANG 14 NURUL HANIS BINTI AWANG
SULONG SULONG
15 SITI KHALILAH BINTI KHAMSAH 15 SITI KHALILAH BINTI KHAMSAH
H: Kehadiran, TP: Tahap penguasaan
DISEMAK OLEH TARIKH:
