Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PANITIA MATEMATIK

BIDANG SAINS & MATEMATIK SMK BUKIT GARAM

MATA PELAJARAN KELAS MINGGU TARIKH HARI MASA KEHADIRAN


BIOLOGI 5 ANGGERIK 3 8/4/2022 JUMAAT 9.20 – 10.20 AM

TEMA FISIOLOGI TUMBUHAN BERBUNGA TAJUK Organisasi Tisu Tumbuhan dan Pertumbuhan

STANDARD 16.2 Tisu Meristem dan Pertumbuhan


KANDUNGAN

STANDARD Murid boleh:


PEMBELAJARAN 16.2.1 Mengenal pasti jenis dan bahagian dan tisu yang terlibat dalam pertumbuhan.
16.2.2 Menghuraikan kedudukan zon pembahagian sel, zon pemanjangan sel dan zon
pembezaan sel dalam pucuk dan akar.
16.2.3 Mengenal pasti zon pembahagian sel, zon pemanjangan sel dan zon pembezaan
sel dalam radikel anak benih.
16.2.4 Memerihalkan jenis pertumbuhan: (i) primer. (ii) sekunder.
16.2.5 Mewajarkan kepentingan pertumbuhan primer dan pertumbuhan sekunder.
16.2.6 Membanding dan membezakan antara pertumbuhan primer dengan
pertumbuhan sekunder dalam tumbuhan eudikot.

OBJEKTIF PdPc Pada akhir PdPc, murid akan dapat:


(SMART) - melukis dan melabelkan zon pertumbuhan pada hujung pucuk dan hujung akar dengan
menggariskan zon-zon pembahagian yang terlibat.
KRITERIA KEJAYAAN Pada akhir PdPc, murid akan dapat:
- Mengenalpasti dan melabelkan tiga zon pembahagian dalam tumbuhan
- Menjelaskan dua kepentingan pertumbuhan primer dan pertumbuhan sekunder
PENGISIAN KURIKULUM KEMAHIRAN/ ASPEK/ KBT ILMU: NILAI: KAEDAH PBD
Kemahiran berfikir Kerajinan Lembaran kerja
Pembelajaran Hasil kerja
Konstektual

STRATEGI PdPc KBAT PETA i-THINK


Pembelajaran berasaskan Menjana idea Peta Pokok
inkuiri Menyelesaikan masalah

EMK PAK-21
Sains dan teknologi Kajian lapangan Inkuiri penemuan
Fikir-Pasang-Kongsi

BBM/MEDIA
Buku teks Internet Buku rujukan

AKTIVITI PdPc 1. Guru memberikan idea asas tentang tisu meristem dan kaitannya dengan pertumbuhan
dengan menggunakan rajah 1.6 dan rajah 1.7 pada buku teks sebagai bahan rujukan
utama.
2. Murid dikehendaki untuk mengenalpasti zon-zon pertumbuhan dengan melengkapkan
rajah yang diberikan.
3. Murid dikehendaki untuk mengenalpasti dua kata kunci melibatkan proses-proses yang
berlaku dalam setiap zon. Murid dipilih secara rawak untuk menerangkan zon
pertumbuhan sel berdasarkan kata kunci yang mereka telah pilih.
4. Guru menjelaskan tentang jenis pertumbuhan primer dan pertumbuhan sekunder
menggunakan slaid.
5. Aktiviti lanjutan: Murid dikehendaki melengkapkan jadual perbandingan jenis tisu
berdasarkan aspek yang dinyatakan.
REFLEKSI/IMPAK _____/_____ _____/_____ _____/_____
orang murid dapat menguasai orang murid dibimbing guru bagi objektif murid tidak hadir.
objektif. _____.

PdPc DITANGGUHKAN ☐ Kursus ☐ Mesyuarat ☐ Program sekolah ☐ Aktiviti luar sekolah


KERANA
☐ Cuti ☐ Cuti Rehat Khas ☐ Cuti bencana/cuti ☐ Mengiringi pelajar
peristiwa/umum (CRK)/Cuti Sakit khas keluar
PENTAKSIRAN BILIK 5 ANGGERIK Choose an item.
DARJAH [PBD]
BIL NAMA H BIL NAMA T
P
MELAKSANAKAN PBD:
1 AELDEN ROBERT LOJONON 1 AELDEN ROBERT LOJONON
TIDAK
2 BRIAN CHIN JIAN ZHONG 2 BRIAN CHIN JIAN ZHONG
3 IFNIE NURUL ATIKAH BINTI 3 IFNIE NURUL ATIKAH BINTI
LALAMPOK @ ERUAN LALAMPOK @ ERUAN
PBD DIREKODKAN:
4 INTANSUNIA BINTI EDWIN @ 4 INTANSUNIA BINTI EDWIN @
TIDAK
IBRAHIM IBRAHIM
5 JOEN OLYVIA HENRY 5 JOEN OLYVIA HENRY
6 MOHAMMAD ADRIAN BIN JASLIN 6 MOHAMMAD ADRIAN BIN JASLIN
7 MOHAMMAD DANISH NAZRIN BIN 7 MOHAMMAD DANISH NAZRIN
MOHD YATIM BIN MOHD YATIM
8 8 MUHAMMAD FARHAN BIN
MUHAMMAD FARHAN BIN JAMREE JAMREE
9 NIGEL DONOVAN TAI 9 NIGEL DONOVAN TAI
10 NUR HAFIQAH ZUNAH BINTI 10 NUR HAFIQAH ZUNAH BINTI
ABDUL GHANI @ YUSUF ABDUL GHANI @ YUSUF
11 NUR SAZUWANA BINTI AKIL 11 NUR SAZUWANA BINTI AKIL
12 NURASHANNA BINTI KAMAL 12 NURASHANNA BINTI KAMAL
13 NURSAJIRA BINTI SADIMAN 13 NURSAJIRA BINTI SADIMAN
14 NURUL HANIS BINTI AWANG 14 NURUL HANIS BINTI AWANG
SULONG SULONG
15 SITI KHALILAH BINTI KHAMSAH 15 SITI KHALILAH BINTI KHAMSAH
H: Kehadiran, TP: Tahap penguasaan

DISEMAK OLEH TARIKH:
