Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN TIGA
MINGGU 6 TARIKH 6
HARI Rabu
KELAS 3 BERLIAN MASA 7.30-8.30
TEMA MALAYSIA KITA
TAJUK Poster Perayaan
STANDARD 3.1 Penghasilan Karya Kreatif
KANDUNGAN
4.1 Penghayatan Karya Seni Visual
STANDARD 3.1.1(i-iv) Menghasilkan karya kreatif dalam Bidang Menggambar berdasarkan
PEMBELAJARAN
penentuan tema dan tajuk, penjanaan idea, pelaksaan proses dan kemasan akhir
4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menghasilkan karya kreatif dalam Bidang Menggambar berdasarkan penentuan
tema dan tajuk, penjanaan idea, pelaksaan proses dan kemasan akhir
2. Mempamerkan karya yang dihasilkan
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menghasilkan karya kreatif dalam Bidang Menggambar berdasarkan penentuan
tema dan tajuk, penjanaan idea, pelaksaan proses dan kemasan akhir
2. Mempamerkan karya yang dihasilkan
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang poster perayaan
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks yang diberikan.
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang menghasilkan poster dengan teknik
montaj
3. Murid menjalankan aktiviti menghasilkan karya poster teknik montaj dengan tema
perayaan kita.
4. Murid membuat apresiasi karya
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang poster perayaan dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 16-17
ABM/BBM
PAK-21 Mix-n-Match (Suai Padan)
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
‫‪23/‬‬ ‫كحاضيرن‬ ‫‪2 INTAN‬‬ ‫كلس‬ ‫فنديديقن اسالم‬ ‫مات فالجرن‬
‫‪9.00-9.30‬‬ ‫ماس‬ ‫‪RABU‬‬ ‫هاري‬ ‫‪27/4/2021‬‬ ‫اترخي‬
‫القرءان (تسميع)‬ ‫بيدغ‬
‫س‪//////////////‬تندرد ابچاءن اقرأ ااتو القرءان‬
‫كاندوغن‬
‫س‪//////////////‬تندرد موريد داڤت ممباچ اية ااتو ڤوتوڠن اية القرءان دڠن بتول دان برجتويد‪.‬‬
‫فمبالجرن‬
‫اوبجيك‪/////////‬تيف‬
‫موريد دافت ‪:‬‬
‫ممباچ اقرأ ااتو القرءان دڠن لنچر‪.‬‬ ‫فمبالجرن‬

‫موريد ممڤردڠرکن ابچاءن اقرأ ااتو القرءان دهادڤن ݢورو‪.‬‬ ‫‪.1‬‬ ‫اكتيؤيتي‬
‫فغاجرن دان‬
‫ݢورو ممڤربتولکن کسيلڤن ڤد ابچاءن‪.‬‬ ‫‪.2‬‬ ‫فمودهخراءن‬
‫ݢورو مريکودکىن ابچاءن موريد ددامل بوکو ريکود ابچاءن‪.‬‬ ‫‪.3‬‬

‫ريفليکيس‬
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN LIMA
MINGGU 6 TARIKH 27/4/2022
HARI Rabu
KELAS 5 BERLIAN MASA 10.30-11.30
TEMA Sayangilah Habitat Kita
TAJUK Poster Selamatkan Ikan Bayan (Parrot Fish)
STANDARD 3.1 Penghasilan Karya Kreatif
KANDUNGAN
4.1 Penghayatan Karya Seni Visual
STANDARD 3.1.1(i-v) Menghasilkan karya gabungan dalam bidang menggambar melalui
PEMBELAJARAN
penentuan tema dan tajuk melalui sumber idea, perkembangan idea gabungan
karya, penetapan jenis media dan teknik, disiplin pengkaryaan dan nilai murni,
dan kemasan akhir.
4.1.1(i-ii) Memerihal secara kritis berpandukan bahasa seni visual, teknik dan
proses bagi karya sendiri dan karya rakan
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
3. Menghasilkan karya gabungan dalam bidang menggambar melalui penentuan
tema dan tajuk melalui sumber idea, perkembangan idea gabungan karya,
penetapan jenis media dan teknik, disiplin pengkaryaan dan nilai murni, dan
kemasan akhir.
4. Memerihal secara kritis berpandukan bahasa seni visual, teknik dan proses bagi
karya sendiri dan karya rakan
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 3. Menghasilkan karya gabungan dalam bidang menggambar melalui penentuan
tema dan tajuk melalui sumber idea, perkembangan idea gabungan karya,
penetapan jenis media dan teknik, disiplin pengkaryaan dan nilai murni, dan
kemasan akhir.
4. Memerihal secara kritis berpandukan bahasa seni visual, teknik dan proses bagi
karya sendiri dan karya rakan
AKTIVITI PdP Set Induksi
2. Murid mendengar penerangan guru tentang Poster Selamatkan Ikan Bayan
Aktiviti
5. Murid membuat carian daripada pelbagai sumber (ada gambar di BBM)
6. Murid membuat lakaran idea gabungan poster dan montaj berdasarkan contoh
hal benda.
7. Murid menggunakan pelbagai jenis media semasa menghasilkan poster.
8. Murid digalakkan mempelbagaikan bahan dan teknik berdasarkan rupa yang
berbeza.
9. Murid membuat apresiasi berdasarkan bahasa seni visual, teknik dan proses
serta hasil karya.
Penutup
2. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Poster Selamatkan Ikan Bayan dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 18-21
ABM/BBM Kertas lukisan, cat poster, berus, gunting, gam, pen warna, gambar ikan baya, majalah,
surat khabar.
PAK-21 Bermaklumat
Round Robin (Pusingan Robin)
EMK : ILMU Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Kreativiti dan Inovasi
KBAT Mencipta Mencipta Mencipta
Menilai Menilai Menilai
LATIHAN Sayangilah Habitat Kita Sayangilah Habitat Kita Sayangilah Habitat Kita
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL
MINGGU / TARIKH / HARI 6 / 27/4/2021 / RABU
BILANGAN MURID: /3 orang
KELAS 1 INTAN
MASA 11:30 a.m – 12:30 p.m
BIDANG PEMBELAJARAN UNIT 1 : PEGANGAN HIDUP SAYA
STANDARD 2.1
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.1 , 2.1.4
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;
OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ a) Menceritakan sifat baik hati yang ada pada diri
KRITERIA KEJAYAAN b) Menghulurkan bantuan kepada ahli keluarga

AKTIVITI PEMBELAJARAN & Konsep (Buku teks : 9 )


PEMUDAHCARAAN (PdPc) 1. Murid membaca dan memahami cerita.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
tajuk pelajaran.
3. Bimbing murid menyanyikan lagu . kemudian minta murid menyenaraikan
amalan sendiri membantu ahli keluarga
4. Murid mendengar guru membuat tentang isi pelajaran.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

ALAT BANTU MENGAJAR (ABM) / BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

Buku Teks Nota Carta / Graf Komputer / Tablet


Buku Rujukan Model TV / Projektor Internet / Wifi
Modul Subjek Gambar Pembesar Suara / Radio Kalkulator

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)


Kreativiti Dan Inovasi / Bahasa Pendidikan Alam Sekitar Patriotisme
Sains Dan Teknologi Keusahawan Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI
Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur Keadilan
/ Keberanian Kejujuran Bersyukur Tolong-menolong
/ Bertanggungjawab Hemah Tinggi Hormat-menghormati Kasih Sayang
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
TAHAP PEMIKIRAN
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI

/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai


/ Memahami Menganalisis Mencipta
PENILAIAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
Buku Latihan Buku Teks Buku Kerja / Lembaran Kerja
Pemerhatian Lisan Pembentangan Kerja Kumpulan
Kuiz Tugasan Projek Simulasi / Lakonan
REFLEKSI
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
