Anda di halaman 1dari 20

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19

TARIKH 8 August 2023 HARI SELASA MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 1 CEMPAKA BIL MURID / 31


MASA 1:00 – 1:30 PM
9. Ekonomi Dan KEMAHIRAN BAHASA 5.0 Aspek Tatabahasa
TEMA
Pengurusan Kewangan
TAJUK KATA GANDA

STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan kata ganda dalam pelbagai ayat.
STANDARD 5.2.1 Memahami dan menggunakan kata ganda penuh,kata ganda berimbuhan dan
PEMBELAJARAN kata ganda majmuk dengan betul mengikut konteks.
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.Menyenaraikan kata ganda penuh, kata ganda berimbuhan dan kata ganda majmuk
OBJEKTIF PEMBELAJARAN daripada petikan yang diberikan.
2.Membina ayat dengan menggunakan kata ganda yang sesuai mengikut konteks.

1. Guru membimbing para pelajar untuk menyenaraikan kata ganda penuh, kata
ganda berimbuhan dan kata ganda majmuk daripada petikan yang diberikan.
2. Guru meminta murid membina ayat dengan menggunakan kata ganda yang sesuai
AKTIVITI
mengikut konteks .
3. Murid membuat latih tubi di dalam buku aktiviti.

NILAI MURNI BERKERJASAMA


EMK KREATIVITI DAN INOVASI
PENGISIAN I-THINK PETA BULATAN
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P PEMBELAJARAN KECERDASAN PELBAGAI
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENCIRIKAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi Latihan Bertulis Buku Kerja /


CD Kreativiti / Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19

TARIKH 08-Aug-23 HARI SELASA


MATA PELAJARAN P.SENI VISUAL KELAS 2 DAHLIA MASA 2.00-3.00 PM
TEMA SENI HALUS
TAJUK 1.3 CETAKAN
STANDARD 4.1 Eksplorasi Seni dalam Seni cetakan
KANDUNGAN 4.2 Ekspresi Seni dalam Seni cetakan
STANDARD 1.2.1 Membuat eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam
PEMBELAJARAN seni cetakan menggunakan perlatan yang sesuai.
1.2.2 Menterjemahkan hasil daripada eksperimentasi dan penerokaan media dan
teknik dalam penghasilan karya seni cetakan dengan menggunakan imaginasi dan
idea secara kreatif
Murid boleh:
1. Membuat eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam seni
OBJEKTIF cetakan menggunakan perlatan yang sesuai.
PEMBELAJARAN 1. Menterjemahkan hasil daripada eksperimentasi dan penerokaan media
dan teknik dalam penghasilan karya seni cetakan dengan menggunakan
imaginasi dan idea secara kreatif
Aktiviti:
1. Membuat eksprementasi, penerokaan Media dan teknik.
2. Penerokaan dan eksprementasi cetakan timbulan dan cetakan benaman.
3. Proses penyediaan cetakan timbulan dan benaman
AKTIVITI 4. Pelajar dibahagikan kepada dua kumpulan besar
i-kumpulan pertama corak flora. ii-kumpulan kedua corak fauna.
5. Setiap kumpulan kecil akan dapat Menghasilkan tiga atau empat hasil karya
cetakan melalui perkongsian Plat Lino.
1. Perkongsian idea dan kreativiti setiap ahli kumpulan
BAHAN BANTU ✘ Buku Teks ✘ Internet Radio/TV Spesimen Modul
BELAJAR Projektor Buku Cerita Power Point ✘ Gambar ✘ Model

Kreativiti dan Inovasi Pendidikan Alam Sekitar ✘ Patriotisme TMK


EMK ✘ Keusahawanan Sains dan Teknologi Nilai Murni Bahasa
KBAT Mengaplikasi Menganalisis ✘ Menilai Mencipta ✘ Memahami
Peta bulatan ✘ Peta buih ✘ Peta buih berganda Peta Dakap
PETA I-think Peta Pokok Peta alir Peta pelbagai alir Peta titi
Lembaran kerja ✘ Pemerhatian ✘ Lisan Tugasan Hasil Kerja
PENTAKSIRAN BILIK
✘ Pembentangan L.Bertulis/Nota ✘ Kuiz Drama Projek
DARJAH(PBD)
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19
TARIKH 8 August 2023 HARI SELASA MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 1 KEMBOJA BIL MURID / 34


MASA 4.25 - 5:15 PM
KEMAHIRAN BAHASA 4.0 Aspek Seni Bahasa
TEMA Cerpen

TAJUK HADIAH

4.1 Memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan respons


STANDARD KANDUNGAN
peribadi.
STANDARD 4.2.1 Memahami dan menggunakan perbandingan semacam dalam komunikasi dan
PEMBELAJARAN penulisan dengan betul,tepat dan mengikut konteks.

Pada akhir pelajaran murid dapat


1. Memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan respons peribadi.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Memahami dan menggunakan perbandingan semacam dalam komunikasi dan
penulisan dengan betul,tepat dan mengikut konteks.

1. Guru meminta wakil murid menceritakan synopsis cerpen di hadapan kelas


2. Murid diminta memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan
respons peribadi. .
AKTIVITI
3. Guru meminta murid memahami dan menggunakan perbandingan semacam dalam
komunikasi dan penulisan dengan betul,tepat dan mengikut konteks.
4. Murid diberi Latihan di dalam buku kerja.
TANGGUNGJAWAB TANGGUNGJAWAB
KREATIVITI DAN INOVASI BAHASA
PETA ALIR PETA ALIR
PENGISIAN
KURIKULUM /TMK KEPELBAGAIAN SUMBER
PENDEKTAN DIDIK HIBUR
DAN BAHAN
MENGANALISIS MENGANALISIS
MENCIRIKAN MENCIRIKAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi / Latihan Bertulis / Buku Kerja /


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19
TARIKH 8 August 2023 HARI SELASA MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 1 JASMIN BIL MURID / 34


MASA 5:15 - 6:05 PM
KEMAHIRAN BAHASA 4.0 Aspek Seni Bahasa
TEMA Cerpen

TAJUK HADIAH

4.1 Memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan respons


STANDARD KANDUNGAN
peribadi.
STANDARD 4.2.1 Memahami dan menggunakan perbandingan semacam dalam komunikasi dan
PEMBELAJARAN penulisan dengan betul,tepat dan mengikut konteks.

Pada akhir pelajaran murid dapat


1. Memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan respons peribadi.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Memahami dan menggunakan perbandingan semacam dalam komunikasi dan
penulisan dengan betul,tepat dan mengikut konteks.

1. Guru meminta wakil murid menceritakan synopsis cerpen di hadapan kelas


2. Murid diminta memahami dan mengapresiasi karya sastera dengan memberikan
respons peribadi. .
AKTIVITI
3. Guru meminta murid memahami dan menggunakan perbandingan semacam dalam
komunikasi dan penulisan dengan betul,tepat dan mengikut konteks.
4. Murid diberi Latihan di dalam buku kerja.
TANGGUNGJAWAB SEMANGAT CINTA NEGARA
KREATIVITI DAN INOVASI PATRIOTISME
PETA ALIR PETA ALIR
PENGISIAN
KURIKULUM /TMK KEPELBAGAIAN SUMBER
PENDEKTAN DIDIK HIBUR
DAN BAHAN
MENGANALISIS MENGANALISIS
MENCIRIKAN MENGESAN KECONDONGAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi / Latihan Bertulis Buku Kerja


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan / Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19
TARIKH 9 August 2023 HARI RABU MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 2 BAKAWALI BIL MURID /30


MASA 1:00-2:00PM
KEMAHIRAN BAHASA 4.0 Aspek Seni Bahasa
TEMA Puisi Tradisional

TAJUK PANTUN

STANDARD KANDUNGAN 4.4 Mempersembahkan karya prosa, puisi dan pelbagai persembahan lain.
4.1.2 Memahami dan mengapresiasi karya puisi dengan memberikan respons
STANDARD
PEMBELAJARAN peribadi tentang bentuk,huraian maksud dengan betul,rasional dan penuh
penghayatan.

Pada akhir pelajaran murid dapat:


1.Mempersembahkan karya prosa, puisi dan pelbagai persembahan lain
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Memahami dan mengapresiasi karya puisi dengan memberikan respons peribadi tentang
bentuk,huraian maksud dengan betul,rasional dan penuh penghayatan.

1.Guru meminta murid mempersembahkaan synopsis cerita dengan pelbagai persebahan


2.Murid diminta memahami dan mengapresiasi karya puisi dengan memberikan respons
AKTIVITI
peribadi tentang bentuk,huraian maksud dengan betul,rasional dan penuh penghayatan.

NILAI MURNI KEYAKINAN


EMK BAHASA
PENGISIAN I-THINK PETA POKOK
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENCIRIKAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks Komunikasi Latihan Bertulis Buku Kerja


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19


TARIKH 9 August 2023 HARI RABU MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 1 JASMIN BIL MURID / 35


MASA 4:00 – 4:50 PM
9. Ekonomi Dan KEMAHIRAN BAHASA 3.0 Kemahiran Menulis
TEMA
Pengurusan Kewangan
TAJUK KARANGAN

STANDARD KANDUNGAN 3.7 Mengedit dan memurnikan pelbagai teks.


STANDARD 3.7.1 Mengedit ejaan,tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah dengan betul
PEMBELAJARAN tanpa mengubah maksud asal ayat.

Pada akhir pelajaran murid dapat


1. Mengedit dan memurnikan pelbagai teks.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Mengedit ejaan,tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah dengan betul tanpa
mengubah maksud asal ayat.

1. Guru meminta murid mengedit dan memurnikan pelbagai teks.


2. Murid mengedit ejaan,tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah dengan betul
AKTIVITI tanpa mengubah maksud asal ayat.
3. Murid diminta membuat pembtugasan tambahan di dalam buku kerja
1.
NILAI MURNI RASIONAL
EMK SAINS DAN TEKNOLOGI
PENGISIAN I-THINK PETA BULATAN
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P KAJIAN MASA DEPAN
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENJANA IDEA
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi Latihan Bertulis / Buku Kerja /


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif / Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19
TARIKH 9 August 2023 HARI RABU MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 1 KEMBOJA BIL MURID / 34


MASA 5:15 – 6:10 PM
9. Ekonomi Dan KEMAHIRAN BAHASA 3.0 Kemahiran Menulis
TEMA
Pengurusan Kewangan
TAJUK KARANGAN

STANDARD KANDUNGAN 3.7 Mengedit dan memurnikan pelbagai teks.


STANDARD 3.7.1 Mengedit ejaan,tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah dengan betul
PEMBELAJARAN tanpa mengubah maksud asal ayat.

Pada akhir pelajaran murid dapat


1) Mengedit dan memurnikan pelbagai teks.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2) Mengedit ejaan,tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah dengan betul tanpa
mengubah maksud asal ayat.

1) Guru meminta murid mengedit dan memurnikan pelbagai teks.


2) Murid mengedit ejaan,tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah dengan betul
AKTIVITI tanpa mengubah maksud asal ayat.
3) Murid diminta membuat pembtugasan tambahan di dalam buku kerja

NILAI MURNI RASIONAL


EMK SAINS DAN TEKNOLOGI
PENGISIAN I-THINK PETA BULATAN
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P KAJIAN MASA DEPAN
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENJANA IDEA
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi Latihan Bertulis / Buku Kerja /


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif / Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19


TARIKH 10-Aug-23 HARI SELASA
MATA PELAJARAN P.SENI VISUAL KELAS 2 DAHLIA MASA 1.00-2.00 PM
TEMA SENI HALUS
TAJUK 1.4 CETAKAN
STANDARD 4.1 Eksplorasi Seni dalam Seni cetakan
KANDUNGAN 4.2 Ekspresi Seni dalam Seni cetakan
STANDARD 1.2.2 Membuat eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam
PEMBELAJARAN seni cetakan menggunakan perlatan yang sesuai.
1.2.2 Menterjemahkan hasil daripada eksperimentasi dan penerokaan media dan
teknik dalam penghasilan karya seni cetakan dengan menggunakan imaginasi dan
idea secara kreatif
Murid boleh:
2. Membuat eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam seni
OBJEKTIF cetakan menggunakan perlatan yang sesuai.
PEMBELAJARAN 2. Menterjemahkan hasil daripada eksperimentasi dan penerokaan media
dan teknik dalam penghasilan karya seni cetakan dengan menggunakan
imaginasi dan idea secara kreatif
Aktiviti:
6. Membuat eksprementasi, penerokaan Media dan teknik.
7. Penerokaan dan eksprementasi cetakan timbulan dan cetakan benaman.
8. Proses penyediaan cetakan timbulan dan benaman
AKTIVITI 9. Pelajar dibahagikan kepada dua kumpulan besar
i-kumpulan pertama corak flora. ii-kumpulan kedua corak fauna.
10.Setiap kumpulan kecil akan dapat Menghasilkan tiga atau empat hasil karya
cetakan melalui perkongsian Plat Lino.
2. Perkongsian idea dan kreativiti setiap ahli kumpulan
BAHAN BANTU ✘ Buku Teks ✘ Internet Radio/TV Spesimen Modul
BELAJAR Projektor Buku Cerita Power Point ✘ Gambar ✘ Model

Kreativiti dan Inovasi Pendidikan Alam Sekitar ✘ Patriotisme TMK


EMK ✘ Keusahawanan Sains dan Teknologi Nilai Murni Bahasa
KBAT Mengaplikasi Menganalisis ✘ Menilai Mencipta ✘ Memahami
Peta bulatan ✘ Peta buih ✘ Peta buih berganda Peta Dakap
PETA I-think Peta Pokok Peta alir Peta pelbagai alir Peta titi
Lembaran kerja ✘ Pemerhatian ✘ Lisan Tugasan Hasil Kerja
PENTAKSIRAN BILIK
✘ Pembentangan L.Bertulis/Nota ✘ Kuiz Drama Projek
DARJAH(PBD)
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19
TARIKH 10 August 2023 HARI KHAMIS MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 1 KEMBOJA BIL MURID / 34


MASA 2:00-2:30 PM
9. Ekonomi Dan KEMAHIRAN BAHASA 5.0 Aspek Tatabahasa
TEMA
Pengurusan Kewangan
TAJUK KATA GANDA

STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan kata ganda dalam pelbagai ayat.
STANDARD 5.2.1 Memahami dan menggunakan kata ganda penuh,kata ganda berimbuhan dan
PEMBELAJARAN kata ganda majmuk dengan betul mengikut konteks.
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.Menyenaraikan kata ganda penuh, kata ganda berimbuhan dan kata ganda majmuk
OBJEKTIF PEMBELAJARAN daripada petikan yang diberikan.
2.Membina ayat dengan menggunakan kata ganda yang sesuai mengikut konteks.

1) Guru membimbing para pelajar untuk menyenaraikan kata ganda penuh, kata
ganda berimbuhan dan kata ganda majmuk daripada petikan yang diberikan.
2) Guru meminta murid membina ayat dengan menggunakan kata ganda yang sesuai
AKTIVITI
mengikut konteks .
3) Murid membuat latih tubi di dalam buku aktiviti.

NILAI MURNI RASIONAL


EMK SAINS DAN TEKNOLOGI
PENGISIAN I-THINK PETA BULATAN
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P KAJIAN MASA DEPAN
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENJANA IDEA
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi Latihan Bertulis / Buku Kerja /


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif / Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
Guru cuti rehat atas urusan peribadi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19
TARIKH 10 August 2023 HARI KHAMIS MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 2 BAKAWALI BIL MURID /30


MASA 1:00-2:00PM
KEMAHIRAN BAHASA 2.0 Kemahiran Membaca
TEMA 5. Bahasa dan Sastera

TAJUK RINGKASAN/ ULASAN/ RUMUSAN

STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca untuk memproses maklumat daripada pelbagai bahan.
STANDARD 3.5.1 Menulis isi-isi penting untuk menghasilkan ringkasan dengan betul
PEMBELAJARAN menggunakan ayat-ayat yang gramatis.

Pada akhir pelajaran murid dapat


1. Mengenal pasti isi-isi penting dalam bahan rangsangan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menulis isi-isi penting untuk menghasilkan ringkasan dengan betul menggunakan ayat-ayat
yang gramatis.

1. Guru membimbing para pelajar membaca secara luncuran dan imbasan


AKTIVITI
2. Pelajar mencari isi-isi penting secara berpasangan
3. Guru meminta murid menulis isi-isi penting untuk menghasilkan ringkasan dengan
betul menggunakan ayat-ayat yang gramatis
NILAI MURNI KEYAKINAN
EMK BAHASA
PENGISIAN I-THINK PETA POKOK
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENCIRIKAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks Komunikasi Latihan Bertulis Buku Kerja


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19
TARIKH 10 August 2023 HARI KHAMIS MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 1 CEMPAKA BIL MURID / 30


MASA 5:15 – 6:05 PM
9. Ekonomi Dan KEMAHIRAN BAHASA 3.0 Kemahiran Menulis
TEMA
Pengurusan Kewangan
TAJUK KARANGAN

STANDARD KANDUNGAN 3.7 Mengedit dan memurnikan pelbagai teks.


STANDARD 3.7.1 Mengedit ejaan,tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah dengan betul
PEMBELAJARAN tanpa mengubah maksud asal ayat.

Pada akhir pelajaran murid dapat


3) Mengedit dan memurnikan pelbagai teks.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Mengedit ejaan,tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah dengan betul tanpa mengubah
maksud asal ayat.

4) Guru meminta murid mengedit dan memurnikan pelbagai teks.


5) Murid mengedit ejaan,tanda baca dan kesalahan nahu yang mudah dengan betul
AKTIVITI tanpa mengubah maksud asal ayat.
6) Murid diminta membuat pembtugasan tambahan di dalam buku kerja

NILAI MURNI SEMANGAT CINTA NEGARA


EMK PATRIOTISME
PENGISIAN I-THINK PETA TITI
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENCIRIKAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi Latihan Bertulis Buku Kerja /


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif / Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
Guru cuti rehat atas urusan peribadi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19
TARIKH 11 August 2023 HARI JUMAAT MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 1 KEMBOJA BIL MURID /34


MASA 2:20-3:20 PM
1.0 Kemahiran Mendengar
9. Ekonomi Dan KEMAHIRAN BAHASA
TEMA dan Bertutur
Pengurusan Kewangan
TAJUK LATIHAN ULASAN/ RINGKASAN/ RUMUSAN

STANDARD KANDUNGAN 1.6 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi.
STANDARD 1.6.1 Menyampaikan isi dan fakta tentang sesuatu perkara dengan betul dan jelas
PEMBELAJARAN menggunakan ayat yang gramatis.

Pada akhir pelajaran murid dapat


1. Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menyampaikan isi dan fakta tentang sesuatu perkara dengan betul dan jelas
menggunakan ayat yang gramatis

1. Guru meminta murid membaca untuk memproses maklumat daripada pelbagai


bahan.
2. Murid diminta menyampaikan isi dan fakta tentang sesuatu perkara dengan betul dan
AKTIVITI jelas menggunakan ayat yang gramatis
3. Guru mengadakan sesi sumbang saran mengenai bahan dan dibincangkan
4. Murid menulis ulasan dengan menggunakan ayat yang betul dan teratur.

NILAI MURNI HARGAI ALAM SEKITAR


EMK KELESTARIAN ALAM
PENGISIAN I-THINK PETA ALIR
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENGHUBUNG KAIT
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi Latihan Bertulis / Buku Kerja


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif / Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19


TARIKH 11 August 2023 HARI JUMAAT MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
TINGKATAN 1 JASMIN BIL MURID /34
MASA 3:20 -4:10 PM
9. Ekonomi Dan KEMAHIRAN BAHASA 2.0 Kemahiran Membaca
TEMA
Pengurusan Kewangan
TAJUK LATIHAN ULASAN/ RINGKASAN/RUMUSAN

STANDARD KANDUNGAN 1.7 Berbincang dan berunding tentang sesuatu perkara.


1.7.1 Berbincang tentang sesuatu perkara yang didengar atau dilihat untuk bertukar-
STANDARD
PEMBELAJARAN tukar pandangan secara rasional dengan ayat yang gramatis dan bahasa yang
santun.

Pada akhir pelajaran murid dapat


1. Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Menyampaikan isi dan fakta tentang sesuatu perkara dengan betul dan jelas
menggunakan ayat yang gramatis

1. Guru meminta murid membaca untuk memproses maklumat daripada pelbagai


bahan.
2. Murid diminta menyampaikan isi dan fakta tentang sesuatu perkara dengan betul dan
AKTIVITI jelas menggunakan ayat yang gramatis
3. Guru mengadakan sesi sumbang saran mengenai bahan dan dibincangkan
4. Murid menulis ulasan dengan menggunakan ayat yang betul dan teratur.

NILAI MURNI HARGAI ALAM SEKITAR


EMK KELESTARIAN GLOBAL
PENGISIAN I-THINK PETA PELBAGAI ALIR
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MEMBANDING DAN MEMBEZAKAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi Latihan Bertulis / Buku Kerja


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif / Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19


TARIKH 11 August 2023 HARI JUMAAT MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
TINGKATAN 1 CEMPAKA BIL MURID /30
MASA 4:30 – 5:20PM
9. Ekonomi Dan KEMAHIRAN BAHASA 2.0 Kemahiran Membaca
TEMA
Pengurusan Kewangan
TAJUK LATIHAN ULASAN/ RINGKASAN/RUMUSAN

STANDARD KANDUNGAN 1.7 Berbincang dan berunding tentang sesuatu perkara.


1.7.1 Berbincang tentang sesuatu perkara yang didengar atau dilihat untuk bertukar-
STANDARD
PEMBELAJARAN tukar pandangan secara rasional dengan ayat yang gramatis dan bahasa yang
santun.

Pada akhir pelajaran murid dapat


1) Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dalam pelbagai situasi.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2) Menyampaikan isi dan fakta tentang sesuatu perkara dengan betul dan jelas
menggunakan ayat yang gramatis

1) Guru meminta murid membaca untuk memproses maklumat daripada pelbagai


bahan.
2) Murid diminta menyampaikan isi dan fakta tentang sesuatu perkara dengan betul dan
AKTIVITI jelas menggunakan ayat yang gramatis
3) Guru mengadakan sesi sumbang saran mengenai bahan dan dibincangkan
4) Murid menulis ulasan dengan menggunakan ayat yang betul dan teratur.

NILAI MURNI HARGAI ALAM SEKITAR


EMK KELESTARIAN GLOBAL
PENGISIAN I-THINK PETA PELBAGAI ALIR
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MEMBANDING DAN MEMBEZAKAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi Latihan Bertulis / Buku Kerja


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif / Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 19

TARIKH 11-Aug-23 HARI JUMAAT


MATA PELAJARAN P.SENI VISUAL KELAS 2 ANGGERIK MASA 5:20 – 6:10 PM
TEMA SENI HALUS
TAJUK 4.1 Eksplorasi Seni dalam Seni cetakan
4.2 Ekspresi Seni dalam Seni cetakan
STANDARD 1.2.3 Membuat eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam
KANDUNGAN seni cetakan menggunakan perlatan yang sesuai.
1.2.2 Menterjemahkan hasil daripada eksperimentasi dan penerokaan media dan
teknik dalam penghasilan karya seni cetakan dengan menggunakan imaginasi dan
idea secara kreatif
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 3. Membuat eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam seni
cetakan menggunakan perlatan yang sesuai.
1.2.1 Menterjemahkan hasil daripada eksperimentasi dan penerokaan media
dan teknik dalam penghasilan karya seni cetakan dengan menggunakan
imaginasi dan idea secara kreatif
Aktiviti:
11. Membuat eksprementasi, penerokaan Media dan teknik.
12. Penerokaan dan eksprementasi cetakan timbulan dan cetakan benaman.
13. Proses penyediaan cetakan timbulan dan benaman
OBJEKTIF
14. Pelajar dibahagikan kepada dua kumpulan besar
PEMBELAJARAN
i-kumpulan pertama corak flora. ii-kumpulan kedua corak fauna.
15.Setiap kumpulan kecil akan dapat Menghasilkan tiga atau empat hasil karya
cetakan melalui perkongsian Plat Lino.
3. Perkongsian idea dan kreativiti setiap ahli kumpulan
4.1 Eksplorasi Seni dalam Seni cetakan
AKTIVITI
1. 4.2 Ekspresi Seni dalam Seni cetakan
BAHAN BANTU ✘ Buku Teks ✘ Internet Radio/TV Spesimen Modul
BELAJAR Projektor Buku Cerita Power Point ✘ Gambar ✘ Model

Kreativiti dan Inovasi Pendidikan Alam Sekitar ✘ Patriotisme TMK


EMK ✘ Keusahawanan Sains dan Teknologi Nilai Murni Bahasa
KBAT Mengaplikasi Menganalisis ✘ Menilai Mencipta ✘ Memahami
Peta bulatan ✘ Peta buih ✘ Peta buih berganda Peta Dakap
PETA I-think Peta Pokok Peta alir Peta pelbagai alir Peta titi
Lembaran kerja ✘ Pemerhatian ✘ Lisan Tugasan Hasil Kerja
PENTAKSIRAN BILIK
✘ Pembentangan L.Bertulis/Nota ✘ Kuiz Drama Projek
DARJAH(PBD)
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 20


TARIKH 14 August 2023 HARI ISNIN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
TINGKATAN 1 CEMPAKA BIL MURID / 31
MASA 1:30 – 2:00 PM
9. Ekonomi Dan KEMAHIRAN BAHASA 5.0 Aspek Tatabahasa
TEMA
Pengurusan Kewangan
TAJUK KATA GANDA

STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan kata ganda dalam pelbagai ayat.
STANDARD 5.2.1 Memahami dan menggunakan kata ganda penuh,kata ganda berimbuhan dan
PEMBELAJARAN kata ganda majmuk dengan betul mengikut konteks.
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.Menyenaraikan kata ganda penuh, kata ganda berimbuhan dan kata ganda majmuk
OBJEKTIF PEMBELAJARAN daripada petikan yang diberikan.
2.Membina ayat dengan menggunakan kata ganda yang sesuai mengikut konteks.

1. Guru membimbing para pelajar untuk menyenaraikan kata ganda penuh, kata
ganda berimbuhan dan kata ganda majmuk daripada petikan yang diberikan.
2. Guru meminta murid membina ayat dengan menggunakan kata ganda yang sesuai
AKTIVITI
mengikut konteks .
3. Murid membuat latih tubi di dalam buku aktiviti.

NILAI MURNI BERKERJASAMA


EMK KREATIVITI DAN INOVASI
PENGISIAN I-THINK PETA BULATAN
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P PEMBELAJARAN KECERDASAN PELBAGAI
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENCIRIKAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi Latihan Bertulis Buku Kerja /


CD Kreativiti / Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 20
TARIKH 14 August 2023 HARI ISNIN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 2 BAKAWALI BIL MURID /30


MASA 2:30 -3:00PM
KEMAHIRAN BAHASA 5.0 Aspek Tatabahasa
TEMA 5. Bahasa dan Sastera

TAJUK KATA PRAFRASA ( KATA BANTU & KATA PENGUAT )

5.1 Memahami dan menggunakan perkataan daripada pelbagai golongan kata


STANDARD KANDUNGAN
dalam pelbagai ayat.
STANDARD 5.1.3 Memahami menggunakan kata seru,kata tanya,kata perintah,kata pembenar
PEMBELAJARAN dan kata pangkal ayat dengan betul mengikut konteks.
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1) Menulis ayat dengan menggunakan kata prafrasa dengan betul

2)Menulis tiga ayat bagi setiap jenis kata tersebut.

1. Guru memberi pendedahan tentang maksud prafrasa


2. Guru mmeinta murid memahami dan menggunakan kata prafrasa iaitu, kata bantu,
kata penguat, kata penegas, kata nafi, kata pemeri, kata arah dan kata bilangan serta
AKTIVITI
kata pascakata iaitu kata penekanan dan kata pembenda dengan betul mengikut
konteks.
3. Murid diminta menulis tiga ayat bagi setiap jenis kata tersebut.
NILAI MURNI KEYAKINAN
EMK BAHASA
PENGISIAN I-THINK PETA POKOK
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENCIRIKAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi Latihan Bertulis Buku Kerja


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 20
TARIKH 14 August 2023 HARI ISNIN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 1 JASMIN BIL MURID / 35


MASA 2:30-3:00 PM
9. Ekonomi Dan KEMAHIRAN BAHASA 5.0 Aspek Tatabahasa
TEMA
Pengurusan Kewangan
TAJUK KATA GANDA

STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan kata ganda dalam pelbagai ayat.
STANDARD 5.2.1 Memahami dan menggunakan kata ganda penuh,kata ganda berimbuhan dan
PEMBELAJARAN kata ganda majmuk dengan betul mengikut konteks.
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.Menyenaraikan kata ganda penuh, kata ganda berimbuhan dan kata ganda majmuk
OBJEKTIF PEMBELAJARAN daripada petikan yang diberikan.
2.Membina ayat dengan menggunakan kata ganda yang sesuai mengikut konteks.

1. Guru membimbing para pelajar untuk menyenaraikan kata ganda penuh, kata ganda
berimbuhan dan kata ganda majmuk daripada petikan yang diberikan.
2. Guru meminta murid membina ayat dengan menggunakan kata ganda yang sesuai
AKTIVITI
mengikut konteks .
3.Murid membuat latih tubi di dalam buku aktiviti.

NILAI MURNI BERTANGGUNGJAWAB


EMK KEUSAHAWANAN
PENGISIAN I-THINK PETA POKOK
KURIKULUM /TMK STRATEGI P&P PEMBELAJARAN BERPUSATKAN MURID
KBAT MENGANALISIS
KEMAHIRAN BERFIKIR MENCIRIKAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks Komunikasi Latihan Bertulis Buku Kerja


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 20

TARIKH 07-Aug-23 HARI ISNIN


MATA PELAJARAN P.SENI VISUAL KELAS 2TERATAI MASA 4.25-5.15 PM
TEMA SENI HALUS

TAJUK CETAKAN
STANDARD 4.1 Eksplorasi Seni dalam Seni cetakan
KANDUNGAN 4.2 Ekspresi Seni dalam Seni cetakan
STANDARD 1.2.4 Membuat eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam
PEMBELAJARAN seni cetakan menggunakan perlatan yang sesuai.
1.2.2 Menterjemahkan hasil daripada eksperimentasi dan penerokaan media dan
teknik dalam penghasilan karya seni cetakan dengan menggunakan imaginasi dan
idea secara kreatif
Murid boleh:
4. Membuat eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam seni
OBJEKTIF cetakan menggunakan perlatan yang sesuai.
PEMBELAJARAN Menterjemahkan hasil daripada eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik
dalam penghasilan karya seni cetakan dengan menggunakan imaginasi dan
idea secara kreatif
Aktiviti:
16. Membuat eksprementasi, penerokaan Media dan teknik.
17. Penerokaan dan eksprementasi cetakan timbulan dan cetakan benaman.
18. Proses penyediaan cetakan timbulan dan benaman
AKTIVITI 19. Pelajar dibahagikan kepada dua kumpulan besar
i-kumpulan pertama corak flora. ii-kumpulan kedua corak fauna.
20.Setiap kumpulan kecil akan dapat Menghasilkan tiga atau empat hasil karya
cetakan melalui perkongsian Plat Lino.
1. Perkongsian idea dan kreativiti setiap ahli kumpulan
BAHAN BANTU ✘ Buku Teks ✘ Internet Radio/TV Spesimen Modul
BELAJAR Projektor Buku Cerita Power Point ✘ Gambar ✘ Model

Kreativiti dan Inovasi Pendidikan Alam Sekitar ✘ Patriotisme TMK


EMK ✘ Keusahawanan Sains dan Teknologi Nilai Murni Bahasa
KBAT Mengaplikasi Menganalisis ✘ Menilai Mencipta ✘ Memahami
Peta bulatan ✘ Peta buih ✘ Peta buih berganda Peta Dakap
PETA I-think Peta Pokok Peta alir Peta pelbagai alir Peta titi
Lembaran kerja ✘ Pemerhatian ✘ Lisan Tugasan Hasil Kerja
PENTAKSIRAN BILIK
✘ Pembentangan L.Bertulis/Nota ✘ Kuiz Drama Projek
DARJAH(PBD)
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2023 MINGGU : 20
TARIKH 14 August 2023 HARI SELASA MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

TINGKATAN 1 JASMIN BIL MURID / 34


MASA 5:15 - 6:05 PM
KEMAHIRAN BAHASA 4.0 Aspek Seni Bahasa
TEMA Puisi Moden

TAJUK SAJAK AKU

STANDARD KANDUNGAN 4.4 Mempersembahkan karya prosa, puisi dan pelbagai persembahan lain.
STANDARD 4.4.1 Mempersembahkan pengacaraan menggunakan sebutan,intonasi,nada,gaya
PEMBELAJARAN dan bahasa yang sesuai melalui teknik yang menarik dan berkesan.

Pada akhir pelajaran murid dapat


1. Mempersembahkan karya prosa, puisi dan pelbagai persembahan lain.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2. Mempersembahkan pengacaraan menggunakan sebutan,intonasi,nada,gaya dan
bahasa yang sesuai melalui teknik yang menarik dan berkesan

1. Guru meminta wakil murid mempersembahkan karya sajak di hadapan kelas


2. Murid diminta mempersembahkan pengacaraan menggunakan
sebutan,intonasi,nada,gaya dan bahasa yang sesuai melalui teknik yang menarik dan
AKTIVITI
berkesan .
3. Guru meminta murid memahami dan menghayati maksud penyampaian sajak.
4. Murid diberi Latihan di dalam buku kerja.
TANGGUNGJAWAB SEMANGAT CINTA NEGARA
KREATIVITI DAN INOVASI PATRIOTISME
PETA ALIR PETA ALIR
PENGISIAN
KURIKULUM /TMK KEPELBAGAIAN SUMBER
PENDEKTAN DIDIK HIBUR
DAN BAHAN
MENGANALISIS MENGANALISIS
MENCIRIKAN MENGESAN KECONDONGAN
ABM/BBM/BBBTMK AKTIVITI ABAD KE-21 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

Buku Teks / Komunikasi / Latihan Bertulis Buku Kerja


CD Kreativiti Lisan Buku Teks
Komputer Kolaboratif Kuiz Pemerhatian
LCD Kritis Pembentangan / Soal-jawab
Lain-lain : Lain-lain: Lain-lain:
Refleksi :
____ / _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
REFLEKSI /CATATAN
____ / _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


CATATAN
