Anda di halaman 1dari 3

Week 30

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BIOLOGI


TARIKH : 31/10/2023 HARI :SELASA MASA : 0730-0900 TING : 4H STRATEGI PDP
Pembelajaran Inkuiri
JUMLAH MURID : 30 MATA PELAJARAN : Biologi
Konstruktivisme
Pembelajaran Kontekstual
TEMA PENGANGKUTAN DALAM MANUSIA DAN HAIWAN Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Berasaskan
Masalah/Projek.
Pendekatan STEM
BIDANG PEMBELAJARAN KEIMUNAN MANUSIA
Penyiasatan Saintifik/
Eksperimen

11.1 Pertahanan badan PENDEKATAN PAK-21


STANDARD KANDUNGAN 11.2 Tindakan Antibodi Nilai Murni dan Etika
Komunikasi
Kolaboratif
Kreativiti
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Pemikiran Kritis

Kognitif:
- Mendefinisikan
a. Keimunan SIKAP SAINTIFIK DAN NILAI
b. Antigen MURNI
c. Antibodi
- Menjelaskan tindakan antibodi terhadap antigen
asing
AKTIVITI PAK-21
a. Peneutralan
Round Table
b. Pengaglutinan Think Pair Share
c. Pemendakan Pembentangan Hasil kerja.
d. Pengopsinan Concentration Game
e. Penguraian Role play
Gallery Walk
Three Stray One Stay
STANDARD PEMBELAJARAN Afektif:
Lyrical lesson
(Hasil Pembelajaran) - Memerihalkan 3 barisan pertahanan manusia
a. Barisan pertahanan pertama I-THINK (PETA PEMIKIRAN)
● Fizikal Bulatan
● Kimia Buih
b. Barisan pertahanan kedua Titi
● Demam Alir
Pokok
● Keradangan
Pelbagai alir
● Fagositosis Dakap
c. Barisan pertahanan ketiga Buih berganda
● Antibodi
● Sel memori KBAT (Kognitif)
Mengaplikasi (C3)
Menganalisis (C4)
Menilai (C5)
Mencipta (C6)

ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
- Mengingat kembali pengetahuan Sistem Limfa Nilai Murni
PENGETAHUAN SEDIA ADA Manusia di bab 10.7 Sains & Teknologi
Patriotisme
Week 30

Aktiviti Kreativiti & Inovasi


LANGKAH DAN FASA PDPC Keusahawanan
Aktiviti Guru Aktiviti murid
Teknologi Maklumat
● Guru & Komunikasi
memberikan Kelestarian Global
SET INDUKSI DAN analogi ● Murid memberikan Pendidikan Kewangan
PENCUNGKILAN bagaimana idea berdasarkan
IDEA(10 minit) sekiranya persoalan guru PENTAKSIRAN / PENILAIAN
Latihan Bertulis
kawasan yang
Lisan
tiada sistem Laporan amali
keselamatan Pembentangan
PENSTRUKTURAN Lain-lain (nyatakan) :
DAN ● Guru
PENSTRUKTURAN menunjukkan
SEMULA IDEA peta minda/
(30 minit) ringkasan bab
11: keimunan ● Murid membuat nota
● Guru meminta dari hasil bacaan bab
murid untuk 11.1 dan 11.2
baca sendiri dan ● Murid membuat
membuat latihan dan
latihan di dalam berbincang dengan
buku latihan guru

LANGKAH
APLIKASI IDEA (30
minit)

● Guru membuat
ringkasan separa ● Murid akan
lengkap bab 11 mempersembahkan
dan meminta hasil nota (wakil
murid untuk terbaik)
melengkapkann ● Murid mengajukan
ya soalan buku latihan

● Guru
memberikan
borang soal
selidik
REFLEKSI DAN ● Murid menjawab
kefahaman dan
PENUTUP setiap soalan dalam
nilai murni
(10 minit) borang soal selidik
Week 30

Saya menggunakan BBM dan TMK semasa proses PdP.


BBM/ABM/TMK/INOVASI
● Kahoot (ulangkaji bab 10)
SUMBER
● Buku: Modul Bio betul

Menjawab soalan secara berjemaah di kelas dan secara


KAEDAH PENTAKSIRAN
lisan.

1. Pencapaian standard pembelajaran

2. Isu/masalah semasa PdPc

REFLEKSI

3. Saranan/cadangan penambahbaikan

Cuti Rehat Khas Bertugas di luar
