Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Minggu 27 Tarikh 23.10.2023 Hari Isnin


Kelas 1AT Masa 11.30-12.30 Kehadiran

8. Adil
Tema Diri Saya Nilai Keadilan Unit Membawa
Sejahtera
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
8. Adil dalam Perlakuan Seharian 8.1 Menyatakan contoh keadilan dalam perlakuan seharian.
8.2 Menceritakan sebab perlu berlaku adil dalam perlakuan
seharian.
8.4 Menghayati sikap adil dalam perlakuan seharian.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menunjuk cara bertindak adil dalam sesuatu situasi dengan bimbingan.
2. Menceritakan sebab perlu berlaku adil dalam perlakuan seharian
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Pengayaan: Utamakan Kebersihan Dan Keselamatan Diri (Buku Teks:34)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru,
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid berbincang dan melengkapkan jadual.
Aktiviti Utama  Murid menyatakan cara dan kepentingan menjaga kebersihan serta keselamatan diri
yang lain.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Penilaian - Buku
Teks: 40)
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
 Adakah Ganesan berpuas hati? Mengapa?
Aktiviti Penutup  Mengapakah kamu perlu bersikap adil?
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja
Buku aktiviti

Sebilangan besar murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Mereka yang tidak berjaya diberi bimbingan oleh guru.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Minggu 27 Tarikh 24.10.2023 Hari Selasa
Kelas 1AT Masa 8.10-9.40 Kehadiran

9. Berani
Tema Diri Saya Nilai Keberanian Unit Menghadapi
Cabaran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
9. Berani Mempertahankan Maruah Diri 9.1 Memberikan contoh perlakuan berani mempertahankan
maruah diri.
9.2 Mengenal pasti kepentingan bersikap berani untuk
mempertahankan maruah diri.
9.5 Mengaplikasikan sikap berani mempertahankan maruah
diri dalam pelbagai situasi
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan contoh perlakuan berani mempertahankan maruah diri.
2. Mengenal pasti kepentingan bersikap berani untuk mempertahankan maruah diri.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Konsep: Berani Menghadapi Cabaran (Buku Teks:41)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru,
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membaca dan memahami situasi.
o Nyatakan contoh perlakuan berani dalam situasi di atas.
Aktiviti Utama
o Terangkan kepentingan bersikap berani untuk mempertahankan maruah diri.
 Murid menceritakan pengalaman berani mempertahankan maruah diiri dalam pelbagai
situasi.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja
Buku aktiviti

Semua murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Mereka yang tidak berjaya diberi bimbingan oleh guru.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5
Minggu 27 Tarikh 24/10/2023 Hari Selasa
Kelas 5AR Masa 11.30-12.30 Kehadiran

Unit 6. Pungguk Rindu akan Bulan


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami 2.1.8 Meneroka penghasilan model dalam Bidang
membentuk dan membuat binaan dari aspek:
(i) bahasa seni visual
(ii) pelbagai media
(iii) teknik dan proses
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Meneroka penghasilan model dalam bidang membentuk dan membuat binaan.
2. Mengaplikasi sekurang-kurangnya 2 kemahiran dan pengetahuan bahasa seni visual dalam aktiviti penerokaan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Bahan dan Teknik Model (Buku Teks: 32 - 33)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid bersoal jawab dengan guru tentang bahasa seni visual (bentuk, warna,
Aktiviti Utama imbangan, kontra) semasa proses penerokaan.
 Murid meneroka pelbagai media dan teknik lain dalam proses penghasilan model
dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan tugasan yang diberikan oleh guru.
6. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, span, kad gelugur, pembalut gelembung dan Pentaksiran Secara Bertulis
penutup botol. Kendiri

Sebilangan besar murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Guru akan melaksanakan pelajaran ini pada hari berikutnya.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5
Minggu 27 Tarikh 24/10/2023 Hari Selasa
Kelas 5AK Masa 12.30-1.30 Kehadiran

Unit 6. Pungguk Rindu akan Bulan


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami 2.1.8 Meneroka penghasilan model dalam Bidang
membentuk dan membuat binaan dari aspek:
(i) bahasa seni visual
(ii) pelbagai media
(iii) teknik dan proses
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
3. Meneroka penghasilan model dalam bidang membentuk dan membuat binaan.
4. Mengaplikasi sekurang-kurangnya 2 kemahiran dan pengetahuan bahasa seni visual dalam aktiviti penerokaan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Bahan dan Teknik Model (Buku Teks: 32 - 33)
8. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
9. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
10. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
11. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid bersoal jawab dengan guru tentang bahasa seni visual (bentuk, warna,
Aktiviti Utama imbangan, kontra) semasa proses penerokaan.
 Murid meneroka pelbagai media dan teknik lain dalam proses penghasilan model
dengan bimbingan guru.
12. Murid melengkapkan tugasan yang diberikan oleh guru.
13. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 14. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, span, kad gelugur, pembalut gelembung dan Pentaksiran Secara Bertulis
penutup botol. Kendiri

Sebilangan besar murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Mereka yang tidak berjaya diberi bimbingan oleh guru.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Minggu 27 Tarikh 25.10.2023 Hari Rabu
Kelas 1AT Masa 9.10-9.40 Kehadiran

9. Berani
Tema Diri Saya Nilai Keberanian Unit Menghadapi
Cabaran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
9. Berani Mempertahankan Maruah Diri 9.1 Memberikan contoh perlakuan berani mempertahankan
maruah diri.
9.2 Mengenal pasti kepentingan bersikap berani untuk
mempertahankan maruah diri.
9.4 Mengekspresikan perasaan apabila dapat
mempertahankan maruah diri.
9.5 Mengaplikasikan sikap berani mempertahankan maruah
diri dalam pelbagai situasi
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menerangkan kepentingan bersikap berani mempertahankan maruah diri.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Pengukuhan: Anugerah Wira Kanak-Kanak (Buku Teks:42)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru,
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid teliti dan fahami gambar
Aktiviti Utama  Murid berkongsi pengalaman berani mempertahankan maruah diri mereka.
 Jalankan undian untuk memilih tokoh murid berani yang boleh dijadikan sebagai teladan
kepada murid-murid yang lain.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
 Senaraikan perlakuan berani yang ada pada Luta.
Aktiviti Penutup  Nyatakan kepentingan bersikap berani.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku kerja
Buku aktiviti

Sebilangan besar murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Mereka yang tidak berjaya diberi bimbingan oleh guru.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5
Minggu 27 Tarikh 26/10/2023 Hari Khamis
Kelas 5AK Masa 10.30-11.30 Kehadiran

Unit 6. Pungguk Rindu akan Bulan


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami 2.1.8 Meneroka penghasilan model dalam Bidang
membentuk dan membuat binaan dari aspek:
(i) bahasa seni visual
(ii) pelbagai media
(iii) teknik dan proses
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
5. Meneroka penghasilan model dalam bidang membentuk dan membuat binaan.
6. Mengaplikasi sekurang-kurangnya 2 kemahiran dan pengetahuan bahasa seni visual dalam aktiviti penerokaan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Bahan dan Teknik Model (Buku Teks: 32 - 33)
15. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
16. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
17. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
18. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid bersoal jawab dengan guru tentang bahasa seni visual (bentuk, warna,
Aktiviti Utama imbangan, kontra) semasa proses penerokaan.
 Murid meneroka pelbagai media dan teknik lain dalam proses penghasilan model
dengan bimbingan guru.
19. Murid melengkapkan tugasan yang diberikan oleh guru.
20. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 21. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, span, kad gelugur, pembalut gelembung dan Pentaksiran Secara Bertulis
penutup botol. Kendiri

Semua murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Guru akan melaksanakan pelajaran ini pada hari berikutnya.
Catatan Choose an item.
