Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3


Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Nilai Kerjasama Unit 12. Kerjasama Budaya Kami


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
12.1 Menyenaraikan contoh aktiviti yang dilakukan
12.0 Kerjasama dengan Warga Sekolah
bersama-sama warga sekolah.
12.2 Mencadangkan cara melaksanakan aktiviti bersama-
sama warga sekolah.
12.3 Menghuraikan kepentingan bekerjasama dengan
warga sekolah.
12.5 Mengamalkan sikap bekerjasama dengan warga
sekolah.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat:
1. Menyatakan contoh aktiviti yang dilakukan bersama-
1. Menyenaraikan contoh aktiviti yang dilakukan
sama warga sekolah.
bersama-sama warga sekolah.
2. Mencadangkan cara melaksanakan aktiviti bersama-
sama warga sekolah.
3. Menghuraikan kepentingan bekerjasama dengan
warga sekolah.
4. Mengamalkan sikap bekerjasama dengan warga
sekolah.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Pentaksiran dan Penilaian Kerja individu Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Tema Saya dan Keluarga Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Aktif
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Konsep: Kerjasama Budaya Kita (Buku Teks: 89)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti sercara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membaca dan fahami gambar.
 Murid menyatakan contoh aktiviti yang dapat dilakukan bersama-
sama warga sekolah.
Aktiviti Utama
o Nyatakan contoh aktiviti lain yang dapat dilakukan bersama-
sama warga sekolah.
o Ceritakan pengalaman kamu melakukan aktiviti bersama-
sama warga sekolah.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Buku kerja Buku kerja Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Nilai Kerjasama Unit 12. Kerjasama Budaya Kami


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
12.0 Kerjasama dengan Warga Sekolah 12.1 Menyenaraikan contoh aktiviti yang dilakukan
bersama-sama warga sekolah.
12.2 Mencadangkan cara melaksanakan aktiviti bersama-
sama warga sekolah.
12.3 Menghuraikan kepentingan bekerjasama dengan
warga sekolah. .
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat:
1. Menerangkan cara melaksanakan aktiviti bersama-
1. Menyenaraikan contoh aktiviti yang dilakukan
sama warga sekolah.
bersama-sama warga sekolah.
2. Mencadangkan cara melaksanakan aktiviti bersama-
sama warga sekolah.
3. Menghuraikan kepentingan bekerjasama dengan
warga sekolah. .
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Pentaksiran dan Penilaian Kerja individu Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Tema Saya dan Keluarga Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Aktif
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Pengukuhan: Kerjasama Membawa Berkat (Buku Teks: 90-91)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti sercara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjawab soalan.
o Apakah aktiviti bekerjasama yang dilakukan oleh Albert
dengan warga sekolah?
Aktiviti Utama
o Sikap bekerjasama dapat meringankan beban kerja sesama
warga sekolah. Bincangkan kepentingannya.
 Murid menghasilkan Jalur Gemilang daripada pelbagai bahan
bersama-sama dengan warga sekolah.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Buku kerja Buku kerja Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Nilai Kerjasama Unit 12. Kerjasama Budaya Kami


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
12.1 Menyenaraikan contoh aktiviti yang dilakukan
12.0 Kerjasama dengan Warga Sekolah
bersama-sama warga sekolah.
12.2 Mencadangkan cara melaksanakan aktiviti bersama-
sama warga sekolah.
12.3 Menghuraikan kepentingan bekerjasama dengan
warga sekolah.
12.5 Mengamalkan sikap bekerjasama dengan warga
sekolah.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat:
1. Menerangkan cara melaksanakan aktiviti bersama-
1. Menyenaraikan contoh aktiviti yang dilakukan
sama warga sekolah.
bersama-sama warga sekolah.
2. Mencadangkan cara melaksanakan aktiviti bersama-
sama warga sekolah.
3. Menghuraikan kepentingan bekerjasama dengan
warga sekolah.
4. Mengamalkan sikap bekerjasama dengan warga
sekolah.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Pentaksiran dan Penilaian Kerja individu Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Tema Saya dan Keluarga Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Aktif
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Pemulihan: Buah-Buahan Potong (Buku Teks: 92)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti sercara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan aktiviti berkumpulan.
Aktiviti Utama  Murid menghasilkan buah-buahan potong mengikut kreativiti
masing-masing.
o Mengapakah kamu perlu bekerjasama dalam aktiviti di atas?
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Buku kerja Buku kerja Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Nilai Kerjasama Unit 12. Kerjasama Budaya Kami


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
12.3 Menghuraikan kepentingan bekerjasama dengan
12.0 Kerjasama dengan Warga Sekolah
warga sekolah.
12.4 Mengekspresikan perasaan apabila bekerjasama
dengan warga sekolah.
12.5 Mengamalkan sikap bekerjasama dengan warga
sekolah.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat:
1. Menghubungkait sikap bekerjasama dengan warga
1. Menghuraikan kepentingan bekerjasama dengan
sekolah dan kepentingannya.
warga sekolah.
2. Mengekspresikan perasaan apabila bekerjasama
dengan warga sekolah.
3. Mengamalkan sikap bekerjasama dengan warga
sekolah.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Pentaksiran dan Penilaian Kerja individu Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Tema Saya dan Keluarga Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Menilai Pembelajaran
Pembelajaran Aktif
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Pemulihan: Berjaya Bersama (Buku Teks: 93)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
Aktiviti Utama 3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti sercara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan.
o Murid membentuk dua kumpulan.
o Tunjukkan slogan kepada murid pertama.
o Murid pertama membisikkan slogan kepada murid kedua dan
seterusnya.
o Murid yang terakhir lari ke hadapan dan menulis slogan di
papan putih.
o Kumpulan yang berjaya menulis lebih banyak slogan dengan
betul dalam masa 10 minit dianggap sebagai pemenang.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Buku kerja Buku kerja Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

Nilai Kerjasama Unit 12. Kerjasama Budaya Kami


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
12.1 Menyenaraikan contoh aktiviti yang dilakukan
bersama-sama warga sekolah.
12.2 Mencadangkan cara melaksanakan aktiviti bersama-
sama warga sekolah.
12.3 Menghuraikan kepentingan bekerjasama dengan
12.0 Kerjasama dengan Warga Sekolah
warga sekolah.
12.4 Mengekspresikan perasaan apabila bekerjasama
dengan warga sekolah.
12.5 Mengamalkan sikap bekerjasama dengan warga
sekolah.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat:
1. Menghubungkait sikap bekerjasama dengan warga
1. Menyenaraikan contoh aktiviti yang dilakukan
sekolah dan kepentingannya.
bersama-sama warga sekolah.
2. Mencadangkan cara melaksanakan aktiviti bersama-
sama warga sekolah.
3. Menghuraikan kepentingan bekerjasama dengan
warga sekolah.
4. Mengekspresikan perasaan apabila bekerjasama
dengan warga sekolah.
5. Mengamalkan sikap bekerjasama dengan warga
sekolah.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Pentaksiran dan Penilaian Kerja individu Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan Murid

Tema Saya dan Keluarga Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran
Pembelajaran Aktif
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Permainan

Rangka Pengajaran Impak


Pengayaan: Permainan Menara Kerjasama (Buku Teks: 94-95)
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
Aktiviti Utama 3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti sercara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menjalankan aktiviti permainan.
o Murid membentuk kumpulan.
o Setiap kumpulan diberikan kad kerja yang berlainan warna.
o Jawab soalan di setiap stesen mengikut warna kad yang
sama.
o Kumpulan yang berjaya menjawab soalan akan mengambil
bahan dan bergerak ke stesen seterusnya.
o Kumpulan yang gagal menjawab soalan tidak mendapat
bahan tetapi boleh bergerak ke stesen seterusnya.
o Di Stesen Kerjasama, gunakan alatan dan bahan yang
diambil bagi menghasilkan menara.
o Kumpulan yang berjaya menghasilkan menara tertinggi
dianggap pemenang.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Penilaian: Uji Minda – Buku Teks: 96)
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Buku kerja Buku kerja Buku kerja

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
