Anda di halaman 1dari 18

JABATAN PENDIDIKAN ISLAM DAN MORAL

Nama Pelajar SHAARMINI A/P ARUMUGAM

Angka Giliran 201916234070

No Kad Pengenalan 00625-10-0678

Kumpulan / Unit 4 PISMP RBT

Kod & Nama Kursus ELMK 3053 (PERANCANGAN DAN PELAKSANAAN


DAN PEMBELAJARAN DALAM PENDIDIKAN
MORAL)

Nama Pensyarah DR. CHANDER A/L VENGADASALAM

Tarikh Hantar 25 MARCH 2021

Pengakuan pelajar menerima maklum balas daripada pensyarah

Saya mengesahkan bahawa maklum balas yang diberikan oleh


pensyarah telah saya rujuki dan fahami.
Catatan (jika ada)

Tanda tangan Pelajar: Tarikh:

Markah:

BIODATA DIRI
1
NAMA : SHAARMINI A/P ARUMUGAM
NO. KAD PENGENALAN : 000625-10-0678
KUMPULAN/UNIT : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI (SK)
KURSUS/ SEMESTER : PISMP- SEMESTER 4
AMBILAN : JUN 2019

ALAMAT E-MEL : shaarmini25@gmail.com

ALAMAT RUMAH : NO 35, JLN INDAH 3, TAMAN DESAINDAH,

NILAI, NEGERI SEMBILAN.

NO. TELEFON : 017-2307224

SENARAI KANDUNGAN

Bil Tajuk Muka surat


2
Biodata diri i

Senarai kandungan ii

Penghargaan iii

1.0 Rancangan Pengajaran Harian 5

2.0 Lampiran 15

PENGHARGAAN

3
Syukur kepada tuhan kerana telah mengurniakan saya kekuatan, kesihatan dan masa untuk
menyiapkan tugasan kerja kursus ini seperti yang dikehendaki dan dalam masa yang
ditetapkan.

Terlebih dahulu, saya ingin mengucapkan ribuan terima kasih kepada pensyarah iaitu
Dr. Chander A/L Vengadasalam atas segala panduan dan penerangan yang teliti telah
diberikan oleh beliau supaya saya dapat menjalankan tugasan projek ini dengan baik dan
sempurna. Dengan adanya penerangan yang jelas dan teliti, saya dapat menyiapkan tugasan
ini dengan lebih baik.

Selain itu, saya ingin mengucapkan terima kasih kepada ibu bapa saya kerana mereka
telah banyak memberi sokongan dan dorongan kepada saya semasa menjalankan tugasan ini.
Saya sangat menghargai sokongan dan dorongan yang diberikan itu.

Saya juga ingin mengucapkan terima kasih kepada rakan-rakan yang telah banyak
memberi kerjasama dan nasihat semasa membuat tugasan ini agar saya dapat menyiapkannya
ini dalam tempoh yang telah ditetapkan.

Kesimpulannya, saya ingin mengucapkan ribuan terima kasih kepada semua pihak atas
kerjasama yang telah diberikan. Saya sangat menghargai semua kerjasama dan dorongan
yang telah diberikan dalam membantu saya menyiapkan tugasan projek ini.

Sekian, terima kasih.

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL
TAHUN 3 BESTARI

SUBJEK PENDIDIKAN MORAL


Tarikh 16 April 2021
Masa 10.30 pagi – 11.30 pagi (60 minit)
Kelas 3 Bestari
Bilangan murid 30 / 30
Nilai Hemah tinggi
Tema Saya dan Sekolah
Tajuk Bersopan dan berbudi pekerti mulia terhadap warga
sekolah
Pengetahuan sedia ada 1. Murid mengetahui warga sekolah
Standard Kandungan 5.0 Besopan dan berbudi pekerti mulia terhadap warga
sekolah
Standard Pembelajaran 5.1 Menyenarikan contoh pertuturan dan perlakuan yang
sopan terhadap warga sekolah
5.2 Mengenal pasti kepentingan bersikap sopan dan
berbudi pekerti mulia terhadap warga sekolah
5.3 Menjelaskan kesan tidak bersopan dan berbudi
pekerti mulia terhadap warga sekolah
5.4 Mengekspresikan perasan apabila dapat bersikap
pekerti mulia terhadap warga sekolah
Objektif Pembelajaran Pada akhir PdP Murid dapat:
1. Kognitif (Penaakulan moral)
 Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 cara
pertuturan dan perlakuan yang sopan
terhadap warga sekolah dengan betul
 Menghuraikan sekurang-kurangnya 2
kepentingan bersikap sopan dan berbudi
pekerti muli terhadap warga sekolah dan 2
kesan tidak bersopan terhadap warga sekolah
dengan betul.

5
2. Afektif
 Mengekspresikan perasan apabila dapat
bersikap pekerti mulia terhadap warga
sekolah

3. Psikomotor ( Perlakuan moral)


 Membuat simulasi tentang pertuturan dan
perlakuan yang sopan terhadap warga
sekolah.
Bahan Bantu Mengajar (BBM) Gambar, lembaran kerja, kad tajuk, LCD, Projektor
PAK-21 Menggunakan i-think iaitu peta bulatan
Pentaksiran berasaskan sekolah Kerja kumpulan
Strategi pengajaran Berpusatkan murid
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi Menganalisi, Menilai, Mengaplikasi
(KBAT)
Kemahiran insaniah Kemahiran komunikasi , Pemikiran kritis
Elemen Merentas Kurikulum Nilai murni, Bahasa, TMK
Bahan Bantu Mengajar (BBM) Gambar, lembaran kerja, kad tajuk, LCD, Projektor
Penilaian pdp Lembaran kerja, pemerhatian, kuiz

6
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
PENGAJARAN / PEMBELAJARAN
MASA
Gambar hemah tinggi Tayangan gambar
PERSEDIAAN
1. Guru menayangkan gambar
(SET INDUKSI) EMK : TMK
melalui LCD
(5 minit)
2. Murid-murid memerhatikan
KBAT: Kemahiran Menganalisis
gambar yang ditunjukkan oleh
guru.
BBM : Tayangan Gambar, LCD,
3. Murid mencatatkan tajuk
Projektor
gambar tersebut.
Soalan yang ditanya:- 4. Murid-murid menjawab soalan
yang ditanya oleh guru
1. Apakah maksud hemah
berkaitan dengan tajuk.
tinggi?
5. Guru menyoal dan
2. Apakah ciri-ciri orang yang
mengaitkan isi pelajaran dan
hemah tinggi?
nilai yang akan dipelajari pada
3. Bagaimanakah hemah
hari tersebut iaitu hemah
tinggi dilakukan dengan
tinggi.
warga sekolah?

LANGKAH 1 Nilai : Hemah tinggi


(15 minit) Beradap sopan dan berbudi 1. Guru memberi penerangan EMK : Bahasa dan menilai
pekerti mulia tentang konsep hemah tinggi
bersama dengan pertuturan

7
dan perlakuan terhadap warga KBAT : Memahami dan menilai
Soalan : sekolah.
1. Adakah kamu pernah 2. Murid ditayangkan e-buku BBM : Buku teks, powerpoint
bertutur dan menunjukkan cerita yang mengandungi
perlakuan sopan terhadap contoh pertuturan dan KAEDAH : Individu
warga sekolah? perlakuan yang sopan
2. Bolehkan kamu semua terhadap warga sekolah
menyenaraikan cara 3. Murid disoal oleh guru tentang
pertuturan dan perlakuan cerita yang ditayangkan
sopan terhadap jiran kepada murid sebentar tadi.
4. Murid diarahkan oleh guru
Cara pertuturan dan perlakuan untuk menjelaskan contoh
sopan terhadap warga sekolah. pertuturan dan perlakuan yang
PERTUTURAN sopan terhadap warga sekolah
1. Mengucapakan selamat 5. Guru cuba mengaitkan konsep
pagi kepada warga hemah tinggi dengan contoh
sekolah. pertuturan dan perlakuan yang
2. Mengucapkan terima sopan
kasih kepada warga 6. Murid dipilih oleh guru untuk
sekolah. menjawab soalan.
3. Bercakap dalam bahasa 7. Murid yang terpilih
yang sopan kemudiannya menyenaraikan
contoh perlakuan dan
pertuturan yang sopan

8
PERLAKUAN terhadap warga sekolah dan
bentuk peta I think di hadapan
1. Menolong warga sekolah kelas.
seperti tolong ambil buku. 8. Murid berjaya menyenaraikan
2. Tiada halang warga sekurang-kurangnya 3 cara
sekolah menjalankan pertuturan dan perlakuan yang
tugas mereka. sopan terhadap warga
3. Meminta maaf apabila sekolah.
membuat kesalahan

PETA ITHINK

Kepentingan bersikap sopan 1. Guru memberi satu peristiwa


Langkah 2 dan berbudi pekerti mulia sekolah yang berkaitan EMK : Bahasa
(15 minit) terhadap warga sekolah dengan bersikap sopan dan
berbudi sekolah’ KBAT : Pengetahuan kefahaman,
kesan tidak bersopan dan
2. Guru menjelaskan peristiwa aplikasi
berbudi pekerti mulia terhadap
tersebut bersama konsep

9
warga sekolah kepentingan bersikap sopan TEKNIK : Kerja individu, lembaran
dan berbudi terhadap kerja
soalan
3. Kemudian guru, minta murid

1. Apakah kepentingan bayangkan contoh

bersikap dan berbudi kepentingan bersikap sopan

terhdap warga sekolah ? terhadap warga sekolah.

2. Apakah kesan yang 4. Secara individu Murid juga

mungkin dapat jika kira memberikan kepentinganyang

tidak mementingkan dibayangkan kepada murid

kepentingan bersikap 5. Selepas sesi tersebut, guru

sopan dan berbudi bertanyakan kesan tidak

terhadap warga bersopan terhadap warga

sekolah? sekolah sekiranya tidak


mementingkan kepentingan
bersikap sopan terhadap
Contoh kepentingan warga sekolah
 Mewujudkan perpaduan 6. Murid mengangkat tangan dan
 Mengeratkan hubungan memberikan jawapan mereka
antara warga sekolah. tentang kesan tersebut
 Mengelakkan konflik atau 7. Guru memberi satu lembaran
masalah tentang kesan tidak bersopan
 Mewujudkan suasana dan berbudi pekerti mulia dan
yang harmoni kepentingan bersopan dan
berbudi pekerti mulia terhadap

10
Contoh kesan warga sekolah kerja sebagai
 Konflik atau masalah latihan kepada murid.
mudah berlaku 8. Sekepas murid menghabiskan
 Hubungan dengan warga lembaran kerja tersebut, guru
sekolah dijejas. membuat perbincangan
 Suasana sekolah menjadi bersama murid-murid.
tidak aman 9. Murid diminta menyatakan
perasaan mereka selepas
aktiviti tersebut

Simulasi 1. Guru mengagih murid kepada


(LANGKAH 3) kumpulan EMK : Bahasa, Nilai murni
(15 minit) 2. Murid diminta untuk
mengambil undian kad tajuk KBAT : Menganalisis, Mengaplikasi
secara rawak
3. Setiap kumpulan perlu KAEDAH : Berkumpulan
melakonkan simulasi
berdasarkan kad tajuk TEKNIK : Simulasi
4. Murid membuat simulasi yang
Tajuk menunjukkan pertuturan dan STRATEGI : Berpusatkan murid
perlakuan moral terhadap
1. Berjumpa dengan pengawal warga sekolah.
keselamatn yang sentiasa 5. Guru memerhatikan aktiviti

11
menjaga keselamatan simulasi yang dibuat oleh
sekolah. setiap kumpulan
2. Anda ingin kongsi meja 6. Selepas simulasi, Guru minta
dengan rakan-rakannya murid mengekspresikan
kerana meja kantin tidak perasaan dan menyedari
cukup. perasaan dalam simulasi
3. Anda lupa masuk tersebut.
menjalankan tugasan yang 7. Guru berbincang tentang
diberikan oleh guru simulasi yang ditunjukkan dan
4. Anda ingin masuk ke tandas menghargai setiap keputusan
tetapi pencuci tandas sedang yang diambil dalam simulasi
cucu tandas. murid
8. Murid-murid memberi maklum
balas supaya sentiasa
mengamalkan sikap bersopan
dan berbudi pekerti mulia
terhadap warga sekolah.

PENGUKUHAN Amalan berhemah tinggi di 1. Guru memberi latihan


sekolah pengukuhan iaitu lembaran
Perkataan yang melibatkan kerja tentang amalan
sikap sopan kepada warga berhemah tinggi di sekolah
sekolah kepada murid-murid sebagai

12
kerja rumah
2. Guru juga memberi uju minda
iaitu “cross word puzzle”
tentang perkatan-perkataan
yang melibatkan sikap sopan
kepada warga sekolah

Merumuskan tajuk pelajaran 1. Murid mendengar guru EMK : Nilai murni


membuat pengukuhan tentang
PENUTUP isi pelajaran. KBAT : Menganalisis dan menilai
(5 minit) 2. Guru mengulangi tajuk dengan
penerapan nilai berterima BBM : Lembaran kerja
kasih
3. Guru merumusakn pelajaran
hari ini dengan memberi
lembaran kerja kepada pelajar

REFLEKSI (GURU) 1. 27 murid dapat menguasai


hasil pembelajaran
2. 3 daripada 30 murid tidak
menguasai hasil pembelajaran
3. Bagi mengatasi masalah ini,
guru memberi penerangan

13
lebih kepada murid-murid
tersebut dalam sesi yang akan
datang supaya mereka tidak
ketinggalan

14
LEMBARAN KERJA DAN LATIHAN
PENGUKUHAN

15
LAMPIRAN 1

LATIHAN 1

NAMA : ______________________________________________________________

KELAS : ______________________________________________________________

ARAHAN : Senaraikan 5 peraturan keselamatan am dan 5 peraturan keselamatan diri


semasa berada di dalam bengkel

Kepentingan bersikap sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap warga sekolah

1. __________________________________________________________________

2. __________________________________________________________________

3. __________________________________________________________________

4. __________________________________________________________________

5. __________________________________________________________________

Kesan tidak bersikap sopan dan berbudi pekerti mulia terhadap warga sekolah

1. __________________________________________________________________

2. __________________________________________________________________

3. __________________________________________________________________

4. __________________________________________________________________

5. __________________________________________________________________

LATIHAN PENGUKUHAN

16
NAMA : ______________________________________________________________

KELAS : ______________________________________________________________

ARAHA : Tandakan (/) pada amalan berhemah tinggi dan (x) pada amalan tidak
N berhemah tinggi

LATIHAN PENGUKUGAN

17
NAMA : ______________________________________________________________

KELAS : ______________________________________________________________

ARAHA : Cari rangkai kata dan warnakan pertkataan yang tersembunyai


N

BERTANYA UCAP HEMAH


KHABAR TAHNIAH TINGGI

ADAB PEKERTI MINTA


SOPAN MULIA MAAF

UCAP
BERTERIMA MINTA IZIN SALAM
KASIH

UCAP
TAKZIAH

18
