Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5

Mata Pelajaran

: Pendidikan Jasmani

Tunjang

: Kemahiran

Tajuk

: Bola Baling

Sub Tajuk/kemahiran

: Menghantar bola aras bahu

Tarikh

: 12 September 2014 ( Jumaat )

Masa

: 9.00 9.30 Pagi

Tahun

: 5 Bijak

Bil. Murid

: 30 orang

ANALYSE LEARNER
(analisis pelajar)

I.

Psikomotor

(menyatakan objektif
pembelajaran)

Hasil Pembelajaran
Kandungan

STATE LEARNER OBJECTIVE

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :: Memberi hantaran bola aras bahu dan menerima bola dengan kaedah dan teknik yang betul
sekurang-kurangnya 2 daripada 4 kali percubaan.

II.

Kognitif

: Menjelaskan tujuan dan kegunaan hantaran aras bahu di dalam permainan bola baling.

III.

Affektif

: Melihat displin,sikap dan kerjasama, mematuhi arahan dan bertolak-ansur.

Penerapan Nilai Murni

: Ketelitian, disiplin, memberi perhatian,kerjasama,


kesungguhan, keselamatan,semangat kesukanan

Kemahiran Berfikir

: Membanding beza

Gabung jalin

:.Kecergasan

Alatan

: Bola baling, wisel, kon/skittle, komputer riba, video, pembesar suara

SELECT METHODS, MEDIA AND MATERIALS


(pemilihan kaedah, media dan bahan)

Langkah (masa)

Isi

Butir

Pengelolaan

Catatan

Pembelajaran

Set induksi
(5 minit)

mengajar

Memanaskan

Berlari setempat

badan.

Kaki diangkat hingga aras bahu dan


tangan dihayunkan

Berlari
Setempat
Lompat selang

diminta untuk berlari setempat di


dalam kawasan yang telah ditanda.

kon
TKP

Verbal

Sambil melompat,kaki diangkat kaki


kiri dan kanan.Hayun tangan dengan

Linguistik

rancak.

Regangan

alatan

Kinestetik

Lompat selang seli

seli.

Apabila wisel pertama dibunyikan murid

Intrapersonal

tangan,
bahu,badan

Regangan tangan

kaki,

Tangan diangkat kehadapan, tolak


telapak tangan ke atas dan kebawah

Regangan bahu

Tangan dibengkokkan di depan


dada.tolak siku ke dalamdengan
sebelah tangan lain berselang.tangan
capai tulang belakang.tarik siku
dengan tangan bebas. Kemudian
tukar tangan.

Regang badan

Kaedah
Apabila wisel kedua dibunyikan murid
diminta berhenti dari melakukan larian
setempat dan melakukan pula
gerakan lompat selang-seli. Dan
apabila wisel ketiga ditiupkan, murid
diminta berhenti dari melakukan
lompat selang-seli dan seterusnya
membentuk bulatan.
Seorang murid tampil ke tengah bulatan

Arahan
Nilai
Displin,
Tekun,
bekerjasama.

Angkat tangan kanan lurus. Lengan

untuk

memimpin

aktiviti

regangan

cecah telinga. Tarik tangan kanan ke

tangan bahu,badan dan kaki. Murid

kiri sambil bengkokkan badan. Tukar

lain akan mengikut.

tangan dan ulang.

UTILIZE MEDIA
AND MATERIALS
(penggunaan media dan
kaedah)
Teknik
Langkah 1

1. Pengenalan terhadap kemahiran

Menghantar

hantaran

(5 minit)

bola aras bahu

(perkembangan)

Alatan

Dalam 4 kumpulan
1

Komputer riba,

Guru menayangkan video yang

Video,

dan menerima

berkaitan dengan kemahiran

Pembesar

hantaran

hantaran bola baling.

suara,
Kon,

Untuk membuat
hantaran jarak

jauh ketika
dihalang atau

Bola diletakkan di tapak tangan untuk


membuat hantaran.

semasa tiada
halangan

Wisel,

2. Prinsip hantaran bola aras bahu.

Tangan yang akan membuat hantaran


ditarik dan meninggi ke belakang.

Tangan dibengkokkan ke siku.

Guru membuat demonstrasi atau tunjuk

Bola baling

cara kepada murid terlebih dahulu


bagaimana untuk membuat hantaran
bola aras bahu dan juga teknik

Kaedah
Demonstrasi,

Salah satu kaki diletakkan ke


hadapan.

Tangan yang tidak memegang bola


dilintangkan manakala bahu
direndahkan sedikit semasa
melakukan hantaran.

menerima bola hantaran aras bahu kumpulan,


kepada murid
arahan
Setiap 4 kumpulan telah dibahagikan
seramai 8 orang.
Nilai
Secara berpasangan di dalam setiap
Bersungguh,
kumpulan membuat hantaran dan
tekun, displin
menerima bola aras bahu.

3. Prinsip menerima hantaran bola


aras bahu

Hulurkan tangan lurus ke sisi dengan


jari-jari tangan diregangkan.

Sambut bola dan rapatkan bahu ke


dada.
Alatan

Langkah 2
(5 minit)

Menghantar

1. Menghantar bola aras bahu dengan

dan

menggunakan kaedah dan teknik yang

menerima

betul.(sama seperti kaedah di atas)

bola aras

2. Hantaran bola yang dilakukan bermula

bahu

Dalam 4 kumpulan

Kon
Wisel

dengan tanpa halangan.

Bola baling
Kaedah
Kumpulan,
arahan

2 meter
4 meter
6meter

Nilai
Bersungguh, ,

displin,
Di dalam kumpulan yang sama, secara

kerjasama,

berpasangan murid membuat


hantaran dan menerima hantaran bola
aras bahu pada jarak 2 meter,
4meter,6meter tanpa halangan
dengan setiap hantaran 2 kali
percubaan.
Guru sentiasa berada di kawasan
padang untuk memerhati dan menilai
pelajar.
Langkah 3
(5 MINIT)

Membuat

1. Membuat hantaran bola aras bahu

hantaran bola

dengan kaedah dan teknik yang seperti

aras bahu

di atas dengan halangan.

dengan

Alatan
dalam 4 kumpulan

Kon
Wisel

Bola baling

halangan
Kaedah
2meter

Arahan
Kumpulan

Murid masih lagi di dalam kumpulan


yang sama.
Guru mengarahkan murid untuk
membuat hantaran bola aras bahu
dengan halangan.

Nilai
Bersungguh,
tekun, displin

Murid a akan membuat hantaran kepada


murid c dengan dihalang oleh murid b.
Bermula dengan hantaran pada jarak 2
meter dengan 2 kali percubaan.
Guru sentiasa berada di kawasan
padang untuk memerhati dan menilai
pelajar.
Langkah 4
(7 minit)
(kemuncak)

Bermain dalam

Alatan

Pertandingan bola baling mini.

kumpulan

Kump: 1 dan 2

Kon
Wisel
Bola baling
Kaedah

Kump: 3 dan 4

Kumpulan

B
Nilai
Bersungguh, ,
1. Padang dibahagikan kepada 2 iaitu
padang A dan padang B.
2. Kumpulan 1 dan 2 akan

displin,
kerjasama,
semangat

menggunakan padang A manakala

kesukanan dan

kumpulan 3 dan 4 akan menggunakan

berpasukan

padang B
3. Murid dibahagikan kepada 4

kumpulan.
4. Setiap kumpulan mempunyai 8 orang.
5. Syarat permainan ini hanya
menggunakan hantaran bola aras
bahu sahaja. Sekiranya menggunakan
hantaran bola yang lain,kumpulan
tersebut dikira kalah.
6. Pasukan yang menjaring bola paling
banyak dikira sebagai pemenang.
Penutup
(3 minit)

Aktiviti
Menyejukkan
badan

1. Murid membuat aktiviti kelonggaran


dan menyejukkan badan.
2. Guru menyoal murid sama ada murid

Kaedah
Sumbangsaran

gembira dan seronok menjalankan


Membuat
rumusan

aktiviti pada hari itu.


3. Guru menyoal kepada murid :-

Nilai
Bersungguh, ,
displin,

Soalan:
Apakah kegunaan hantaran bola aras
bahu semasa di dalam permainan bola
baling?
Jawapan:
Untuk membuat hantaran jarak jauh
ketika dihalang atau semasa tiada

kerjasama

halangan
Soalan:

EVALUATE AND REVISE

Bagaimana untuk membuat hantaran bola


aras bahu?

(menilai dan semak semula)

Tunjukkan cara membuat balingan bola


tersebut
Jawapan:
Tangan yang hendak membuat balingan
ditarik tinggi ke belakang,dibengkokkan

REQUIRE LEARNER RESPONSE


(penglibatan murid)

ke siku. Satu kaki diletakkan ke


hadapan. Tangan yang memegang
bola dilintangkan dan bahu
direndahkan semasa melakukan
hantaran.

Refleksi:
