Anda di halaman 1dari 5

SEMESTER 2 SESI 2014 / 2015

KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1


PENULISAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TUGASAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE-3
DISEDIAKAN OLEH
NAMA

NO. MATRIK

MOHD NOOR AZAM BIN AYUB

D20112055134

KUMPULAN : K01892(142PJJ)
PENSYARAH / PENYELIA : DR. ADENAN BIN AYOB

Nama Guru Pelatih

MOHD NOOR AZAM BIN AYUB

Mata Pelajaran

BAHASA MELAYU

Bilangan Murid

22

Tingkatan

5S4

Tarikh

07.04.2015 ( SELASA )

Masa

8:05 9:15 PAGI (70 minit)

Tajuk

CERPEN Pahlawan Buntung

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pelajaran, pelajar dapat ;


i.
Murid boleh menjelaskan sekurang-kurangnya
empat jenis perwatakan watak utama.
ii.
Murid boleh menjayakan aktiviti forum
dengan tajuk
semangat patriotik dalam
kalangan remaja.
iii. Murid boleh membina sekurang-kurangnya
empat ayat berdasarkan empat simpulan
bahasa dalam karya.

Bidang

Interpersonal dan maklumat

HASIL PEMBELAJARAN
FOKUS UTAMA

HURAIAN HASIL PEMBELAJARAN


Aras 1

10.2 Mengenal pasti perkara yang menarik ii Menghuraikan aspek yang menarik dalam
prosa dan puisi.
dalam karya.
FOKUS SAMPINGAN

Aras 1
iv Menjelaskan pendapat sesuatu isu secara
2.5
Berbincang dan membuat penjelasan spontan..
secara spontan tentang sesuatu perkara
terhadap isu yang dikemukakan.

Kemahiran Bahasa

Kemahiran mendengar, bertutur dan menulis

Sistem Bahasa

Tatabahasa ( Kata Kerja ) dan Sintaksis

Pengisian Kurikulum

Ilmu

Bahasa Melayu dan Pendidikan Sivik

Nilai

Keyakinan, Keberanian, Kerjasama, Ketekunan

KBT

KBKK ( Menjana Idea, Merumuskan )

Alat Bantu Mengajar

Komputer Riba / LCD


Keratan Akhbar / Papan Putih / Pen Marker

Pengetahuan Sedia Ada

Murid sudah diajar tentang ayat majmuk.

Isi Pelajaran
Pengajaran secara
kelas
Soalan:
1.Mengapakah kita
perlu mempunyai
semangat perjuangan?
2.Namakan tokohpejuang negara yang
kamu tahu?

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Induksi Set (5minit)
Guru memperdengarkan lagu Warisan
yang berkaitan dengan semangat patriotik.
Guru meminta murid menyanyikan lagu
bersama-sama.
Guru bersoal jawab dan mengaitkan
perkara yang dibincangkan dengan isi
pelajaran pada hari ini.

Catatan

BBM: Lampiran 1
Video rakaman dan
Lirik lagu
Warisan
LCD
Komputer riba
Nilai:Cinta
Akan Tanah Air
Integrasi
Inovasi
yang diterapkan:
Kemahiran
Berfikir(KBAT)

10.2 Mengenal pasti


perkara yang menarik
dalam karya
Aras 1
(ii)
Menghuraikan
aspek yang menarik
dalam prosa dan puisi.

Langkah 1 (25 minit)


Watak dan Perwatakan
(teknik monodrama)
Guru meminta 4 orang murid tampil ke
depan kelas untuk menjayakan
monodrama untuk mengesan perwatakan
watak utama iaitu Pak Husin.
Guru meminta murid lain menyatakan
perwatakan watak utama melalui lakonan
monodrama itu tadi dengan mengisi LPG
i-think(Peta Buih) tentang perwatakan
watak.
Guru membetulkan jawapan murid untuk
penambahbaikan dengan memaparkan
jawapan yang sebenar.

BBM:
Lampiran 2a
Skrip Monodrama
Lampiran 2b
Peta Minda
Lampiran 2c
Peta Buih
KBT:
Klasifikasi
Kecerdasan Pelbagai
BBM:
Lampiran 3a
Latihan mengesan

watak perwatakan
watak utama
Lampiran 3b
Jawapan:
Bijaksana
Patriotik
Berani
Nilai: Kerjasama

2.5Berbincang dan
membuat penjelasan
secara spontan tentang
sesuatu perkara
terhadap isu yang
dikemukakan.
Aras 2
(iv)
Menjelaskan
pendapat sesuatu isu
secara spontan..

Membina dua ayat


daripada dua
peribahasa bahasa
yang dipaparkan:
i. membuang air besar,
ii. air mata

Penutup dan Penilaian

Langkah 2 (20minit)
Aktiviti forum: cara-cara memupuk
semangat patriotik dalam kalangan
remaja
Guru melantik seorang pengerusi dan 3
orang ahli panel yang mewakili ahli
politik , pemimpin pelajar dan bekas
pegawai tentera.
Ahli panel mengemukakan pendapat
tentang cara-cara memupuk semangat
patriotik dalam kalangan remaja.
-Guru memberi komentar terhadap
persembahan panel forum.

Integrasi
Inovasi
ang diterapkan :
Teknik monodrama
KBT:
Kecerdasan Pelbagai
.
Nilai:Kerjasama
Integrasi Inovasi yang
diterapkan :
Teknik
Simulasi

Langkah 3 (15minit)
Membina ayat
Guru meminta murid menyenaraikan
simpulan bahasa yang terdapat dalam
drama tersebut dan mencari maksud
simpulan bahasa tersebut.
Murid diminta membina 2 ayat
berdasarkan peribahasa bahasa yang
dinyatakan.
Penutup (5minit)
Guru meminta murid menyanyikan
kembali lagu Warisan bersama-sama.
Guru membuat rumusan tentang isi
pelajaran pada hari tersebut dan meminta
murid menghasilkan satu peta minda
tentang watak dan perwatakan watak

BBM:

KBT:
Kecerdasan Pelbagai
Nilai:kerjasama

BBM:
LCD
Komputer riba
Lirik Lagu
Nilai:Kerjasama

sampingan sebagai kerja rumah.

Patriotisme
KBT:
Klasifikasi
Pelbagai

Tugasan

Murid diminta membuat folio gambar tokohtokoh sejarahwan negara yang tersohor.

Pengayaan/Pemulihan

Murid diminta mengkaji analisis kajian Drama


Pahlawan Buntung.

Aktiviti Susulan (jika Ada)

Tiada

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Catatan Guru Praktikum

Menyanyikan lagu , KBAT -Teknik


Monodrama,kemahiran berfikir membuat
inferens,membina ayat daripada simpulan bahasa,
Penggunaan peta i-Think(Peta Buih) Penggunaan ICT

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing
