Anda di halaman 1dari 6

Tutorial Minggu ke 6 Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Mata Pelajaran Kelas Bilangan Pelajar Masa

Tema Tajuk : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan :6J : 19 orang : 10.00-11.00 : Malaysia Negaraku : Perjuangan tokoh- tokoh kebanggaan negara

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Menghuraikan perjuangan tokoh-tokoh kemerdekaan dan pembentukan Malaysia. 2. 3. Mencontohi semangat perjuangan tokoh kemerdekaan. Berbangga dengan kemerdekaan negara.

Isi kandungan pelajaran: 1. Sumbangan tokoh Malaysia. 2. Ciptaan puisi patriotik Pengetahuan sedia ada :

1. Daripada pembelajaran yang lepas murid mengetahui beberapa tempat yang menarik yang terdapat di Malaysia 2. Murid tahu melodi lagu patriotik Penerapan nilai Unsur patriotism : kerjasama, hormat menghormati dan kesyukuran : bersyukur dan berbangga

Kemahiran berfikir : menjana idea dan mencirikan

Strategi pengajaran dan pembelajaran : berpusat guru,murid dan bahan Sumber pengajaran dan pembelajaran 6 Bahan bantu mengajar Bil. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Senarai Sumber Laptop LCD Video Gambar Tokoh Malaysia Kertas Warna Marker Pen Lagu Patriotik Lembaran Kerja : Kuantiti 1 1 1 5 5 5 1 19 : huraian sukatan pelajaran tahun 6, buku teks tahun

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pembelajaran Catatan bestari

Set Induksi (5 Minit)

Kecerdasan Pelbagai Verbal- linguistik

Sumber Laptop LCD

Guru menayangkan satu video pendek tentang Tunku Abdul Rahman di Padang Merdeka, semasa Negara kita mendapat kemerdekaan dari pihak British Pembelajaran Kontekstual Guru menanya soalan: 1. Siapakah orang itu? 2. Apakah yang dijalankan oleh mereka? 3.Di manakah tempat tersebut? Kemahiran Berfikir Menjana Idea

Video

Nilai Menghargai dan berbangga

Jangkaan jawapan murid: Murid akan menjawab berdasarkan pemerhatian terhadap video yang ditayangkan oleh guru.

Langkah 1 ( 20 minit)

Kecerdasan Pelbagai Verbal- linguistic

Sumber: Gambar tokoh-tokoh Malaysia

Guru mempamerkan gambar tentang tokoh-tokoh Malaysia.

Interpersonal

Nilai

Guru bertanya sama ada murid mengenal tokoh-tokoh Malaysia tersebut.

Kemahiran Berfikir Menjana Idea Mengkategorikan

Hormatmenghormati

Guru meminta murid menyata nama tokoh-tokoh tersebut dan sumbangan yang telah diberikan.

Guru menjelaskan dengan terperinci tentang sumbangan tokoh-tokoh Malaysia. Langkah 2 ( 15 minit) Kecerdasan Pelbagai Verbal- linguistic Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan. Interpersonal Intrapersonal Nilai Setiap kumpulan diminta menghasilkan satu puisi patriotik. Pembelajaran Masa akan diberi selama 10 minit. Koperatif Kemahiran Berfikir Menjana Idea Kerjasama, Bangga dan hormatmenghormati Sumber Kertas Warna, Marker Pen

Guru bertindak sebagai pembimbing sepanjang aktiviti dilaksanakan. Langkah 3 ( 15 minit) Kecerdasan Pelbagai Verbal- linguistik Setiap kumpulan diminta untuk membentangkan hasil puisi Interpersonal Intra personal Nilai Berbangga

mereka. Kemahiran Berfikir Murid dan guru bersama merumuskan hasil perbentangan mereka. Merumus

Guru akan memilih puisi yang terbaik sebagai contoh dan memaparkan semua hasil puisi murid di papan notis dalam kelas. Penutup (5 minit) Kecerdasan Pelbagai Verbal- linguistik Guru meminta murid menyanyikan lagu patriotik. Kemahiran Berfikir Mengingat, merumus Guru menerangkan unsur patriotism dan nilai-nilai. Nilai Kerjasama, hormatmenghormati Sumber Lembaran kerja Lagu patriotik

Murid diberi latihan menerus lembaran kerja bagi pengukuhan.

Penggunaan sumber pengajaran: Melalui rancangan pengajaran harian yang dihasilkan, didapati RPH ini ini telah menggunakan sumber pengajaran untuk mengajar para murid. Antara sumber yang telah digunaakan iaitu:i. LCD II. Video iii. Laptop iv. Gambar tokoh Malaysia Melalui penggunaan sumber ini, didapati bahawa dapat menarik minat perhatian para pelajar. Hal ini kerana pelajar lebih mempunyai minat untuk melihat video yang mempunyai aksi yang boleh bergerak. Selain itu, guru juga menunjukkan gambar tentang tokok Malaysia. Melalui penunjukkan gambar tokoh Malaysia, dipercayai pelajar akan dapat menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru tersebut. Hal ini kerana telah menontong tayangan video pendek tersebut.
