Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU

Kelas

:3

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tarikh

: 26 Julai 2012

Masa

: 9.00 10.00 pagi

Bilangan Murid

: 30 orang

Tajuk

: Semangat Anak Merdeka

Penggabungjalinan isi kandungan : Mendengar, bertutur dan menulis.

Kemahiran

:
Fokus Utama
3.3 : Menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam
aktiviti terancang dengan menggunakan intonasi dan
gaya bahasa yang betul.

Fokus Sampingan
8.2 : Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk
dalam sesuatu penulisan teks.

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Menyatakan maklumat tentang hari merdeka berdasarkan video
yang ditayangkan.

b) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.


c) Membina dan melengkapkan ayat tentang kemerdekaan secara
bertulis.
d) Menyatakan nilai-nilai murni yang terdapat dalam video.

Perentasan Kurikulum : Sivik kewarganegaraan dan muzik.


Penerapan Nilai

: Patriotisme, tolong-menolong, bekerjasama,


keyakinan dan kepimpinan.

Sistem Bahasa

: Kosa kata ; patriotisme, nasionalisme, harmonis

Kemahiran bernilai tambah : Kemahiran berfikir, kecerdasan pelbagai,


Pembelajaran kontekstual.
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, lembaran kerja, kad imbas

Langkah-langkah :
Langkah

Set Induksi
(5 minit)

Isi Kandungan

Aktiviti P&P

Video : Usop Sontorian

1. Guru menayangkan

(Merdeka)

video kepada muridmurid.


2. Guru mengadakan
sesi soal jawab berkaitan
dengan video hari

Catatan

BBB :
Komputer riba
dan LCD.

kemerdekaan tadi.

Langkah 1
(15 minit)

1. Murid membaca
petikan.

1. Guru memberikan
petikan mengenai hari
kemerdekaan.

BBB :
Petikan.

2. Murid membaca
petikan yang diberikan.
3. Guru membimbing
bacaan murid.

Langkah 2

1. Soal jawab.

1. Guru memberikan
soalan berkaitan petikan

(15 minit)

yang telah diberikan.

Teknik :
Permainan
bahasa.
Penilaian

1. Guru memberikan
2. Isi tempat kosong.

kendiri.

soalan di papan hitam.


KBT :
2. Murid tampil ke

Kemahiran

hadapan untuk mengisi

berfikir

tempat kosong dengan


jawapan yang sesuai.

Nilai :
Keberanian

Langkah 3

Membina ayat.

1. Kad-kad perkataan
diletakkan di dalam

BBB :

(20 minit)

sampul surat.
Aktiviti berkumpulan.

Kad perkataan.
Nilai :
Kerjasama

2. Murid meyusun kadkad membentuk ayat.

Contoh:
i. 31 Ogos pelbagai hari

Kecerdasan

oleh disambut

3. Murid tampil ke

kemerdekaan kaum

hadapan untuk

pada tahun setiap

melekatkan kad-kad

( Hari kemerdekaan
disambut oleh pelbagai

perkataan membentuk
ayat lengkap.

kaum pada 31 Ogos setiap


tahun.)

4. Murid membaca kuat


ayat yang telah dibina

ii. dipupuk Malaysia


semangat perlu diri

diikuti murid-murid yang


lain.

nasionalisme dalam
setiap rakyat
(Semangat nasionalisme
perlu dipupuk dalam diri
setiap rakyat Malaysia.)

5. Guru menunjukkan
kepada murid kad
perkataan khusus
berkaitan dengan

Perkataan hari ini.

kemerdekaan dan
menerangkan
maksudnya.

Contoh:
i)

Patriotisme

ii)

Nasionalisme

iii)

Harmonis

KBT :

pelbagai.
Kemahiran
berfikir.

Penutup

Contoh :

(5 minit)

i.

Bekerjasama

ii.

Kepimpinan

iii.

Semangat

1. Guru meminta murid

KBT :

menyatakan nilai-nilai

Pembelajaran

murni yang terdapat

konstruktivisme

dalam video yang telah


ditayangkan.

patriotik
2. Guru meminta murid
menyanyikan lagu
Tanggal 31
