Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : SEJARAH


Tarikh : 1 Oktober 2009 Masa: 11.00-11.40 pagi (40 minit)
Hari : Khamis
Tingkatan : 1 Arif
Kehadiran : 39/39
Tajuk : Sistem Perundangan (Undang-undang Tidak Bertulis)

Tema/Tajuk TEMA 2 : Kesultanan Melayu Menjadi Asas Kerajaan Masa Kini.


2.3 : Warisan Kesultanan Melayu (Buku Teks: Muka Surat 139-148).
Subtopik a) Sistem Perundangan (Undang-Undang tidak Bertulis)
i. Adat Temenggung
ii. Adat Perpatih
Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat:
pembelajaran i) Mengetahui tentang latar belakang dan ciri-ciri Adat Temenggung.
ii) Mengetahui tentang latar belakang dan ciri-ciri Adat Perpatih.
Hasil 1. Pelajar dapat menyenaraikan ciri-ciri Adat Temenggung.
Pembelajaran 2. Pelajar dapat menyenaraikan ciri-ciri Adat Perpatih.
3. Pelajar dapat membandingkan ciri-ciri Adat Temenggung dan Adat Perpatih.

Pengetahuan Setiap pelajar sekurang-kurangnya mempunyai pengetahuan sedia ada


sedia ada tentang adat yang diamalkan oleh masyarakat atau kaum masing-masing.
Alat bantu 1. Komputer dan projector LCD.
mengajar 2. Slaid Power Point.
3. Buku Teks Sejarah Tingkatan 1.
4. Buku Rujukan Sejarah Longman Esensi Panduan Revisi untuk Sukses : Sejarah
PMR.
5. Internet : Wikipedia
Nilai 1. Berbangga dengan warisan negara
- Menghargai sistem perundangan tradisi.
LANGKAH/ ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN NILAI / KONSEP /

MASA ISTILAH
AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID
Pengenalan Set Induksi 1. Guru membuat 1. Pelajar memberi
(2 Minit) - Guru akan rumusan dan tumpuan terhadap Konsep
memperkenalkan mengaitkan slaid slaid yang Undang-undang
tajuk yang dengan tajuk ditayangkan. tidak bertulis
dibincangkan pembelajaran.
dengan cara
mempamerkan 2. Guru memulakan
gambar-gambar sesi pengajaran
yang berkaitan dengan
dengan Adat menerangkan
Temenggung dan secara ringkas
Adat Pepatih tentang Sistem
dengan Perundangan
menggunakan kerajaan Melayu.
kaedah slaid
power point.
Langkah 1 1. Menerangkan 1. Guru 1. Pelajar memberi
( 4 minit) latar belakang menerangkan perhatian terhadap Konsep
Adat tentang latar penerangan guru. Adat Temenggung
Temenggung belakang Adat 2. Pelajar menunjukkan Adat Perpatih
dan Adat Temenggung minat dan memberi
Perpatih. dan Adat perhatian terhadap
Perpatih. penjelasan
2. Guru menggunakan peta.
menggunakan
peta untuk
menunjukkan
negeri-negeri
yang
mengamalkan
undang-undang
Adat Pepatih dan
Adat
Temenggung.
Langkah 2 Menerangkan ciri- 1. Guru 1. Pelajar memberi konsep
(7 minit) ciri Adat menerangkan kerjasama Autokratik
Temenggung ciri-ciri Adat dengan
Temenggung memberi Istilah
menggunakan tumpuan Patrilineal
slaid Power Point terhadap
dengan bantuan penerangan KBKK
komputer. guru. Menjana idea/
2. Guru 2. Pelajar memberi pendapat
mengemukakan kerjasama
soalan secara dengan
spontan untuk menjawab
melihat soalan yang
pemahaman dikemukakan
pelajar. oleh guru.
Langkah 3 Menyenaraikan ciri- 1. Guru 1 Pelajar memberi
( 7 minit) ciri Adat Perpatih. menerangkan tumpuan Istilah
ciri-ciri Adat terhadap Matrilineal
Perpatih dengan penerangan guru. Demokrasi
menggunakan Suku
slaid power Perut
point.
Langkah 4/ Membandingkan 1. Guru 1. Pelajar memberi Nilai Murni
Aktiviti ciri-ciri Adat membahagikan kerjasama dengan Bekerjasama
Temenggung dan pelajar kepada melakukan aktiviti
(13 minit) Adat Perpatih. lima kumpulan. kumpulan yang
2. Guru diberikan dalam masa
mengedarkan yang ditetapkan.
sampul surat 2. Wakil pelajar yang
mengandungi terpilih akan
soalan kepada membacakan
wakil pelajar dan jawapan mereka.
mengarahkan
setiap pelajar
berbincang dalam
kumpulan masing
dalam masa lima
minit tanpa
merujuk buku
ataupun nota.
3. Guru memilih
kumpulan secara
rawak untuk
membentangkan
hasil
perbincangan
mereka.
Penilaian 1. Guru memberi 1. Pelajar diminta untuk
(2 minit) pelajar lembaran menghantar tugasan
latihan (bagi yang diberikan pada
membandingkan 6 Oktober 2009.
ciri-ciri Adat
Temenggung dan
Adat Perpatih)
sebagai kerja
rumah.
Penutup Penutup 1. Guru meminta 1. 1. Pelajar menjawab Nilai Murni
( 5 minit) beberapa orang soalan-soalan yang Menghargai Adat
pelajar membuat diutarakan. yang diwarisi agar
rumusan tentang ianya tidak mati
apa yang telah ditelan zaman.
pelajari bagi
mengukur Menghormati adat
kefahaman pelajar yang diamalkan
terhadap topik yang oleh
telah dipelajari. masyarakat/kaum
2. Guru merumuskan lain.
isi pelajaran
berdasarkan objektif Berbangga
pelajaran sebagai dengan warisan
penutup. negara
Menghargai sistem
perundangan
tradisi
Refleksi 1 Arif

Aktiviti Kumpulan di dalam Kelas.


Undang-undang adat terbahagi kepada dua iaitu :-
(i) Adat Perpatih

(ii) Adat Temenggung

Kumpulan 1 : Bincangkan latar belakang dan ciri-ciri Undang-undang Adat Temenggung.

Kumpulan 2 : Bincangkan latar belakang dan ciri-ciri Undang-undang Adat Perpatih.

Kumpulan 3 : Nyatakan perbezaan antara Adat Temenggung dan Adat perpatih.

Kumpulan 4 : Cipta pantun berkaitan dengan undang-undang Adat Perpatih.

Kumpulan 5 : Cipta pantun berkaitan dengan undang-undang Adat Temenggung.

Kerja Rumah
Tarikh akhir penghantaran latihan pada : 6/10/2009

Sila lengkapkan jadual di bawah :

Perbezaan Adat Perpatih dan Adat Temenggung

Asal usul negeri: Asal-usul negeri :

Penyusun / Pengasas : Penyusun / Pengasas : 

Negeri Yang mengamalkan adat ini : Negeri Yang mengamalkan adat ini :

Cara / bentuk pemerintahan : Cara / bentuk pemerintahan :

Hukuman : Hukuman :    
