Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SIVIK DAN


KEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH
Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 5 Arif
Bil Murid : 20 Orang
Masa : 8.00 – 8.30 pagi
Tarikh : 10 Mac 2011
Tema : Hidup bersama di sekolah dan masyarakat
Tajuk : Aktiviti Kejiranan
Sub Topik : Gotong- royong

Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran, murid-murid akan dapat

1. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga aktiviti yang boleh dilakukan semasa


menjalani aktiviti gotong-royong
2. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga kebaikan dan keburukan melakukan
aktiviti gotong royong dan tidak melakukan gotong-royong.

Ringkasan isi kandungan :-


1. Kepentingan melibatkan diri dalam aktiviti gotong-royong .
2. Perkara- perkara yang boleh menjejaskan kebersihan dan kesejahteraan
kawasan persekitaran.

Penerapan nilai murni :-


1. Menghargai alam sekitar
2. Kesedaran akan kepentingan bekerjasama dalam melakukan sesuatu aktiviti.
3. Bekerjasama sesama ahli kumpulan.
Unsur–unsur Patriotisme
1. Bertanggungjawab terhadap alam sekitar.
2. Menghargai kebersihan alam sekitar.

Pengetahuan sedia ada :-


1. Murid biasa didedahkan dengan aktiviti gotong-royong di dalam media massa.
2. Murid pernah menjalani aktiviti gotong royong di sekolah.

Kaedah Pengajaran
1. KBKK
2. Kompentensi Kecerdasan Emosi
3. Kecerdasan Pelbagai (MI)
4. Kontekstual
5. Kemahiran Berfikir

Bahan Bantu Mengajar :-


1. Video tentang kepentingan bergotong royong
2. Kad imbasan gambar kawasan persekitaran yang bersih dan kotor.
Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan Catatan,Nilai
Pembelajaran
Set induksi (5minit) KB : menghubung kait Teknik : soal jawab
1. Murid melihat tayangan video KBF : membuat keputusan
pendek tentang aktiviti gotong dan menyelesaikan Nilai murni :
royong. masalah Bertanggungjawab
2. Guru bertanya kepada murid MI : visual / interpersonal
“ Apakah yang kamu semua EIC : kompetensi
faham tentang gotong royong ?”. kecerdasan emosi
3. Beberapa orang murid diminta
memberi pendapat tentang
aktiviti gotong royong.
4. Guru mengaitkan pendapat
pelajar dengan pembelajaran
hari ini.

Langkah 1 (10 minit) Sumber P&P:


1. Guru menayangkan video MI: visual dan interpersonal Tayangan video
kepada murid tentang “ gotong Gotong royong
royong”.
2. Guru menanyakan perkara Nilai-nilai murni:
yang boleh dilakukan semasa Bertangungjawab
aktiviti gotong royong dijalankan. Bantu membantu
3. Murid memberi respon terhadap kebersihan
soalan yang diajukan.
Langkah 2 (10minit) KBF : membuat keputusan Sumber P&P
1. Murid dibahagikan kepada 3 dan menyelesaikan Kad imbasan
kumpulan masalah
2. Setiap kumpulan menerima kad Nilai:
imbasan yang berbeza bagi SPP:Pembelajaran koperatif kerjasama
setiap kumpulan
3. Gambar menerangkan
persekitaran yang berbeza iaitu
- Kawasan yang bersih dan
selamat
- Kawasan yang kotor dan
mendatangkan penyakit
- Kawasan persekitaran yang
tidak selamat dan
mendatangkan bahaya
4. Setiap kumpulan diberikan masa
3 minit untuk membentang dan
menulis di papan hitam tentang
kad imbasan yang kumpulan
mereka terima.
5. Guru akan menerangkan
kebaikan dan keburukan aktivi
gotong-royong.
Penutup (5minit) MI : muzik Nilai :
1. Guru membuat rumusan dan Kerjasama
mengedar lirik lagu “ Mari kita Sumber P&P:
bergotong royong” Lagu “ Mari kita
2. Murid bersama guru menyanyikan bergotong royong”
lagu tersebut
