Anda di halaman 1dari 25

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI

Tarikh : 1 SEPTEMBER 2016

Hari : KHAMIS

Kelas : 3 Putih

Masa : 7.50 8.50 pagi

Bilangan murid : 6 orang

BIL NAMA MASALAH KEHADIRAN

1. FOONG MUN XUAN LEARNING DISABILITY

2. JASON LOY WAY HONG ADHD

3. IVAN CHONG CHEE HAO AUTISM

4. LOW MEI KEI SLOW LEARNER

5. TAN CHUI YEE ADHD

6. WONG YU HENG LEARNING DISABILITY

Tema : Menggambar

Tajuk : Alam Semulajadi

Standard Kandungan : 1.1 Melukis secara terkawal

Standard Pembelajaran : 1.1.2 Menghasilkan lukisan menggunakan unsur jalinan


(jalinan sentuh)

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran :

I. 6/6 murid dapat menghasilkan karya jalinan sentuh


dengan menggunakan daun.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mengenali benda-benda jalinan sentuh di


persekitaran mereka

Penggabungjalinan : Bahasa Melayu

EMK : Nilai murni dan kreativiti

Unsur Terapi : Terapi seni dan terapi motor halus

Penerapan Nilai : Mencintai alam sekitar

Bahan Bantu Mengajar : Gambar, kertas lukisan, pensel warna, daun, gam
LANGKA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
H / MASA PEMBELAJARAN
Set induksi Gambar benda 1. Guru mengimbas kembali pelajaran BBM :
(5 minit) jalinan sentuh sebelum ini. - gambar
2. Guru meminta murid menyebut jenis
jalinan yang telah dipelajari. Unsur terapi:
3. Guru menunjukkan gambar-gambar jalinan - Terapi
sentuh pertuturan
4. Guru bertanya soalan berdasarkan
gambar.
Contoh :
a. Namakan gambar ini?
5. Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran hari ini iaitu Jalinan
Sentuh

Langkah 1 benda maujud 1. Guru menunjukkan beberapa benda BBM :


(10 minit) maujud yang terdapat jalinan sentuh - span
kepada murid. - duit syiling
2. Guru menerangkan sifat-sifat jalinan
- daun
sentuh yang terdapat pada objek tersebut.
- tapak kasut
3. Murid diminta menyentuh objek-objek
tersebut supaya merasai.
Langkah 2 Alat dan bahan 1. Guru memperkenalkan tajuk pengajaran BBM :
(15 minit) hari ini iaitu menghasilkan jalinan sentuh - kertas
dengan menggunakan daun pokok lukisan
2. Guru menunjukkan bahan dan alat yang
- daun
digunakan untuk menghasilkan jalinan
- pensel
sentuh dengan menggunakan daun pokok.
warna
3. Guru menerangkan senarai alat dan bahan
yang diperlukan untuk menghasilkan
- karya
jalinan sentuh.
4. Guru menunjukkan contoh hasil karya bingkai
jalinan sentuh dan bersoal jawab dengan gambar
murid.
5. Guru membuat demonstrasi cara-cara
Demonstrasi Teknik :
proses menghasilkan jalinan sentuh berdasarkan
- Demonstrasi
penghasilan daun.
bingkai gambar 6. Murid mendengar penerangan guru
berdasarkan demontrasi yang ditunjukkan
melalui carta alir dengan betul.
Langkah 3 Murid 1. Guru memberi arahan supaya murid boleh BBM :
(20 minit) menghasilkan mulakan aktiviti - kertas
2. Murid menyediakan alat dan bahan yang
karya jalinan lukisan
dibawa sendiri
sentuh dengan - daun
3. Murid menghasilkan karya jalinan sentuh
menggunakan - pensel
dengan menggunakan daun secara
daun secara warna
kreativiti mengikut langkah-langkah yang
individu
betul.

Langkah 4 Membuat penilaian 1. Guru meminta beberapa murid Terapi :


(5 minit) berdasarkan menunjukkan hasil karya mereka. - pertuturan
2. Murid mempamerkan hasil kerja masing-
bahasa seni
masing di hadapan kelas
visual,
3. Guru menggalakkan murid untuk
kekemasan,
menceritakan hasil kerja sendiri dengan
kekreatifan dan
menggunakan laras bahasa seni seperti
kebersihan.
warna, jalinan, imbangan dan sebagainya.
4. Murid memberi pendapat tentang karya
rakan berdasarkan bahasa seni,
5. Guru membuat penilaian ke atas hasil
kerja murid.

Penutup Rumusan 1. Guru merumuskan isi pelajaran hari ini Nilai :


(3 minit) dengan menerapkan nilai murni - menjaga
2. Guru menguji minda murid dengan
alam sekitar
mengajuk beberapa soalan.
3. Guru memberi pujian kepada murid

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI

Tarikh : 11 OGOS 2016


Hari : Khamis
Kelas : 3 Putih
Masa : 11.10 12.10 tengahari
Bilangan murid : 6 orang
BIL NAMA MASALAH KEHADIRAN

1. FOONG MUN XUAN LEARNING DISABILITY

2. JASON LOY WAY HONG ADHD

3. IVAN CHONG CHEE HAO AUTISM

4. LOW MEI KEI SLOW LEARNER

5. TAN CHUI YEE ADHD

6. WONG YU HENG LEARNING DISABILITY

Tema : Corak dan rekaan


Tajuk : Bunga Matahari
Standard Kandungan : 2.1 Menghasilkan corak tidak terancang
Standard Pembelajaran : 2.1.4 Menghasilkan corak menggunakan teknik kolaj

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran :


I. 6/6 murid dapat menghasilkan bunga matahari
dengan menggunakan kertas warna dan tampal
dalam bingkai gambar

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat bunga matahari di


persekitaran mereka
Penggabungjalinan : Bahasa Melayu
EMK : Nilai murni dan kreativiti
Unsur Terapi : Terapi seni dan terapi motor halus
Penerapan Nilai : Menyayangi alam sekitar
Bahan Bantu Mengajar : Gambar, kertas lukisan, kertas warna, gunting, gam
LANGKA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
H / MASA PEMBELAJARAN
Set bingkai gambar 1. Guru mengimbas kembali pelajaran BBM :
induksi yang dihasilkan sebelum ini. - gambar
(5 minit) semalam 2. Guru bertanya soalan dengan murid.
Contoh : Unsur terapi:
a. Semalam kita buat karya apa? - Terapi
b. Apa objek yang kita gunakan pertuturan
untuk menghasilkan bingkai
gambar?

3. Guru menunjukkan gambar bunga


matahari kepada murid.
a. Namakan bunga ini?
4. Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran hari ini iaitu Bunga
Matahari kepada murid.

Langkah 1. Guru memberitahu murid bahawa BBM :


1 tujuan menghasilkan bunga matahari - kertas
(15 minit) (sebagai hiasan dalam bingkai gambar lukisan yang
yang dihasilkan semalam) dihasilkan
Bingkai gambar 2. Guru menunjukkan bahan dan alat
dengan
yang dihiasi yang digunakan untuk menghasilkan
dengan bunga bingkai
matahari bunga matahari.
3. Guru menerangkan senarai alat dan gambar

bahan yang diperlukan untuk - gam


Alat dan bahan - kertas
menghasilkan bunga matahari.
4. Guru menunjukkan contoh hasil karya warna
bunga matahari dan bersoal jawab - gunting
dengan murid.
5. Guru membuat demonstrasi cara-cara
Teknik :
menghasilkan bunga matahari dan
-
tampal dalam bingkai gamabar .
6. Murid mendengar penerangan guru Demonstrasi

berdasarkan demontrasi yang


ditunjukkan dengan betul.
Langkah Murid 1. Guru memberi arahan supaya murid BBM :
2 menghasilkan boleh mulakan aktiviti - kertas
2. Murid menyediakan alat dan bahan
(30 minit) bunga matahari lukisan
yang dibawa sendiri
secara individu - gam
3. Murid menghasilkan bunga matahari
- kertas
dengan kreatif dan tampal dalam
warna
bingkai gambar mengikut langkah-
langkah yang betul. EMK :
4. Guru membimbing murid
Kreativiti

Langkah Membuat penilaian 1. Guru meminta beberapa murid Terapi :


3 berdasarkan menunjukkan hasil karya mereka. - pertuturan
bahasa seni 2. Murid mempamerkan hasil kerja
(5 minit)
visual, masing-masing di hadapan kelas
kekemasan,
3. Guru menggalakkan murid untuk

kekreatifan dan menceritakan hasil kerja sendiri


kebersihan. dengan menggunakan laras bahasa
seni seperti warna, jalinan, imbangan
dan sebagainya.
4. Murid memberi pendapat tentang
karya rakan berdasarkan bahasa seni,
5. Guru membuat penilaian ke atas hasil
kerja murid

Penutup Rumusan 1. Guru merumuskan isi pelajaran hari ini Nilai :


(5 minit) dengan menerapkan nilai murni - menyayangi
2. Guru menguji minda murid dengan
alam sekitar
mengajuk beberapa soalan.
3. Guru memberi pujian kepada murid
Teknik :
- soal jawab

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI

Tarikh : 17 OGOS 2016

Hari : Rabu

Kelas : 3 Putih

Masa : 7.50 8.50 PAGI

Bilangan murid : 6 orang

BIL NAMA MASALAH KEHADIRAN

1. FOONG MUN XUAN LEARNING DISABILITY

2. JASON LOY WAY HONG ADHD

3. IVAN CHONG CHEE HAO AUTISM


4. LOW MEI KEI SLOW LEARNER

5. TAN CHUI YEE ADHD

6. WONG YU HENG LEARNING DISABILITY

Tema : Corak dan Rekaan

Tajuk : Topi & Bendera Malaysiaku Gemilang

Standard Kandungan : 2.2 Menghasilkan corak terancang

Standard Pembelajaran : 2.2.3 Menghasilkan projek berdasarkan rekaan dan corak


yang telah dihasilkan

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran :

I. 6/6 murid dapat mewarna dan menghasilkan topi dan


bendera Malaysiaku Gemilang

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat bengera Malaysia dan memakai topi

Penggabungjalinan : Pendidikn Moral dan Sejarah

EMK : Nilai murni dan kreativiti

Unsur Terapi : Terapi seni dan terapi motor halus

Penerapan Nilai : Taat dan setia kepada negara

Bahan Bantu Mengajar : kad ceraian yang mengandungi topi dan bendera Malaysia,
pensel warna, gelang getah

LANGKA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


H / MASA PEMBELAJARAN
Set induksi Bendera Malaysia 1. Guru meunjukkan bendera Malaysia BBM :
(5 minit) 2. Guru bertanya soalan dengan murid. - bendera
Contoh : Malaysia
a. Ini bendera apa?
b. Bulan Ogos ini negara kita sambut Unsur terapi:
apa? - Terapi
c. Kenapa kita sambut Merdeka? pertuturan
4. Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran hari ini iaitu menghasilkan
Topi dan bendera Malaysiaku Gemilang
kepada murid.
Langkah 1 Demonstrasi 1. Guru menunjukkan kad yang mengandungi BBM :
(5 minit) menghasilkan ceraian topi dan bendera Malaysia. - kad
topi Malaysia 2. Guru menunjukkan bahan dan alat yang
ceraian topi
digunakan untuk menghasilkan topi dan
dan bendera
bendera Malaysia.
Malaysia
3. Guru meunjukkan demonstrasi cara-cara
- gelang
menghasilkan topi Malaysia.
I. Lukis corak dan warnakan Getah
mengikut kreativiti sendiri. - pensel warna
II. Ceraikan kad A dan B
Kad ceraian topi III. Masukkan gelang getah ke dalam

dan bendera lubang kad A dan buat simpul


Teknik :
Malaysia (ulangi pada lubang sebelah lain)
IV. Selitkan hujung kad B seperti - Demonstrasi
tunjukkan dalam gambar
Alat dan bahan V. Akhirnya, siap topi Malaysiaku
Gemilang.
4. Murid mendengar penerangan guru

pensel warna berdasarkan demontrasi yang ditunjukkan


dengan betul.

gelang getah

Langkah 2 Demontrasi 1. Guru menunjukkan kad yang mengandungi BBM :


(5 minit) menghasilkan ceraian topi Malaysia. - kertas
bendera Malaysia 2. Guru menunjukkan bahan dan alat yang
lakaran
digunakan untuk menghasilkan bendera
bendera
Malaysia.
3. Guru meunjukkan demonstrasi cara-cara
Teknik :
menghasilkan bendera Malaysia.
I. Warnakan Jalur Gemilang (kad D) - Demonstrasi
II. Ceraikan kad C dan D
III. Lipat dan lekat seperti ditunjukkan
dalam gambar
IV. Akhirnya, siap Jalur Gemilang.
5. Murid mendengar penerangan guru
berdasarkan demontrasi yang ditunjukkan
dengan betul.

Langkah 3 Murid menghasilkan 1. Setiap murid diberikan kad yang BBM :


(30 minit) topi dan bendera mengandungi ceraian topi dan bendera - kad
Malaysia secara Malaysia. ceraian
individu 2. Guru memberi arahan supaya murid boleh bendera &
mulakan aktiviti topi Malaysia
3. Murid menyediakan alat dan bahan yang - gelang getah
Alat dan dibawa sendiri - pensel warna
4. Murid menghasilkan topi dan bendera
bahan
Malaysiaku Gemilang dengan kreatif EMK :
pensel warna mengikut langkah-langkah yang betul. Kreativiti
5. Guru membimbing murid
Unsur terapi :

- Terapi seni
gelang getah
Langkah 4 Membuat penilaian 1. Guru meminta beberapa murid Terapi :
(8 minit) berdasarkan menunjukkan hasil karya mereka. - pertuturan
2. Murid mempamerkan hasil kerja masing-
bahasa seni
masing di hadapan kelas
visual,
3. Guru menggalakkan murid untuk
kekemasan,
menceritakan hasil kerja sendiri dengan
kekreatifan dan
menggunakan laras bahasa seni seperti
kebersihan.
warna, jalinan, imbangan dan sebagainya.
4. Murid memberi pendapat tentang karya
rakan berdasarkan bahasa seni,
5. Guru membuat penilaian ke atas hasil
kerja murid

Penutup Rumusan 1. Guru merumuskan isi pelajaran hari ini Nilai :


(7 minit) dengan menerapkan nilai murni - taat dan
2. Murid memakai topi dan kibarkan bendera
setia
Malaysia lalu menyanyi lagu Negaraku
kepada
dengan penuh semangat
negara
3. Guru memberi pujian kepada murid
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI

Tarikh : 24 OGOS 2016

Hari : Rabu

Kelas : 3 Putih

Masa : 07.50 08.50 PAGI

Bilangan murid : 6 orang

BIL NAMA MASALAH KEHADIRAN

1. FOONG MUN XUAN LEARNING DISABILITY

2. JASON LOY WAY HONG ADHD

3. IVAN CHONG CHEE HAO AUTISM

4. LOW MEI KEI SLOW LEARNER

5. TAN CHUI YEE ADHD

6. WONG YU HENG LEARNING DISABILITY

Tema : Corak dan Rekaan

Tajuk : Ayam

Standard Kandungan : 2.2 Menghasilkan corak terancang

Standard Pembelajaran : 2.2.3 Menghasilkan projek berdasarkan rekaan dan corak


yang telah dihasilkan
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran :

I. 6/6 murid dapat menghasilkan gambar ayam


berdasarkan kertas warna

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat dan memelihara ayam di persekitaran
mereka

Penggabungjalinan : Bahasa Melayu

EMK : Nilai murni dan kreativiti

Unsur Terapi : Terapi seni dan terapi motor halus

Penerapan Nilai : Menyayayngi haiwan peliharaan

Bahan Bantu Mengajar : Kertas warna, kertas lukisan, gam, gunting

LANGKA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


H / MASA PEMBELAJARAN
Set induksi Lagu Haiwan 1. Guru menayangkan lagu Haiwan BBM :
(5 minit) Peliharanku peliharanku - komputer riba
2. Murid melihat dan menyanyi lagu dengan
seronok Unsur terapi:
3. Guru bertanya soalan dengan murid. - Terapi
Contoh : pertuturan
a. Nyatakan haiwan yang kamu lihat
dalam lagu tadi?
b. Kamu suka haiwan apa?
4. Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran hari ini iaitu menghasilkan
ayam kepada murid.

Langkah 1 Karya ayam 1. Guru menunjukkan karya ayam yang telah BBM :
(5 minit) dihasilkan dengan menggunakan kertas - kertas warna
warna kepada murid - gam
2. Guru menunjukkan bahan dan alat yang
- gunting
digunakan untuk menghasilkan ayam
- kertas lukisan
3. Guru meunjukkan demonstrasi cara-cara
menghasilkan gambar ayam.
4. Murid mendengar penerangan guru Teknik :
berdasarkan demontrasi yang ditunjukkan - Demonstrasi
dengan betul.
5. Guru bertanya soalan dengan murid
Langkah 2 Murid menghasilkan 1. Setiap murid diberikan kertas lukisan dan BBM :
(30 minit) gambar ayam kertas warna. - kertas warna
secara individu 2. Murid menyediakan alat dan bahan yang - gunting
dibawa sendiri
Alat dan bahan 3. Guru memberi arahan supaya murid boleh EMK :

mulakan aktiviti Kreativiti


4. Murid menghasilkan gambar ayam dengan
kreatif mengikut langkah-langkah yang Unsur terapi :

betul. - Terapi seni


5. Guru membimbing murid

Langkah 4 Membuat penilaian 1. Guru meminta beberapa murid BBM :


(8 minit) berdasarkan menunjukkan hasil karya mereka. - hasil karya
2. Murid mempamerkan hasil kerja masing-
bahasa seni murid (ayam)
masing di hadapan kelas
visual,
3. Guru menggalakkan murid untuk
kekemasan, Terapi :
menceritakan hasil kerja sendiri dengan
kekreatifan dan - pertuturan
menggunakan laras bahasa seni seperti
kebersihan.
warna, jalinan, imbangan dan sebagainya.
4. Murid memberi pendapat tentang karya
rakan berdasarkan bahasa seni,
5. Guru membuat penilaian ke atas hasil
kerja murid

Penutup Rumusan 4. Guru merumuskan isi pelajaran hari ini Nilai :


(7 minit) dengan menerapkan nilai murni - menyayangi
5. Murid memakai gambar ayam tersebut dan
haiwan
berlakon satu cerita
6. Guru memberi pujian kepada murid
PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI

Tarikh : 01 SEPTEMBER 2016

Hari : KHAMIS

Kelas : 3 Putih

Masa : 11.10 12.10 TENGAHARI

Bilangan murid : 6 orang


BIL NAMA MASALAH KEHADIRAN

1. FOONG MUN XUAN LEARNING DISABILITY

2. JASON LOY WAY HONG ADHD

3. IVAN CHONG CHEE HAO AUTISM

4. LOW MEI KEI SLOW LEARNER

5. TAN CHUI YEE ADHD

6. WONG YU HENG LEARNING DISABILITY

Tema : Menggambar

Tajuk : Alam semulajadi

Standard Kandungan : 1.2 Mewarna secara terkawal

Standard Pembelajaran : 1.2.1 Mewarna rupa organik

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran :

I. 6/6 murid dapat mewarna rupa organik secara terkawal

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat rupa organik di persekitaran mereka

Penggabungjalinan : Bahasa Melayu

EMK : Nilai murni dan kreativiti

Unsur Terapi : Terapi seni dan terapi motor halus

Penerapan Nilai : Mencintai alam sekitar


Bahan Bantu Mengajar : kertas lukisan, kad manila, crayon, gam, gunting, kotak,
keratan kertas bergambar

LANGKA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


H / MASA PEMBELAJARAN
Set induksi Keratan gambar 1. Guru menyediakan sebuah kotak yang BBM :
(5 minit) rupa organik dan berisi dengan rupa asal sesuatu gambar - kotak
rupa asal dan rupa organik gambar tersebut. - gambar rupa
2. Murid diminta mengambil satu kertas organik
daripada kotak tersebut. - gambar rupa
3. Murid diminta mencari pasangan mengikut asal
rupa gambar asal dengan rupa organik
gambar tersebut.
4. Dengan ini, guru memperkenalkan tajuk
pengajaran iaitu Rupa Organik

Langkah 1 Rupa organik yang 1. Murid diberi penerangan tentang rupa, BBM :
dihasilkan daripada
(5 minit) organik dan rupa organik. - ked gambar
teknik stensilan
2. Murid diperkenalkan tajuk pelajaran iaitu
- hasil karya
mewarna rupa organik melalui aktiviti
- gunting
stensilan.
- crayon
3. Guru menerangkan definisi stensilan
kepada murid.
4. Murid ditunjukkan dengan alat dan bahan
yang digunakan untuk menghasilkan rupa-
rupa organik melalui aktiviti stensilan.
5. Guru menunjukkan beberapa hasil karya
rupa-rupa organik dengan menggunakan
teknik stensilan.
Langkah 2 Demonstrasi 1. Guru membuat demontrasi menghasilkan Teknik :
(5 minit) rupa-rupa organik melalui aktiviti stensilan. -Demonstrasi
2. Murid diberi penerangan tentang alat dan
bahan yang digunakan untuk melakukan
aktiviti ini.
3. Murid mendengar dengan teliti segala
penerangan guru.

Langkah 3 Murid menghasilkan 1. Setiap murid diberikan kertas lukisan. BBM :


(25 minit) rupa organik secara 2. Murid menyediakan alat dan bahan yang - kertas lukisan
individu dibawa sendiri. - crayon
3. Guru memberi arahan supaya murid boleh
mulakan aktiviti
4. Murid menghasilkan rupa-rupa organik EMK :

dengan menggunakan teknik stensilan. Kreativiti


5. Murid mengikut langkah-langkah yang
telah diterangkan oleh guru untuk Unsur terapi :

melakukan aktiviti ini. - Terapi seni


6. Murid mewarna dengan menggunakan
crayon.
7. Guru membimbing murid semasa
menghasilkan karya.
Langkah 4 Membuat penilaian 1. Guru meminta beberapa murid BBM :
(8 minit) berdasarkan menunjukkan hasil karya mereka. - hasil karya
2. Murid mempamerkan hasil kerja masing-
bahasa seni murid
masing di hadapan kelas
visual,
3. Guru menggalakkan murid untuk
kekemasan, Terapi :
menceritakan hasil kerja sendiri dengan
kekreatifan dan - pertuturan
menggunakan laras bahasa seni seperti
kebersihan.
warna, jalinan, imbangan dan sebagainya.
4. Murid memberi pendapat tentang karya
rakan berdasarkan bahasa seni,
5. Guru membuat penilaian ke atas hasil
kerja murid
Penutup Rumusan 1. Guru merumuskan isi pelajaran hari ini Nilai :
(7 minit) dengan menerapkan nilai murni - mencintai
2. Murid dimnta mengimbas kembali
alam sekitar
pelaharan hari ini.
3. Guru memberi pujian kepada murid

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI

Tarikh : 08 September 2016

Hari : Khamis

Kelas : 3 Putih

Masa : 11.10 12.10 TENGAHARI


Bilangan murid : 6 orang

BIL NAMA MASALAH KEHADIRAN

1. FOONG MUN XUAN LEARNING DISABILITY

2. JASON LOY WAY HONG ADHD

3. IVAN CHONG CHEE HAO AUTISM

4. LOW MEI KEI SLOW LEARNER

5. TAN CHUI YEE ADHD

6. WONG YU HENG LEARNING DISABILITY

Tema : Corak dan Rekaan

Tajuk : Taman Bunga

Standard Kandungan : 2.2 Menghasilkan corak terancang

Standard Pembelajaran : 2.2.3 Menghasilkan projek berdasarkan rekaan dan corak


yang telah dihasilkan

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran :

I. 6/6 murid dapat menghasilkan pemandangna taman


bunga secara kreatif

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menikmati keindahan tamab bunga


persekitaran mereka

Penggabungjalinan : Pendidikan Moral

EMK : Nilai murni dan kreativiti

Unsur Terapi : Terapi seni dan terapi motor halus

Penerapan Nilai : mencintai alam sekeliling

Bahan Bantu Mengajar : Kertas warna, kertas lukisan, gam, gunting, batang aiskrim

LANGKA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


H / MASA PEMBELAJARAN
Set induksi Sampul surat yang 1. Guru menyediakan beberapa gambar flora BBM :
(5 minit) mengandungi dalam enam sampul surat - sampul surat
gambar flora 2. Setiap murid diminta mencabut satu - gambar flora
sampul surat
3. Murid melihat dan menyebut nama flora
yang mereka dimiliki
4. Guru menerangkan definisi flora dan
contoh-contoh flora yang disebut oleh
murid.
5. Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran hari ini iaitu menghasilkan
Pemandangan Taman Bunga
berdasarkan tema flora. .

Langkah 1 Karya 1. Guru menunjukkan karya pemandangan BBM :


(5 minit) pemandangan taman bunga yang telah dihasilkan dengan - kertas warna
taman bunga menggunakan batang aiskrim dan kertas - gam
warna kepada murid - gunting
2. Guru menunjukkan bahan dan alat yang
- kertas lukisan
diperlukan untuk menghasilkan
- batang
pemandangan taman bunga.
aiskrim
3. Guru menunjukkan demonstrasi cara-cara
menghasilkan pemandangan taman bunga
Teknik :
langkah demi langkah..
4. Murid mendengar penerangan guru - Demonstrasi
berdasarkan demontrasi yang ditunjukkan
dengan betul.
5. Guru bertanya soalan untuk menguji
kafahaman murid

Alat dan bahan

kertas

Langkah 2 Murid menghasilkan


batang 1. Setiap murid diberikan kertas lukisan, BBM :
(30 minit) pemandangan empat batang aiskrim dan kertas warna. - kertas warna
taman bunga secara 2. Murid menyediakan alat dan bahan yang - gunting
individu dibawa sendiri
3. Guru memberi arahan supaya murid boleh EMK :

mulakan aktiviti Kreativiti


4. Murid menghasilkan karya pemandangan
taman bunga dengan kreatif mengikut Unsur terapi :
Alat dan bahan langkah-langkah yang betul. - Terapi seni
5. Guru membimbing murid semasa
melakukan aktiviti.

Langkah 4 Membuat penilaian 1. Guru meminta beberapa murid BBM :


(8 minit) berdasarkan menunjukkan hasil karya mereka. - hasil karya
2. Murid mempamerkan hasil kerja masing-
bahasa seni murid
masing di hadapan kelas
visual, (pemandangan
3. Guru menggalakkan murid untuk
kekemasan, taman bunga)
menceritakan hasil kerja sendiri dengan
kekreatifan dan
menggunakan laras bahasa seni seperti
kebersihan. Terapi :
warna, jalinan, imbangan dan sebagainya.
4. Murid memberi pendapat tentang karya - pertuturan
rakan berdasarkan bahasa seni,
5. Guru membuat penilaian ke atas hasil kerja
murid

Penutup Rumusan 1. Guru merumuskan isi pelajaran hari ini Nilai :


(7 minit) dengan menerapkan nilai murni - mencintai
2. Guru mengimbas kembali pelajaran hari ini
alam
dengan bertanya soalan
sekeliling
3. Guru memberi pujian kepada murid

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI

Tarikh : 07 September 2016


Hari : Rabu

Kelas : 3 Putih

Masa : 07.50 08.50 PAGI

Bilangan murid : 6 orang

BIL NAMA MASALAH KEHADIRAN

1. FOONG MUN XUAN LEARNING DISABILITY

2. JASON LOY WAY HONG ADHD

3. IVAN CHONG CHEE HAO AUTISM

4. LOW MEI KEI SLOW LEARNER

5. TAN CHUI YEE ADHD

6. WONG YU HENG LEARNING DISABILITY

Tema : Corak dan Rekaan

Tajuk : Bunga

Standard Kandungan : 2.2 Menghasilkan corak terancang

Standard Pembelajaran : 2.2.3 Menghasilkan corak menggunakan teknik titisan

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran :

I. 6/6 murid dapat menghasilkan corak terancang


bertema bunga dengan kreatif

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat pelbagai jenis bunga di


persekitaran mereka

Penggabungjalinan : Bahasa Melayu

EMK : Nilai murni dan kreativiti

Unsur Terapi : Terapi seni dan terapi motor halus

Penerapan Nilai : Mencintai alam sekeliling

Bahan Bantu Mengajar : Kertas lukisan, pensel warna, pembaris, acuan rupa bunga

LANGKA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


H / MASA PEMBELAJARAN
Set induksi Aktivit puzzle 1. Guru menyediakan keratan gambar bunga BBM :
(5 minit) (puzzle). - gam
2. Murid diminta menyusun puzzle sehingga - gambar
membentuk gambar bunga bunga
3. Murid menyebut nama bunga yang
dibentuk tadi.
(gambar bunga)
4. Guru memperkenalkan tajuk pengajaran
hari ini iaitu menghasilkan
corak terancang Rupa Bunga .

Langkah 1 Karya corak 1. Guru menunjukkan karya corak terancang BBM :


terancang bertema
(5 minit) bunga bertema bunga yang telah dihasilkan - pemberis
kepada murid. - acuan rupa
2. Guru menunjukkan bahan dan alat yang
bunga
diperlukan untuk menghasilkan rupa bunga
- pensel warna
seperti acuan rupa bunga, kertas lukisan
- kertas lukisan
dan pensel warna.
Alat dan bahan
3. Guru menunjukkan demonstrasi cara-cara
Teknik :
menghasilkan rupa bunga langkah demi
- Demonstrasi
langkah.
4. Murid mendengar penerangan guru
acuan rupa
berdasarkan demonstrasi yang ditunjukkan
bunga
dengan betul.
5. Guru bertanya soalan untuk menguji
kafahaman murid
Langkah 2 Murid menghasilkan
pensel 1. Setiap murid diberikan kertas lukisan dan BBM :
(30 minit) warna
corak terancang acuan rupa bunga - acuan rupa
rupa bunga 2. Murid menyediakan alat dan bahan yang bunga
dibawa sendiri - pensel warna
3. Guru memberi arahan supaya murid boleh
EMK :
mulakan aktiviti
4. Murid menghasilkan karya rupa bunga Kreativiti
Alat dan bahan dengan kreatif mengikut langkah-langkah
Unsur terapi :
yang betul.
5. Guru membimbing murid semasa - Terapi seni
melakukan aktiviti.

Langkah 4 Membuat penilaian 1. Guru meminta beberapa murid BBM :


(8 minit) berdasarkan menunjukkan hasil karya mereka. - hasil karya
2. Murid mempamerkan hasil kerja masing-
murid (rupa
masing di hadapan kelas
bunga)
3. Guru menggalakkan murid untuk
menceritakan hasil kerja sendiri dengan
Terapi :
menggunakan laras bahasa seni seperti - pertuturan
warna, jalinan, imbangan dan sebagainya.
4. Murid memberi pendapat tentang karya
rakan berdasarkan bahasa seni,
5. Guru membuat penilaian ke atas hasil
kerja murid

Penutup Rumusan 1. Guru merumuskan isi pelajaran hari ini Nilai :


(7 minit) dengan menerapkan nilai murni - mencintai
2. Guru mengimbas kembali pelajaran hari ini
alam

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI

Tarikh : 21 September 2016

Hari : Rabu

Kelas : 3 Putih

Masa : 07.50 08.50 PAGI

Bilangan murid : 6 orang

BIL NAMA MASALAH KEHADIRAN

1. FOONG MUN XUAN LEARNING DISABILITY

2. JASON LOY WAY HONG ADHD


3. IVAN CHONG CHEE HAO AUTISM

4. LOW MEI KEI SLOW LEARNER

5. TAN CHUI YEE ADHD

6. WONG YU HENG LEARNING DISABILITY

Tema : Corak dan Rekaan

Tajuk : Obor-obor

Standard Kandungan : 2.2 Menghasilkan corak terancang

Standard Pembelajaran : 2.2.3 Menghasilkan corak menggunakan teknik titisan

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran :

I. 6/6 murid dapat menghasilkan obor-obor dengan


menggunakan kertas warna dengan betul dan kreatif.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat obor-obor di persekitaran mereka.

Penggabungjalinan : Sains

EMK : Nilai murni dan kreativiti

Unsur Terapi : Terapi seni dan terapi motor halus

Penerapan Nilai : Mencintai kehidupan laut

Bahan Bantu Mengajar : Kertas lukisan, gunting, kertas warna, pensel

LANGKA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


H / MASA PEMBELAJARAN
Set induksi Murid melihat lagu 1. Guru menayangkan lagu Kehidupan Laut BBM :
(5 minit) kehidupan laut 2. Murid melihat dan menyanyi lagu dengan - komputer riba
seronok
3. Guru bertanya soalan dengan murid. Unsur terapi :
Contoh : - terapi
a. Nyatakan haiwan yang kamu lihat pertuturan
dalam lagu tadi?
b. Kamu suka haiwan apa?
4. Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran hari ini iaitu menghasilkan
Obor-obor dengan menggunakan kertas
warna kepada murid.

Langkah 1 Karya obor-obor 1. Guru menunjukkan karya obor-obor yang BBM :


yang dihasilkan
(10 minit) dengan kertas telah dihasilkan dengan menggunakan - kertas warna
warna kertas warna kepada murid. - pensel
2. Guru menunjukkan bahan dan alat yang
- kertas lukisan
diperlukan untuk menghasilkan obor-obor
- gunting
seperti kertas warna, kertas lukisan dan
pensel warna.
Teknik :
3. Guru menunjukkan demonstrasi cara-cara
- Demonstrasi
menghasilkan obor-obor langkah demi
langkah.
4. Murid mendengar penerangan guru
berdasarkan demonstrasi yang ditunjukkan
dengan betul.
5. Guru bertanya soalan untuk menguji
Alat dan bahan kafahaman murid

Langkah 2 Murid menghasilkan 1. Setiap murid diberikan kertas lukisan, BBM :


(30 minit) obor-obor dengan kertas warna dan gunting - kertas warna
pensel
warna 2. Murid menyediakan alat dan bahan yang - gunting
dibawa sendiri - pensel
3. Guru memberi arahan supaya murid boleh
kreatif EMK :
mulakan aktiviti.
guntin
4. Murid menghasilkan karya obor-obor Kreativiti
Alatgdan bahan
dengan kreatif mengikut langkah-langkah Unsur terapi :
yang betul. - Terapi seni
5. Guru membimbing murid semasa
melakukan aktiviti.

Langkah 4 Membuat penilaian 1. Guru meminta beberapa murid BBM :


(8 minit) berdasarkan menunjukkan hasil karya mereka. - hasil karya
2. Murid mempamerkan hasil kerja masing-
bahasa seni murid (obor-
masing di hadapan kelas
visual, obor)
3. Guru menggalakkan murid untuk
kekemasan,
menceritakan hasil kerja sendiri dengan
kekreatifan dan Terapi :
menggunakan laras bahasa seni seperti
kebersihan - pertuturan
warna, jalinan, imbangan dan sebagainya.
4. Murid memberi pendapat tentang karya
rakan berdasarkan bahasa seni,
5. Guru membuat penilaian ke atas hasil kerja
murid

Penutup Rumusan 1. Guru merumuskan isi pelajaran hari ini Nilai :


(5 minit) dengan menerapkan nilai murni - mencintai
2. Guru mengimbas kembali pelajaran hari ini
Kehidupan
dengan bertanya soalan
laut
3. Guru memberi pujian kepada murid
