KSSR
Nama guru: Kesawaartini A/P Sarkunan Kelas: Venus
KUMPULAN A B
Nama Murid
Tajuk/Tema Lukisan
Standard Kandungan 1.6 Melukis menggunakan alatan seni lukis
Standard Pembelajaran 1.6.2 Melukis menggunakan unsur seni dengan alatan seni lukis
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan 1. membuat pergerakan tangan dengan 1. membuat pergerakan tangan dengan
pembelajaran murid dapat: pensel warna secara kawal. pensel warna secara kawal dengan
2. Menyiapkan soalan dalam lembaran kerja bimbingan guru.
sekurang-kurangnya 2 daripada 4 soalan
dengan betul.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid boleh melukis di atas kertas tanpa alatan
Elemen Merentas Kurikulum Kemahiran berfikir
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KSSR
Bahan Bantu Belajar Notebook, Plastisin, kad bentuk, Lembaran kerja.
Nilai Murni Bekerjasama, kekemasan
Kemahiran Berfikir Menghubungkait dan menjana idea
Unsur Terapi Terapi cara kerja
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KSSR
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Strateg/ BBM/ Nilai/ Catatan
Set Induksi Hasil teknik resis 1. Guru mengedarkan sekeping kertas putih kepada Strategi : Berpusatkan bahan
(5 minit) setiap murid.
Pendekatan : Tematik
2. Murid diberi sebatang lilin dan diminta menconteng
atas ketas putih yang diberi. BBM : Sebatang lilin dan warna
3. Murid sapukan warna air atas permukaan kertas air
putih dengan bimbingan guru.
4. Guru menanyakan beberapa soalan kepada
murid-murid mengenai hasil yang dikeluarkan.
5. Guru memperkenalkan tajuk pembelajaran hari ini.
Langkah 1 Plastisin 1. Guru memberikan plastisin dan sekeping kertas Terapi : Terapi Cara kerja
(10 minit ) yang mengandungi sebuah rupa bentuk kepada
Nilai : Kekemasan
semua murid.
2. Murid diminta membentuk bulat kecil daripada
plastisin lalu melekat atas garisan permukaan
bentuk tersebut.
3. Guru membimbing murid sekiranya murid
mengalami masalah dalam membuat aktiviti ini.
4. Murid merasa dan mengenal bentuk huruf vokal
melalui pengamatan penglihatan dan deria.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KSSR
Langkah 2 Bentuk garis berputus 1. Guru mengedarkan beberapa kad bentuk garis
Kemahiran Berfikir:
( 15 minit ) putus berputus-putus kepada murid. Pemerhatian, Penjanaan idea
2. Murid diarahkan menampal bentuk tersebut di
Nilai: Tekun dan teliti
papan putih satu per satu.
3. Guru menyuruh murid untuk mengerakkan jari BBM: Pen marker, kad bentuk
mereka atas permukaan bentuk tersebut. garis berputus-putus
4. Murid melukis melalui pen marker atas garis
Terapi: cara kerja
berputus-putus dengan bimbingan guru.
Penutup Klip video lukisan 3D 1. Guru menayangkan video yang berkaitan dengan Kemahiran Berfikir:
( 5 minit) lukisan 3D. Pemerhatian
2. Murid perlu menonton video tersebut dengan teliti.
BBM: tayangan video
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KSSR
3. Guru menekankan pergerakkan tangan dan cara
memegang alat lukis oleh pelukis ketika melukis
gambar tesebut.
4. Guru merumuskan pembelajaran hari ini.