Anda di halaman 1dari 4

MATA PELAJARAN FIZIK

Penggunaan Teknik Mirorring


Penggunaan Digital Ink
Penggunaan Google Classroom

SEKOLAH MENENGAH ABAD 21


SEKOLAH CONTOH 2025
SEKOLAH TRANSFORMASI TN25

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


MATA
MINGGU TARIKH HARI MASA
PELAJARAN KELAS TAJUK

6 6 Jun 2018 Rabu 8:0 AM - 9:40 AM FIZIK 4A TEKANAN

BIDANG PEMBELAJARAN Daya Apungan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Aplikasi daya apung : Prinsip Archimedes

Selepas belajar tajuk ini, murid akan boleh:


a) melukis gambar rajah hubungan daya apung dan berat objek apabila ia ditengelamkan dalam
bendalir.
HASIL PEMBELAJARAN
b) Menhubungkan daya apung dengan berat bendalir tersesar.

KRITERIA KEJAYAAN

Murid berjaya menjawab 2 soalan dalam :


AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21

a) Guru mencungkil pengetahuan sedia ada murid dengan menayangkan satu video STEM pengenalan
SET INDUKSI/ PENGLIBATAN tentang Prisip Archimedes. Guru menggunakan teknik ​extended display ​untuk menayangkan video
(6 minit) tersebut.
PEMULA
ENGAGE Video boleh didapati dari Google Classroom (5A)
Kod: ​gw5nf1

1) Guru menggunakan nota digital yang dipancarkan ke LCD. Dengan menggunakan Digital Ink, guru
menunjukkan objektif pembelajaran.
UTAMA
PENEROKAAN/
PENERANGAN
PENGEMBANGAN
MAIN ACTIVITIES
(40 minit)

Gambar 1
Berat Blok 1(a) Berat Blok 1(b) Berat air yang tersesar (kg)
(kg) (kg)

Jadual 2

2) Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan [​10 minit​]


a. Satu kumpulan akan melukis arah daya berat dan arah daya apung (Gambar 1)
b. Tiga kumpulan akan menjalankan eksperimen dan mengenal pasti berat blok besi sebelum
dan selepas ia dimasukkan ke dalam air.
c. Dua kumpulan mengukur berat cecair yang tersesar.

Jadual 2:
Dengan menggunakan Google DOC, murid mengisi jadual yang diberikan dalam Kerja Berkumpulan.
Setelah selesai, murid dikehendaki menyusun semula hasil kerja tersebut & hantar semula melalui
Google Classroom.

3) Kumpulan akan bergerak untuk mempelajari kesemua hasil pembelajaran ​(20 minit)​.​ ​Guru
merakam semua keputusan yang betul dan semua keputusan yang salah menggunakan tablet.

4) Guru menggunakan teknik Digital Ink untuk membincangkan semua masalah yang betul dijawab
dan semua masalah yang salah dijawab untuk mengukuhkan kefahaman murid.

1) Guru membuat rumusan tentang aktiviti hari ini.


PENUTUP (5 minit)
PLENARY 2) Guru menguji pemahaman pelajar dengan menggunakan Google Classroom yang dijadikan sebagai
PENILAIAN kerja rumah pelajar. Pelajar dikehendaki memuat naik semula hasil kerja tersebut ke dalam Google
Classroom

BAHAN BANTU PdPc Lembaran kerja LCD Tab / Telefon Pintar


NILAI MURNI Kasih Sayang, Menghormati KEMAHIRAN INSIANAH Tanggungjawab Sosial

MOD PEMBELAJARAN Kerja kumpulan PETA I - THINK

KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD Komunasi


PENILAIAN PdPC Google Classroom
21 Pemikiran Kritis

/ 24 dari murid menguasai hasil pembelajaran.


/ 24 dari murid selesai membuat tugasan yang diberi
REFLEKSI/IMPAK
/ 24 dari murid diberi aktiviti pengukuhan
/ 24 mengambil bahagian aktif semasa PdPc

NOTA PdPc dilaksanakan sebagaimana yang dirancang
