Anda di halaman 1dari 6

MINGGU 36

JUMLAH PELAJAR: 36

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

HARI: ISNIN

TAHUN: 21/1/2022
MATA PELAJARAN

GEOGRAFI TINGKATAN 2

STRATEGI PdP

Pembelajaran /
berasaskan projek
KEMAHIRAN BERFIKIR/ ARAS
Pembelajaran
TINGGI (KBAT)
berasaskan masalah

//
Pembelajaran aktif
Mengaplikasi

//
Pembelajaran
Menganalisis
khidmat masyarakat
Menilai
PENTAKSIRAN
/
Mencipta
Prestasi
PdP ABAD kemahiran
21
//
TINGKATAN
Senarai semak /
Kerja sepasukan / 2 AMANAH
Rubrik
Berdaya Tahan Mahir /
Portfolio
Berkomunikasi / MASA
Penilaian
Pemikir kendiri /
10.00 PAGI - 10.40 PAGI
Bersifat ingin Tahu /

TAJUK

BAB 9 : ISU DAN PENGURUSAN ALAM SEKITAR

ELEMEN MERENTAS STANDARD KANDUNGAN


KURIKULUM (EMK)
5.1 PEMANASAN GLOBAL
Nilai murni /

Kemahiran berfikir /
STANDARD PEMBELAJARAN
Patriotisme /
5.1.1 Menyatakan konsep pemanasan global
Kreativiti dan inovasi /

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:


1) Memberitahu maksud pemanasan global

2) Menjelaskan 3 punca pemanasan global

AKTIVITI

FASA AKTIVITI PELAJAR CATATAN

PERMULAAN: 1. Guru menayangan tayangan Kerjasama dengan


video dan gambar yang pelajar amat baik.
SET INDUKSI berkaitan pemanasan global
ABM: Komputer riba.
(5 minit) Skrin projektor
2. Guru menerangkan tajuk
tentang pemanasan global BBM: Video
https://www.youtube.
com/watch?
v=_gwsN1dfi44 ,
komputer riba, skrin
projektor, Buku teks
Geografi Tingkatan 2

Strategi P&P:

Pemusatan murid

Nilai Murni: Berfikir

PERKEMBANGAN 1. Guru menerangkan konsep Guru memaparkan


pemanasan dengan infografik Canva
(20 minit) menunjukkan infografik canva sebagai nota ringkas
dan buku teks muka surat 246- kepada pelajar
247

2. Guru mencungkil idea murid


untuk mengaitkan gambar BBM: Buku teks
yang ditunjukkan dengan topik Geografi Tingkatan
2, nota infografik
Canva
3. Guru mengemukakan
soalan interaktif kepada
pelajar bekaitan pemanasan
global Nilai murni:

-bekerjasama
4. Guru membahagikan
-berusaha
kepada 6 kumpulan untuk
membuat peta buih -berdikari
berkenaan topik yang
dipelajari

5. Guru menyuruh pelajar Strategi P&P:


menyiapkan lembaran kerja
serta latihan berdasarkan Pemusatan murid
maklumat yang diberikan
melalui medium Canva

6. Guru meminta setiap


kumpulan membentangkan
hasil kerja dan membuat
sesi soal jawab
PENUTUP 1. Guru meminta beberapa BBM: Buku Teks
orang pelajar untuk Geografi Tingkatan 2
menyimpulkan pembelajaran Nilai murni:
hari ini
-kerjasama
2. Guru merumuskan topik
yang telah diajar dan nilai-nilai -kerajinan
yang dapat melalui tayangan
video berkaitan pemanasan Strategi P&P:
global Pemusatan murid

ALAT BANTU MENGAJAR

1. Guru menggunakan komputer riba dan projektor untuk menayangkan video berkaitan dengan
pemanasan global kepada pelajar https://www.youtube.com/watch?v=_gwsN1dfi44

2. Guru menggunakan infografik Canva sebagai nota ringkas untuk memberi pemahaman kepada
pelajar berkaitan topik pembelajaran

PENILAIAN PEMBELAJARAN

1. Murid dapat menyiapkan lembaran kerja serta latihan yang diberikan mengikut masa yang telah
ditetapkan

2. Murid dapat menerangkan berkaitan topik pemanasan global

REFLEKSI

Lebih kurang 34 daripada 36 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengayaan/pengukuhan

2/36 pelajar tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana aktiviti PdP dibawa ke minggu hadapan.

KAEDAH PEMBELAJARAN
Objektif

1) Murid dapat memahami topik pembelajaran secara ringkas berkenaan pemanasan global

2) Murid mendapat gambaran yang jelas berdasarkan contoh yang diberikan oleh guru

Kaedah penyampaian ( Penggunaan teknologi inovasi)

- Guru menggunakan kaedah penyampaian menggunakan teknologi inovasi iaitu infografik Canva untuk
menyampaikan pengajaran dan pembelajaran secara ringkas
-Penggunaan infografik canva dapat memberikan kefahaman yang jelas kepada pelajar serta menarik
minat dalam memahami topik yang dipelajari

Berikut adalah infografik canva yang digunakan oleh guru dalam sesi PdP :

MODUL INOVASI PENGAJARAN (MEDIUM KAHOOT)

Dalam sesi pengajaran dan pembelajaran ini, guru juga telah menggunakan satu
modul inovasi iaitu medium Kahoot sebagai salah satu medium untuk pelajar
menjawab soalan yang diberi oleh guru melalui medium tersebut. Para pelajar juga
dapat mengetahui lebih lanjut berkenaan topik yang telah dipelajari berdasarkan
soalan yang diberikan. Medium kahoot ini mempunyai 6 soalan berkaitan dengan
tajuk pemanasan global.

Link medium Kahoot: https://play.kahoot.it/v2/?quizId=149b7753-7b30-4f5f-8786-


5067f4fb703a
